Connect with us

.

Dünya

İsrail Gazze’de birçok noktayı vurdu

AleviNet

Published

on

Filistin topraklarındaki Gazze Şeridi’nden Perşembe günü akşam saatlerinde ateşlenen ve bir kısmının Tel Aviv kentini hedef aldığı düşünülen füze saldırısı sonrası İsrail Hamas’a ait 100 kadar hedefi vurduğunu açıkladı.

Gece boyunca Gazze Şeridi’ndeki hedefleri vuran İsrail savaş uçakları, Hamas’ın füze ve insansız hava aracı üretimi için kullandığı öne sürülen noktaları imha etti.

Cuma günü erken saatlerde Mısır’ın arabuluculuğu ile gerilim düşerken, İsrail medyasında çıkan haberlere göre füzeler bakım sırasında yanlışlıkla ateşlendi. Yanlışlığın teknik bir arızadan mı yoksa insan hatasından mı kaynaklandığı henüz bilinmiyor. İsrail ordusu ise füzelerin yanlışlıkla ateşlendiği iddiası ile ilgili yorum yapmadı.

Gazze’nin yönetimini elinde bulunduran Hamas ve silahlı İslami Cihad Hareketi saldırıyı üstlenmezken, İsrail ordusu füzelerin Hamas tarafından atıldığını öne sürdü.

Gazze’de dört yaralı

Gaze Şeridi’nden ateşlenen füzelerin İsrail tarafında düştüğü noktalarda herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmazken, Gazze’deki sağlık görevlilerinin ifadelerine göre İsrail’in missillemesi neticesinde dört kişi yaralandı. Şerit’in güneyindeki Refah yerleşiminde bir kadın ve kocasının yaralılar arasında olduğu açıklandı.

Perşembe akşamından beri yaşananlar üzerine bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’ı hedef göstererek, İsrail’e saldıranların “Kukla oynatıcısı Tahran tarafından silahlandırıldığını ve finanse edildiğini” ifade etti.

Dışişleri Bakanı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ayrıca “Müttefikimizin yanındayız. İsrail’in kendi vatandaşlarını koruma hakkı vardır” ifadesini kullandı.

İsrail’de yaklaşan seçimler

Perşembe akşamından beri yaşanan gelişmeler Başbakan Benyamin Netanyahu’nun tekrar seçilmek için aday olduğu 9 Nisan seçimleri öncesinde hassas bir döneme denk geldi.

Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilerin 30 Mart 2018’den beri her cuma İsrail sınırındaki protesto gösterilerine katılmasının birinci yıldönümü yaklaşırken, taraflar şiddeti tırmandırmamaya gayret gösteriyor.

Söz konusu protesto gösterilerinde İsrail ordusunun orantısız güç kullanımı uluslararası tepkilere neden oluyor. Birleşmiş Milletler’in yaşanan şiddet ve ölüm olaylarını araştırmak üzere oluşturduğu komisyon şubat ayında raporunu tamamlayarak 189 Filistinlinin ölümü ile 9 binden fazlasının yaralanmasının savaş suçu sayılabileceğini açıklamıştı.

2009 yılından beri İsrail’i yöneten Netanyahu, 9 Nisan’daki seçimlerde dördüncü kez Başbakan seçilmek için yarışacak.

DW,AP,AFP/ÇÖ,EC

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Trabzon’daki ırkçı linç ardından turizm boykotu çağrısı

AleviNet

Published

on

Güney Kürdistanlı bir grup gazeteci, aktivist ve yurttaş Türkiye’de turizmin boykot edilmesi için çağrıda bulundu. Bu amaçla sosyal ağlarda “#ناچین_بۆ_تورکیا”, “#StopVisitingTurkey”, “#BoykotTürkiye” etiketleriyle boykot kampanyası başlatıldı.

Federal Kürdistan Bölgesi’nden Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e giden 50 kişilik turist kafilesi ırkçı saldırıya maruz kalmıştı. Perşembe günü sosyal ağlarda yayınlanan görüntülerde, kafileden bazı turistlerin “Kürdistan” yazılı atkı nedeniyle linçe maruz kaldıkları görülmüştü.

Trabzon’da Kürt turistlere önce ırkçı linç, sonra gözaltı

Continue Reading

Dünya

Irak’ta Haşdi Şabi’ye İHA saldırısı: 1 ölü, 2 yaralı

AleviNet

Published

on

Irak askeri komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bağdat’ın kuzeyinde Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Haşdi Şabi’nin Amerli bölgesindeki El Şuhada üssüne bombardıman gerçekleşti. Açıklamaya göre bombardıman kimliği belirsiz bir dron tarafından düzenlendi.

AFP’ye göre Haşdi Şabi’nin bir yetkilisi bir Haşdi Şabi üyesinin öldüğünü, ikisinin yaralandığını bildirdi. Bir polis subayı da saldırıyı doğrularken, yaralanan iki kişinin üste bulunan İran askeri mühendisleri olduğunu söyledi.

Pentagon sözcülerinden komutan Sean Robertson yaptığı yazılı açıklamada, Amerikan güçlerinin bu olaya dahil olmadığını belirtti. Robertson, Haşdi Şabi birliğine yönelik “potansiyel bir saldırıdan” haberdar olduklarını belirtirken, “Elimizde başka bilgi yok” iddiasında bulundu.

İran, resmi açıklamalarında Irak’ta hiçbir askeri varlığının olmadığını belirtiyor. Ancak uzmanlar, İranlıların sıklıkla Iraklı savaşçılara eğitim verdiğini savunuyor.

Bu saldırı, ABD ile İran arasındaki geriliminin giderek tırmandığı bir döneme denk geldi.

Continue Reading

Dünya

Merkel’den Trump’a eleştiri

AleviNet

Published

on

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın Demokrat Partili kadın kongre üyelerini hedef almasını kınadı, İran ile ABD arasından tırmanan gerilimden de endişe duyduğunu açıkladı.

Angela Merkel, geleneksel olarak her yıl yaz tatiline çıkmadan önce Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında Alman iç ve dış politikası ile uluslararası gündem başlıklarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump eleştirisi

Toplantıda Merkel’e Trump’ın dört kadın kongre üyesini hedef alarak, ırkçı nitelik taşıdığı gerekçesiyle büyük tepki toplayan, “Geldikleri ülkelere geri dönsünler” şeklindeki sözlü saldırısı hakkındaki değerlendirmesi soruldu.

Trump’ın sözleriyle arasına kesin bir mesafe koyduğunu vurgulayan Merkel, “saldırıya uğrayan kadınlar ile dayanışma içerisinde hissediyorum” dedi.

“ABD’yi güçlü yapan farklı milletlerden insanların yaptıkları katkıdır” diyen Merkel, Trump’ın sözlerinin ABD’nin gücüyle çelişen nitelik taşıdığını, bu gücü gölgelediğini aktardı.

Angela Merkel Sommerpressekonferenz Berlin

İran-ABD gerilimi

Başbakan Merkel’e, İran ile ABD arasında tırmanan gerilim de soruldu. Bölgede tırmanan gerilimden ötürü endişeli olduğuna dikkat çeken Merkel, “soruna diplomatik çözüm bulunması” çağrısında bulundu.

ABD’nin İran ile imzalanan anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesine karşın diğer imzacı ülkelerin bu anlaşmadan çekilmediğini hatırlatan Merkel, “İran’ın nükleer anlaşmadan kaynaklı yükümlülüklerine bağlı kalmayı sürdürmesinin anlamlı olacağını düşünüyorum” dedi. Almanya Başbakanı, Tahran’ın bu yolla uluslararası topluma iyi niyetini gösterebileceğini aktardı.

İklim aktivistlerini takdir etti

Merkel’e basın toplantısında, aynı saatlerde Berlin’de düzenlenen ve iklim aktivisti Greta Thunberg’in de katıldığı Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) gösterisi de soruldu.

“Şu açık ki, bizi daha hızlı hareket etmek durumunda bıraktılar” değerlendirmesini yapan Merkel, öğrencilerin siyasetçileri daha güçlü bir kararlık sergilemeye ittiğini aktardı.

İyiyim”

Geçen haftalarda üç kez titreme nöbeti geçiren Başbakan Angela Merkel’e sağlık durumu da soruldu.

“Ben iyiyim” diyen Merkel, sağlık durumunun başbakan olarak sorumluluk üstlenip, görev yapmaya devam etmesine elverişli olduğunu kaydetti.

2021 yılında siyasetten ayrılma kararı aldığını anımsatan Angela Merkel, “Siyaseti bıraktıktan sonra da hayatımı devam ettirmeyi umut ediyorum, o dönemde de hayatımı sağlıklı bir şekilde sürdürmeyi isterim” diye konuştu.

Hükümeti konusunda iyimser

İç siyasi gelişmeleri de değerlendiren Merkel, Alman hükümetinin geleceği ile ilgili de iyimser değerlendirmelerde bulundu.

Alman koalisyon hükümetinin, görüş farklılıkları ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’deki liderlik değişim süreçlerine rağmen çalışmalarını güven zemininde sürdürdüğüne vurgu yapan Merkel, bu nedenle hükümetin görevine devam edebileceği konusunda iyimser olduğunu aktardı.

DW / DA, EC

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI