Connect with us

Kültür-Sanat

Nürnberg Türkiye Film Festivali’nin konuğu Zülfü Livaneli’ydi

Published

on

Livaneli panelde gerçekleştirdiği konuşmada Türkiye’nin içinde bulunduğu karmaşadan Avrupalı siyasetçilerin de sorumlu olduğunu dile getirdi. Livaneli Türkiye ve Almanya arasındaki köprülerin çok güçlü olduğunu ve kolay kolay krize girmeyeceğini de belirtti. Panelin ilerleyen bölümünde ise Dr. Maly Türkiye’ye bakış açısında, Batılı kibrin değil, kardeş ülkenin iyiliğini isteyen bir perspektifin egemen olması gerektiğinin altını çizdi.

Dünyada birçok kavramı yeniden tartışmak gerek

Daha önce de katıldığı Türkiye-Almanya Film Festivali’nin transkültürel diyalogların en güzel örneklerinden biri olduğunu söyleyen Livaneli, sanatın ve kültürün birleştirici gücüne güvenilmesi gerektiğini; sanatın toplumları bir arada tuttuğunu, onsuz olunamayacağını da sözlerine ekledi. Türkiye’nin, heterojen yapısını barış içinde yaşatabilecek köklü bir kültüre sahip olduğunu, bundan da mutlu olunması gerektiğini söyleyen Livaneli, Batı ile Türkiye arasındaki sorunların en önemli kaynağının, Batı politikasına yön verenlerin bilgisizliği ve önyargıları olduğunu belirten yazar Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne yakınlaşmasının özel bir protokolle mümkün olabileceğinin, bu protokolün vazgeçilmezinin de laiklik olduğunun altını çizdi. Avrupalı siyasetçilerin, Mustafa Kemal Atatürk’ün laiklik devriminin değerini anlayamadıklarını, Türkiye’nin gerilemesinin temelinin de Almanya’da Milli Görüş’e destek verilerek ve gelişmesi için zemin sağlanarak atıldığını söyledi. Livaneli ayrıca Avrupa’nın Türkiye’deki laik sistemi desteklememesinin Türkiye’deki laik kesimi, aydınları, sanatçıları, düşünürleri çok kırdığını da sözlerine ekledi.

Dünyada birçok kavramı yeniden tartışmak ve içeriğini belirlemek gerektiğini savunan Livaneli günümüzde demokrasi adı altında yaşanan çoğunluk diktatörlüklerini de bu kavram karmaşasına örnek olarak gösterdi. Sosyalist sistemin yıkılmasından sonraki dönemde, dünyada yeni bir dönemin hazırlatıldığı ve bunun da “post truth-hakikat sonrası” olarak nitelendirilebileceğini bildirdi. Amerika’da Trump döneminin buna çok uyduğunu söyledi.

“Sonunda bütün insanlar kardeş olacak”

Her şeyin başında sözün olduğunu, dolayısıyla niteliği oluşturan sözün içeriğinin önemsenmesi, çoğaltılması ve paylaşılması gerektiğini, ortak değerleri paylaşan insanların diyaloğuna ihtiyaç duyulduğunu ve bunun için uğraş verilmesi gerektiğine inandığını bildirdi. Sözün paylaşılma şeklinin her zaman değişebileceğini, bugün gazeteler ve sosyal medya, yarın ise bambaşka şeylerin geçerli olacağını, ama sözün ve değerinin her zaman baki kalacağının altını çizen Livaneli, sözlerini Schiller’den bir alıntıyla bitirdi: “Sonunda bütün insanlar kardeş olacak.”

Panelin diğer konuşmacısı Dr. Maly ise, birçok ülkedeki gelişmelere endişeyle baktığını, bu ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu söyledi. Batı’nın kendi dışındaki ülkelere kibirle değil, kardeşçe bir tutumla bakması gerektiğini vurgulayan Maly, yeni medyalarla birlikte Türkiye’deki politik gelişmelerin Almanya’daki toplumsal ilişkileri de doğrudan etkilediğini, dolayısıyla Alman politikacılarının çok dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi. Almanya’ya gelen göçmenlerin asimilasyonunda başarısız olununca dışlama politikasına başvurulduğunu, ancak yeni nesillerle kültürler arası diyaloğa girilebildiğini söyleyen Maly, artık Almanya’da birçok kültürün birbirleriyle temas halinde olduğu trans kültürel bir diyalog ortamı yaratılarak toplumun beklentilerine cevap verilebileceği yorumunu yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Bolu’da 2 bin yıllık Frig Kaya Kitabesi’ni parça parça çalmışlar

Published

on

Bolu’nun Göynük İlçesi Soğukçam Köyü’nde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları kapsamında yer alan Frig Kaya Anıtı defineciler tarafından parçalar halinde çalındı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve bölgede Frig yerleşkesinin varlığını gösteren en önemli eser olan kitabe 9 metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde 9 satırdan oluşuyordu.

Bölgede sık sık defineciler tarafından kazı yapıldığı öğrenilirken tarihi eser olan kitabenin ne zaman çalındığı tespit edilmeye çalışılırken, jandarma ekipleri ormanlık alanda yer alan Frig kitabesinin çalınmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Resmi sitede ‘Çalıntı’ olarak yer alıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ‘çalıntı’ olarak yer alan kitabeyle ilgili bilgiler verilirken, şu ifadele kullanıldı:

“Bolu İli, Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde Bulunan Frig Kaya Anıtından Çalınan Yazıtlı Kitabe Soğukçam Köyü (Cermenos) ilçe merkezine 41 km uzaklıkta ve ilçe merkezinin güneyinde yer almaktadır. Anıt, köyün 2,5 km batısında, köyün ‘Türbe Önü’ veya ‘Yazılı Kaya’ mevki’indedir. Konik bir kaya kitlesinin doğu yönü düzlenmiş ve kitabe bu yüzeye yazılmıştır. Kayanın yüksekliği 9 metreye yakındır. 9 satır olan kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer almaktadır. Kayanın önünde bir platform vardır. Bu platform define arayıcıları tarafından yer yer kazılmıştır. Kaya çevresinde bir Frig yerleşmesi olduğu anlaşılmaktadır.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Game of Thrones hayranları kampanya başlattı: HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla

Published

on

Game of Thrones: Taht Oyunlarını kim kazanacak? Game of Thrones’daki Starbucks bardağının dışında filmlerde ne gibi hatalar yapıldı? Starbucks’tan Game of Thrones’a yanıt Game of Thrones’ta skandal hata

Bütün dünyayı ele geçiren Game of Thrones fanatikliği şu aralar zirve yapmış durumda. Ancak ‘Demir Taht‘a oturan isim kim olacak?’ sorusunun cevabını merak eden ve verilen uzun ara ile beklentileri iyice yükselen izleyicilerden bazıları dizinin final sezonundan memnun değil.

Bu nedenle son bölümünün yayınlanmasına günler kala, 8. sezonun yeniden çekilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Change.org üzerinden başlatılan kampanyada “farklı yazarlarla son bölümlerin yeniden çekilmesini istiyoruz” talebi yer alıyor.

Kampanyanın açıklama kısmında ise “David Benioff ve DB Weiss, kaynakları olmadan (yani kitaplar) yetersiz olduklarını kanıtladılar. Bu dizi anlamlı bir son sezonu hak ediyordu. HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla!” deniliyor.

Kampanya yorumlarında bir kullanıcının “Benioff ve Weiss bu görev için yetersiz, Game of Thrones sağlam bir finalle ekrana veda etmeyi hak ediyor” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Başka bir kulanıcının “Sırf seyirci şaşırtmak için 8 yıllık karakter gelişimini çöpe atmayın, yazık!” yazdığı, bir başkasının ise şu ifadeleri kullandığı görülüyor:

“İmzaladım; çünkü düzgün bir hikaye anlatımı istiyorum. Eskisi gibi uzun ve derin diyaloglar istiyorum. Tüm karakterlere kendilerine yakışan bir şekilde son yazılmasını istiyorum. Üzerimizde bir miktar etki bırakan ölümler yazılsın istiyorum”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Haluk Bilginer, Alex Rider’ın kadrosuna dahil oldu

Published

on

Bugüne kadar birçok yabancı dizi ve sinema filminde rol alan Haluk Bilginer, son olarak Alex Rider’da kamera karşısına geçti.

Hürriyet’in haberine göre ünlü oyuncu, Romanya’da çekilen ve genç bir ajanın heyecan dolu macerasını konu alan projede, dizinin “kötü adam”larından Dr. Hugo Grief’i canlandırdı.

8 bölümlük ilk sezonunun çekimleri kısa süre önce tamamlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda Bilginer’in yanı sıra Otto Farrant, Vicky McClure, Andrew Buchan ve Stephen Dillane gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI