Connect with us

.

Haberler

HDP’li Temelli soruşturmayla ilgili konuştu: Bir suç ortada yok

AleviNet

Published

on

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Batman’ın Beşiri ilçesinde belediye önünde partisince düzenlenen mitinge katıldı. Mitingin ardından açıklama yapan Temelli, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında açılan soruşturmaya değindi. Tunceli’deki aday tanıtım toplantısında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan hakkında övücü sözler söylediği ve konuşmanın çeşitli bölümlerinde terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması için dosya hazırlanan Temelli, şunları söyledi:

“Sadece bana değil, birçok arkadaşımıza soruşturma açılıyor. Her gün onlarca soruşturma açılıyor. Bir suç ortada yok. Suçun olması da zaten söz konusu değil. Bugün cezaevinde olan hiçbir arkadaşlarımız suçu olduğu için cezaevinde değil. Hiçbir haklı gerekçesi olmayan soruşturmalar açılıyor. Alıştık bunlara. Ama Türkiye umutsuzluğa hiç prim vermesin. Her gün umuda uyansın, umudu güçlendirsin. Çok yakın zaman Türkiye çok daha adaletli bir ülke olacak. Adalet, mahkeme salonlarına geri dönecek. Bunu hep birlikte başaracağız.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Türkiye Almanya’dan İlhami Polat’ın iadesini istiyor

AleviNet

Published

on

Anadolu Ajansı’nın üst düzey bir hükümet yetkilisine dayandırdığı habere göre Türk tarafı Alman hükümeti nezdinde diplomatik girişimde bulundu, 15 Temmuz darbe girişimine katılmakla suçladığı İlhami Polat’ın Türkiye’ye iade edilmesini resmen talep etti.

Ankara’daki Kara Harp Okulu’nun eski kurmay başkanı albay Polat, 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk hükümetine karşı yapılan darbe girişiminde doğrudan rol oynamakla suçlanıyor.

Der Spiegel dergisi, geçen yıl Şubat ayında yayınladığı haberinde Polat’ın Almanya’da olduğunu, Almanca öğrenebilmek için kursa gittiğini ve kendisini bulup konuşabildiklerine yer vermişti.

Haberde Alman makamlarının iltica hakkı tanıdığı Polat’ın, “Beni Erdoğan’dan koruyan Almanlara minnettarım” dediği ifade edilirken, korku içinde yaşadığı, Alman güvenlik yetkililerinin de kendisini ihtiyatlı olması konusunda uyardığı belirtilmişti.

Şimdi dikkatler Türkiye’nin resmen ilettiği belirtilen iade talebine Alman hükümetinin vereceği yanıta çevrildi. Alman hukuku uyarınca iltica hakkı tanınan kişiler iade edilmiyor.

DW,AFP,DA,GA

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Haberler

Güven: Tutsakların tedavileri engelleniyor

AleviNet

Published

on

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, açlık grevindeki tutsakların tedavi edilmesinde yaşanan hak ihlallerine yönelik Adalet ve Sağlık bakanlarının yanıtlaması istemiyle yazılı iki soru önergesi verdi.

Önergelerde, özellikle Van, Tarsus ve Elazığ cezaevlerinde olmak üzere açlık grevlerinin sonlanmasından sonraki süreçte bazı cezaevlerinin keyfi tutum takındığı belirtildi. 

BAKANLARA SORULAR

Güven, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

“Bakanlığınızın, başta Diyarbakır (D Tipi, E Tipi, 1 nolu T Tipi), Elazığ (1 nolu, 1 nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli, T Tipi Kadın Koğuşu, 2 nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli), Gebze Kadın, Kandıra (1 nolu F Tipi, 2 nolu F Tipi), Kırıklar (1 nolu F Tipi, 2 nolu F Tipi), Sincan Kadın, Mardin (E Tipi, E Tipi Kadın Koğuşu), İzmir Şakran (Kadın, 1 nolu T Tipi, 2 nolu T Tipi, 3 nolu T Tipi, 4 nolu T Tipi), Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli, Van Yüksek Güvenlikli ve Tarsus (Kadın, 1 nolu T Tipi,  2 nolu,  3 nolu) Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında olmak üzere toplam 92 cezaevinde bulunan açlık grevindeki mahpusların grevlerin bitirilmesinden sonraki sürecin takibi konusunda bir çalışması olmuş mudur? Eğer olmuş ise bu çalışmalar nelerdir? Bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

Bakanlığınız açlık grevindeki mahpuslar ile ilgili cezaevleri ve hastane yönetimlerinin iddia edilen keyfi ve tehlikeli tutumlarından haberdar mıdır? 

Bakanlığınıza, bu keyfi tutumlar konusunda kaç tane suç duyurusunda bulunulmuştur?

Bakanlığınız, hakkında suç duyurusunda bulunulan şahıs ve yönetimlere karşı herhangi bir işlem veya soruşturma başlatmış mıdır?

Uzun süre açlık grevinde bulunmuş kişilerin vücutlarında kalıcı hasar oluşmaması için Sağlık Bakanlığı ile ortak yürüttüğünüz bir çalışma bulunmakta mıdır?

Açlık grevine girdiği için hakkında disiplin soruşturması başlatılan ve bu disiplin soruşturmaları gerekçe gösterilerek cezasının infazını tamamladığı halde tahliyesi yapılmayan mahpuslara yapılan haksızlığı gidermek için ne tür çalışmalara yürütmektesiniz? Bu mağduriyete maruz kalan kaç mahpus bulunmaktadır?”

Continue Reading

Haberler

Açlık çekenlerin sayısı 820 milyona çıktı

AleviNet

Published

on

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Gıda Raporu’nu bu Pazartesi günü New York’taki merkezinde kamuoyuna açıkladı. Raporda yetersiz beslenen insanların sayısının arttığına dikkat çekildi.

Rapora göre bugün yer yüzünde 820 milyonu aşkın kişi açlık çekiyor. 2015 yılında açlık çekenlerin sayısı 785 milyon olarak tespit edilmişti.

BM, 2017-2018 aralığında dünya nüfusunun yüzde 11’inin yeterli beslenemediğini kaydetti.

BM Gıda ve Tarım Örgütü Genel Direktörü Jose Graziano da Silva, her insana yeterli gıda ulaştırılmasının dev bir sorun olduğunu ifade etti.

Da Silva’ya göre, BM 2030 yılına kadar açlığı sona erdirme hedefini 2015 yılında kaçırdı.

Yaklaşık 2 milyar çocuk, kadın ve erkeğin gıda güvensizliğinden farklı şekillerde etkilendiğine dikkat çekilen raporda, bu sayının da dünya nüfusunun yüzde 25’inden fazlasına denk geldiği belirtildi.

Açlığın özellikle ekonomisi zayıf ülkelerde yaşandığına vurgu yapılan raporda silahlı çatışmalar, ayrıca kuraklık ya da sele yol açan iklim değişikliğinin de gıda güvenliğinin sağlanamamasında etkili olduğu ifade edildi.

Rapor, en kötü durumun Afrika’da yaşandığını kaydediyor. Buna göre her beş Afrikalıdan biri açlık çekiyor. Raporda, açlığın tüm kıtalarda artış gösterdiği belirtiliyor.

Aynı raporda Avrupa ve Kuzey Amerika’da da çok sayıda insanın aç olduğuna vurgu yapılırken, şişmanlığın da dünya genelinde artan bir sorun olduğuna dikkat çekildi.

26 MİLYARDER, 3.8 MİLYAR KİŞİ İLE AYNI ZENGİNLİĞE SAHİP

Sivil toplum örgütü Oxfam, Şubat ayında yayınladığı bir raporda, dünyada 26 kişinin sahip olduğu zenginliğin, 3,8 milyar kişininkinin mal varlıklarına denk geldiğini belirtmişti. Diğer bir ifadeyle, 26 kişi dünyadaki en yoksulların yarısı kadar mal varlığına sahip. 2017 yılında 43 milyarder, bu düzeyde zenginliğe sahipti.

Oxfam, zengin ile fakir arasındaki uçurumun giderek derinleştiği tepkisinde bulundu. Geçen yılın zenginlerinin başında 112 milyar dolarlık zenginlikle Amazon’un patronu Jeff Bezos geliyordu. Bezos’un geliri, Etiyopya gibi bir ülkenin yıllık sağlık bütçesinden fazla.

Milyarderlerin sayısı geçen yıl 2.208’e çıktı. Bir yılda neredeyse her iki günde bir kişi milyarder oldu. Aynı dönemde dünyanın en yoksul nüfusunun yarısının zenginlikleri yüzde 11 daha azaldı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI