Connect with us

.

Dünya

ABD’lileri Hedef Alan Menbiç’teki Saldırıyla Bağlantılı Gözaltılar

AleviNet

Published

on

ABD’li yetkililer Ocak ayında Suriye’de meydana gelen ve dört Amerikalı’nın ölümüne neden olan IŞİD’in üstlendiği intihar saldırısıyla bağlantılı bazı kişilerin yakalandığını bildirdi.

Reuters haber ajansına göre yetkililer yakalananlarla ilgili tam rakam vermedi ama sayının tek haneli rakamlarla ifade edilebileceğini söyledi. Başka bir yetkiliyse Şubat ayında saldırıyla bağlantılı bazı ön tutuklamaların olduğunu, şimdiki tutuklamalarınsa ikinci dalga olduğunu belirtti.

Suriye’de IŞİD’in düzenlediği bombalı saldırıda ölenler arasında Astsubay Jonathan Framer, Donanma Komutanlığı Kriptoloji Teknisyeni Shannon Kent, Savunma İstihbarat Dairesi’nden Scott Wirtz ve sivil tercüman olarak bölgede görev yapan Amerikan devletinde sözleşmeli çalışan bir Amerikan vatandaşı Kadir Tahir vardı.

Soruşturmanın gizliliği nedeniyle adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer ilk tutuklamaların ikinciler için yol gösterici olduğunu belirtti ve tüm teröristleri adalet karşısına çıkartmak için soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

ABD askerlerini hedef alan en kötü saldırılardan

Suriye’nin kuzey doğusundaki Menbiç’te bir kafede meydana gelen saldırı 2015‘te Suriye’de görevlendirilmelerinden bu yana tek bir saldırıda en fazla ABD askerinin hayatını kaybettiği olay olarak kayıtlara geçti.

Saldırı Başkan Donald Trump’ın Suriye’de IŞİD’e karşı zafer ilan ettiği ve 2 bin kadar ABD askerini çekme kararını açıkladığı 19 Aralık’tan yaklaşık bir ay sonra düzenlenmişti.

Başkan Trump’ın kararını eleştirenler saldırının IŞİD’in hala sona ermediğinin açık bir kanıtı olduğu yorumunu yapmıştı.

Trump da Şubat ayında geri adım atarak IŞİD’e baskı uygulamayı sürdürmek için az sayıda ABD askerini Suriye’de bırakmaya karar vermişti. ABD ordusu ülkede istikrar sağlanana kadar kritik bir süreç yaşanacağını düşünüyor. ABD, İngiltere ve Fransa’nın da Suriye’de bir süre daha asker tutmasını umuyor.

‘IŞİD tehdit olmayı sürdürebilir’

ABD ordusu IŞİD’in Suriye ve Irak’ın çeşitli yerlerinde, bazıları yeraltında on binlerce IŞİD savaşçısının daha olabileceğini belirtiyor. Bunların liderlerinin ve kaynaklarının da gelecek aylarda tehdit oluşturmak için yeterli olabileceği kaygısı hakim.

Savunma Bakanlığı’nın iç gözlem birimi geçen ay yayınladığı bir raporda IŞİD’in hala aktif olduğunu ve Irak’ta Suriye’dekinden çok daha hızlı yeniden örgütlenme yetisine sahip olduğunu kaydetmişti.

Raporda terörle mücadele konusunda baskının sürmemesi halinde IŞİD’in Suriye’de altı ila 12 ay içinde kısıtlı da olsa yeniden toprak kazanabileceği belirtilmişti.

Raporda ayrıca IŞİD’in ABD askerlerinin çekilmesini bir zafer olarak algılayabileceği ve ABD’li personeli çekilme süreci esnasında saldırılarla hedef alabileceği de ifade edilmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından hazırlanan bir rapor da IŞİD’in gizli bir ağ haline geldiğini, ancak yine de merkezi lider kadrosu ve 300 milyon dolar kadar bütçesi ve binlerce savaşçısıyla hala tehdit oluşturmayı sürdürdüğünün altını çizmişti.

IŞİD’in hava araçlarına saldırmayı ve kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer malzeme kullanmayı sevdiği belirtilen raporda Irak ve Suriye’de 3 bin kadarı yabancı 18 bin kadar IŞİD savaşçısı olduğunun tahmin edildiği belirtilmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İran’da minibüs kazası: 3’ü bebek 13 ölü

AleviNet

Published

on

İrna haber ajansına göre kaza, İsfahan eyaletinde Buin va Miandeşt ve Hansar kentleri arasında meydana geldi.

Hansar valisi Mansur Kemali, “10 yetişkin ve 3 bebek hayatını kaybetti ve 9 kişi yaralandı” dedi.

1970’li yıllara ait Mercedes-Benz marka minibüsün iniş sırasında frenlerinin boşaldığı belirtildi.

İran’ın genel anlamda karayollarının durumu iyi olsa da, dünyada en fazla ölümcül trafik kazalarının yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.

Kazaların genellikle, uzun yıllar ekonomik yaptırım nedeniyle araçların yenilenememesinden kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte trafik kurallarının yoğun bir şekilde ihlali de kazaların temel nedenleri arasında yer alıyor.

Geçen yıl resmi rakamlara göre 16 bin 300 kişi kazalarda öldü, 336 bin kişi de yaralandı.

Continue Reading

Dünya

Aşırı harcama yapan Fransız Bakan istifa etti

AleviNet

Published

on

Ekolojik Geçiş Bakanı François de Rugy, “medyatik linç” mağduru olduğunu savunarak, “geriye çekilmeyi gerekli” gördüğünü söyledi. Rugy, sabah saatlrinde Başbakan’a istifasını sunduğunu bildirdi.

Rugy, Cuma günü BFM TV’ye verdiği bir mülakatta “İstifa etmem için kesinlikle bir neden yok” demişti.

Ekolojik Geçiş Bakanı, 2017 ile 2018’de Meclis Başkanı iken “aşırı masraflı özel akşam yemekleri” organize ettiğini ortaya çıkan Mediapart hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron, istifayı kabul ederek “kişisel bir karar” olduğunu savundu. 

Mediapart ise “harcamalarını gerekçelendiremeyen” bakanın istifa ettiğini belirtti. Alternatif internet gazetesine göre, Bakan Rugy, sadece mesleki akşam yemekleri ile dostane şölenleri karıştırmakla kalmayıp, kişisel harcamalar ile milletvekili masraflarını birbirine karıştırdı.

Continue Reading

Dünya

AB’den Maduro’ya ‘çözüm’ için yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Eğer mevcut görüşmeler somut hiçbir sonuca ulaşmazsa, AB hedefli tedbirlerini genişletecek” diye uyardı.

AB’nin Barbados’taki müzakerelerin yeniden başlamasından memnuniyet duyduğu ve kutladığını belirten Mogherini, “Şeffaf ve uluslararası düzeyde gözetilen seçimlerle hizmet eden bir sonuca acilen varılması” çağrısında bulundu.

Nicolas Maduro ve sağcı Juan Guaido, Venezuela başkanlığı için çatışıyor. Her ikisi de meşru başkan olduğunu iddia ediyor. Her ikisi de dünyada diplomatik desteğe sahip. Guaido kendisini geçici başkan ilan ederken, başta ABD olmak üzere 50 dolayında ülke tarafından tanınıyor.

Mogherini, Venezuela’da demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarının tesisi yolunda maddi ilerlemeler gerçekleşmesi halinde yaptırımların iptal edilebileceğini kaydetti. Nicolas Maduro rejimine bağlı bir çok kişinin AB’ye girişi yasaklanırken, mal varlıkları da donduruldu. Yeni tedbirler alınması için AB üyesi devletlerin oy birliğine ihtiyaç var.

Venezuela’da hükümet ve muhalefet arasındaki diyalog 8 ve 10 Temmuz tarihlerinde Norveç çatısı altında Barbados’ta yeniden başlamıştı. Taraflar, devamlı ve hızlı çalışmak için bir grubun hayata geçirilmesi konusunda anlaştıklarını bildirmişti. Yeni bir müzakere toplantısı programlandı. Bu amaçla her iki tarafın temsilcileri 15 Temmuz’da Barbados’a ulaştı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI