Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Bharara: ‘Türkiye’de Olmayan Adaletin ABD’de Olduğunu Gördüler’

AleviNet

Published

on

Rıza Sarraf soruşturmasını ABD’de başlatan, eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın anılarını paylaştığı kitap Salı günü piyasaya çıktı.

Eski Başsavcı Bharara’nın 368 sayfalık, “Bir savcının, suç, ceza ve hukukun üstünlüğü konusundaki düşünceleri” isimli kitabı raflarda yer almasının ardından çok büyük ilgi gördü.

Bharara’nın kitabını imzalayacağı çeşitli eyaletlerde düzenlenecek olan kitap imza etkinliklerinin çoğunun biletleri tamamen satıldı. Bharara’nın kitabı Amerikan medyasının da oldukça ilgisini çekti.

Bharara, kitabıyla ilgili ABD’de çok sayıda televizyon kanalı, gazete, radyo ve internet haber sitelerine özel açıklamalarda bulundu.

Eski savcı Bharara, konuk olduğu televizyon yayınlarında hem Amerika Başkanı Donald Trump’ı eleştirdi hem de Trump’a yönelik açılan davalarla ilgili görüşlerini açıkladı. Bharara Başkan Trump ile arasında geçen telefon konuşmasını kaydetmek istediğini ancak daha sonra bu kararından vazgeçtiğini ifade etti. Başkan Trump’ın Manhattan’da açılan davalardan uzak durması çağrısında bulundu.

Eski görev bölgesi Manhattan’daki, büyük finans şirketlerinin üzerine korkusuzca gitmesiyle ünlenen,“Wall Street Şerifi ” diye anılan Bharara’nın katıldığı programlarda hedefinde, ABD Başkanı Trump’ın dışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk adalet sistemi de vardı.

“Erdoğan Sarraf davasını kapatmak için gücünü kullandı”

Rıza Sarraf davasının başsavcısı olarak Türkiye’de tanınan Bharara’ya Sarraf davasıyla ilgili düşünceleri de soruldu. Bharara, Türkiye’de adaletin olmadığını öne sürdü. Türkiye’de İran asıllı altın tüccarı Rıza Sarraf soruşturmasının siyasi bir kargaşa yarattığını belirten Baharara, “Rıza Sarraf ve bu davada yargılanan diğer kişiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın kişilerdi. Bu nedenle bu davanın üstü örtüldü” dedi.

Amerikan NPR radyosuna konuşan Bharara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’de başlatılan Sarraf davası soruşturmasını kapatmak için gücünü kullandığını kaydederek, “Görevdeki hakimleri ve savcıları işten attı. Medya kuruluşlarını kapattı. Açıkçası davanın kapatılması için elinden geleni yaptı” dedi.

Türkiye’nin, Amerika’da olduğu gibi anayasal bir korumanın içerisinde olmadığını ve bu nedenle soruşturmanın kapatıldığını belirten Bharara, “Bu tür durumlar bugün Amerika’da gördüğümüz şeyler değil. Umarım Türkiye’de yaşananları bu ülkede de görmeyiz” diye konuştu.

Eski başsavcı Bharara, Rıza Sarraf’ın Disney World’e gitmek için Amerika’ya gelmekle çok büyük bir hata yaptığını ve Florida’ya geldiği sırada tutuklandığını belirterek, görevli olduğu dönemde kendi ofisinde çalışan genç bir savcı Michael Lockard’ın da bir süredir üzerinde çalıştığı gizli soruşturma dosyasını açıp Sarraf aleyhinde dava açılmasına öncülük ettiğini kaydetti.

Türkiye’de, ABD’de Sarraf aleyhine açılan davayla birlikte bir gecede sansasyonel bir hale geldiğini ifade eden Bharara, “Çünkü laik Türkiye’nin çoğu bunu, Türk adaleti işlemezken hayatta kalabilen, işleyen ve galip gelen Amerikan adaletinin bir örneği olarak gördü” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Doğu Akdeniz’de sondaj restleşmesi sürüyor

AleviNet

Published

on

Sondaj restleşmelerine sahne olan Doğu Akdeniz’de sular durulmuyor. AB’nin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine son verme çağrısı yaparak yaptırım kararı almasına tepki gösteren Ankara yeni bir hamleyle Akdeniz’e dördüncü bir gemi gönderme kararı aldığını açıkladı.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yayımladığı açıklamada, yürütülen arama ve sondaj faaliyetlerinin “aynı azim ve kararlılıkla devam ettiğini” aktardı, Fatih ve Yavuz Sondaj gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Arama gemisine ilaveten MTA Oruç Reis adlı dördüncü bir geminin daha Doğu Akdeniz’e gönderileceğini duyurdu.

AB, Pazartesi günü Brüksel’de yapılan Dış İlişkiler Konseyi toplantısında Türkiye’ye dört başlıkta yaptırım uygulama kararı almış, gelişmelerin yakından izleneceğine dikkat çekerek, Türk hükümetinin AB üyesi Kıbrıs’ın “egemenlik haklarını ihlal eden faaliyetlerine” son vermemesi halinde gelişmelerin yeniden değerlendirileceğini duyurmuştu.

Adada çıkmaz sürüyor

Türkiye’ye yaptırım kararı alan AB’nin üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk tarafının cumartesi günü ilettiği ortak komite önerisini reddetti.

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Vasilis Palmas, Kuzey Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın önerisinin dikkatleri Kıbrıs sorununun özünden ve derhal başlaması gereken çözüm müzakerelerinden başka bir yöne çevirdiğini, dikkati dağıttığını söyledi.

Akıncı ve Anastasiades

Akıncı ve Anastasiades

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiades başkanlığındaki toplantı sonrasında konuşan Palmas, Akıncı’nın önerilerinde “Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmeyen hükümler olduğunu” aktardı.

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ise önerisinin reddedilmesinden ötürü üzüntü duyduğunu vurgulayarak, “Hidrokarbon olayını iki toplum arasında bir işbirliği alanına dönüştürmeyi ve gerginleşen ortamı yatıştırmayı hedefleyen önerilerimizin reddediliş gerekçelerini de hayretle karşıladığımı belirtmeliyim” görüşünü aktardı.

Akıncı, Kıbrıs Rum liderliğini “gerginlik siyasetini tercih etmekle” suçladı. Akıncı, AB’nin yaptırım kararı öncesinde, Cumartesi günü, ada etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması için Rum tarafına ortak komite kurulması yoluyla işbirliği önerisinde bulunmuş Türkiye Dışişleri Bakanlığı da öneriye “tam destek” açıklamıştı.

DW,AFP,DA,GA
© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Ayaz ve Nupelda kardeşler toprağa verildi

AleviNet

Published

on

Patlama, Bilgeç köyüne bağlı Çakılçeşme mezrasında, Pazartesi günü meydana gelmişti.

Patlamada Ayaz Güloğlu (8) ve Nupelda Güloğlu (4) kardeşler hayatını kaybetmişti.

Güloğlu kardeşlerin cenazeleri, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan otopsi ardından, aile bireyleri tarafından alınarak, kalabalık bir kitle eşliğinde toprağa verildi.

Cenaze törenine, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Valisi Tuncay Sonel, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Cenaze töreni öncesi Elazığ’dan getirilen bir Cemevi hocasının “Devlet büyüklerimizin kurallarına göre cenaze töreni yapacağız” demesi, törene katılanların tepkisine neden oldu. Tepkiler üzerine Pir Zeynel Batar, cenaze töreninde dini vecibelerin yerine getirilmesi için öncülük etti.

Baba Ali Ekber ile anne Cebriye Güloğlu’nun törende ağıtlar yaktı. Patlamaya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan çocukların amcası Zeynel Güloğlu, “Mayın olduğunu tahmin ediyorduk ama cenazeleri gördükten sonra belirsiz bir patlayıcı olduğunu düşünüyoruz. Patlayıcı maddenin ne olduğunu, nereden geldiğini bilmiyoruz. Her yıl oraya gidiyorlar. Orası hayvan ve insanların geçtiği bir yer. Herhangi bir sıkıntı yoktu. O nedenle patlayıcı nasıl geldi, bilmiyoruz. Savcı yaptığı incelemeye ilişkin bize bilgi vermedi. Otopsi raporunun beklememizi söyledi savcı” dedi.

Amca Güloğlu’nun olay yeri incelemesi yapılırken kendilerine haber verilmediğine de dikkat çekerken, bölgede bulunan Kuşluca Karakolu’na sadece 15 dakikalık mesafede olduğunu söyledi.

Dersim Barosu da bir açıklamada bulundu. Baro şunları belirtti: “Ölümlere sebebiyet veren patlayıcının türü adli soruşturma neticesinde açıklığa kavuşturulacaktır. Bizler de Baro olarak bunun takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. İlimizin can ve mal güvenliğini ağır şekilde ihlale uğratabilecek bir mayın gerçekliği de var. Ülkemizin, Birleşmiş Milletler’e (BM) 2004 yılında sunduğu raporlara göre, Tunceli’de 10.557 kara mayını/anti-personel mayını bulunmaktadır. Bir belirlemede bulunalım, Türkiye’de sınır illeri hariç en fazla mayının bulunduğu il Tunceli’dir. Ülkemizin de taraf olduğu anti-personel mayınlarının imhasına dair Ottowa Sözleşmesi hükümleri yerine getirilerek bu anti-personel mayınları imha edilmeli ve gerek sözleşmeden ve gerekse hukukumuzdan kaynaklı gerekli tedbirler alınmalıdır. İlimizde son dönemlerde yaylacılık, hayvancılık, arıcılık faaliyetlerinin arttığı nazara alındığında can ve mal güvenliğinin tesisi bakımından bölgede Yaşam Hakkı’nın ihlaline sebebiyet verebilecek Mayınlar ve ‘Serbest patlayıcılar’ (Havan Topu, El Bombası ve sair) ivedilikle temizlenmelidir. İnsanlığın ve onun olmazsa olmaz olan yaşam hakkına yönelik her türlü ihlalin karşısında yer alacağız”

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Nijerya’da 10 Türk denizci kaçırıldı

AleviNet

Published

on

Bir kargo gemisinde görevli 10 Türk denizcinin Nijerya açıklarında gemiye saldıran silahlı korsanlar tarafından kaçırıldığı bildirildi.

Kadıoğlu Denizcilik’ten yapılan açıklamada, toplam 18 Türk vatandaşının bulunduğu gemiden sekiz denizcinin ise herhangi bir zarar görmeden çıkartıldığı belirtildi.

Şirketten yapılan açıklamada Kamerun’dan demir alan Paksoy 1 adlı kargo gemisinin Gine Körfezi’nde saldırıya uğradığı bilgisi verildi. Kaçırılan denizcilerin kimlikleriyle ilgili henüz bir bilgi paylaşılmadı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat birimlerinin yoğun şekilde çalıştığını söyledi. 

rtr/SÖ,GA

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI