Connect with us

.

Dünya

Pompeo Ortadoğu’da İran’a Karşı Destek Arıyor

AleviNet

Published

on

Çarşamba günü Kuvey’e inen Pompeo, ABD’nin bölgedeki stratejik planlarını ve enerji konularını Kuveytli yetkililerle görüşeceğini kaydetti.

Pompeo, Katar ve hepsi ABD’nin müttefikleri olan dört Arap ülkesi arasındaki anlaşmazlığı çözme çağrısı da yapmaya hazırlanıyor.

Pompeo Kuveyt’te yaptığı açıklamada Arap ülkeleri arasındaki sorunun Körfez İşbirliği Konseyi’nin İran ve IŞİD gibi terör örgütlerinden kaynaklı tehditleri bertaraf etme konusundaki çabalarını baltaladığını kaydetti.

Bahreyn, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri 2017’nin Haziran ayında Katar’a aşırıcı grupları desteklediği ve İran’la yakın ilişkiler kurduğu gerekçesiyle boykot uygulamaya başlamıştı. Katar ise aşırıcılara kaynak sağladığı iddialarını reddediyor. Ancak Doha, kara sularında Tahran’la çok büyük doğalgaz rezervlerini paylaşıyor.

Pompeo bir sonraki durağı İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu’yla bir araya gelecek. Yolsuzluk soruşturması ve rüşvet iddialarıyla zor günler geçiren Netanyahu’nun hükümeti 9 Nisan’da erken seçime gitmeye hazırlanıyor.

Pompeo seyahat sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada İsrail ziyaretinin erken seçimler öncesinde ABD’nin Netanyahu’ya destek gösterisi olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Netanyahu’nun da gelecek hafta Washington’a giderek güçlü lobi grubu Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin yıllık toplantısına katılması bekleniyor. Netanyahu’nun, Başkan Donald Trump’la da bir araya gelebileceği belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Batı Şeria ve Golan Tepeleri için “İsrail işgalindeki” sıfatını kullanmamıştı. Pompeo, Dışişleri Bakanlığı raporunda yer alan bu terminoloji değişikliğin arkasında olduklarını kaydetti ve “Bu gerçeklere dayanan bir söylem. Biz durumu böyle görüyoruz. Bunun doğru olduğunu düşünüyoruz ve arkasındayız” dedi.

Pompeo üçüncü durağı Beyrut’ta İran ve Hizbullah’ın oluşturduğu tehdide karşı alınabilecek önlemlerin konuşulacağını kaydetti.

ABD, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin koalisyon hükümetinde temsil edilen Hizbullah’ı İran yanlısı bir terör organizasyonu olarak kabul ediyor.

Başkan Donald Trump, İran’la yapılan 2015 tarihli uluslararası nükleer anlaşmadan Tahran’ın nükleer silah çalışmalarını ve bölgede teröre verdiği desteği azaltmaya yetmediği nedeniyle çekilmişti.

Bunun ardından Washington, geçen yıl önce Ağustos ayında İran’la altın ve diğer kıymetli metal ticaretini hedef alan yaptırımları yürürlüğe koymuştu. Kasım ayındaysa İran’ın bankacılık ve doğalgaz ve petrol sektörünü hedef alan yaptırımları devreye sokmuştu. Amerika’nın bu yaptırımlarla hedeflediği İran’ın petrol ihracatını sıfıra indirmek.

VOA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İran’da minibüs kazası: 3’ü bebek 13 ölü

AleviNet

Published

on

İrna haber ajansına göre kaza, İsfahan eyaletinde Buin va Miandeşt ve Hansar kentleri arasında meydana geldi.

Hansar valisi Mansur Kemali, “10 yetişkin ve 3 bebek hayatını kaybetti ve 9 kişi yaralandı” dedi.

1970’li yıllara ait Mercedes-Benz marka minibüsün iniş sırasında frenlerinin boşaldığı belirtildi.

İran’ın genel anlamda karayollarının durumu iyi olsa da, dünyada en fazla ölümcül trafik kazalarının yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.

Kazaların genellikle, uzun yıllar ekonomik yaptırım nedeniyle araçların yenilenememesinden kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte trafik kurallarının yoğun bir şekilde ihlali de kazaların temel nedenleri arasında yer alıyor.

Geçen yıl resmi rakamlara göre 16 bin 300 kişi kazalarda öldü, 336 bin kişi de yaralandı.

Continue Reading

Dünya

Aşırı harcama yapan Fransız Bakan istifa etti

AleviNet

Published

on

Ekolojik Geçiş Bakanı François de Rugy, “medyatik linç” mağduru olduğunu savunarak, “geriye çekilmeyi gerekli” gördüğünü söyledi. Rugy, sabah saatlrinde Başbakan’a istifasını sunduğunu bildirdi.

Rugy, Cuma günü BFM TV’ye verdiği bir mülakatta “İstifa etmem için kesinlikle bir neden yok” demişti.

Ekolojik Geçiş Bakanı, 2017 ile 2018’de Meclis Başkanı iken “aşırı masraflı özel akşam yemekleri” organize ettiğini ortaya çıkan Mediapart hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron, istifayı kabul ederek “kişisel bir karar” olduğunu savundu. 

Mediapart ise “harcamalarını gerekçelendiremeyen” bakanın istifa ettiğini belirtti. Alternatif internet gazetesine göre, Bakan Rugy, sadece mesleki akşam yemekleri ile dostane şölenleri karıştırmakla kalmayıp, kişisel harcamalar ile milletvekili masraflarını birbirine karıştırdı.

Continue Reading

Dünya

AB’den Maduro’ya ‘çözüm’ için yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Eğer mevcut görüşmeler somut hiçbir sonuca ulaşmazsa, AB hedefli tedbirlerini genişletecek” diye uyardı.

AB’nin Barbados’taki müzakerelerin yeniden başlamasından memnuniyet duyduğu ve kutladığını belirten Mogherini, “Şeffaf ve uluslararası düzeyde gözetilen seçimlerle hizmet eden bir sonuca acilen varılması” çağrısında bulundu.

Nicolas Maduro ve sağcı Juan Guaido, Venezuela başkanlığı için çatışıyor. Her ikisi de meşru başkan olduğunu iddia ediyor. Her ikisi de dünyada diplomatik desteğe sahip. Guaido kendisini geçici başkan ilan ederken, başta ABD olmak üzere 50 dolayında ülke tarafından tanınıyor.

Mogherini, Venezuela’da demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarının tesisi yolunda maddi ilerlemeler gerçekleşmesi halinde yaptırımların iptal edilebileceğini kaydetti. Nicolas Maduro rejimine bağlı bir çok kişinin AB’ye girişi yasaklanırken, mal varlıkları da donduruldu. Yeni tedbirler alınması için AB üyesi devletlerin oy birliğine ihtiyaç var.

Venezuela’da hükümet ve muhalefet arasındaki diyalog 8 ve 10 Temmuz tarihlerinde Norveç çatısı altında Barbados’ta yeniden başlamıştı. Taraflar, devamlı ve hızlı çalışmak için bir grubun hayata geçirilmesi konusunda anlaştıklarını bildirmişti. Yeni bir müzakere toplantısı programlandı. Bu amaçla her iki tarafın temsilcileri 15 Temmuz’da Barbados’a ulaştı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI