Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Amed’de yüz binler: Tecridi kıracağız

AleviNet

Published

on

Amed’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından organize edilen Newroz kutlaması, bu yıl “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla gerçekleştiriliyor. Yüz binleri bir araya getiren Newroz’a, 134 gündür tecridin kaldırılması için açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven damgasını vurdu. 

Alanı dolduran halk, saygı duruşuyla “Bijî Serok Apo” sloganları attı, açlık grevi direnişçilerini selamladı, fedai eylem düzenleyen Zülküf Gezen’i andı.

‘BU ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜDÜR’

Saygı duruşu ardından Newroz Tertip Komitesi Başkanı Garip Kandemir, “Bu yürüyüş özgürlük yürüyüşüdür. Binlerce selam olsun bu meydana. Tarihi günlerden geçiyoruz. Bir yandan seçim diğer yandan Ortadoğu’da yaşanan siyasi krizler. Bir an önce bu tehlikeli durumdan çıkılmalıdır” dedi. 

‘BU HALK DİRENİŞİ İLE ÖZGÜRLÜK NOKTASINA GELDİ’

Kandemir, “Türkiye’de siyasi sorun var. Bu sorunun çözülmesi için İmralı Adası’nın kapıları açılmalıdır. Bu kapı özgürlük, kardeşlik kapısıdır. Kürt halkı son yüzyılda statüsüz bir şekilde yaşadı. Bu halk direnişi ile özgürlük noktasına geldi. Bu halk özgürlüğüne kavuşmalıdır. En çok Kürt halkı özgürlüğü hak ediyor. Bu ittifak ile sağlanır, o zaman hiç bir güç bunun önünde duramaz” diye konuştu.

Rehin tutulan HDP’nin önceki belediye eşbaşkanları ve milletvekilleri, DBP’li belediye eşbaşkanları ve cezaevlerinde açlık grevi eyleminde olanların isimleri okundu. 

ÖZTÜRK: ZÜLKÜFLER OLDUKÇA TARİHE GÖMÜLECEKLER!

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, halkın Newroz’unu kutladı. Öztürk’ün konuşmasından satırbaşları şöyle: 

“Sayın Leyla Güven, cezaevlerinde arkadaşlarımız, açlık grevindeler. Talep, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması. 5 Nisan 2015’ten bu yana tecrit sürüyor. Arkadaşlarımız bu kutsal eylemi bunun için başlattı. Zülküf Gezen, arkadaşları açlık grevinde zarar görmesin diye, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit sonlandırılsın diye yaşamına son verdi ve şehit oldu. Bir kez daha Zülküf yoldaşın önünde saygıyla eğiliyorum. Zülküfler oldukça Dehaq’lar tarihe gömülecektir. 

‘DİRENİŞÇİLERİN İRADESİ FAŞİZMİ ERİTİYOR!’

Newroz, baharın müjdesidir, direniştir. Newroz Kawa’nın ruhuyla özgürlük ruhuna yürüyor. Dehaqlar her dönem var olmuştur. Hiçbir kural kayde tanımıyorlar. Bize ölümü dayatıyorlar, korkuyu dayatıyorlar. İkinci yol özgürlük, demokrasi, Sayın Öcalan’ın felsefesidir. Bugün açlık grevinde olan arkadaşlarımızın bedeni eriyor. Ancak iradeleri çok güçlü. Bu irade karşısında faşizm eriyor. Başta Leyla Güven ve bütün açlık grevindeki arkadaşları selamlıyorum. 

Faşist devlet, AKP-MHP hükümeti diyalog sürecini bozdu ve kirli bir savaş başlattı. Sayın Öcalan’ın amacı Kürt halkının özgürlüğünü sağlamaktı. Süreci bitirdiler ama bugün bitme noktasına gelen AKP-MHP faşist ittifakıdır. Ülkeyi terk edin diyor; ya tarihi bilmiyor ya da bir kez daha Kürt düşmanlığını gösteriyor. Tarihe bakın Kürt halkı diğer halklarla birlikte Mezopotamya coğrafyasında özgür bir yaşam sürdürdüler. O zaman neredeydin, bu bizim toprağımız. Gidecek biri varsa sen ve faşist zihniyetindir. 

‘TEK TEK HESAP VERECEKSİNİZ!’

Kürtler nerede olursa olsun, iradesi ile ne zaman ittifak adımı attıysa düşmanlık ile karşı karşıya kaldı. Güney Kürdistan referandumu ardından açlıkla terbiye ettiler. Efrîn’de gördük, AKP işgal etti. DAİŞ, ÖSO eliyle işgal etti. O çeteler hepsi dağıldı. Sayın Öcalan’ın felsefesi sayesinde yok oldular. Korkuları, Sayın Öcalan’ın felsefesidir. Bu nedenle tecridi derinleştiriyorlar, seçilmiş arkadaşlarımızı tutukluyorlar. Bu halk son 4 yılda çok şey gördü. Şehirlerimiz yıkıldı, bodrumlarda insanlar yakıldı. Kemal Kurkut Newroz’da herkesin gözü önünde katledildi. Hesap vermediler. Nasılsa Kürt, katledeceğiz, kimse hesap sormaz. Bu yanlıştır. Ne zaman özgürlük ve demokrasi sağlandıysa, tek tek hesap vereceksiniz. Gidecek yeriniz yok. Bunu iyi bilin. 

‘KÜRTLER BİRLİĞİNİ SAĞLAMALI’

Kürt halkı birliğini sağlamalıdır. Kürt Ulusal Birliği’ni sağlamalıdır. Eğer sağlasaydık, Kürt Halk Önderi bugün tecrit altında değildi. Kimse Kerkük’ü, Efrîn’i işgal edemezdi. Her şey ortada, birliği sağlamalıyız. Tek eksiğimiz birlik. HDP, Kürt partileri ile ittifak sağladı. Bu tarihidir. 

‘DİRENİŞ ZAFERE ULAŞACAK; TECRİT KIRILACAK’

Açlık grevlerine destek olmak için Mazlum Doğan’dan Leyla Güven’e, Zülküf Gezen’e bu direniş zafere ulaşacaktır. Onların sesi olmalıyız. Bu eylem zafere ulaşmalıdır ve Sayın Öcalan özgürleşmelidir. Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız.”

ADAYLAR: MUTLAKA KAZANACAĞIZ!

HDP’nin Amed Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye eşbaşkan adayları sahneden yüz binleri selamladı. HDP Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Selçuk Mızraklı, “Newroz aydınlıktır, uyanıştır, özgürlük ateşlerinin yakıldığı gündür. Bu ateşi binlerce yıl önce Kawa’dan devraldık. Bu ateş umut oldu. Eşbaşkanımız Gültan Kışanak, ‘Umudumuz özgür gelecekte. Bize umutsuzluk yakışmaz, biz Amed’iz, Amed biziz’ demişti. Bu Newroz umuttur, bu meydan direnen meydandır. Bu meydanlardan haykırıyoruz; biz Mezopotamya’yız, biz Amed’iz mutlaka ama mutlaka kazanacağız” diye konuştu. 

Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık de, yüzbinlerin Newroz’unu kutlayarak, “Leylaların, Nasırların Newroz’u kutlu olsun. Yolunuz açık olsun” dedi.

Kutlama yapılan konuşmalarla sürüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

ABD bin askerini çekiyor, yeni yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

CBS kanalında konuşan Mark Esper, AB Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’nin kuzey parçasındaki Amerikan güçlerinin çekilmesi” yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Esper, “Amerikan güçlerimiz ilerleyen iki silahlı güç arasında kendisini bulamaz” dedi.

Fox televizyon kanalına da konuşan Savunma Bakanı, “Kürtleri terk etmedik” iddiasında bulunurken, geri çekilecek askeri sayısının bin dolaylarında olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı da Pazar sabahı Twitter üzerinde “sonu gelmeyen savaşlar” diyerek çekilmeye ilişkin gerekçelendirmede bulundu. Trump, “Kürtler ve Türkiye yıllardan beridir savaşıyor” derken, durumu yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Aynı Trump, yoğun tepkiler ardından geçen Pazartesi günü Türkiye ekonomisini yok etme tehdidinde bulunmuştu. Ardından yaptırımlara imza atmıştı.

YENİ YAPTIRIM TEHDİDİ

Trump gün içinde yeni bir açıklamada bulunarak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Türkiye’ye “güçlü” yaptırımlar uygulanması konusunda “büyük bir mutabakat” sağladığını duyurdu.

Hazine Bakanlığı’nın harekete geçmeye hazır olduğunu belirten Trump, Türkiye’nin bunu istemediğini ifade ederek, “Beklemede kalın” dedi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu Pazar ABC televizyon kanalında konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Başkan Türk ekonomisini felç etmek için bana onay verdi ve onun emirleri doğrultusunda her an yapabiliriz” dedi.

Mnuchin, “Tüm Türk hükümeti ile dolar bazlı ticari işlemleri durdurabiliriz. Yapabileceğimiz bir şeydir. Bu konuda tüm yetkiye sahibiz” diye ekledi

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

QSD: Türkiye, etnik soykırımı hedefliyor

AleviNet

Published

on

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, Türk devletinin Serêkaniyê’de 11 sivilin şehit olduğu ve 74 sivilin de yaralandığı sivil konvoyuna dönük saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Türk devleti, kendisine bağlı çete grupları ile birçok basın kurumuyla ortak hareket ederek dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katletmeye ve halkları etnik soykırımdan geçirme hedefine devam ediyor.

Türk ordusu, Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katliamdan geçirme planları doğrultusunda bugün (13 Ekim 2019), işgal saldırılarına karşı Serêkaniyê’ye gitmek isteyen sivillere ait konvoyu direkt hedef alarak bombalamıştır. Bombardımanda siviller şehit olmuş ve yaralanmıştır.

Konvoyda, sivil halkın yanı sıra gazeteciler ve sivilleri korumak isteyen İç Güvenlik Güçleri bulunuyordu. Türk devleti sivil ve gazetecileri barbarca hedef almıştır. Bu da Türkiye’nin gerçek yüzünü gözler önüne sermektedir.

Türk devletinin dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük gerçekleştirdiği bu saldırı, büyük bir savaş suçudur. Türk devleti, tüm uluslararası anlaşma ve insanlık değerlerini ayaklar altına almaktadır. Türk devletinin gerçekleştirdiği bu sivil katliamlardan uluslararası kamuoyunu sorumlu görüyoruz. Tüm dünya güçlerine, bir kez daha sivil katliamlarına karşı harekete geçme çağrısı yapıyoruz.”

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Hevrîn Xelef ve Onur Direnişi şehitleri son yolculuğuna uğurlandı

AleviNet

Published

on

Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgal saldırılarına karşı sürdürülen Onur Direnişi’nde şehit düşenler Dêrik’teki Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef ve parti üyesi Ferhad Remedan ile Onur Direnişi’nde Serêkaniyê’de şehit düşen QSD savaşçıları Emîr Rakan (Kajîn Şiyar), Mislih Elî (Bîlal Til Mişhen) ve Muaz Semar (Harûn Doşka); Dêrik’te şehit düşen Salih Hemk kitlesel tören ile toprağa verildi.

Şehit cenazelerini Şehit Hogir Hastanesi’nden teslim alan kitle, araç konvoyu ile şehitliğe doğru yola çıktı. Saygı duruşu ile başlayan cenaze törenine, aralarında siyasi parti temsilcileri, aşiret kanat önderleri ve din insanlarının da bulunduğu binlerce kişi katıldı.

YPG ve YPJ savaşçıları tarafından gerçekleştirilen askeri törenin ardından YPJ Komutanı Kurdistan Xêrkî, Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yûsif ve Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah birer konuşma yaptı.

‘ERDOĞAN DAİŞ’İ CANLANDIRIYOR’

Törende konuşan Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, “Halkların kardeşliği ve barışçıl yaşamın sembolünü yaratan Kuzey ve Doğu Suriye halkları barbarca katlediliyor” dedi.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı iç krizi gizleyebilmek için halkları katlettiğini söyleyen TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yusif ise şunları belirtti: “Türkiye’nin bölgelerimize dönük saldırıları, terör için yeni bir yaşam kaynağı oluyor. DAİŞ terörünün yok edilmesi Erdoğan’ın işine gelmedi. Bu yüzden DAİŞ’i yeniden canlandırmak istiyor.”

‘NATO SAVAŞ SUÇLARININ ORTAĞIDIR’

Dünya devletlerinin saldırıları kınama açıklamalarının katliamların önüne geçmediğine dikkat çeken Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah ise, “Her devlet, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük saldırıların karşısında durmalı ve savaş suçlularının yargılanması için sorumluluğunu yerine getirmelidir. NATO, Türk devletinin işlediği savaş suçlarının ortağıdır. NATO, bir an önce savaş suçlarının durdurulması için harekete geçmelidir” diye konuştu.

‘HEVRÎN HALKLARIN YAŞAMI İÇİN SOLUKSUZ BİR MÜCADELE SÜRDÜRDÜ’

Şehit Hevrîn Xelef’in annesi Suad Mihemed de kısa bir konuşma yaparak, kızının halkların ortak yaşamı için soluksuz bir mücadele sürdürdüğünü belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi.

Şehit cenazeleri direniş sloganları eşliğinde son yolculuğa uğurlandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI