Connect with us

.

Güncel

Halk Çukurova’da Newroz alanlarını doldurdu

AleviNet

Published

on

ADANA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, “Mutlaka kazanacağız. Tecridi kıracağız” şiarıyla Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda Newroz Bayramı’nı kutladı.  

Newroz alanı “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla inledi. HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Mahsun Eriğ, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Milletvekili Leyla Güven ve tutukluların direnişine dikkat çekerek, tecridin kaldırılmasını istedi. 

Ardından Barış Anneleri ve HDP Milletvekili Kemal Peköz alkış ve zılgıtlar eşliğinde Newroz ateşini yaktı. HDK Adana İl Meclisi Sözcüsü Uğur Bayrak, mutlak tecridin kaldırılmasını isteyerek, 31 Mart’ta AKP-MHP ittifakını gerileteceklerini kaydetti. HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz de, Leyla Güven ve tutsakların Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, yasaların uygulanması için açlık grevinde olduğunu hatırlatarak talebin karşılanmasını istedi.

Savaş politikalarına son verilmesini isteyen Peköz, “Tüm varını yoğunu silah tüccarlarına aktaran iktidar yoksulların ekmeğini her gün bir dilim daha azaltıyor” dedi. Peköz, “Ancak halkın iradesini hiçe sayanlara halk gereken cevabı 31 Mart’ta cevap verecek” diye kaydetti.

Son olarak konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, seçimlerde Cumhur İttifakını geriletmek için oy kullanılmasını istedi.

Kitle, Koma Gulê Xerzan ve Koma Şitlên Azadî gruplarının seslendirdiği ezgiler eşliğinde halay çekti. 

MERSİN 

Mersin’deki Newroz Bayramı etkinliği Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Miting Alanı’nda “Mutalaka kazanacağız” şiarıyla gerçekleşti. Etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin milletvekilleri Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun ve sanatçılar Cevdet Bağca, Şerzat, Jinawaz gibi birçok müzik grubu katıldı.

Akdeniz, Toroslar, Yenişehir gibi birçok mahallede bulunan halk, sabahın erken saatlerinde alanı doldurmaya başladı. On binlerin alanı doldurduğu etkinlikte halk, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxedana zindanan”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

HDP Mersin İl eşbaşkanları Mustafa Işık ve Zuhal Önen, Newroz’u fedai eylem yapan Zülküf Gezen’e adadı. Ardından konuşan HDP Akdeniz Eşbaşkanı Abdulselam Kutlu ise “Newroz ile beraber başta Leyla Güven olmak üzere tüm tutuklu arkadaşlarımızın taleplerini karşılayacağız” dedi.

Ardından konuşan SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde bulunan Leyla Güven ve cezaevlerinde direnen tutsakları selamladı.

Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, “Bu iktidar ölülerimizden dahi korkuyor. İradelerimize kayyum atayan bu anlayış bize ‘size tekrar kayyum atacağız’ diyor. Biz de onlara her ne olursa olsun direneceğimizi ve kazanacağımız söylüyoruz” dedi.  

İl Seçim Kurulu tarafından adaylığı engellenen Aleddin Erdoğan da, kayyuma ve kendisinin adaylığını veto eden anlayışa 31 Mart’ta cevap vereceklerini belirtti.

Yerine kayyum atanan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu da, kayyum atanan gaspçı anlayışa güçlü bir cevap için herkesi Newroz ruhuyla 31 Mart’ta sandıklara çağırdı. 

HDP Milletvekili Fatma Kurtulan, “Halkımızın bu coşkusunu da 31 Mart’ta sandığa yansıtacağız. Zulümden başka elinden hiçbir şey gelmeyen bu iktidara karşı tüm yurttaşlarımız sandığa giderek bu iktidara karşı cevabını vermelidir’ dedi. 

Seçim stratejileriyle AKP iktidarına kaybettireceklerini de sözlerine ekleyen Kurtulan, AKP gidici” mesajını verdi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan,  Leyla Güven ve cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemlerine değinerek, yaşanacak olan ölümlerden AKP hükümetinin sorumlu olacağını söyledi. 

HDP Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan Adayı Reşat Aşan da, “Bu kararlılık  31 Mart’ta saltanata son verecek” dedi.

Son olarak konuşan Belediye Eşbaşkanı Emine Şilan Yüksekkaya ise, iktidarın halkın örgütlülüğünden korktuğunu ifade ederek herkesi 31 Mart’ta iradesine sahip çıkmaya çağırdı. 

Newroz kutlamaları sanatçı Cevdet Bağca, Şerzat, Jinawaz gibi birçok müzik grubunun şarkıları ile son buldu.

ANTALYA

HDP Antalya İl Örgütü, “Mutlaka kazanacağız. Tecridi kıracağız” şiarıyla Kepez Arena Turgut Özal Spor Salonunun önünde bir araya gelerek, Newrozu kutladı. HDP Antalya İl Eşbaşkanları Remziye Zengin ve Muhsin Taşar, AKP’yi mutlak tecridi kaldırmaya davet etti. Son olarak konuşan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ise mutlak tecridin kaldırılmasını isteyerek halkın Newroz’unu kutladı.  

İSKENDERUN

HDP Hatay İl Örgütü öncülüğünde, “Mutlaka kazanacağız. Tecridi kıracağız” şiarıyla İskenderun’un Yıldırımtepe Mahallesi’nde bir araya gelen halk, Newroz’u kutladı. HDP Hatay İl eşbaşkanları Kerem Nalbant ve Sultan Başaran Güven, tutsakların direnişine dikkat çekerek, mutlak tecridin kaldırılmasını istedi. Etkinlikte konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Cumhur İttifakına geri adım attırıp, gerileteceklerini söyledi. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mersin’de suya yüzde 10 indirim

AleviNet

Published

on

Bir kente daha toplu taşımada indirim müjdesi!

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu’nun ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Toplam 6 maddenin görüşüldüğü Genel Kurul’da Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen su indirimi ve borçlanma yetkisi gündemi konuşuldu. Başkan Seçer’in sözünü verdiği ve dar gelirli yurtttaşların sabırsızlıkla beklediği ve Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak yüzde 15’lik su indirimi, Plan ve Bütçe Komisyonu Cumhur İttifakı meclis üyelerinin müdahalesi üzerine yüzde 10’u yurttaşlara, yüzde 5’i esnafa şeklinde değiştirildi. Komisyon raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi.

AKP ve MHP oylarıyla borçlanma yetkisine ret

Önemli gündem maddelerinden biri olan 19 milyon 700 bin TL’lik borçlanma yetkisi ise AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, indirimin 0-12 metreküp arası su tüketimi yapan aboneleri kapsadığını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi daha önceki şekliyle sadece konutlarda su ücretlerinde yüzde 15 indirime gidilmesi hususunda bir teklifimiz vardı. O toplantıda yaptığımız müzakerede MHP ve AK Parti meclis üyeleri esnaflara da indirim yapılması hususunu dile getirmişlerdi. Bunu uygun görmediğimi ancak ileride yeniden bir düzenleme yapılabileceğini gerekçeleriyle sizlere anlatmıştım. Bu konu komisyona havale edildi. Orada yeni düzenlemeyle meskenlerde yüzde 10, esnaflara ise yüzde 5 oranında indirimin uygun olacağı karara bağlandı. Bu yine ilk teklifte olduğu gibi 0-12 metreküp arası olan aboneler için geçerli olacak” dedi.

‘Popülizm değil benim tercihimdi’

Yapılacak olan indirimin yaşanılan ekonomik krizde yurttaşları rahatlatacağını ifade eden Başkan Seçer, “Su indirimi popülizm değil benim tercihimdi. İndirim konusu bizim seçim öncesi sözümüzdü. Seçim çalışmaları sırasında kamuoyundan aldığım talepler doğrultusunda bu kararı verdim. Esnafa da gitsem, kahvehaneye de gitsem, köylere de gitsem yurttaşların benden talebi faturaların düşürülmesi ve ödeme de yaşanan sıkıntılardı. Bu şikâyetler ekonomik kriz kaynaklı. İnsanların hali vakti yerinde olsa bu kadar şikâyet etmez. Bizim için ekonomik bir yaklaşım olmasa bile ekonomik kriz içerisinde olduğumuz bu dönemde vatandaşımıza merhem olacak bir indirim yapıyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Güncel

‘Dersim’ kararı Valiliğin başvurusu üzerine durduruldu

AleviNet

Published

on

7 Mayıs’ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi’nden aday olarak seçilen ve “Komünist Başkan” olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasında “Tunceli” isminin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılması kararı alındı.

Valilik başvurdu, mahkeme yürütmeyi durdurdu

Meclis kararının Tunceli Valiliği’ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı’ndan “Tunceli” ibaresinin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi’ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müracaatta bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi’nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme itiraz için 7 gün süre verdi

Mahkemenin kararında, “Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, yada savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun’un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi” denildi.

Continue Reading

Güncel

AKP Tatvan’da hukuku yok saydı, çoğunluğu ele geçirdi

AleviNet

Published

on

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, HDP’li 9 belediye meclis üyesi “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma devam ettiği için yerlerine yedek üyeler geçemiyor. Soruşturma süresinde çoğunluğun AKP’ye geçtiği mecliste AKP 11, HDP ise 5 üye ile temsil edilecek.
295 oy farkı Tatvan Belediyesi’ni kazanan AKP, 25 kişilik Belediye Meclisi’nde 11 üye ile temsil edilirken, HDP ise 14 üye temsil ediliyordu.
Seçimin ardından çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Tatvan’da HDP, YSK’ye sunduğu itiraz dilekçelerinde 900 seçmenin 3 adreste kayıtlı olduğu ve 340 seçmenin aynı adreste kayıtlı olduğuna dair iddiaları gündeme getirmişti.
295 oy farkıyla ikinci parti olan HDP’nin yeniden oyların sayılmasına yönelik itirazları YSK tarafından kabul edilmemişti.

AKP’NİN 11, HDP’NİN 14 MECLİS ÜYESİ BULUNUYOR

HDP Belediye Meclis Üyesi Avukat Diyar Orak, HDP’li meclis üyeleri hakkındaki soruşturmaların Nisan 2019’da açıldığını ifade ederek, Belediye Meclisi’nde HDP’nin çoğunluk olduğunu söyledi.
Orak, “31 Mart seçiminde biz HDP olarak 25 meclis üyeliğinin 14’ünü kazanarak mecliste çoğunluğu sağladık. Seçimin ardından seçilmiş 2 belediye meclis üyemizin mazbataları KHK’li oldukları gerekçesiyle kendilerine verilmedi. Bu 2 arkadaşımız yerine yedek üyelerimiz geçtiler” dedi.
Tatvan Belediyesi’nde 14 HDP’li öeclis üyesinin iki toplantıya katıldığını ifade eden Orak, “20 Mayıs’ta Güvenlik Büro Amirliği, bizi telefon ile arayarak bakanlığın meclis üyelikleri ile ilgili karar vermiş olduğu kararı tebliğ edeceklerini bildirdi. Arkadaşlar ile birlikte karakola gidince görevden uzaklaştırma kararı ile karşılaştık. 14 meclis üyesinin 9’u hakkında açılmış olan adli soruşturma gerekçe gösterilerek Bitlis Valiliği tarafından görevden uzaklaştırmaya dair olur istenmiş ve 16 Mayıs’ta bakanlık bu talebe olumlu yanıt vererek, 9 kişinin tedbiren uzaklaştırılmasına karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL, AMAÇ ÇOĞUNLUĞU ELE GEÇİRMEK’

Orak, “Bize bugüne kadar hakkımızda başlatılan soruşturmalara ilişkin bir bilgi verilmediği gibi ifade alma veya benzeri bir işlem de yapılmadı. Dolayısıyla biz açılan soruşturmaları görevden uzaklaştırma kararının tebliği ile öğrenmiş olduk. Çünkü 8 üye hakkında savcılığın tek bir günde soruşturma başlatması olağan olmadığı gibi tesadüfi değil” diye belirtti. Orak, soruşturmanın amacının HDP’nin meclis çoğunluğunu düşürmek olduğunu söyledi.
Orak, “Belediye kanunun 47. Maddesi meclis üyeleri hakkında görevden uzaklaştırma durumunu düzenlemiştir. Buna göre hakkında göreve ilişkin bir soruşturma başlatılan meclis üyeleri geçici bir süreliğine görevden uzaklaştırılabilir. Ancak başlatılan soruşturmanın meclis üyeliği görevine ilişkin olması gerekir. Fakat bizimle ilgili başlatılan soruşturmalar henüz biz göreve başlamadan hatta mazbata dahi almadan başlatılan soruşturmalardır. Dolayısıyla bakanlığın böyle bir karar vermesi kanunen mümkün değil” şeklinde konuştu.
 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI