Connect with us

.

Güncel

Manisa ve Aydın’da Newroz: Tecrit kırılacak!

AleviNet

Published

on

MANİSA

Manisa’da bu yıl “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla kutlanan Newroz, Yunus Emre ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi su deposu yanındaki boş meydanda gerçekleşti. Manisa’nın her ilçesinden kadın ve çocuklar Newroz alanına yöresel kıyafetleriyle girdi. Kutlamanın yapıldığı alan HDP bayraklarıyla süslenirken, sahnede Kürtçe ve Türkçe “Newroz kutlu olsun” pankartı asıldı. Sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Leyla’yê”, “Kürt halkı özgürdür özgür kalacak” sloganlarının atıldığı alanda halk, şarkılar söyleyerek halay çekti. İlk olarak konuşma yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Manisa ilçe belediye eşbaşkan adayları tüm halkların Newroz bayramını kutladı.

Manisa Belediye Eşbaşkan adayları Naci Sönmez ve Hatice Aslan da birer konuşma yaptı. Konuşmalarda, tecridin direnişle kırılacağı mesajları verildi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Sêvê, Pakize ve Figenler’in ruhuyla Newroz bayramını kutladıklarını belirterek, Leyla Güven’i selamladı ve “Cezaevlerinde tabutların çıkmasını istemiyoruz” dedi.

Kemalbay, “Savaş isteyenler bugün zindanlardaki gerilimi tırmandırıyorlar. Faşist düzeni yenebiliriz ve onlara göstereceğiz” şeklinde konuştu.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ise “Bu mücadele ve Leyla Geven öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kıracaktır. 31 Mart’ta bütün duruşumuzla Manisa’da tarih yazacağız. 31 Mart’ta özgürlüğün finalini yazacağız” dedi.  

Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakılıp, Koma Hivron şarkıları ile kutlama son buldu.

AYDIN

HDP Aydın İl Örgütü, “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla merkez Efeler ilçesinde Newroz mitingi düzenledi. Kadınların rengarenk kıyafetleriyle binlerce kişi miting alanına geldi. HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, HDP MYK, PM üyeleri, il eşbaşkanları ve yöneticiler katıldı. Kitleye seslenen Işık, özgür, demokratik bir ülke için mücadelenin önemine dikkat çekti. 

Serhat’ın, Botan’ın selamlarını getirdiğini söyleyen Işık, Amed’de DTK Eşbaşkanı Leyla Güven şahsında çelik gibi bir iradenin direndiğini belirtti.  Leyla Güven’den selam getirdiğini söyleyen Işık, “Yerel seçimlerde bizi büyük bir zafer bekliyor. Arkadaşlarımızın aylardır sürdürdükleri direnişle, bu ruhla zafer tüm halklar için yakındır diyorum” şeklinde konuştu. 

Işık, tecrit kaldırılmadan sorunların çözülemeyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Mensur Işık ve partililer alandaki ateşi birlikte yaktı. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Öcalan’ın avukatları İmralı’ya hareket etti

AleviNet

Published

on

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olumlu yanıtı üzerine avukatlar sabah saatlerinde Gemlik’e giderek oradan İmralı Adası’na hareket etti. 

Avukatlar en son 2 Mayıs günü İmralı Adasına gitmişti. 

Continue Reading

Güncel

Sokak ortasında sandalyeler havada uçuştu

AleviNet

Published

on

Edinilen bilgilere göre olay, Çorlu’da Cumhuriyet Meydanı Şehit Teğmen Yavuzer Caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerine eşi ve bebek arabasındaki çocuğu ile yürüyen bir kişi kaldırımdaki bir başka kişi ile tartışmaya başladı. Tartışmanın aniden alevlenerek kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar birbirlerine sandalyelerle saldırdı. Kaldırımda bulunan onlarca kişinin gözleri önünde yaşanan olay vatandaşların araya girmesi ile sona erdirildi. Kavgaya karışan kişiler ayrı yönlere giderek olay yerinden ayrıldı.

Continue Reading

Güncel

Sahte para tehlikesi!

AleviNet

Published

on

Habertürk’te yer alan habere göre Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Küçük, “Kalpazanlar, başta para değişiminin yoğun olduğu turizm bölgeleri olmak üzere kalabalık alışveriş ortamlarında sahte paraları piyasaya sürmek üzere harekete geçiyor. Vatandaşlarımız, hepsini olmasa bile özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotları mutlaka kontrol etmeli” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Emergen, “Tüketiciler, yaz mevsiminde ve bayramlarda aceleden, tatil rehavetinden veya sıcağın yol açtığı dikkatsizlikten sahte paraları fark edemeyebiliyor. Mağdur olmamak için özellikle şüphelenilen para alınmadan önce mutlaka incelenmeli. Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI