Connect with us

.

Kültür-Sanat

Aryen Yayınları’ndan 2 yeni kitap

AleviNet

Published

on

Aryen Yayınları’ndan 2 yeni kitap çıktı. Mesut Demir’in araştırma-inceleme kitabı “Evrensel Tarih Kuramı” ve Avdê Şeddadi’nin şiir kitabı “Yaratılmamış ve yaratılmış ışıklar” raflardaki yerini aldı.

Evrensel Tarih Kuramı

7 bölümden oluşan 389 sayfalık Evrensel Tarih Kuramı’nda “Tarih nedir”, “Tarih yaklaşımlarında yöntem sorunu”, “Yazılı tarihin başlangıcından günümüze tarih teorileri”,  “İnsanlık tarihi kategorik düzeylerde ayrımlama sorunları”, “Evrensel tarihin tanımı” “Evrensel tarihin oluşum süreçleri” ve “Merkezi hegemonik güçlerin yan kolları konumunda olan uygarlıklar” ana başlıkları inceleniyor.

Yazar Mesut Demir kitabın önsözünde, “Evrenimizin yürüyüş hali olarak tarihi bilmek aynı zamanda kendini bilmektir. Kendimizi bildiğimiz oranda içinde soluk aldığımız evrenin muhteşem işleyişine eşlik edebilir ve onunla bütünleşebiliriz… Parçalar bir araya gelip bütünü oluşturur ama bütün sadece parçaların toplamı değildir; evrensel evrensel bütünün özüdür, köküdür. Bizim yapmak istediğimiz de tüm bu eksikliklerle, yetmezliklerle beraber ait olduğumuz köke dönebilmek, ait olduğumuz özün mahzenine varabilmektir. Ki o zaman varlık ve yokluğun oluşturduğu evrensel denklemde söyleyebilecek bir sözümüz olsun” diyor.

 Yaratılmamış ve yaratılmış ışıklar 

Avdê Şeddadi de “Yaratılmamış ve yaratılmış ışıklar” isimli şiir kitabının hemen başında kitabın isminin de geçtiği Avesta’dan şu alıntıyı yapıyor: “Zerdüşt sordu: Ey maddi dünyanın yaratıcısı sen kutsal biri! Yima’nın yaptığı Vara’da aydınlık saçan ışıklar nedir? Ve cevap verdi Ahura Mazda: Orada yaratılmamış ve yaratılmış ışıklar vardır. Yukarıdan parlar yaratılmamış ışıklar ve parlar aşağıdan yaratılmış ışıklar…”

Şeddadi, yazdığı şiirler için “bu şiirler hem gece hem de gündüz rüyalarımda doğdular ve yere / ayak bastıkları anda cellatlarım oldular” diyor.

AMED

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Damla Sönmez’e Seattle’dan ödül

AleviNet

Published

on

ABD’de düzenlenen festivalde Bora Kim’in yönettiği “House Of Hummingbird / Sinekkuşu” Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Festivalde “Tel Aviv On Fire / Tel Aviv Alev Alev” (y: Sameh Zoabi) İzleyici Ödülü’nü alırken, “Sons of Denmark” adlı filmin yönetmeni Ulaa Salim En İyi Yönetmen ödülünü aldı. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü “All About Me” filmindeki performansıyla Alman aktör Julius Weckauf aldı.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Adile Naşit 89 yaşında…

AleviNet

Published

on

Adile Naşit karikatürü ve Adile Naşit’in çocuklara “Kuzucuklarım” hitabından esinlenerek hazırlanan “kuzu” maskesini boyayan çocuklar, usta oyuncu için pasta kesti.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Roger Waters Ghobadi’nin setinde

AleviNet

Published

on

Pink Floyd grubunun solisti İngiliz müzisyen ve besteci RogersWaters ise Ghobadi’nin setini ziyaret etti. “Turnalar Yalnız Yaşayamaz” İstanbul’da bir müzik grubunun hikâyesi… Film, insanların birbirlerine karşı nasıl duvarlar ördüğünü anlatıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI