Connect with us

Kültür-Sanat

Aryen Yayınları’ndan 2 yeni kitap

Published

on

Aryen Yayınları’ndan 2 yeni kitap çıktı. Mesut Demir’in araştırma-inceleme kitabı “Evrensel Tarih Kuramı” ve Avdê Şeddadi’nin şiir kitabı “Yaratılmamış ve yaratılmış ışıklar” raflardaki yerini aldı.

Evrensel Tarih Kuramı

7 bölümden oluşan 389 sayfalık Evrensel Tarih Kuramı’nda “Tarih nedir”, “Tarih yaklaşımlarında yöntem sorunu”, “Yazılı tarihin başlangıcından günümüze tarih teorileri”,  “İnsanlık tarihi kategorik düzeylerde ayrımlama sorunları”, “Evrensel tarihin tanımı” “Evrensel tarihin oluşum süreçleri” ve “Merkezi hegemonik güçlerin yan kolları konumunda olan uygarlıklar” ana başlıkları inceleniyor.

Yazar Mesut Demir kitabın önsözünde, “Evrenimizin yürüyüş hali olarak tarihi bilmek aynı zamanda kendini bilmektir. Kendimizi bildiğimiz oranda içinde soluk aldığımız evrenin muhteşem işleyişine eşlik edebilir ve onunla bütünleşebiliriz… Parçalar bir araya gelip bütünü oluşturur ama bütün sadece parçaların toplamı değildir; evrensel evrensel bütünün özüdür, köküdür. Bizim yapmak istediğimiz de tüm bu eksikliklerle, yetmezliklerle beraber ait olduğumuz köke dönebilmek, ait olduğumuz özün mahzenine varabilmektir. Ki o zaman varlık ve yokluğun oluşturduğu evrensel denklemde söyleyebilecek bir sözümüz olsun” diyor.

 Yaratılmamış ve yaratılmış ışıklar 

Avdê Şeddadi de “Yaratılmamış ve yaratılmış ışıklar” isimli şiir kitabının hemen başında kitabın isminin de geçtiği Avesta’dan şu alıntıyı yapıyor: “Zerdüşt sordu: Ey maddi dünyanın yaratıcısı sen kutsal biri! Yima’nın yaptığı Vara’da aydınlık saçan ışıklar nedir? Ve cevap verdi Ahura Mazda: Orada yaratılmamış ve yaratılmış ışıklar vardır. Yukarıdan parlar yaratılmamış ışıklar ve parlar aşağıdan yaratılmış ışıklar…”

Şeddadi, yazdığı şiirler için “bu şiirler hem gece hem de gündüz rüyalarımda doğdular ve yere / ayak bastıkları anda cellatlarım oldular” diyor.

AMED

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Bolu’da 2 bin yıllık Frig Kaya Kitabesi’ni parça parça çalmışlar

Published

on

Bolu’nun Göynük İlçesi Soğukçam Köyü’nde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları kapsamında yer alan Frig Kaya Anıtı defineciler tarafından parçalar halinde çalındı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve bölgede Frig yerleşkesinin varlığını gösteren en önemli eser olan kitabe 9 metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde 9 satırdan oluşuyordu.

Bölgede sık sık defineciler tarafından kazı yapıldığı öğrenilirken tarihi eser olan kitabenin ne zaman çalındığı tespit edilmeye çalışılırken, jandarma ekipleri ormanlık alanda yer alan Frig kitabesinin çalınmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Resmi sitede ‘Çalıntı’ olarak yer alıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ‘çalıntı’ olarak yer alan kitabeyle ilgili bilgiler verilirken, şu ifadele kullanıldı:

“Bolu İli, Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde Bulunan Frig Kaya Anıtından Çalınan Yazıtlı Kitabe Soğukçam Köyü (Cermenos) ilçe merkezine 41 km uzaklıkta ve ilçe merkezinin güneyinde yer almaktadır. Anıt, köyün 2,5 km batısında, köyün ‘Türbe Önü’ veya ‘Yazılı Kaya’ mevki’indedir. Konik bir kaya kitlesinin doğu yönü düzlenmiş ve kitabe bu yüzeye yazılmıştır. Kayanın yüksekliği 9 metreye yakındır. 9 satır olan kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer almaktadır. Kayanın önünde bir platform vardır. Bu platform define arayıcıları tarafından yer yer kazılmıştır. Kaya çevresinde bir Frig yerleşmesi olduğu anlaşılmaktadır.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Game of Thrones hayranları kampanya başlattı: HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla

Published

on

Game of Thrones: Taht Oyunlarını kim kazanacak? Game of Thrones’daki Starbucks bardağının dışında filmlerde ne gibi hatalar yapıldı? Starbucks’tan Game of Thrones’a yanıt Game of Thrones’ta skandal hata

Bütün dünyayı ele geçiren Game of Thrones fanatikliği şu aralar zirve yapmış durumda. Ancak ‘Demir Taht‘a oturan isim kim olacak?’ sorusunun cevabını merak eden ve verilen uzun ara ile beklentileri iyice yükselen izleyicilerden bazıları dizinin final sezonundan memnun değil.

Bu nedenle son bölümünün yayınlanmasına günler kala, 8. sezonun yeniden çekilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Change.org üzerinden başlatılan kampanyada “farklı yazarlarla son bölümlerin yeniden çekilmesini istiyoruz” talebi yer alıyor.

Kampanyanın açıklama kısmında ise “David Benioff ve DB Weiss, kaynakları olmadan (yani kitaplar) yetersiz olduklarını kanıtladılar. Bu dizi anlamlı bir son sezonu hak ediyordu. HBO, ümitlerimizin gerçekleşmesini sağla!” deniliyor.

Kampanya yorumlarında bir kullanıcının “Benioff ve Weiss bu görev için yetersiz, Game of Thrones sağlam bir finalle ekrana veda etmeyi hak ediyor” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Başka bir kulanıcının “Sırf seyirci şaşırtmak için 8 yıllık karakter gelişimini çöpe atmayın, yazık!” yazdığı, bir başkasının ise şu ifadeleri kullandığı görülüyor:

“İmzaladım; çünkü düzgün bir hikaye anlatımı istiyorum. Eskisi gibi uzun ve derin diyaloglar istiyorum. Tüm karakterlere kendilerine yakışan bir şekilde son yazılmasını istiyorum. Üzerimizde bir miktar etki bırakan ölümler yazılsın istiyorum”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Haluk Bilginer, Alex Rider’ın kadrosuna dahil oldu

Published

on

Bugüne kadar birçok yabancı dizi ve sinema filminde rol alan Haluk Bilginer, son olarak Alex Rider’da kamera karşısına geçti.

Hürriyet’in haberine göre ünlü oyuncu, Romanya’da çekilen ve genç bir ajanın heyecan dolu macerasını konu alan projede, dizinin “kötü adam”larından Dr. Hugo Grief’i canlandırdı.

8 bölümlük ilk sezonunun çekimleri kısa süre önce tamamlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda Bilginer’in yanı sıra Otto Farrant, Vicky McClure, Andrew Buchan ve Stephen Dillane gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI