Connect with us

.

Politika

Buldan: Arkadaşlarımızı yaşatmak boynumuzun borcu

AleviNet

Published

on

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim programı kapsamında ilçe belediye eşbaşkan adaylarının da katılımıyla Çınar’ın ardından Ergani’ye geçti. HDP’li yönetici ve adayları binlerce kişi karşıladı.

Buluşmada, HDP Ergani Belediye eşbaşkan adayları Meryem Yıldız ve Ahmet Kaya, HDP-DBP il ve ilçe örgütü, HDP Amed milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Semra Güzel, HDP-DBP Parti Meclisi (PM) üyeleri, HDP Amed Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayları Hülya Alökmen Uyanık ve Selçuk Mızraklı, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Halide Türkoğlu, Çermik Belediye eşbaşkan adayları, İttifak partisi temsilcileri yer aldı.

Ayrıca halk mitinge ellerinde HDP’nin renkli bayraklarıyla katılırken kadınların yöresel kıyafetleriyle katılması alana renk kattı. Mitingin yapılacağı alana, “Zedetir civak”, “Kaldığımız yerden devam edeceğiz”, “Lı zordariye yekıti” ve “Zulme karşı birlik ve dayanışma” pankartları asıldı. Halk sık sık, “Biji Serok Apo”, “Leyla Güven onurumuzdur” ve “Biji berxwedana zindanan” sloganlarını attı. Konuşmalar başlamadan önce bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

“NEWROZ’DAKİ TALEP TECRİDİN KALKMASIDIR”

Sinan Çiftyürek, Perşembe günü Amed’de yapılan Newroz’a değinerek milyonların tecridin kaldırılması talebi olduğuna dikkat çekti. Sinan ayrıca halkın 31 Mart’ta kayyımı göndereceklerinin mesajı verdiğini kaydetti.

“AMED’İN YOLU YOLUMUZDUR”

Meryem Yıldız, Amed Newrozu’ndaki mesajın net olduğunu belirterek, “Amed’e diyoruz ki yolunuz yolumuzdur. Tıpkı Leyla Güven gibi, tıpkı Zülküf Gezen yoldaşımız gibi. Talepleri talebimizdir” dedi. İktidarın kendilerinden çaldığı projeleri kendilerince uyguladığını belirten Ruken, Ergani halkının mucura betona kanmayacağını söyledi.

Ahmet Kaya, yarıda kalan hizmetleri tamamlayacağı sözü vererek Ergani halkını utandırmayacaklarını söyledi.

“HALK KAYYIMIN BİLETİNİ KESMİŞ”

Büyük bir coşkuyla karşılanan Buldan, halkı selamlayarak konuşmasına başladı. Buldan, 31 Mart tarihinden sonrada Kürt partileri arasındaki ittifakın devam edeceklerini kaydederek Kürtlerin birlik beraberliği sağladıklarını söyledi.

Erganililerin iradesine sahip çıkacağını vurgulayan Buldan, “Amed Büyükşehir başta olmak üzere ilçe belediyelerimize kayyım atadılar. Kadın eşbaşkanımız tutuklandı ona da selam gönderiyoruz. Halkımız kayyımların biletini kesmiş bütün heryerde kayyımlar 31 Mart’ta Ankara’ya gidecek. Halkın kayyımı istemediğini göstereceğiz” dedi.

Buldan, “Halkın kayyımlardan memnun olduğu söyleniyor peki neden kayyımlar aday gösterilmedi, Amed Büyükşehir belediyesinden hariç?” diye sordu.

AKP’nin gece gündüz HDP aleyhine propaganda yaptığını belirten Buldan, “HDP’den korktukları için, barış siyasetinden korkuyorlar. Çaldılar çırptılar Ergani’de işi olan var mı? Evine rahat gidebilen var mı? Gençlerimiz işsiz kahvelerde sokaklarda dolaşıyor. Sadece kendi yakınlarını iş sahibi yapıyor çünkü işsizlik onların umrunda değil” diye konuştu.

ARKADAŞLARIMIZI YAŞATMAK BOYNUMUZUN BORCU

Buldan, Selahaddin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Selma Irmak ve tutuklu olan vekillerden korkulduğunu söyledi.

Buldan, şöyle devam etti: “Selahaddin Demirtaş tutuklu olabilir ama yoldaşları buradadır. Dün milyonlar newroz alanlarında bir araya geldi ve Leyla Güven ve Selahaddin Demirtaşa selam gönderdiler. Leyla Güven ve beraberinde açlık grevinde olan arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımızın açlık grevlerini sonlandırmak için tecridin kalkması lazım. Bunun için onları yaşatmak için elimizden geleni yapacağız. Yaşamlarını yitirmemesi için annelerimize söz veriyoruz. Onları yaşatmak boynumuzun borcudur.”

Buldan son olarak 31 Mart’ta Amed ve ilçelerinin bir kez daha tarih yazması gerektiğini ve Amed’in bu konuda örnek kent olduğuna dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Kürt sanatçı Mesut Geweri’nin söylediği şarkı ve çekilen halaylar eşliğinde miting sona erdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

DSP’li Muammer Aydın İstanbul’da resmen adaylıktan çekildi: Her şey çok güzel olacak

AleviNet

Published

on

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Muammer Aydın, geçen hafta adaylıktan istifa ettiğini duyurmuştu.

İşte o paylaşım;

ÖNEMLİ İSİMLERİ İSTİFA ETMİŞTİ

DSP’de Hikmet Sami Türk ve Necmiye Çölaşan, partinin Ekrem İmamoğlu’na destek veren açıklama yapmaması üzerine DSP’den istifa etmişti. İSTANBUL’DAN ADAYLIKTAN ÇEKİLENLER BTP adayı Selim Kotil, Demokrat Parti adayı Ersan Gökgöz, Türkiye Komünist Hareketi adayı Aysel Tekerek ile Emekçi Hareket Partisi adayı Özge Akman İstanbul seçimlerinden çekildiklerini açıklamıştı. MUSTAFA SARIGÜL’E ÇAĞRI Mustafa Sarıgül’ün eski zdanışmanı Mustafa Gültekin de Twitter’dan yaptığı açıklamada Sarıgül’e çağrıda bulundu. Gültekin’in mesajı şöyle: “Her seferinde CHP gençlik kollarından geldiğini o kültürle büyüdüğünü söyleyen @M_Sarigul bu parti sayesinde başkan oldun zengin oldun hukuk devleti için insanlar canlarını veriyor. Sen neden @herseycokguzelolacak diyemiyorsun. Kimden neden korkuyorsun. Marşımızı unutma KORKMA!”

Continue Reading

Politika

Canan Kaftancıoğlu’ndan iddianame açıklaması: Skandal ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum

AleviNet

Published

on

Canan Kaftancıoğlu’nun hakkında açılan soruşturma ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“2018 Ocak ayından itibaren hakkımda soruşturmalar başlatılmış ve bu soruşturmalarla ilgili 12 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermiştim. Soruşturma dosyasında, ifade özgürlüğü kapsamında yer alan şahsıma ait beyanlarım ile birlikte; üretilmiş, kurgulanmış, sahte ifadeler de bulunmaktaydı.

Yazıldığı ve kabul edildiği söylenen iddianameye ilişkin tarafıma resmi bir tebligat ulaşmadan yandaş medya organlarına sızdırılması soruşturmanın gizliliği açısından skandal, ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum olmuştur. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi kadar önemli olan bir diğer husus ise, nasıl ve ne amaçlarla bu ihlale göz yumulduğu ve sızdırmanın zamanlamasıdır.

Hukuk eliyle gösterdikleri sopayla susturacaklarını, korkutacaklarını, yıldıracaklarını zannedenler olabilir. Ancak bilinsin ki tek gündemim İstanbul’un çocukları, gençleri, kadınları, yoksulları kısacası onaltı milyon vatandaşı için hiç durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır.

Zaman susma değil tam tersine vatandaşa hakikati daha yüksek sesle anlatma zamanı. Ve böylesi bir zamanda; geçmişten bugüne, halka hakikati anlatanlara yaşatılan onca mağduriyetin yanında bu dava benim açımdan konuşmayı bile ayıp sayacağım bir teferruat olarak kalacaktır.

Soran, merak eden dayanışma gösteren tüm dostlar rahat olsunlar.

Çok yakında hak kazanacak, halk kazanacak, hakikat kazanacak ve her şey çok güzel olacak.”

Kaftancıoğlu’nun 17 yıla kadar hapsi istendi

Continue Reading

Politika

HDP: Tatvan ve Çaldıran’daki gaspa ortak tutum alınmalı

AleviNet

Published

on

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüsü Selahattin Aslan tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“31 Mart seçimleri sonrası AKP iktidarı ve güdümündeki kurumlar hızlıca harekete geçmiş ve İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li 26 belediye için özel bir talimat kurgulanmıştı. İktidarın yıllardır başvurduğu hırsızlık ve gasp adımlarının devamı son olarak Tatvan ve Çaldıran’da atılmıştır.

31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin çok az bir oy farkı ile kazandığı Tatvan Belediyesi’nde partimiz 14 belediye meclis üyesi, AKP ise 11 belediye meclis üyesi çıkarmıştır. Mecliste çoğunluğun HDP’de olduğu bu ilçede, skandal niteliğinde bir karar alınarak haklarında soruşturma olduğu gerekçesiyle 14 HDP’li belediye meclis üyesinden 9’u görevden uzaklaştırılmıştır.

Karara gerekçe olarak; Anayasa’nın 17’inci maddesinin 4’üncü fıkrası ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gösterilmiştir. Bu maddelerde ifade edilen gerekçelerin konu ile alakalı olmadığını söylemek için hukukçu olmaya gerek yoktur.

Söz konusu karar yazısı incelendiğinde, Belediye Meclis Üyemiz Diyar Orak’ın 2017 tarihli bir dava dosyası bulunduğu, buna karşın diğer 8 belediye meclis üyemizin tamamına 2019 tarihli yeni davalar açıldığı anlaşılmaktadır. Hiçbiri hakkında alınmış bir mahkeme kararı yoktur. Bu büyük bir hukuksuzluk ve siyasi ahlaksızlıktır.

‘HDP’NİN KAYBETTİREN STRATEJİSİNE TAHAMMÜL EDEMİYORLAR’

Öte yandan Van’ın Çaldıran ilçesinde, 31 Mart seçimlerini yüzde 53 oyla partimiz HDP kazanmış, 25 üyeden oluşan belediye meclisinde de çoğunluğu elde etmiştir. YSK’nin seçim sonrası aldığı KHK’li seçilmişler kararı neticesinde HDP’nin kazandığı belediye başkanlığı gasp edilerek AKP’ye verilmiştir. Son olarak da 21 Mayıs 2019’da seçilmiş belediye başkanı Leyla Atsak ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hülya Darak’ın da aralarında olduğu çok sayıda partilimiz gözaltına alınmıştır.

Bu hukuksuzluk ve hak gaspı HDP’ye tahammülsüzlüğün fotoğrafıdır. İstanbul seçimlerine giderken HDP’nin kaybettirme stratejisini hazmedemeyen iktidar bloku, belediyelerimize yönelik saldırgan tutumunu sürdürmektedir.

‘ORTAK TUTUM ALINMALI’

Tatvan ve Çaldıran’da yaşanan irade gaspı, hukuksuzluklar ve yönelimler iktidarın kayyım zihniyetinin ve rejiminin devamıdır. Bu irade gaspına karşı ortak tutum almak, iktidarın kötücül hegemonik aklına rıza göstermeyen herkesin görev ve sorumluluğudur.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI