Connect with us

.

Dünya

May’in koltuğu sallanıyor

AleviNet

Published

on

İngiltere Başbakanı Theresa May’in, kabinesi tarafından istifaya zorlanabileceği bildiriliyor. Pazar günü, aralarında “Daily Mail” ve “Sunday Times” gazetelerinin de bulunduğu İngiliz basınının hükümete yakın çevrelere dayanarak verdiği haberlere göre, bir grup kabine üyesi May’e karşı harekete geçmeye hazırlanıyor.

“Sunday Times” editörü Tim Shipman, Cumartesi akşamı attığı Tweet ile, May’a karşı kapsamlı bir “darbe”nin hazırlandığını duyurdu.

Shipman, bu haberi,  May’i devirmek isteyen ve isminin açıklanmasını istemeyen 11 kabine  üyesine dayandırdı. Bir bakanın, “Son yaklaştı. 10 gün içinde May gitmiş olacak” dediği aktarıldı.

THe Sunday Times 24.03.2019 Titel

“Sunday Times”, May’e yönelik “darbe” planlarını manşete taşıdı.

Başbakan Yardımcısı David Lidington’ın geçici olarak başbakanlığı gelmesinin söz konusu olabileceğini yazan “Sunday Times”, Lidington’ın Brexit süreci için yeni bir yol haritası çıkarmasının planlandığını kaydetti. Yeni başbakanın ise sonbaharda seçilebileceğini belirten gazete, kabine üyelerinin Pazartesi günkü kabine toplantısında May’i istifaya davet edeceğini bildiriyor.

May’in istifaya yanaşmaması durumunda bakanların kendisi görevlerinden istifa ile tehdit edeceği kaydediliyor. “Daily Mail” gazetesinin haberine göre ise, Çevre Bakanı Michael Gove da, May’in koltuğuna oturmaya aday bir isim.

Daha önce “The Times” ve “The Daily Telegraph” gazeteleri de, istifa etmesi konusunda May üzerindeki baskının arttığını yazmış, şu anda takvim üzerinde konuşulduğunu duyurmuştu. Hükümet çevrelerinde ise, bu haberlerin yanlış olduğu dile getirilmişti.

Theresa May

Brexit anlaşması parlamentoda iki kez reddedilmişti.

May Brexit anlaşmasına destek arıyor

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci olan Brexit’i ertelemek için Avrupalı liderlerle görüşen İngiltere Başbakanı May, iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını üçüncü kez parlamentoya götürmeyebileceğinin sinyalini verdi. AB ile yoğun süren müzakerelerin ardından varılan anlaşma, iki kez milletvekilleri tarafından reddedilmişti. Milletvekillerine bir mektup gönderen May, yeterli desteğin sağlanmaması durumunda yeni bir oylamanın gerçekleşmeyebileceğini ima etmişti.

Großbritannien London People's Vote Demonstration

Brexit karşıtı dev gösteri

İngiltere’nin başkenti Londra’da Cumartesi günü Brexit’e karşı düzenlenen yürüyüşe ise yüz binlerce kişi katıldı. Göstericilerin çoğunun lacivert-sarı renklerindeki AB bayrakları taşıması, hatta bu renklerde giyinmesi dikkat çekti.

“People’s Vote” (Halk Oylaması) adlı girişim tarafından düzenlenen eylemde, katılımcılar ikinci bir referandum yapılmasını talep ediyor.

Girişim, bu ikinci referandumla Brexit’in engellenmesini istiyor. Ekim ayında aynı taleple yapılan gösteriye, 500 binden fazla kişi katılmıştı.

Avam Kamarası ise, yeni bir Brexit referandumu yapılması konusunda verilen önergeyi martı ayı ortasında yapılan oylamada büyük çoğunlukla reddetmişti.

dpa,AFP,DW / AÜ,MK

©Deutsche Welle Türkçe

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İran’da minibüs kazası: 3’ü bebek 13 ölü

AleviNet

Published

on

İrna haber ajansına göre kaza, İsfahan eyaletinde Buin va Miandeşt ve Hansar kentleri arasında meydana geldi.

Hansar valisi Mansur Kemali, “10 yetişkin ve 3 bebek hayatını kaybetti ve 9 kişi yaralandı” dedi.

1970’li yıllara ait Mercedes-Benz marka minibüsün iniş sırasında frenlerinin boşaldığı belirtildi.

İran’ın genel anlamda karayollarının durumu iyi olsa da, dünyada en fazla ölümcül trafik kazalarının yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.

Kazaların genellikle, uzun yıllar ekonomik yaptırım nedeniyle araçların yenilenememesinden kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte trafik kurallarının yoğun bir şekilde ihlali de kazaların temel nedenleri arasında yer alıyor.

Geçen yıl resmi rakamlara göre 16 bin 300 kişi kazalarda öldü, 336 bin kişi de yaralandı.

Continue Reading

Dünya

Aşırı harcama yapan Fransız Bakan istifa etti

AleviNet

Published

on

Ekolojik Geçiş Bakanı François de Rugy, “medyatik linç” mağduru olduğunu savunarak, “geriye çekilmeyi gerekli” gördüğünü söyledi. Rugy, sabah saatlrinde Başbakan’a istifasını sunduğunu bildirdi.

Rugy, Cuma günü BFM TV’ye verdiği bir mülakatta “İstifa etmem için kesinlikle bir neden yok” demişti.

Ekolojik Geçiş Bakanı, 2017 ile 2018’de Meclis Başkanı iken “aşırı masraflı özel akşam yemekleri” organize ettiğini ortaya çıkan Mediapart hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron, istifayı kabul ederek “kişisel bir karar” olduğunu savundu. 

Mediapart ise “harcamalarını gerekçelendiremeyen” bakanın istifa ettiğini belirtti. Alternatif internet gazetesine göre, Bakan Rugy, sadece mesleki akşam yemekleri ile dostane şölenleri karıştırmakla kalmayıp, kişisel harcamalar ile milletvekili masraflarını birbirine karıştırdı.

Continue Reading

Dünya

AB’den Maduro’ya ‘çözüm’ için yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Eğer mevcut görüşmeler somut hiçbir sonuca ulaşmazsa, AB hedefli tedbirlerini genişletecek” diye uyardı.

AB’nin Barbados’taki müzakerelerin yeniden başlamasından memnuniyet duyduğu ve kutladığını belirten Mogherini, “Şeffaf ve uluslararası düzeyde gözetilen seçimlerle hizmet eden bir sonuca acilen varılması” çağrısında bulundu.

Nicolas Maduro ve sağcı Juan Guaido, Venezuela başkanlığı için çatışıyor. Her ikisi de meşru başkan olduğunu iddia ediyor. Her ikisi de dünyada diplomatik desteğe sahip. Guaido kendisini geçici başkan ilan ederken, başta ABD olmak üzere 50 dolayında ülke tarafından tanınıyor.

Mogherini, Venezuela’da demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarının tesisi yolunda maddi ilerlemeler gerçekleşmesi halinde yaptırımların iptal edilebileceğini kaydetti. Nicolas Maduro rejimine bağlı bir çok kişinin AB’ye girişi yasaklanırken, mal varlıkları da donduruldu. Yeni tedbirler alınması için AB üyesi devletlerin oy birliğine ihtiyaç var.

Venezuela’da hükümet ve muhalefet arasındaki diyalog 8 ve 10 Temmuz tarihlerinde Norveç çatısı altında Barbados’ta yeniden başlamıştı. Taraflar, devamlı ve hızlı çalışmak için bir grubun hayata geçirilmesi konusunda anlaştıklarını bildirmişti. Yeni bir müzakere toplantısı programlandı. Bu amaçla her iki tarafın temsilcileri 15 Temmuz’da Barbados’a ulaştı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI