Connect with us

.

Dünya

Yeni Zelanda’da saldırının hedefi olan camiler ibadete açıldı

AleviNet

Published

on

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların hedefi olan iki cami, günler sonra ilk kez ibadete açıldı. Kurban yakınları ve Ürdün Prensi El Hasan bin Talal’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi geniş güvenlik önlemi altında açılan camiye gitti. 

Yüzlerce kişinin akın ettiği El Nur ve Linwood camilerine çiçekler bırakıldı. Sabah saatlerinde de sessiz bir yürüyüş gerçekleştirildi. Saldırıda kaybedenlerin bir bölümü Cuma günü defnedilmişti.

Dubai’den Yeni Zelanda Başbakanı’na jest

Yeni Zelanda’daki saldırılarına gösterdiği tepki nedeniyle Dubai’den Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Andern’e teşekkür geldi. Andern’in fotoğrafı, dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burç Halife’nin üzerine yansıtıldı.

Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid el Maktum da Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “Dünyanın dört köşesindeki Müslümanları sarsan terör saldırısındaki içten gösterdiğiniz empatiniz ve desteğinizle 1.5 milyar Müslümanın saygısını kazandınız” dedi.

Dün de saldırının ardından Yeni Zelanda’da kılınan ilk Cuma namazına ülke çapında katılım gerçekleşmişti. Cuma ezanı ülkedeki ulusal televizyon ve radyolardan yayınlanırken ülke genelindeki camilerin çevresinde sadece Müslümanlar değil farklı dinlerden binlerce insan toplamıştı.

Daha fazlasını okumak için: Yeni Zelanda’da katliamın ardından ilk cuma namazı

Yeni Zelanda hükümeti bir saldırganın otomatik silahlarla gerçekleştirdiği katliamın ardından silah yasasını değiştirmiş, askeri nitelikteki otomatik silahların ve saldırı tüfeklerinin bulundurulması yasaklanmıştı.

AP,rtr/ÖA,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İran’da minibüs kazası: 3’ü bebek 13 ölü

AleviNet

Published

on

İrna haber ajansına göre kaza, İsfahan eyaletinde Buin va Miandeşt ve Hansar kentleri arasında meydana geldi.

Hansar valisi Mansur Kemali, “10 yetişkin ve 3 bebek hayatını kaybetti ve 9 kişi yaralandı” dedi.

1970’li yıllara ait Mercedes-Benz marka minibüsün iniş sırasında frenlerinin boşaldığı belirtildi.

İran’ın genel anlamda karayollarının durumu iyi olsa da, dünyada en fazla ölümcül trafik kazalarının yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.

Kazaların genellikle, uzun yıllar ekonomik yaptırım nedeniyle araçların yenilenememesinden kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte trafik kurallarının yoğun bir şekilde ihlali de kazaların temel nedenleri arasında yer alıyor.

Geçen yıl resmi rakamlara göre 16 bin 300 kişi kazalarda öldü, 336 bin kişi de yaralandı.

Continue Reading

Dünya

Aşırı harcama yapan Fransız Bakan istifa etti

AleviNet

Published

on

Ekolojik Geçiş Bakanı François de Rugy, “medyatik linç” mağduru olduğunu savunarak, “geriye çekilmeyi gerekli” gördüğünü söyledi. Rugy, sabah saatlrinde Başbakan’a istifasını sunduğunu bildirdi.

Rugy, Cuma günü BFM TV’ye verdiği bir mülakatta “İstifa etmem için kesinlikle bir neden yok” demişti.

Ekolojik Geçiş Bakanı, 2017 ile 2018’de Meclis Başkanı iken “aşırı masraflı özel akşam yemekleri” organize ettiğini ortaya çıkan Mediapart hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron, istifayı kabul ederek “kişisel bir karar” olduğunu savundu. 

Mediapart ise “harcamalarını gerekçelendiremeyen” bakanın istifa ettiğini belirtti. Alternatif internet gazetesine göre, Bakan Rugy, sadece mesleki akşam yemekleri ile dostane şölenleri karıştırmakla kalmayıp, kişisel harcamalar ile milletvekili masraflarını birbirine karıştırdı.

Continue Reading

Dünya

AB’den Maduro’ya ‘çözüm’ için yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Eğer mevcut görüşmeler somut hiçbir sonuca ulaşmazsa, AB hedefli tedbirlerini genişletecek” diye uyardı.

AB’nin Barbados’taki müzakerelerin yeniden başlamasından memnuniyet duyduğu ve kutladığını belirten Mogherini, “Şeffaf ve uluslararası düzeyde gözetilen seçimlerle hizmet eden bir sonuca acilen varılması” çağrısında bulundu.

Nicolas Maduro ve sağcı Juan Guaido, Venezuela başkanlığı için çatışıyor. Her ikisi de meşru başkan olduğunu iddia ediyor. Her ikisi de dünyada diplomatik desteğe sahip. Guaido kendisini geçici başkan ilan ederken, başta ABD olmak üzere 50 dolayında ülke tarafından tanınıyor.

Mogherini, Venezuela’da demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarının tesisi yolunda maddi ilerlemeler gerçekleşmesi halinde yaptırımların iptal edilebileceğini kaydetti. Nicolas Maduro rejimine bağlı bir çok kişinin AB’ye girişi yasaklanırken, mal varlıkları da donduruldu. Yeni tedbirler alınması için AB üyesi devletlerin oy birliğine ihtiyaç var.

Venezuela’da hükümet ve muhalefet arasındaki diyalog 8 ve 10 Temmuz tarihlerinde Norveç çatısı altında Barbados’ta yeniden başlamıştı. Taraflar, devamlı ve hızlı çalışmak için bir grubun hayata geçirilmesi konusunda anlaştıklarını bildirmişti. Yeni bir müzakere toplantısı programlandı. Bu amaçla her iki tarafın temsilcileri 15 Temmuz’da Barbados’a ulaştı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI