Connect with us

Yaşam-Ekoloji

Yemen’de iki buçuk ayda 109 bin kolera vakası

Yemen’de 2019 yılı başından bu yana kolera vakalarında artış meydana geldi. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Mart ayı ortası itibariyla yaklaşık 109 bin yeni vakanın bildirildiğini açıkladı. Yılın başından bu yana kolera nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 190’a ulaştığı bilgisi verildi.

Verilen bilgiye göre, koleraya yakalananların üçte birini beş yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. BM verilerine göre koleranın en sık görüldüğü altı yer arasında başkent Sana ve çevresi ile insani yardımların sivil halka ulaştırılması bakımından stratejik öneme sahip liman şehri Hudeyde de bulunuyor.

default Yemen’de sağlık krizi: “Savaş bizim hayatımızı kararttı” Tedavi pahalı

Khaled İsmail kanser nedeniyle sol kolu omzundan kesilmek zorunda kalan kızı Radhiya’nın sağ elini öpüyor. Varını yokunu satmasına hatta borç almasına rağmen daha iyi bir tedaviye parası yetmeyen baba şöyle diyor “Savaş bizim hayatımızı kararttı. Yurt dışına çıkamıyoruz, bu yüzden kızım iyi bir tedavi alamadı.”

default Yemen’de sağlık krizi: “Savaş bizim hayatımızı kararttı” Devletten yardım yok

Yemen’in başkenti Sanaa’da bulunan Ulusal Onkoloji Merkezi iki yıldır devletten destek almıyor. Merkez, Dünya Sağlık örgütü başta olmak üzere uluslararası yardım dernekleri ve iş insanlarının sağladığı katkılarla ayakta duruyor.

default Yemen’de sağlık krizi: “Savaş bizim hayatımızı kararttı” Sadece çocuklara yatak var

Kanser merkezinde bulunan az sayıdaki yatak ise çocuklara ayrılmış durumda. Klinik her ay yaklaşık yeni 600 hasta kabul ediyor. Bu kadar hastanın tedavisi için geçtiğimiz yıl içinde sadece 1 milyon dolar bütçe ayrıldı.

default Yemen’de sağlık krizi: “Savaş bizim hayatımızı kararttı” Bekleme salonunda kanser tedavisi

Kanser hastası yetişkinlerin tedavisi serumlar yoluyla iki büklüm oturdukları bekleme odalarında yapılıyor. Savaştan önce yılda 15 milyon dolar yardım alan klinikte Yemen’in diğer kanser klinikleri için ilaç tedariği bile yapılıyordu.

default Yemen’de sağlık krizi: “Savaş bizim hayatımızı kararttı” Yardım malzemesi stokları yok

Bir kanser hastası Sanaa’daki klinikte tedavisini bekliyor. Ancak tıbbı yardım malzemeleri konusunda yokluk yaşanıyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri bölgeye karadan ve havadan ulaşımı kısıtladı. Böylece başkent dahil ülkenin bir kısmını kontrolü altında tutan Husilere silah yardımı yapılmasını engellemeye çalışıyorlar.

default Yemen’de sağlık krizi: “Savaş bizim hayatımızı kararttı” Doktor sayısı çok az

70 yaşındaki Ali Hizam Mused’in beyninde tümör var. Sanaa’daki bir yardım örgütü ona ve diğer kanser hastalarına kalacak yer sağlıyor. Ancak Yemen’de eksik olan sadece hastaların yatacağı yataklar değil. Tıbbı personel bulmak da oldukça zor. Ayrıca bölgedeki insanların çoğunun tedaviyi karşılayacak parası yok.

default Yemen’de sağlık krizi: “Savaş bizim hayatımızı kararttı” İnsani kriz

14 yaşındaki kanser hastası Amena Muhssein Owaid kanser hastalarının konakladığı, yardım organizasyonuna ait bir evde kalıyor. Yemen’deki milyonlarca insan açlık, kolera, difteri ve sıtma gibi hastalıkların pençesi altında. Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre savaş nedeniyle 50 bin insan hayatını kaybetti.


BM, yılın bu zamanı için beklenmedik aşırı yağışların koleranın yayılmasının sebeplerinden biri olabileceğini belirtiyor. Kanalizyon sistemlerinin bakımsızlığı ve sulama için arıtılmamış suyun kullanılması da diğer olası sebpler arasında gösteriliyor.

2015 yılından bu yana savaşın sürdüğü Yemen’de bulaşıcı hastalık vakaları sıkça görülüyor. 2017 yılında sekiz aylık zaman dilimi içinde bir milyondan fazla kolera vakası kayıt altına alınmıştı. Aynı yılın Nisan ve Aralık ayları arasında 2 bin 500 kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Bakterilerin neden olduğu kolera hızla yayılabilen bir hastalık. Genellikle kirli içme suyu ya da gıdalar aracılığyla bulaşan hastalıktan muzdarip olanlarda ölümle sonuçlanabilecek bir mide bağırsak enfeksiyonu baş gösteriyor.

Video izle 00:38 Paylaş İç savaş günlerinde kolera

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/2kxad

İç savaş günlerinde kolera

AFP/SÖ,GA

© Deutsche Welle Türkçe

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yaşam-Ekoloji

Londra’da çevreciler bu kez Borsa binasını hedef aldı

Eylemler bir çok noktada gerçekleşti. Bir kısım eylemci, Londra Borsası’nı hedef alırken, bazı eylemciler Docklands Light Railway (DLR) tren ağına çıkarak, Canary Wharf garında ulaştımı bloke etti.

İlk ses yapan eylem Nisan ayı başında Avam Kamarası’nda gerçekleşti. Yarı çıplak eylem yapan aktivistler, parlamentoda bir oturumu bloke etmişlerdi.

O tarihten beri eylemler, baskınlar şeklinde arttı. Özellikle toplu ulaşım ağları bloke edildi.

Londra Borsası’ndaki eyleme katılan küçük bir grup eylemci, siyah kostüm ve kırmızı kravatlı olması dikkat çekti. Eylemciler borsa binasının girişini kapattı.

Yazılı bir açıklama yapan Extinction Rebellion, finans sektörünün iklim üzerindeki yıkıcı etkisine ilişkin gerçekleri söylemesini istedi.

Çevreci hareket, eylem kampanyasının ilk aşamasına bu Perşembe günü son verecek. Amaçlarına ulaştıklarını belirten Extinction Rebellion, “Yaşamlarınızı aksattığımızı gördük. Bunu, aciliyet arz ettiği için yapıyoruz. Dünya genelinde, çok beklenen ve böylesine gerekli bir tartışma başladı” dedi.

Extinction Rebellion, iklim için olağanüstü hal ilan edilmesini, sera gazı emisyonlarının 2025’e kadar sıfıra indirilmesini ve küresel ısınma ile mücadele için bir yurttaş meclisinin kurulmasını istiyor. 15 Nisan’dan bu yana Londra’daki eylemler sırasında 1.088 kişi gözaltına alındı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Van’da su kaynakları tükeniyor

Vanlılar, Van Gölü, Muradiye Şelalesi ile Bahçesaray ve Çatak çaylarına rağmen tatlı su kaynaklarına ulaşamıyor.

Van’da da son yıllarda su sorunu artış göstermeye başladı. Gölü, dereleri ve şelaleleriyle bilinen Van’da AKP hükümetinin uyguladığı enerji politikaları, bilinçsiz tüketim su kaynaklarında ciddi azalmaya sebep oldu. Nüfus sayısı hızla artan Van’da su kaynaklarının azalması çevre örgütlerini endişelendiriyor. Konuya ilişkin ANF’ye konuşan Van Çevre Derneği (ÇEV-DER) Başkanı Ali Kalçık, şunları söyledi: “Su hayattır ve aslında suyun kirletilmesiyle tüm yaşamı ve doğayı kirletmiş oluyoruz. Suya ulaşımın günümüzde kapitalist modernite tarafından engellendiğini görüyoruz. Su devlet tarafından artık metalaştırılmıştır. AKP hükümeti içme suyumuzu dahi yandaşlarına peşkeş çekmiştir. Su kullanım hakkı gasp edilmiştir. Suyun tekelleştirilmesi ve açık kaynak sularının kirletilmesi, tarımı ve tüm florayı yok etmeye başlamıştır. Kirlenen suyu içerken, kullanırken ya da tarım amaçlı sulamalarda hayatı olumsuz etkilemekle bir çok hastalığa ve canlının yok olmasına da neden oluyor.”

SUYA KELEPÇE VURULMUŞ

Şu anda Van’da neredeyse suyun tüm kullanımının DSİ ve onun peşkeş çektiği AKP’li su firmalarında olduğunu, suyun akışını dahi değiştirerek doğanın dengesini bozmaya devam ettiğini belirten Kalçık, şöyle devam etti: “İlimizde yapılan sulama barajları, güvenlik barajları ve HES’lerle suya kelepçe vurulmuş, meta haline getirilmiştir. Kapitalizm 40-50 yıllık kazanç uğruna yaşam kaynağımız olan suyu yok ediyor. Medeniyetimizi, tarihimizi ve kültürümüzü yok etmeye çalışanlar ekolojik yaşamı yok etme politikası çerçevesinde suyu kirleterek, metalaştırarak doğal yaşamımızı bir kez daha yok ediyorlar. Dünya değeri olan Van Gölü havzasında bulunan bir milyon 200 bin insanın yaşadığı yerleşim yeri olan Van’da kanalizasyon arıtma tesisi olamadığı için balçıklar ölmeye yüz tuttu. Üreme alanı olan sazlıklar bile yok edildi. Kanun koyucu ve yandaşları tarafından sahiller işgal edildi ve Van halkının su ile ilişkisi kesildi, suya erişim tamamen imkansız hale getirildi. Doğamızın yıkımına karşı tek çare ortak mücadele alanları yaratarak doğa düşmanı anlayışı geriletmektir.”

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Yaşlanmayı önleyici bulgular keşfedildi

New York’taki Rochester Üniversitesi’nden bilim insanları uzun yaşamın genlerde bulunduğunu gösteren kanıtlar bulduklarını duyurdu. Araştırma, Cell tıp dergisinde yayımlandı.

Phys.org sitesinin haberine göre, bilim insanları yaşlanmayı önleyici müdahaleler yapılarak, yaşlanmayla beraber ortaya çıkan hastalıkların önlenebileceğine dair yeni bulgular keşfetti.

Buna göre sirtuin 6 (SIRT6) geni, uzun yaşama süresi olan canlılardaki DNA onarımından sorumlu.

Uzun yaşam geni olarak adlandırılan SIRT6 bozuk olan DNA’deki proteinleri organize edip enzimleri harekete geçiren önemli bir göreve sahip.

Araştırmacılar, bu sebeple daha uzun ömürlü canlıların zaman içinde daha etkili DNA tamiri düzenleyicileri geliştirdikleri hipotezini üretti. Bilim insanları araştırmalarında, “SIRT6 geninin aktivitelerinin uzun yaşayan canlılarda daha da geliştirilebilir mi?” sorusunu sordu.

Bilim insanları bu hipotezi test etmek için yaşam süreleri 3 yıldan 32 yıla kadar uzayan farklı fare türleri üzerinde araştırma yaptı. 18 farklı kemirgen kobayın incelendiği deneyde yaşam süreleri daha uzun olan fareler, daha etkili DNA tamirine maruz kaldılar. Bunun nedeni de bu türlerin SIRT6 genlerinin daha güçlü olmasıydı.

İnsanlar ve diğer memeliler yaşlandıkça DNA’larında da bozulmaların artması sebebiyle yaşlanma ve kanser hastalıklarına maruz kalabiliyor. Bu nedenle, araştırmacılar DNA tamirinin canlılardaki ömür süresini belirlemede önemli bir rol oynadığı hipotezini geliştiriyor

Biyoloji profesörü Vera Gorbunova, bu çalışmanın temel amacının yaşa bağlı hastalıkları önleme olduğunu belirterek hastalıkların nedeninin, DNA’nin giderek bozulmasından kaynaklanıyorsa bu araştırmayı kanseri ve diğer dejenaratif hastalıkları ertelemek için kullanılabileceğini kaydetti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel9 saat ago

YSK: Maltepe iddiaları araştırılsın

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bugünkü toplantısında, İstanbul’a ilişkin olağanüstü itirazlar ele alınarak ara kararlar verildi. YSK, MHP’nin Maltepe’deki seçimlerde sandık kurulu...

Güncel9 saat ago

Lesser: ABD Türkiye’yi cezalandırmakta tereddüt etmez

Düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu’nun (GMF) Başkan Yardımcısı Ian Lesser, ABD-Türkiye ilişkilerinde derin güven bunalımının sürdüğünü, Washington’da Türkiye’ye yönelik bakışın...

Haberler9 saat ago

Aslı Erdoğan: Türkiye’ye geri dönme umudum giderek azalıyor

Özgür Gündem gazetesine yönelik açılan dava kapsamında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla Ağustos 2016’da tutuklanan yazar ve gazeteci Aslı Erdoğan,...

Dünya9 saat ago

Almanya’da Panama Belgeleri’ni aydınlatmak için 150 dava

Offshore şirketler aracılığıyla vergi kaçıran yatırımcıları ifşa eden Panama Belgeleri’nin sonucu olarak Almanya’da 150 ayrı vergi kaçırma davası olduğu açıklandı....

Güncel9 saat ago

Rusya: S-400’lerin teslimatı Temmuz’da

Rusya, Türkiye’nin satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini Temmuz ayında teslim etmeye başlayacağını duyurdu. Rus haber ajansı Interfax’a konuşan Rus...

Medya9 saat ago

Südkurier: Türkiye AB’den uzaklaşmak için her şeyi yapıyor

23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yarışan Alman siyasetçi Manfred Weber’in, “Türkiye’nin hiçbir zaman Avrupa...

Güncel9 saat ago

Avrupalı gıda devlerine “zehir” tehdidi

Aralarında dünyaca ünlü Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun da bulunduğu çok sayıda Avrupalı gıda şirketinin, henüz tanımlanamayan bir toz madde içeren mektuplarla tehdit...

Güncel9 saat ago

Yabancı eşlerin üçte biri Almanca sınavını geçemiyor

Aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gelmek isteyen yabancıların üçte biri ülkelerinde girdikleri Almanca sınavını geçemiyor. Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelerin, Alman...

Dünya9 saat ago

Putin ve Kim ilk kez bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un bugün Rusya’nın Vladivostok kentinde ilk kez ikili bir...

Politika9 saat ago

Kaya: Saldırının siyasi ayağı aydınlatılsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Köyü’nde katıldığı asker cenazesi töreninde yapılan saldırının siyasette yarattığı gerilim sürerken, CHP...

Dünya9 saat ago

Sudan’da ordudan geri adım: Taleplerin çoğunda anlaştık!

Sudan’daki protestolar 19 Aralık’ta ekmek fiyatlarının üç katına çıkmasına karşı başlamış, kısa sürede rejim karşıtı bir harekete dönüşmüştü. 30 Haziran...

Dünya9 saat ago

İran’dan Avustralya ve İngiltere ile tutuklu takası teklifi

2016 yılında Tahran’da küçük yaştaki kızıyla birlikte tutuklanan Fondation Thomson Reuters adlı vakfın çalışanı olan Kanada ve İngiliz vatandaşı Nazanin...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort