Connect with us

.

Kültür-Sanat

Kuklalar Daha İyi Bir Dünya İçin Canlanacak

AleviNet

Published

on

13. Uluslararası İzmir Kukla Festivali başladı. 2007 yılından bu yana düzenlenen festivale bu yıl 24 ülkeden 42 kukla tiyatrosu topluluğu katılıyor.

Kukla festivalleri arasında uluslararası bir üne sahip olan İzmir Kukla Günleri, İtalya’nın Napoli kentinden gelen Teatri 35 adlı ekibin ünlü eserleri canlandırdığı ‘Yaşayan Tablolar’ isimli oyunuyla başladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi Barok Orkestrası’nın müziğiyle eşlik ettiği gösteride üç İtalyan sanatçı, sahneye serilmiş kumaşları kullanarak ünlü sanatçıların en çok bilinen tablolarına hayat verdi.

“İzmir’i el ele bir kukla başkenti yapacağız”

Sabancı Kültür Sarayı’ndaki törenin açılış konuşmasını yapan Festival Direktörü Selçuk Dinçer, geçen yıl 105 bin seyircinin izlediği gösterilerde, bu yıl 80 bin izleyiciye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Dinçer, “12 yılda bu festivali dünyanın beğeniyle izlediği, gelip katılmak istediği bir festival haline getirdik. Dünyanın önemli kültür sanat başkentlerinden biri olacak olan İzmir’in kukla sanatı için de dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmasının kapısını araladık. Bu kapıdan hep beraber geçmemiz için önce bir okul, sonra bir kukla merkezi, bir kukla tiyatrosu, bir kukla müzesi gerekli. İzmir’i el ele bir kukla başkenti yapacağız” dedi.

17 Mart’a kadar sürecek olan festivale 24 ülkeden sanatçılar katılıyor. 42 kukla tiyatrosu topluluğu bütün İzmir’i adeta bir sahneye dönüştürecek. İzmir’in yedi farklı ilçesindeki 47 ayrı mekanda 44 gösteri 174 kez sahnelenecek. Gösterilerin önemli bir kısmı ücretsiz olacak. Festival boyunca sergiler ve atölye çalışmaları da düzenlenecek. Festivalin bu yılki sloganı “Kuklayla daha iyi bir dünya.”

“Modern kukla, bir toplu sanat yapıtı”

VOA Türkçe’nin sorularını cevaplayan Selçuk Dinçer, Karagöz ve Hacivat gibi köklü bir kukla geleneği olmasına rağmen Türkiye’nin modern kukla sanatında çok da öne çıkamadığını söyledi. Dinçer “Modern kukla sanatı 40-50 yıl önce geleneksel kuklaların kabuk değiştirmesiyle ortaya çıktı. İpli kukla, el kuklası, sopalı kukla gibi bildiğimiz geleneksel formlara diğer sanat dallarının tekniklerini de katarak ‘toplu sanat yapıtı’ diyebileceğimiz bir forma dönüştü” diye konuştu.

Dinçer, İzmir Kukla Günleri’nin bir markaya dönüştüğünü belirtti ve İzmir’de hala bir kukla okulunun açılmamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı.

VOA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI