Connect with us

.

Kültür-Sanat

Rammstein’ın toplama kampı videosu tepki çekti

AleviNet

Published

on

Alman metal grubu Rammstein’ın yeni albümünün tanıtımı için yayınladığı video tepki çekti. Videoda, İkinci Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında tutulanların giydiklerine benzeyen kıyafetler giyen grup üyeleri, boyunlarına idam urganı geçirilmiş halde görülüyor.

Alman Federal Hükümeti’nin antisemitizm sorumlusu Felix Klein Bild gazetesine verdiği demeçte “Ölüme mahkum edilen toplama kampı tutsaklarını canlandırdıkları böyle bir yapım kırmızı bir çizgi oluşturuyor” şeklinde konuştu. Klein eğer amaç sadece satışları artırmaksa bu “sanatsal özgürlüğün çirkin bir şekilde istismarıdır” dedi.

Kendisi de Yahudi soykırımından kurtulmayı başaranlardan olan Yahudi Merkez Konseyi’nin eski başkanı Charlotte Knobloch ise yine Bild gazetesinde yer alan açıklamasında “Holokosttan bu şekilde fayda sağlanması ve Holokostun hafife alınması sorumsuzluk. Rammstein’ın milyonlarca kişinin acısını ve katlini eğlence amacıyla kötüye kullanması saygısızca ve iğrenç” ifadelerine yer verdi.

‘Holokostun anısına hakaret edilemez’

Kudüs’te bulunan Holokost anıtı ve müzesi Yad Vashem’in sözcüsü Iris Rosenberg öldürülen Yahudilerin hatırasına saygısızlık edilmemesi çağrısı yaptı. Rosenberg bu konudaki sanatsal çalışmaların Yahudi soykırımı kurbanlarının anısına hakaret edici, bu anıyı küçümseyici ve lekeleyici nitelikte olamayacağını vurguladı. Bu tip çalışmaların dikkat çekmek için “bir araç olarak” kullanılamayacağı uyarısını yaptı.

Rammstein mit Best-of-Album auf Platz eins (picture-alliance/dpa)

Rammstein daha önce de birçok eseri nedeniyle tartışma yaratmıştı. Grup albümlerinde sadomazoşizm, ensest, nekrofili (ölü sevicilik), piromani (yangın çıkarma hastalığı), yamyamlık ve cinsel şiddet gibi tartışmalı konuları işliyor.

Grubun 2009 yılında çıkardığı ‘Liebe ist Fuer Alle Da’ adlı albümü, sadomazoşizmi yücelttiği gerekçesiyle Almanya’da yasaklanmıştı.

kna, Reuters/BW,SSB

©Deutsche Welle Türkçe 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Koma Berxwedan: Sesimizi halkımız sesine katalım

AleviNet

Published

on

Koma Berxwedan, Rojava’ya dönük işgalci saldırılara ilişkin bugün yazılı bir açıklama yayımladı.

‘TÜM İNSANLIĞIN ONURU KORUNDU’

Koma Berxwedan’ın açıklaması şöyle:

“Rojava Devrimi, başta Kürt halkı, Kuzey ve Doğu Suriye halkları ve dünyanın her yerinden onurlu enternasyonalist devrimci bireylerin katılımıyla, yıllarca amansız bir mücadele yürütmüştür. Bu mücadelede güçlü kazanımlar elde edilmiştir. 11 bin şehidi olan Rojava Devrimi aslında Ortaçağ’ın karanlık barbar zihniyetine karşı kazanılmıştır. Kazanılan, insanlık değerleri ve dünya halklarıdır. Destansı direniş ile aslında tüm insanlık savunulmuş ve onuru korunmuştur.

‘ERDOĞAN KÜRT SOYKIRIMINDA’

Şimdi insanlığı DAİŞ belasından kurtaran özgürlük savaşçıları ve Rojava Devrimi’ne karşı DAİŞ’in örtük şefi Erdoğan, üzerindeki örtüyü tümden atarak, çok açık bir Kürt soykırımına girişmiştir. Devletler düzeyinde direkt ya da dolaylı Erdoğan’a destek sunulsa da insanlık vicdanı dünyanın her yerinde QSD, YPG, YPJ güçlerinin yanındadır. Tüm ilerici insanlığın yüreği Rojava halkları için çarpıyor. Bu yürekler çok iyi biliyor ki, Rojava Devrimi’nde ortaya çıkan değerler, bu dünyayı kendi çıkarları için kaosa çeviren, toplumsallık adına her şeyi tahrip eden, halkları birbirine düşman eden kapitalist modernite sisteminin panzehiridir. Bu değerler her geçen gün daha da büyüyerek halklara umut olmuştur. Bu umut, diktatörleri, tekçi ulus-devletleri korkuttuğundan hedef haline getirilmiştir.

Oysa ki, dünyanın bütün güzel insanları, hümanistleri, sosyalistleri, çevrecileri, demokratları, feministleri, insanlıktan yana her kesimi,  Rojava Devrimi’ne yapılan bu saldırıyı kınıyor ve karşısında duruyor. Ve biliyoruz ki, bu direnişi, halkların güç birliğini hiçbir güç yıkamaz.

‘ORTAK DÜŞMAN KARŞISINDA BİRLEŞMEK ÇOK ÖNEMLİ’

Ne kadar zulmetseler, katliamlar gerçekleştirseler, savaş suçu işleseler de onurlu insanlığı asla korkutamayacak ve sindiremeyeceklerdir. Rojava Devrimi’nin kadın devrimi olduğundan korkup Hewrin Xelef’i katlederek bu kazanıma saldırmak isteseler de asla amaçlarına erişemeyecekler.

Bu önemli tarihi süreçten geçerken dünya halklarının desteği kadar, Kürtlerin kendi iç barışını sağlayarak ortak düşman karşısında birleşmeleri çok önemlidir.

Bu yönlü çabalar ve gayretler halkımızı ve biz sanatçıları sevindiriyor, heyecanlandırıyor ve mücadele azmimizi pekiştiriyor, direnç gücü katıyor.

Bedeli ağır da olsa , karanlığın en zifiri vaktinde, şafağın atacağı unutulmamalıdır.

SANATÇILARA ÇAĞRI

Biz, bu mücadelenin ve halkımızın stranlarını söyleyen, resmini çizen, filmini çeken, tiyatrosunu yapan, ateşle dansını icra eden bütün sanat çevrelerini, sanatçı arkadaşımızı halkımızın bu zor ve  bir o kadar da tarihi zaferleri içinde barındıran süreçte sesini, yüreğini halkımızın sesine katmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Özgürlük ve zafer sadece direnenlerin olacaktır. Ve son sözü her zaman direnenler söyleyecektir.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

İranlı ünlü şairden işgal tepkisi: DAİŞ gitti, babası geldi!

AleviNet

Published

on

 

Seyit Ali Salihi yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Türk devletinin Rojavaya başlattığı işgal saldırı, özgürlük istemlerinin hedef alınmasıdır. Bu büyük zülüm ve saldırılara karşı her türlü sessizlik ve kaçış zorbaların desteklenmesidir. DAİŞ giti şimdi babası geldi.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Kürt Müzisyen Kelhor: Direnerek yenebiliriz!

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Rojava ve Kuzey Doğu Suriye topraklarına yönelik başlattığı işgal saldırılarına tepkiler devam ediyor.

Birçok siyasetçi, sanatçı, yazar, aydın, şairden sonra şimdi de ödüllü Kürt Müzisyen Kayhan Kelhor’dan tepki geldi.

‘GÜCÜMÜZ YETİYOR’

Kayhan Kalhor, yazılı bir mesaj yayımlayarak, “Kürtler olarak direnerek bu saldırıları kırabiliriz” dedi. Kalhor, şunları kaydetti:

“Zorbalık, zulüm ve bir halkın yok edilmesine karşı hiçbir zaman sessiz kalınamaz. Silahım olan müziğim bu gecelerde Rojava’ya göre ayarlanıyor ve elim silahım olan müziğimin tetiğindedir. Ağır gece ve gündüzler geçiyor. Biz Kürtler olarak direnerek işgali durdurabiliriz. Kürt olarak da gücümüz buna yetiyor.”

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI