Connect with us

.

Politika

Ekonomik Kriz Sandığa Nasıl Yansıyacak?

AleviNet

Published

on

Seçimlere iki gün kala hükümet, ekonomiyle ilgili güçlü pozitif mesajlar vererek seçmeni yaz aylarından bu yana yaşanan ekonomik sorunların geçici olduğuna ikna etmeye çalışıyor.

Dün akşam NTV televizyonunun özel yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da borsanın dün itibariyle normalleşmeye başladığını, para piyasalarının toparlandığını, seçim sonrasında döviz hesaplarından Türk Lirası’na karşı hareketlenme olacağını söyledi.

“Ağır travmatik süreçleri geride bırakıyoruz”

Seçimden sonra reform sürecine girileceğini ve 8 Nisan genel bir çerçeve çizileceğini belirten Albayrak, “Yatırım ortamının iyileşmesiyle ilgili süreç devam ediyor. Faizlerdeki, maliyetlerdeki iyileşme çok önemli. Türkiye, bu iklime doğru hızla girmeye başladı. Ağır travmatik süreçleri geride bırakıyoruz. Faizlerde, maliyetlerde istenen düzeye hızla yol aldığınızda, iktisadi faaliyet çok daha hızlı toparlanacaktır. Türkiye bu patikaya doğru hızla girmeye başladı. Cari dengede Mart sonu itibariyle 13 milyar 14 milyar dolar gibi oluşacak şekilde ihracatta pozitif süreci devam ettiriyoruz. Tüm kırılganlıkları elimine ettiğimiz döneme giriyoruz. Geçti gitti. Bir şeyler tecrübe ettik. Önümüze bakacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Ancak Ağustos krizinde 6,88’leri gördükten sonra Ocak sonunda 5,16’ya kadar gerileyen Dolar/Türk Lirası kuru, Hazine Bakanı’nın pozitif mesajlarına rağmen seçimler öncesi son iş gününe bir önceki güne göre %1 civarında yükselerek başladı ve yeniden 5,60’ları gördü.

“14 yıldır düzenimiz yerine geldi, görünen köy kılavuz istemez”

Hükümet yetkililerin pozitif mesajları sokakta farklı karşılık buluyor. Kendisini “AK Parti” seçmeni olarak tanımlayan 59 yaşındaki SGK emeklisi Mahir Çakmak, ekonomik sorunların dış mihrakların oyunları olduğu görüşünde.

Çakmak, “14 yıldır düzenimiz yerine geldi. Görünen köy kılavuz istemez. Ama tabii ki içimizde veya dışımızdaki vatan hainleri hala darbe vurmaya çalışıyorlar. Ama Allah’ın izniyle vuramayacaklar. Bütün hizmetlerden yararlanıyorum. Bir çıkarım var mı? Yok. Şimdi yapılan hizmetleri sıralamak istesem 59 yaşındayım, 59 sene anlatsam yetmez. Ben biliyorum ki AK Parti, MHP silip süpürecek. Vatan hainlerini bitirecek. Terörü bitirme noktasına geldik” dedi.

Ancak Çakmak gibi düşünmeyenler de çok.

Salt Beyoğlu’ndaki bir sinema gösterimine arkadaşlarıyla birlikte gelen Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Dilara Demirci, yalnız kendisinin değil birçok arkadaşının da gelecekten kaygı duyduğunu söylerken ekonomik sorunların sandığa yansıyacağı kanısında.

Demirci, “Açıkçası (ekonomik krizin sandığı) etkileyeceğini düşünüyorum. Ben öğrenci olarak ekonomik krizden biraz fazla etkileniyorum. Ve bu krizden herkesin etkilendiğini düşünüyorum. Seçimlerde oy kullanırken bunun etkisi olabileceğini düşünüyorum. Nasıl bir sonuç doğacağını kestiremiyorum. Kaygılarımız var. Her gencin kaygıları söz konusu. Arkadaş gruplarımızda da bunu konuşuyoruz. Gençler kaygılı” diyor.

“Dolar kuru turiste çalışan Beyoğlu esnafını olumlu etkiliyor, Türkiye için uzun vadede olumuz”

Beyoğlu’nda esnaf olan Beynur Berberoğlu ise Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında değer kaybının kendisinin de çalıştığı turistlere satış yapan mağazaları olumlu yönde etkilediğini belirtiyor.

Berberoğlu, “Ekonomik sıkıntı gerçek. Sandığa yansır mı yansımaz mı? Kısmen yansıyacaktır. Ekonomiyi baz almayıp ideolojik karar veren de olacaktır ama yine de yansıyacaktır. Çok sert inişler çıkışlar oluyor. Bulunduğumuz lokasyon turistlere hitap ettiğimiz için (dolar kuru) olumsuz etki yapmıyor. Dönem dönem olumlu bile etki yapıyor. Ama Türkiye için baktığımızda özellikle uzun vadede olumsuz etkileneceğiz” fikrini savunuyor.

“Suriyeliler ve Afganlar yüzünden iş kalmadı, üç aydır yevmiye alamıyoruz”

Ekonomik sorunlardan en fazla etkilenenler ise emek yoğun sektörlerde çalışanlar. İnşaatlarda boyacılık yapan Fatih Garip, inşaat sektörünün son zamanlarda zor günler geçirdiğine dikkat çekiyor.

Garip, “Ekonomi çok kötü, para yok bir şey yok. Hepimiz perişanız. Koymuşlar, Suriyelileri Afganları iş filan kalmadı. Maalesef üç aydır yevmiye alamıyoruz, çok kötü. Bu sektörde herkes zorluk çekiyor. Kalfalar malzeme alamıyor, işçi parasını ödeyemiyor. Durum bu hepimiz perişanız. Akşam gündüz böyleyiz üstümü görüyorsun” diyor.

Ev hanımı Gülsen Budak: ‘Ekonomiyi sorma, biz felciz’

Çoğu ev hanımı ve emekli olan kadın arkadaşlarıyla koro çalışmasına giden Gülsen Budak ise bu seçimlerde Ekrem İmamoğlu’nu umut olarak görürken hükümetin ekonomi alanındaki vaatlerini gerçekçi bulmuyor.

Budak, “Ekonomiyi sorma biz felciz burada. Geçinemiyoruz. Bu ekonomi seçimi etkileyecektir. Türkiye’nin kaderi bu. He seçimde vaatler veriliyor, ama bu vaatler yerine getirilemiyor. İnsanlar hala üç kuruşun peşinde, ırgat gibi çalışıyor. İşsizlik diz boyu. Her gelen kendisini düşünüyor. Hep koltuk sevdası. İnsanların derdine çare bulamadılar. Bir de savaş mağdurlarımız var. Onlara bakmaktan devletin bize bakmaya gücü kalmadı” dedi.

Gülsen Budak’ın koro arkadaşı ise “Buzdolabı eskiden ağzına kadar dolardı. Pazara gidiyoruz ama bakıp bakıp pazardan geri dönüyoruz” diye ekliyor.

Politika

DSP’li Muammer Aydın İstanbul’da resmen adaylıktan çekildi: Her şey çok güzel olacak

AleviNet

Published

on

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Muammer Aydın, geçen hafta adaylıktan istifa ettiğini duyurmuştu.

İşte o paylaşım;

ÖNEMLİ İSİMLERİ İSTİFA ETMİŞTİ

DSP’de Hikmet Sami Türk ve Necmiye Çölaşan, partinin Ekrem İmamoğlu’na destek veren açıklama yapmaması üzerine DSP’den istifa etmişti. İSTANBUL’DAN ADAYLIKTAN ÇEKİLENLER BTP adayı Selim Kotil, Demokrat Parti adayı Ersan Gökgöz, Türkiye Komünist Hareketi adayı Aysel Tekerek ile Emekçi Hareket Partisi adayı Özge Akman İstanbul seçimlerinden çekildiklerini açıklamıştı. MUSTAFA SARIGÜL’E ÇAĞRI Mustafa Sarıgül’ün eski zdanışmanı Mustafa Gültekin de Twitter’dan yaptığı açıklamada Sarıgül’e çağrıda bulundu. Gültekin’in mesajı şöyle: “Her seferinde CHP gençlik kollarından geldiğini o kültürle büyüdüğünü söyleyen @M_Sarigul bu parti sayesinde başkan oldun zengin oldun hukuk devleti için insanlar canlarını veriyor. Sen neden @herseycokguzelolacak diyemiyorsun. Kimden neden korkuyorsun. Marşımızı unutma KORKMA!”

Continue Reading

Politika

Canan Kaftancıoğlu’ndan iddianame açıklaması: Skandal ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum

AleviNet

Published

on

Canan Kaftancıoğlu’nun hakkında açılan soruşturma ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“2018 Ocak ayından itibaren hakkımda soruşturmalar başlatılmış ve bu soruşturmalarla ilgili 12 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermiştim. Soruşturma dosyasında, ifade özgürlüğü kapsamında yer alan şahsıma ait beyanlarım ile birlikte; üretilmiş, kurgulanmış, sahte ifadeler de bulunmaktaydı.

Yazıldığı ve kabul edildiği söylenen iddianameye ilişkin tarafıma resmi bir tebligat ulaşmadan yandaş medya organlarına sızdırılması soruşturmanın gizliliği açısından skandal, ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum olmuştur. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi kadar önemli olan bir diğer husus ise, nasıl ve ne amaçlarla bu ihlale göz yumulduğu ve sızdırmanın zamanlamasıdır.

Hukuk eliyle gösterdikleri sopayla susturacaklarını, korkutacaklarını, yıldıracaklarını zannedenler olabilir. Ancak bilinsin ki tek gündemim İstanbul’un çocukları, gençleri, kadınları, yoksulları kısacası onaltı milyon vatandaşı için hiç durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır.

Zaman susma değil tam tersine vatandaşa hakikati daha yüksek sesle anlatma zamanı. Ve böylesi bir zamanda; geçmişten bugüne, halka hakikati anlatanlara yaşatılan onca mağduriyetin yanında bu dava benim açımdan konuşmayı bile ayıp sayacağım bir teferruat olarak kalacaktır.

Soran, merak eden dayanışma gösteren tüm dostlar rahat olsunlar.

Çok yakında hak kazanacak, halk kazanacak, hakikat kazanacak ve her şey çok güzel olacak.”

Kaftancıoğlu’nun 17 yıla kadar hapsi istendi

Continue Reading

Politika

HDP: Tatvan ve Çaldıran’daki gaspa ortak tutum alınmalı

AleviNet

Published

on

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüsü Selahattin Aslan tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“31 Mart seçimleri sonrası AKP iktidarı ve güdümündeki kurumlar hızlıca harekete geçmiş ve İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li 26 belediye için özel bir talimat kurgulanmıştı. İktidarın yıllardır başvurduğu hırsızlık ve gasp adımlarının devamı son olarak Tatvan ve Çaldıran’da atılmıştır.

31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin çok az bir oy farkı ile kazandığı Tatvan Belediyesi’nde partimiz 14 belediye meclis üyesi, AKP ise 11 belediye meclis üyesi çıkarmıştır. Mecliste çoğunluğun HDP’de olduğu bu ilçede, skandal niteliğinde bir karar alınarak haklarında soruşturma olduğu gerekçesiyle 14 HDP’li belediye meclis üyesinden 9’u görevden uzaklaştırılmıştır.

Karara gerekçe olarak; Anayasa’nın 17’inci maddesinin 4’üncü fıkrası ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gösterilmiştir. Bu maddelerde ifade edilen gerekçelerin konu ile alakalı olmadığını söylemek için hukukçu olmaya gerek yoktur.

Söz konusu karar yazısı incelendiğinde, Belediye Meclis Üyemiz Diyar Orak’ın 2017 tarihli bir dava dosyası bulunduğu, buna karşın diğer 8 belediye meclis üyemizin tamamına 2019 tarihli yeni davalar açıldığı anlaşılmaktadır. Hiçbiri hakkında alınmış bir mahkeme kararı yoktur. Bu büyük bir hukuksuzluk ve siyasi ahlaksızlıktır.

‘HDP’NİN KAYBETTİREN STRATEJİSİNE TAHAMMÜL EDEMİYORLAR’

Öte yandan Van’ın Çaldıran ilçesinde, 31 Mart seçimlerini yüzde 53 oyla partimiz HDP kazanmış, 25 üyeden oluşan belediye meclisinde de çoğunluğu elde etmiştir. YSK’nin seçim sonrası aldığı KHK’li seçilmişler kararı neticesinde HDP’nin kazandığı belediye başkanlığı gasp edilerek AKP’ye verilmiştir. Son olarak da 21 Mayıs 2019’da seçilmiş belediye başkanı Leyla Atsak ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hülya Darak’ın da aralarında olduğu çok sayıda partilimiz gözaltına alınmıştır.

Bu hukuksuzluk ve hak gaspı HDP’ye tahammülsüzlüğün fotoğrafıdır. İstanbul seçimlerine giderken HDP’nin kaybettirme stratejisini hazmedemeyen iktidar bloku, belediyelerimize yönelik saldırgan tutumunu sürdürmektedir.

‘ORTAK TUTUM ALINMALI’

Tatvan ve Çaldıran’da yaşanan irade gaspı, hukuksuzluklar ve yönelimler iktidarın kayyım zihniyetinin ve rejiminin devamıdır. Bu irade gaspına karşı ortak tutum almak, iktidarın kötücül hegemonik aklına rıza göstermeyen herkesin görev ve sorumluluğudur.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI