Connect with us

.

Politika

Ekonomik Kriz Sandığa Nasıl Yansıyacak?

AleviNet

Published

on

Seçimlere iki gün kala hükümet, ekonomiyle ilgili güçlü pozitif mesajlar vererek seçmeni yaz aylarından bu yana yaşanan ekonomik sorunların geçici olduğuna ikna etmeye çalışıyor.

Dün akşam NTV televizyonunun özel yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da borsanın dün itibariyle normalleşmeye başladığını, para piyasalarının toparlandığını, seçim sonrasında döviz hesaplarından Türk Lirası’na karşı hareketlenme olacağını söyledi.

“Ağır travmatik süreçleri geride bırakıyoruz”

Seçimden sonra reform sürecine girileceğini ve 8 Nisan genel bir çerçeve çizileceğini belirten Albayrak, “Yatırım ortamının iyileşmesiyle ilgili süreç devam ediyor. Faizlerdeki, maliyetlerdeki iyileşme çok önemli. Türkiye, bu iklime doğru hızla girmeye başladı. Ağır travmatik süreçleri geride bırakıyoruz. Faizlerde, maliyetlerde istenen düzeye hızla yol aldığınızda, iktisadi faaliyet çok daha hızlı toparlanacaktır. Türkiye bu patikaya doğru hızla girmeye başladı. Cari dengede Mart sonu itibariyle 13 milyar 14 milyar dolar gibi oluşacak şekilde ihracatta pozitif süreci devam ettiriyoruz. Tüm kırılganlıkları elimine ettiğimiz döneme giriyoruz. Geçti gitti. Bir şeyler tecrübe ettik. Önümüze bakacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Ancak Ağustos krizinde 6,88’leri gördükten sonra Ocak sonunda 5,16’ya kadar gerileyen Dolar/Türk Lirası kuru, Hazine Bakanı’nın pozitif mesajlarına rağmen seçimler öncesi son iş gününe bir önceki güne göre %1 civarında yükselerek başladı ve yeniden 5,60’ları gördü.

“14 yıldır düzenimiz yerine geldi, görünen köy kılavuz istemez”

Hükümet yetkililerin pozitif mesajları sokakta farklı karşılık buluyor. Kendisini “AK Parti” seçmeni olarak tanımlayan 59 yaşındaki SGK emeklisi Mahir Çakmak, ekonomik sorunların dış mihrakların oyunları olduğu görüşünde.

Çakmak, “14 yıldır düzenimiz yerine geldi. Görünen köy kılavuz istemez. Ama tabii ki içimizde veya dışımızdaki vatan hainleri hala darbe vurmaya çalışıyorlar. Ama Allah’ın izniyle vuramayacaklar. Bütün hizmetlerden yararlanıyorum. Bir çıkarım var mı? Yok. Şimdi yapılan hizmetleri sıralamak istesem 59 yaşındayım, 59 sene anlatsam yetmez. Ben biliyorum ki AK Parti, MHP silip süpürecek. Vatan hainlerini bitirecek. Terörü bitirme noktasına geldik” dedi.

Ancak Çakmak gibi düşünmeyenler de çok.

Salt Beyoğlu’ndaki bir sinema gösterimine arkadaşlarıyla birlikte gelen Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Dilara Demirci, yalnız kendisinin değil birçok arkadaşının da gelecekten kaygı duyduğunu söylerken ekonomik sorunların sandığa yansıyacağı kanısında.

Demirci, “Açıkçası (ekonomik krizin sandığı) etkileyeceğini düşünüyorum. Ben öğrenci olarak ekonomik krizden biraz fazla etkileniyorum. Ve bu krizden herkesin etkilendiğini düşünüyorum. Seçimlerde oy kullanırken bunun etkisi olabileceğini düşünüyorum. Nasıl bir sonuç doğacağını kestiremiyorum. Kaygılarımız var. Her gencin kaygıları söz konusu. Arkadaş gruplarımızda da bunu konuşuyoruz. Gençler kaygılı” diyor.

“Dolar kuru turiste çalışan Beyoğlu esnafını olumlu etkiliyor, Türkiye için uzun vadede olumuz”

Beyoğlu’nda esnaf olan Beynur Berberoğlu ise Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında değer kaybının kendisinin de çalıştığı turistlere satış yapan mağazaları olumlu yönde etkilediğini belirtiyor.

Berberoğlu, “Ekonomik sıkıntı gerçek. Sandığa yansır mı yansımaz mı? Kısmen yansıyacaktır. Ekonomiyi baz almayıp ideolojik karar veren de olacaktır ama yine de yansıyacaktır. Çok sert inişler çıkışlar oluyor. Bulunduğumuz lokasyon turistlere hitap ettiğimiz için (dolar kuru) olumsuz etki yapmıyor. Dönem dönem olumlu bile etki yapıyor. Ama Türkiye için baktığımızda özellikle uzun vadede olumsuz etkileneceğiz” fikrini savunuyor.

“Suriyeliler ve Afganlar yüzünden iş kalmadı, üç aydır yevmiye alamıyoruz”

Ekonomik sorunlardan en fazla etkilenenler ise emek yoğun sektörlerde çalışanlar. İnşaatlarda boyacılık yapan Fatih Garip, inşaat sektörünün son zamanlarda zor günler geçirdiğine dikkat çekiyor.

Garip, “Ekonomi çok kötü, para yok bir şey yok. Hepimiz perişanız. Koymuşlar, Suriyelileri Afganları iş filan kalmadı. Maalesef üç aydır yevmiye alamıyoruz, çok kötü. Bu sektörde herkes zorluk çekiyor. Kalfalar malzeme alamıyor, işçi parasını ödeyemiyor. Durum bu hepimiz perişanız. Akşam gündüz böyleyiz üstümü görüyorsun” diyor.

Ev hanımı Gülsen Budak: ‘Ekonomiyi sorma, biz felciz’

Çoğu ev hanımı ve emekli olan kadın arkadaşlarıyla koro çalışmasına giden Gülsen Budak ise bu seçimlerde Ekrem İmamoğlu’nu umut olarak görürken hükümetin ekonomi alanındaki vaatlerini gerçekçi bulmuyor.

Budak, “Ekonomiyi sorma biz felciz burada. Geçinemiyoruz. Bu ekonomi seçimi etkileyecektir. Türkiye’nin kaderi bu. He seçimde vaatler veriliyor, ama bu vaatler yerine getirilemiyor. İnsanlar hala üç kuruşun peşinde, ırgat gibi çalışıyor. İşsizlik diz boyu. Her gelen kendisini düşünüyor. Hep koltuk sevdası. İnsanların derdine çare bulamadılar. Bir de savaş mağdurlarımız var. Onlara bakmaktan devletin bize bakmaya gücü kalmadı” dedi.

Gülsen Budak’ın koro arkadaşı ise “Buzdolabı eskiden ağzına kadar dolardı. Pazara gidiyoruz ama bakıp bakıp pazardan geri dönüyoruz” diye ekliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Van’dan Soylu’ya: Çok kalitesiz ve devşirmesin!

AleviNet

Published

on

19 Ağustos’ta Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı 29 gündür Demokrasi Nöbeti adı altında oturma eylemleri yapılıyor.

Van’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu İlçe Binası önünde devam eden eyleme, belediye eşbaşakanları, milletvekilleri, Barış Anneleri, HDP’liler, TJA’lılar, Kiği, Karakoçan, Adaklı, Yayladere ve Yedisu Sosyal Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği’nin (KAYYDER) temsilcilerinin de içinde olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Eylem yine polis ablukası altında gerçekleşti. “Kayyum idaresi değil halk iradesi” yazılı pankart açıldığı eylemde konuşan HDP Milletvekili Kemal Bülbül, Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Amed ziyaretini sert bir dille eleştirdi.

Bu çerçevede esnaflara seslenen Bülbül, “Siz de gidin Süleyman’ın kapısında oturun. Süleyman’a deyin ki ‘Sen HDP’nin kapısında oturmak için bakan olmadın, sorunlara çözüm bulmak için bakan oldun.” şeklinde konuştu.

Bülbül, “Süleyman Soylu ve avanesi Kürt halkına, demokrasiye karşı her gün her dakika suç işliyor. Çocukları dağa gitmiş olan mazlum İnsanları kullanarak da suç işliyor. Biz o annelere diyoruz ki HDP’nin kapısı önünde oturmayın, içeri girin HDP çözüm kapısıdır. Süleyman Soylu çözüm bulamayıp tıkandığı için HDP’nin kapısına geldi” ifadelerini kullandı.

DEVLETİN BİR KAPISI YOK, SOYLU ÇOK KALİTESİZ

Bülbül, 17 bin faili meçhul cinayetin hesabının verilmesi gerektiğini belirtirken, katledilen Mehmet Sincar’ın, Musa Anter’in, Uğur Mumcu’nun, Bahriye Üçok’un hesabının verilmediğini hatırlattı.

HDP’li vekil Bülbül, “Sizin kapınızda bütün Türkiye’nin oturması lazım değil. Sizin kapınız olsa Pir Sultan Abdal’ın tabiri ile ‘Bizim sorunumuz kapının ipi ile değil, o kapının sahibi iledir.’ Ama kapı yok, düşmanlığın da bir adabı olur. Süleyman Soylu sen çok kalitesizsin” diye konuştu.

“SEN BİR DEVŞİRMESİN”

Hükümetin organizesiyle HDP Amed İl binası önünde oturan bazı aileleri ziyaret eden Soylu’ya seslenen Bülbül, şunları belirtti:

“Süleyman Soylu, avaneni de al git Kandil’de oturma eylemi yap. Çocuklar Diyarbakır’da değil, Kandil’de. Sizin yönteminizle siyaset yapılmaz. Şah Hüseyin Kerbela’da beklerken yanında kimse gitmedi. Çünkü; Yezit her kapıya bir asker dikmişti kimse gitmesin diye. Süleyman Soylu, her sokağa bir TOMA koymuş, diyor; ‘HDP’lilerin yanına giden yok’ diyor. Sen bu TOMA’yı, gözaltı furyasını, işkenceyi, baskıyı kaldır bakayım Van nasıl yerinden sarsılıyor. Sen bize siyaset öğretemezsin, sen bir devşirmesin. AKP’ye, Tayyip Erdoğan’a küfür ve hakaret ederek geldin. Sen Fethullah Gülen ile birlik oldun AKP’yi vurmaya çalıştın. Şimdi AKP ile birlik olup bizi vurmaya çalışıyorsun. Bu siyasetin adı, hokkabazlıktır, düzenbazlıktır.”

“Biz belediyelerimizi tekrar geri alacağız” diyen Bülbül, şunları ekledi: “Ya seçimle ya hukukla ama bir şekilde alacağız. Hakkımızı yerde bırakmayacağız. Bu gökten parlayan güneş, kıpırdayan yapraklar, Van halkı şahit olsun ki, dünya insanlığı şahit olsun ki Süleyman Soylu ve zihniyeti kaybedecek, haklar kazanacak. Eşitlik, özgürlük, barış ve adalet kazanacak. Hani tecridi kaldırmıştınız, hani söz vermiştiniz, hani Kürt Halk Önderi ile düzenli avukat görüşmesi olacaktı. Be hey yalancılar, be hey sahtekârlar bu ne biçim politikadır. Kendi sözünüzü tutmuyorsunuz. Kendi yasanıza uymuyorsunuz. Kendi yasanıza uyun. Sizin yasanıza göre Van’ın meşru başkanı Mustafa Avcı ve Bedia başkanımızdır. Kabul etmiyorsanız bunun adı faşizmdir.”

Bu açıklamaların ardından bir süre daha sloganlar ve ezgilerle oturma eylemi yapıldı ve sonlandırıldı.

Continue Reading

Politika

Taşçıer: Kürt sorunu çözülmeden kimse hakkını kullanamaz

AleviNet

Published

on

Mardin’de kayyum gasplarına karşı 29 gündür süren Demokrasi Nöbeti, HDP binası önünde devam etti. Eylemlerini Karayolları Parkı’nda yapmak isteyen HDP’lilere polislerce yine engel olunurken, zırhlı araç, gözaltı otobüsleri ve çevik kuvvet polisleri ile abluka altında tutulan il binası önünde oturma eylemi yapıldı. Oturma eyleminin ardından HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer açıklama yaptı.

YÜZ YILLIK İNKÂRA DİKKAT ÇEKİLDİ

Taşçıer, “Sadece bugün Kürt halkının iradesine kayyum atanmıyor. Tarihsel olarak baktığımızda 1924 yılında Türkiye’nin yeni Anayasası yapıldığında da Kürt halkı yok sayıldı. Bu da Kürt halkının iradesinin yok sayılmasıydı. Ardından yapılan değişikliklerde de Kürt halkının iradesi yok sayılmaya, Kürt halkı inkâr edilemeye bugüne kadar devam etti” dedi. Kürtlerin haklarını talep ettiklerini ve her dönem baskı ile karşılaştıklarını dile getiren Taşçıer, Şeyh Sait ve arkadaşlarının İstiklal Mahkemelerince idam edilmesini hatırlattı.

‘HER ŞEYDEN ÖNCE KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMELİ’

Taşçıer, 31 Mart seçimlerine de değinerek, önceki dönem yapılan kayyum atamalarına rağmen halkın tercihini yine HDP’den yana yaptığını söyledi. HDP Milletvekili İmam Taşçıer, AKP-MHP’ye “Ne olursa olsun, bu halk size destek vermeyecek” derken, şunları da söyledi: “Kürt sorununu çözmek adına bir adım atılmadığı sürece, Kürt sorunu çözülene kadar Türkiye’de Kürt halkının da Türk halkının da haklarını kullanması mümkün değil. Demokrasi de Türkiye’de hayat bulamayacak. Öncelikle Kürt sorunu çözülecek, ondan sonra hep birlikte çalışabileceğiz, kendimizi yönetebileceğiz.”

 

Continue Reading

Politika

Mardin’de Demokrasi Nöbeti: Son sözü biz söyleyeceğiz!

AleviNet

Published

on

Mardin’de kayyum gasplarına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti 25’inci gününde sürdü. Eylemlerini daha önce Karayolları Parkı’na sürdüren HDP’lilerin, Mardin Valiliği’nin aldığı bir aylık “eylem ve etkinlik yasağı” gerekçe gösterilerek aynı yerde nöbet tutmaları polislerce engellendi.
HDP İl Örgütü binası önünde oturma eylemi yapıldı. Kitlenin şarkılar ve zılgıtlar eşliğinde sürdürdüğü oturma eyleminin ardından açıklamalar yapıldı.

GÜNAY: 12 EYLÜL, KAYYUM DARBESİYLE SÜRÜYOR

İlk sözü alan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, 12 Eylül Darbesi’nin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Darbeler bugün de kayyum darbesi ile devam ediyor” dedi.
Darbeye karşı dünden bugüne mücadele ettiklerini söyleyen Günay, şunları söyledi:
“Kayyum darbesi ile yüzde 56 oy alan Eşbaşkanlarımız Ahmet Türk ve Figen Altındağ görevlerinden alındı. Belediye Meclis üyelerimiz görevlerinden alınmamalarına rağmen hala belediyeye sokulmamaktalar. Yine kayyum 187 belediye çalışanını işten çıkardı. Hani haktan hukuktan işçinin yanında olmaktan söz ederek, hükümetin atadığı kayyum 187 işçiyi işten çıkarttı. Yetmiyor işine devam eden belediye çalışanlarının hangi sendikaya üye olacaklarına karar vermeye çalışıyor. Sendikal özgürlüğe müdahaledir. Tıpkı seçme ve seçilme hakkına müdahale edildiği gibi sendikal hakka da müdahale ediyorlar. Çünkü nasıl ki biz tek adam rejimi ile yönetilip, ülkenin her şeyine karar veriyorsa artık yerellerde de kayyumlar eliyle her şeye karar veriliyor. Aynı kayyum belediyelerimizin gasp edilmesine karşı kendisini protesto etmemizi engellemek için de eylem yasağı kararı aldı.”
Kayyum gasbına son verene kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydeden Günay, kayyumlar ve hukuksuzluk içinde olanların da günü geldiğinde darbeciler gibi yargılanacaklarını söyledi.

BEŞTAŞ: AKP DARBECİ BİR PARTİDİR

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise şöyle konuştu:
“Sahte bir şekilde, ikiyüzlü bir şekilde 12 Eylül darbecileriyle ‘yüzleşeceğiz’ dediler. Bugün 12 Eylül darbecilerinin yapmadığını kendisi yapıyor. Kenan Evren’i yargılayacağını söyleyerek, referandumda halktan destek istedi ama Kenan Evren’i tek bir gün mahkeme karşısına çıkarmadı, cezaevine koymadı, rahatını bozmadı ve Kenan Evren yatağında öldü.”
Beştaş, AKP’nin kendisinin “darbeci bir parti haline dönüştüğünü” kaydetti. Beştaş, “1 Kasım, 4 Kasım ve 19 Ağustos darbeleri bunlardan sadece birkaçıdır. 19 Ağustos’ta askeri değil ama siyasi darbeyi tekrar hayata geçirmiştir” dedi.

‘BEŞTEPE’DEKİ TOPLANTI GAYRİMEŞRUDUR’

Beştaş, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün Saray’da büyükşehir belediye eşbaşkanları ile kayyum olarak atanan 3 kentin valisini kabul ettiği toplantıya da değindi.
Beştaş, toplantıya dair “İnsan utanır, yüzü kızarır. Kayyumlar bu ili temsil etmiyor. Büyükşehir belediye başkanlarının toplantısında ne işleri var. Onlar İçişleri Bakanlığı’nın atadığı memurlardır. Atanmışlardır. Bu halk onlara oy vermemiştir. Bu nedenle Beştepe’deki toplantı gayrimeşrudur” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARINA DA TEPKİ

Erdoğan’ın toplantıda işçilerin işten atılmasına karşı olduğu yönündeki sözlerini nedeniyle toplantıya katılan büyükşehir belediye başkanlarını da eleştiren Beştaş, “Oradaki bir belediye başkanı da demedi ki; siz işçi kıyımından söz ediyorsunuz da kayyumlar gelir gelmez işçiyi görevinden aldılar. İşçiler bir tarafa yüz binlerce insanı KHK’lerle ihraç ettiniz. Siz belediye başkanlarını kayyum atayarak yerlerinden ettiniz. İşte AKP’nin ikiyüzlülüğü, AKP’nin algı tahakkümü böyle oluşturuluyor. Bu algıyı kıracağız” dedi.

‘SİZE DE BOYUN EĞMEYECEĞİZ!’

Kayyumların yolsuzlukları ve şatafatlı yaşamlarıyla kamuoyu nezdinde artık teşhir olduklarını dile getiren Beştaş, benzer durumların başka bir ülkede yaşanması durumunda tek bir hükümet yetkilisinin dahi koltuklarında oturamayacağını kaydetti. Ne olursa olsun kayyumları göndereceklerini söyleyen Beştaş, sözlerini hükümete “Bu üç ilin valisini merkeze çekin ve halk iradesi yerini bulsun. Bize karşı durarak, bize kaybettiremezsiniz. HDP geleneği, bizler 12 Eylül cuntasına boyun eğmemişiz. Size mi boyun eğeceğiz. Gidin oradan hadi. Biz direnmeye devam edeceğiz. Kazanacağız ve son sözü de biz söyleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI