Connect with us

.

Politika

Adana’da 25 Yıl Sonra CHP

AleviNet

Published

on

Doğu Akdeniz’in en büyük ili Adana’da sağ partilerin ağırlığı 25 yıl sonra kırıldı. Millet İtifakı’nın CHP’li adayı Zeydan Karalar büyükşehir belediyesini en yakın rakibine 11 puan fark atarak kazandı.

1989’da SHP’li Selahattin Çolak’ın ardından 25 yıldır Adana’da sol partilerden bir siyasetçi yerel seçimde büyükşehir belediyesini kazanamamıştı.

Karalar, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 53.64’ünü aldı. Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Hüseyin Sözlü ise 42.82’de kaldı.

İttifaklar ve HDP belirleyici oldu

Komşu Mersin’in aksine Millet İttifakı Adana büyükşehirde ortak hareket etti. İYİ Parti, Seyhan Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Karalar’ı destekledi. Karalar Seyhan’da yaptıklarıyla önemli bir kesimin sempatisini toplamıştı. Ancak partisinin oyu kazanmasına yetmiyordu. Devreye ittifaklar girdi.

24 Haziran 2018 seçimlerinde Adana’da CHP’nin oyu yüzde 26.1, İYİ Parti’nin oyu 12.2 olmuştu. Yani toplamda 38.3’lük bir oy oranı vardı.

Buna karşılık AKP’nin oyu 34.7, MHP’nin oyu 11.8’di. Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı 46.5’e ulaşıyordu.

31 Mart seçimlerinde Millet İttifakı’na asıl kazandıran, Karalar’ın “Tabanda ittifak yapıyoruz” dediği HDP oyları oldu. HDP, Adana’da da büyükşehir için aday çıkarmadı. 24 Haziran’da yüzde 13.5 oya sahip partinin büyük oranda Karalar’ı desteklediği anlaşılıyor, zira üç partinin bir önceki seçimlerdeki toplam oyu Karalar’ın mevcut oyuyla örtüşüyor.

Diğer taraftan Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Hüseyin Sözlü için seçim öncesinde AKP tabanında yaşanan tereddüt puanlara yansımış görünüyor. Sözlü, Cumhur İttifakı’nın 24 Haziran’daki oyuna ulaşamadı, yaklaşık dört puan geride kaldı.

İlçelerde durum

Adana’nın beşi merkez, toplam 15 ilçesi var. Nüfusu 1 milyon 800 bine ulaşan beş merkez ilçe Karaisalı, Seyhan, Çukurova, Sarıçam ve Yüreğir. Bu ilçelerin ikisini CHP, ikisini AKP ve birini de MHP kazandı.

İlçe belediyelerinde en çok kazanan, Mersin’de olduğu gibi, MHP. Bu parti toplam 8 ilçe kazandı. CHP 4, AK Parti ise 3 ilçe kazandı.

İYİ Parti hiçbir ilçede belediye kazanamadı. İttifak, ilçelerde de İYİ Parti’ye bir kazanç sağlamamış görünüyor.

El değiştiren belediyeler

31 Mart seçimleriyle birlikte Adana’da toplam 4 belediye el değiştirdi. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz büyükşehir belediyesi. Burayı MHP’den alan CHP 30 yıl sonra Adana’yı kazanmış oldu.

İlçe belediyelerinden de üçü el değiştirdi. CHP’nin daha önce hiç kazanamadığı İmamoğlu MHP’den CHP’ye, yine CHP’nin uzun süredir kazanamadığı Ceyhan AKP’den CHP’ye, Karataş ise CHP’den MHP’ye geçti.

Politika

CHP’li Özgür Özel, Bakan Hulusi Akar’ın açtığı davada hakim karşısına çıktı

AleviNet

Published

on

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 27 Aralık 2018’de CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel hakkında, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunarak, 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Davanın ilk duruşması, bugün görüldü. 28’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, CHP’li Özel ve avukatı ile Bakan Akar’ın avukatları katıldı.

Mahkemedeki savunmasında, davanın siyasi nitelikte olduğunu savunan Özgür Özel, söylediği her sözün arkasında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Davalı taraf, dava açarken silahlı kuvvetlerden aldığı emekli ikramiyesinin 4 katı yüksekliğinde bir tazminat talep edilmiştir. Manevi tazminat verenin fakirleşmesi ve tazminat alanın zenginleşmesi hedeflenmemelidir. Bu bedelin davaya dikkat çekmek için talep edildiği kanaatindeyim. Bütçe görüşmeleri, siyasi denetimin bir unsurudur. Doğrudan bir gensoru niteliğindedir. Bakanlar, bu görüşmeler sırasında hesaba çekilir. Davaya konu eleştirilerde görevle ilgili bir sataşma bulunmamaktadır. Mahkemenin bu konuda hakkımı teslim edeceğine inanıyorum. Davacının ‘balyoz’, ‘ergenekon’ ve ‘askeri casusluk’ davalarında, sorumlu olduğu Hasdal Cezaevi hariç kimseye ziyarette bulunmadığını iddia ediyoruz. Balyoz ve kumpas kitabı mahkemeye sunulmuştur. Dava, siyaseten açılmış bir dava olup, muhalefet görevimizi tehdit etmektedir.”

Savunmanın ardından duruşma, 11 Ekim Cuma günü saat 14.00’e ertelendi.

Duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan CHP’li Özel, “Yargılanan muhalefet hakkıdır” dedi.

Continue Reading

Politika

DSP’li Muammer Aydın İstanbul’da resmen adaylıktan çekildi: Her şey çok güzel olacak

AleviNet

Published

on

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Muammer Aydın, geçen hafta adaylıktan istifa ettiğini duyurmuştu.

İşte o paylaşım;

ÖNEMLİ İSİMLERİ İSTİFA ETMİŞTİ

DSP’de Hikmet Sami Türk ve Necmiye Çölaşan, partinin Ekrem İmamoğlu’na destek veren açıklama yapmaması üzerine DSP’den istifa etmişti. İSTANBUL’DAN ADAYLIKTAN ÇEKİLENLER BTP adayı Selim Kotil, Demokrat Parti adayı Ersan Gökgöz, Türkiye Komünist Hareketi adayı Aysel Tekerek ile Emekçi Hareket Partisi adayı Özge Akman İstanbul seçimlerinden çekildiklerini açıklamıştı. MUSTAFA SARIGÜL’E ÇAĞRI Mustafa Sarıgül’ün eski zdanışmanı Mustafa Gültekin de Twitter’dan yaptığı açıklamada Sarıgül’e çağrıda bulundu. Gültekin’in mesajı şöyle: “Her seferinde CHP gençlik kollarından geldiğini o kültürle büyüdüğünü söyleyen @M_Sarigul bu parti sayesinde başkan oldun zengin oldun hukuk devleti için insanlar canlarını veriyor. Sen neden @herseycokguzelolacak diyemiyorsun. Kimden neden korkuyorsun. Marşımızı unutma KORKMA!”

Continue Reading

Politika

Canan Kaftancıoğlu’ndan iddianame açıklaması: Skandal ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum

AleviNet

Published

on

Canan Kaftancıoğlu’nun hakkında açılan soruşturma ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“2018 Ocak ayından itibaren hakkımda soruşturmalar başlatılmış ve bu soruşturmalarla ilgili 12 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermiştim. Soruşturma dosyasında, ifade özgürlüğü kapsamında yer alan şahsıma ait beyanlarım ile birlikte; üretilmiş, kurgulanmış, sahte ifadeler de bulunmaktaydı.

Yazıldığı ve kabul edildiği söylenen iddianameye ilişkin tarafıma resmi bir tebligat ulaşmadan yandaş medya organlarına sızdırılması soruşturmanın gizliliği açısından skandal, ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum olmuştur. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi kadar önemli olan bir diğer husus ise, nasıl ve ne amaçlarla bu ihlale göz yumulduğu ve sızdırmanın zamanlamasıdır.

Hukuk eliyle gösterdikleri sopayla susturacaklarını, korkutacaklarını, yıldıracaklarını zannedenler olabilir. Ancak bilinsin ki tek gündemim İstanbul’un çocukları, gençleri, kadınları, yoksulları kısacası onaltı milyon vatandaşı için hiç durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır.

Zaman susma değil tam tersine vatandaşa hakikati daha yüksek sesle anlatma zamanı. Ve böylesi bir zamanda; geçmişten bugüne, halka hakikati anlatanlara yaşatılan onca mağduriyetin yanında bu dava benim açımdan konuşmayı bile ayıp sayacağım bir teferruat olarak kalacaktır.

Soran, merak eden dayanışma gösteren tüm dostlar rahat olsunlar.

Çok yakında hak kazanacak, halk kazanacak, hakikat kazanacak ve her şey çok güzel olacak.”

Kaftancıoğlu’nun 17 yıla kadar hapsi istendi

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI