Connect with us

.

Politika

AKP’nin itirazlarına onay, HDP’ye ret

AleviNet

Published

on

Van’da AKP’nin HDP’ye karşı kaybettiği belediyelerde yaptığı  tüm itirazları kabul ederek değerlendirmeye alan YSK, Gevaş ilçesinde HDP’nin yaptığı itiraz başvurusunu reddetti.

HDP’nin Gevaş İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz başvurusunu reddeden İlçe Seçim Kurulu’na göre, itiraz dilekçesinde özetle sonuçları değiştirebilecek sayıda geçersiz sayılan oy pusulası yok. 

İlçe Seçim Kurulunun 6 üyesi de itirazın reddi yönünde  karar verdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanlarına gözaltı

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı işgal saldırılarının ardından Kuzey Kürdistan’da de soykırım operasyonları arttı. Mardin’in Nusaybin ilçesinde siyasetçilere yönelik operasyonlar sürüyor. Sabah saatlerinde özel hareket timleri tarafından çok sayıda adrese eş zamanlı yapılan baskınlarda, Nusaybin Belediye Eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut’un evine baskın düzenlenerek, gözaltına alındı. 

Belediye tarafından kurulan Kriz Merkezi’ne de baskın gerçekleştirdi. Baskın sırasında polisler burada görevli kişileri darp etti. Polislerin, bir belediye çalışanının burnunu kırdığı, bir diğer personeli ise çenesinden yaraladığı belirtildi. Merkeze yapılan baskında HDP’li Nusaybin Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan gözaltına alındı.

Ayrıca, belediye binasına da baskın düzenlenerek, aramaların yapıldığı kaydedildi. Gözaltına alınan eşbaşkanlar ve meclis üyesinin Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanların Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüleceği belirtildi. 

Hakkari’de de belediye binasına polislerce baskın düzenlendi. Belediye binasında aramalar devam ederken, Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman’ın da evine baskın yapıldı Karaman gözaltına alınırken, belediye binasında aramalar sürüyor. 

YÜKSEKOVA BELEDİYESİ EŞBAŞKANLARI DA GÖZALTINDA

Yüksekova Belediyesi Eşbaşkanları Remziye Yaşar ile İrfan Sarı da gözaltına alındı. 

Continue Reading

Politika

Türk polisi Amed’de HDP binalarını şiddet kullanarak kapattı

AleviNet

Published

on

HDP Amed İl Örgütü, işgal saldırılarına ilişkin merkez Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde basın açıklaması yapmak istedi.

Polis açıklamaların organize edildiği HDP ilçe binalarının kapıları ve çevresine zırhlı araçlar ve TOMA’lar yerleştirdi.

Bağlar ilçesinde polis, kalkan, cop ve biber gazıyla HDP’li gruba saldırıda bulundu.

Çok sayıda kişi polis şiddetine maruz kalırken, biber gazı nedeniyle HDP Amed Milletvekili Saliha Aydeniz fenalık geçirdi. Aydeniz, çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

daha sonra kalkanlarla HDP’li grubu iterek ilçe binasının kapısını giriş ve çıkışlara kapattı.

Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçe binalarının kapıları da benzer şekilde zor ve şiddet kullanılarak kapatıldı. Aralarında milletvekillerin de bulunduğu HDP’lilerin parti binalarındaki bekleyişleri sürüyor.

Continue Reading

Politika

Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma açıldı

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtını “Bu Kürtlere karşı yapılan bir savaştır” sözleriyle eleştiren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 12 Ekim Cumartesi günü “Barış Pınarı Harekâtı” ile ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklama ve aynı gün bazı medya kuruluşlarına verdiği röportajlardaki bazı sözleri nedeniyle “Türkiye Cumhuriyet Hükümetini alenen aşağılama suçundan resen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Cumartesi günü Artı TV’ye verdiği röportajın bir bölümünü kendi Twitter hesabından paylaşırken “Hükümetin bilmesi gerekiyor; bu haksız bir savaştır ve Kürtlere karşı yapılan bir savaştır” ifadesini kullanmıştı.

Tanrıkulu, askeri harekâtın yanı sıra Adalet ve Kalkınma Parti hükümetinin Suriye politikasını da eleştiren paylaşımlarda bulunuyor.

HDP’li milletvekilleri hakkında da soruşturma başlatılmıştı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, askeri harekâtını eleştiren HDP Eş Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan ile HDP’li üç milletvekili hakkında “terör örgütü propagandası yapma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama, suçu ve suçluyu övme suçlarından” soruşturma başlatmıştı.

İçişleri Süleyman Soylu da 11 Ekim Cuma günü yaptığı açıklamada “Barış Pınarı Harekâtı’na hakaret ederek” Türkiye’yi “işgalci” olarak nitelendiren 500 kişinin tespit edildiğini, bunlardan 121’nin gözaltına alındığını belirtmişti.

DW,DHA/JD,HS

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI