Connect with us

.

Kültür-Sanat

Algoritmaya göre Demir Taht’a o oturacak

AleviNet

Published

on

Münih Teknik Üniversitesi Enformatik öğrencileri finali tüm dünyada merakla beklenen Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinde hangi karakterin zafere ulaşacağını tahmin eden bir algoritma geliştirdi. Algoritmaya göre Demir Taht’a oturan isim “Targaryen Hanesi’nden İsminin Birincisi, Büyük Çöl Deniz’in Khaleesi’si, Ejderhaların Annesi, Zincir Kıran Daenerys Fırtınadoğan” olacak.

Öğrenciler algoritmayı kült serideki ölüm vakalarını temel alarak geliştirdi. Buna göre sekizinci ve son sezon öncesinde Danenerys’in hayatta kalma şansı yüzde 99. Lannister Hanesi’nden Tyrion Lannister’ın hayatta kalma şansı ise yüzde 97 olarak ölçüldü. Dizinin en sevilen karakterlerinden “Kuzey’deki Kral” Jon Snow’un ölme ihtimali ise yüzde 12 olarak kaydedildi. Stark Hanesi’nin büyük kızı Sansa Stark’ın ise final sezonda ölme ihtimali yüzde 73 olarak kaydedildi.

Lena Headey'in canlandırdığı Cersei Lannister

Lena Headey’in canlandırdığı Cersei Lannister

Üniversite bünyesinde bir programlama dersi alan öğrenciler internet üzerinde Game Thrones ile ilgili verileri toplayıp işleyen bir uygulama geliştirdi. Bu şekilde dizideki karakterlerden bir sonraki ölen karakterin hangisinin olacağı tespit edilmeye çalışılıyor. İki yıl önce öğrenciler altıncı sezondaki ölüm vakalarını önceden tahmin etmişti. Öğrenciler o dönem karakterin çevresinde bulunanlardan kaç kişinin ölmüş olduğunun tahminde önemli rol oynadığını ifade etmişti. Risk faktörleri arasında cinsiyet de etkili. Game of Thrones evreninde erkekler kadınlara göre daha riskli bir hayat sürdürüyor.

Geliştirilen algoritma 2016’da altıncı sezonun başında Jon Snow’un yeniden dirileceğini başarılı bir biçimde tahmin etmiş ancak Daenerys Targaryen’in öleceği tahmininde yanılmıştı. Enformatikçilere göre ise Daenerys şu anda Game of Thrones’ta uğruna mücadele edilen Demir Taht’a en yakın isim.

Tüm dünyada milyonlarca kişinin severek izlediği Game of Thrones’un final sezonunun ilk bölümü 14 Nisan’da yayınlanacak.

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc.) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Kan, ateş ve duman

“Game of Thornes”un 7. sezonu daha fazla aksiyon vaad ediyor. Fragmanı, uzun süredir beklenen savaşın başlayabileceğine işaret ediyor. Son sezonun önceki sezonlardan daha kanlı olması muhtemel görünüyor. (Fotoğraflar ilk 6 sezondaki olaylara atıfta bulunuyor)

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc./Helen Sloan) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Nihayet Yedi Krallık’ta (Westeros)

Altıncı sezonun sonunda Daenerys Targaryen (Khaleesi) devasa bir ordu eşliğinde Westeros’a doğru yola çıktı. Khaleesi ve ordusu sağsalim Yedi Krallık’a varacak mı? Targaryen Hanedanı hakkı olan Demir Taht’ın sahibi olmak için mücadele edecek.

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc.) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Güçlü destek

Khaleesi’nin şansı yüksek. Çünkü güçlü destekçileri var. Kraliçe Daenerys Targaryen’in The Unsullied Ordusu’na Grey Worm (sağda) liderlik ediyor. Khaleesi’nin akıl hocaları ise (soldan sağa) Missandei, Tyrion Lannister ve Lord Varys. Kraliçe ayrıca üç dev ejderhasına ve Dothraki at beyliklerine de güvenebilir. Çetin bir mücadele bekleniyor zira şu anda Demir Taht’ta başka bir kadın oturuyor.

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc./Helen Sloan) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Baskı altındaki kraliçe

Cersei Lannister halihazırda Westeros’u (Yedi Krallık) yönetiyor. Ne var ki kraliçe Cersei ve Kral Katili olarak anılan kardeşi Jamie (sağda) baskı altında. Cersei son sezon fragmanında kuşatıldıklarını belirtiyor: “Doğu’daki düşmanlar Batı’daki düşmanlar, Güney’deki düşmanlar, Kuzey’deki düşmanlar”. Ama tahtı elinde tutmaya kararlı “Yolumuza kim çıkarsa çıksın zafer bizim olacak.”

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc./Helen Sloan) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Buzdaki gizem

Onun hikayesi de heyecanını koruyacak gibi görünüyor. Bran Stark, geçen sezon sadık arkadaşı Hodor’u kaybettikten sonra artık neredeyse sadece kendisine güvenmek zorunda. Meera 7. sezonda da Stark’ın yanında yer alıyor. Ve ikisinin de kaçışları sürecek gibi görünüyor. Ak Gezenler (White Walkers) bu kez onları yakalayabilecek mi?

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc./Helen Sloan) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Bilinmeyene yolculuk

The Hound (Tazı) olarak da bilinen Sandor Clegane, farklı bir yöne gidiyor. The Brotherhood Without Banners ile birlikte orada görevli birliklerin yardımıyla Ak Gezenler’in yaklaşan işgaline karşı savaşmak için Kuzey’e gidiyor.

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc./Helen Sloan) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Kılıçlar yerine kitaplar

Sam Tarly ve Wildling’lerden eşi Gilly’nin hikayesi de “Game of Thrones”un yedinci sezonunda devam ediyor. Kitapları her zaman kılıçların üzerinde tutan Sam bir usta, bilim insanı olmayı istiyor. Gilly de okumayı seviyor gibi görünüyor.

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc./Helen Sloan) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Savaş için hazır

Wildling lideri Tormund ve savaşçı Brienne of Tarth ise kılıcı tercih ediyor. Görünen o ki kuzeyde büyük bir savaşa, yani Ak Gezenler’e karşı bir savaşa hazırlanıyorlar. Fakat bu Tormund’un ilgilendiği tek şey değil gibi görünüyor. Son sezonda kızıl sakalın uzun sarışında gözü vardı.

Sky TV-Serie Game of Thrones 7. Staffel (2017 Home Box Office, Inc./Helen Sloan) Yedinci sezonuyla “Game of Thrones” Muğlak ilişki

Little finger (Serçeparmak) lakaplı Petry Baelish, zor durumda kalan Sansa Stark’ın kurtarıcısıydı. Baelish’in askerleri sayesinde, kardeşi John Snow Kış Yarı’ndaki (Winterfell) savaşını kazandı. Buna rağmen Stark ailesinin en büyük kızı bu esrarengiz adama güvenmiyor. Bu muğlak ilişkinin nasıl yürüdüğünü izlemek oldukça ilginç olacak.


dpa, rtr, afp / EC,MY

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Harvard Üniversitesi Yakındoğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü yayını armağan kitap

AleviNet

Published

on

Türk dilinde, “Festschrift in Honour of Doğan Hızlan” orijinal adıyla, geniş kapsamlı ve büyük boy yayımlanan Armağan’ın konuk editörü Orçun Üçer, kitabı üç bölüm ve fotoğraf seçkisi olarak planlamış. Üçer’in hazırladığı biyografi ve “Doğan Hızlan’ın Yaşamı ve Eleştiri Anlayışı”(1969) başlıklı yazı ile başlayan kitap, Enis Batur, Ferit Edgü, Selim İleri, Evin İlyasoğlu, Günay Kut, Sevin Okyay gibi yazar dostlarının kaleme aldığı ‘anılar’ ile devam ediyor. Son bölüm olan “Makaleler”de Semih Gümüş, Handan İnce, Emin Nedret İşli, Mario Levi, Jale Parla gibi Türk edebiyatı ve tarihinin saygın araştırmacı yazarlarından gelen eleştiri, edebiyat incelemesi türünde kıymetli yazılar yer alıyor.
İstanbul’da 23 Aralık 1937 yılında doğan Hızlan’ın yaşamı, 1963 yılında Cumhuriyet gazetesinin efsane düzeltme servisine katıldığı günden beri aralıksız kültür-sanat basın ve yayıncılığının içinde geçer. Televizyon programları da yaparak edebi değerlerin geniş halk kitlelerine ulaşmasına katkıda bulunan ve halen Hürriyet’in yayın danışmanı ve köşe yazarı olan Hızlan, onur yazarı olduğu TÜYAP Kitap Fuarı gibi birçok değerli hizmetin danışmanlığını ya da onursal jüri başkanlığını yürütüyor.
Bu çok yoğun, verimli ve göz önünde süre gelen yaşamı özetlemenin bile ne kadar güç olduğu Enis Batur’un “Edebiyatımızın Merkez Valisi: Doğan Hızlan” başlıklı “anılar” bölümünde yer alan yazısında şu cümlelerle ustaca ifade ediliyor; “…Tanımlanabilir mi peki kolayca, derinlemesine portresi? Öyle sanıyorum ki bunun gerçekleşmesi için şu anda kurduğum portre denemesi gibi on yazıya daha gereksinim duyarız, ki hatları iyi kötü yerli yerine oturtulabilir olsun.”

Müzik yazarı İlyasoğlu ise, “anılar”da teker teker her sanat dalının dünyasına girebilen Hızlan’ın birikimini sergilerken okuru uzaklaştırmayan sakin ve barışçıl ifadesine, öz Türkçeden ödün vermeden, Osmanlıca’ya da kapıları kapatmadan, dili zengin ve kıvrak kullanmasına duyduğu hayranlığı ifade ederek, “Kaç kuşak, onun satır arasındaki öğütlerinden ders çıkartmıştır. Kavgadan uzak, güncele ve olumluya dönük yüzüyle kaç kuşağa ışık tutmuştur. Kim bilir kaç sanatçı ilk kez onun sütunlarında medya ile buluşmuştur” satırlarıyla kendisinin de model alıp, müzik alanında geliştirdiği genç yetenekleri tanıtma kararlılığının önemini vurguluyor.

Hızlan’ı hem mesleki hem dost olarak 60 yıldır tanıyan Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Emeritus Prof. Dr. Günay Kut, “Doğan Hızlan’ı Tanımak” başlıklı yazısında onun Türkoloji çalışmalarına verdiği sürekli katkının altını çizerek, “Hızlan, Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgilendiği kadar üniversitelerimizdeki edebiyat, dil ve kültür toplantılarını da titizlikle takip etmiş ve okuyucularını bu konuda aydınlatmıştır” diyor.

Armağan’ın hazırlanma sebebini ve anı yazılarının ortak paydasını Ferit Edgü’nün portre yazısının son cümlesi olan “Ah Her Kuşağın Bir Doğan Hızlan’ı olsaydı!..” betimliyor.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Ressam İmamoğlu Singapur’da sergi açtı…

AleviNet

Published

on

Singapur’da Miaja Sanat Galerisi’ndeki “Nucleus” isimli kişisel serginin açılışına Türkiye’nin Singapur Büyükelçisi Murat Lütem, Singapur Çin Kadınlar Derneği Başkanı Peggy Jeff ile sanatseverler katıldı. Büyükelçi Lütem Singapur’da bir Türk sanatçının kişisel sergi açmasının gurur kaynağı olduğunu dile getirdi.

Ressam Gülten İmamoğlu, Singapur’da bulunmanın kendisi için üç açıdan özel anlam ifade ettiğini söyledi.

İmamoğlu bu üç anlamı şu sözlerle ifade etti:

“İlki, bu yılın Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkmasının 100’üncü, ikincisi Türkiye ile Singapur arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50’nci yılı olması, üçüncüsü de Singapur’u daha önce ziyaret ettiğimde gördüğüm güzellikleri sanatçı sezgileriyle hafızamda biriktirerek Türk kültürüne ait dostluk sembolleriyle harmanlayarak resimlerinde yansıtabilme mutluluğu.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Nâzım Hikmet’te atölyeler

AleviNet

Published

on

Bu yaz özellikle çocuklara yönelik atölye ve kurslarla dikkat çeken merkezde yaratıcı drama ile çocuk yogası atölyeleri yer alıyor. Yaz boyu devam edecek atölyelerde, çocuğun hem fiziksel hem de zihinsel farkındalığını artıracak çalışmalar planlanıyor.
Merkezde bu yaz açılacak ve kurs ve atölyeler, “Çocuk Atölyesi”, “Yaratıcı Drama”, “Karikatür”, “İllüstrasyon”, “Resim”, “Modern Kaligrafi” ve “Minyatür” atölyelerinden oluşuyor. Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: 0312 458 90 51.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI