Connect with us

.

Kadın

HDP Kadın Meclisi:  Yeniden ve yerinden inşa zamanı

AleviNet

Published

on

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 31 Mart yerel seçimler sonrasında Cuma günü gerçekleştirdiği Kadın Meclisi toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı. Seçim sonuçlarının değerlendirildiği ve yeni döneme ilişkin planlamaların yer aldığı bildirgede, kadınların öncülük ettiği seçim sürecinde AKP-MHP ittifakının yenildiği belirtildi, “Bizler çok iyi biliyoruz ki kadınların gücü ve kararlılığı faşizmin kurumsallaşmasına asla izin vermeyecektir” denildi.

Bildirgede, yeni dönemde kadınların örgütlü gücünün daha da ilerletileceği  belirtilerek, 157 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Colemêrg Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri de ele alındı.

Bildirgede öne çıkan sonuçlar şöyle:

Mücadele ortaklığını derinleştireceğiz

31 Mart yenilgisini hazmedemeyen AKP-MHP faşist bloğu, bugün gaspçı kayyum anlayışını YSK ile devam ettirmeye çalışmak istemektedir. Seçim stratejimizin başarısı, bu kirli ittifakın yüzündeki maskeyi düşürmüş; bu iktidarın hukuksuzlukta, baskı ve zor uygulamada, her türlü hile ve desisede sınır tanımadığını en açık şekilde gözler önüne sermiştir. Seçim öncesi ve esnasında yaptıkları baskı, zor, seçmen kaydırma gibi hukuksuzluklara rağmen kazanamadığı her yerde seçim sonrasında da hukuksuz uygulamalara devam edeceğini göstermiştir. Bu uygulamalar İstanbul ile Diyarbakır’ın kaderinin bir ve aynı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Halkların mücadele ortaklığının derinleştirilmesi ihtiyacının önümüzdeki dönem çalışmalarımızda bizlere yeni görevler yüklediğinin bilinciyle hareket edeceğiz.

İmralı tecridi son bulmalıdır

Bu güç ve kararlılıkla bugün yine Sayın Abdullah Öcalan şahsında tüm topluma uygulanmak istenen tecrit uygulamalarına karşı, Hakkari milletvekilimiz Leyla Güven öncülüğünde başlayan direnişte Selma Irmak, Sebahat Tuncel, Dilek Öcalan, Dersim Dağ vekillerimiz ve binlerce tutsak bedenini açlığa yatırmıştır. Halkların ortak ve meşru talebi olan, sadece kendi hukuklarını uygulamayı talep eden ve kadınların öncülük ettiği bu direnişin zaferle sonuçlanacağı umudunu diri tutuyoruz.  Dünyanın dört bir tarafında başlatılan bu direniş dünya kamuoyunun gündemine otururken AKP hükümeti hukuku işletmeyerek suç işlemeye devam etmektedir. Açlık grevi direnişinde olan insanlar kritik evreyi geçmiştir. Tecridin kalkması talebiyle şimdiye dek yaşanmış olan 8 can kaybının ve yaşanabilecek can kayıplarının sebebi bu haklı ve meşru talebe cevap olmayan bu iktidar olacaktır. Hükümet bir an önce bu talebi karşılamalı ve İmralı tecridi son bulmalıdır. Buradan bir kez daha başta kadın örgütleri olmak üzere yaşamaktan ve yaşatmaktan yana olan tüm örgütlere ve yapılara direnişçilerin sesine ses olmaya çağırıyoruz.

Kadının örgütlü gücünü ilerleteceğiz

Kadınların öncülük ettiği 31 Mart yerel seçimlerinde daha iyi sonuçlar da alabileceğimiz kuşkusuz bir gerçekliktir. Bu süreçte yürütmüş olduğumuz tüm çalışmaları; halklarımızla bütünleşmek, onların taleplerini, onlarla birlikte örgütlemek, kadın özgürlüğü perspektifini bulunduğumuz her yerde en öne taşımak anlamında ne kadar hayata geçirebildiğimizin değerlendirmesini her bir yerelin özgülünde yapacağız. Öz eleştirel bir yaklaşımla, bugün elde edilen bu başarıyı ilerletmek için yeni planlamalarla kadının örgütlü gücünü daha da ilerleteceğiz.  31 Mart 2014 yerel seçimlerinde elde ettiğimiz başarıya tahammül edemeyen iktidar kayyum aracılığı ile belediyelerimizi gasp edip halkın iradesine ipotek koymuştu. Bugün aynı gaspçı anlayış YSK aracılığı ile yapılmak istenmektedir. Hukuksuzlukta her türlü ‘yaratıcılığı’ kullanarak binlerce fark oyla kazanılan belediyeleri gasp etmek ve halkın iradesini yok saymak istemektedir. KHK’li arkadaşlarımıza YSK eliyle gerçekleştirilen sandık darbesinde gördüğümüz gibi eş başkanlarımıza mazbataları farklı gerekçelere verilmemekte başkanlıkları YSK tarafından reddedilmekte ve belediyeler AKP’ye verilmek istenmektedir.

Gaspa izin vermeyeceğiz

 Binlerce yıllık kadın mücadelesinden aldığımız ilhamla, 20 yıllık yerel yönetim deneyimimiz ve eş başkanlık-eşit temsiliyet uyguladığımız yerel yönetim modelimiz ile belediyelerimizin gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Kazandığımız belediyelerin tamamında eşbaşkanlık ve eşit temsil uyguluyoruz. Bugün Türkiye’de seçim sürecine baktığımızda kadın temsiliyetinin en yüksek olduğu partiyiz. Kazandığımız belediyelerde kadın merkezlerimizi, kadın sığınaklarımızı, kadın yaşam alanlarımızı ve elde ettiğimiz kazanımlarımızı hep birlikte yeniden inşa edeceğiz. Belediyelerde kadın koordinasyonları, kadın meclislerimizi oluşturacağız. Mahalle, köy meclislerimiz ile ortaklaşarak plan ve projelerimizi hep birlikte hayata geçirmekten asla vazgeçmeyeceğiz.”

ANKARA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Araştırma: Çoklu görev becerisinde kadın-erkek farkı yok

AleviNet

Published

on

Almanya’daki RWTH Aachen Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, aynı anda birkaç görevi yerine getirme konusunda kadınların erkeklerden daha iyi olmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya 48 erkek ve 48 kadın katılımcı katkı sağladı. Katılımcılara rakamlar ve harflerden oluşan görevler verildi. Deneklerden, ekranda karşılarına çıkan sesli ve sessiz harflerle, tek ve çift sayıları ayırması istendi. Deney sırasında bazen katılımcılardan iki görevi aynı anda gerçekleştirmesi talep edildi. Bazen ise bir görevi bırakarak, hızlıca diğerine geçmesi talep edildi.

Araştırma sonucunda bazı görevleri kadınların daha iyi yaptığı, bazılarında ise erkeklerin daha başarılı olduğu gözlemlendi.

Araştırma ekibine liderlik eden Aachen Üniversitesi’nden Patricia Hirsch iki görevi aynı anda yerine getirmesi istendiğinde kadınların da erkeklerin de daha yavaş çalıştığını ve daha fazla hata yaptığını söylüyor.  

Plos One adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten ekip, kadınlar ve erkekler arasında bir fark olmadığını düşünüyor. Ekip, “Sonuçlarımız kadınların çoklu görevleri yerine getirme konusunda erkeklerden daha iyi olduğu yönündeki yaygın kanıyı doğrulamıyor” diyor. Ancak ekip, tek bir deneyin tüm çoklu görev becerisini sergilemek için yeterli olmayacağına da dikkat çekiyor.

“Evrimsel açıklaması yok”

Araştırmaya katkı sağlayan uzmanlar arasında yer alan Zürih Üniversitesi’nden nöropsikolog Lutz Jaencke da cinsiyetler arasında çoklu görev becerisi alanında farklılık olmasının evrimsel açıdan mantıklı olmadığını düşünüyor.

Jaencke, “Homosapiens kadının çoklu görevleri yerine getirme konusunda 150 bin yıl önce daha iyi programlanması için genetik açıdan bir neden bulunmuyor. Bu tamamen mantıksız” değerlendirmesini yapıyor. 

İnsan beyninin tek bir işe odaklanmak üzere tasarlandığını söyleyen Jaenke, “Çoklu görevler biz insanların çok başarısız olduğu bir şey. İnsan beyni gerekli bilgi akışını sağlamak için gereksiz bilgiyi bastırır” diyor.

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Orsal) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Cinsiyet eşitsizliği kafada başlar”

44 yaşındaki Serpil Çiğdem, İstanbul’da makinist olarak çalışıyor. Ancak bu mesleğe giden yol oldukça taşlıymış: “23 yıl önce başvurduğumda bana bu işin kadınlar için olmadığı söylendi. Kabul sınavında erkekler kadar iyi olduğumda bir erkek adayı alacaklarını biliyordum. Bu nedenle sınava çok daha fazla çalıştım.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/E. De Castro) “Erkek işleri” yapan kadınlar İyi değil, çok daha iyi

Filipinler’in Tubay kentinden Filipina Ocol, bir kamyon ve vinç kullanıcısı. Üç çocuk annesi kadının erkek meslektaşlarına karşı özgüveni de yerinde: “Erkekler bunu yapabiliyorsa, kadınlar neden yapamasın? Sadece kamyon kullanan erkeklerden de daha iyiyim. Hem kamyon hem de vinç kullanabiliyorum.”

Nausheen Dadahboy ( Bayley Sweitzer) “Erkek işleri” yapan kadınlar Pakistan’ın ilk kadın kameramanı

Amerikan-Pakistan uyruklu kameraman Nausheen Dadabhoy, pek çok başarılı prodüksiyonda görev aldı. Kamera oldukça ağır belki de bu yüzden bu işi yapan tek kişi oldu: “Film endüstrisinde kameramanların sadece yüzde 2’si kadın. Dünyayı kadınların perspektifinden göstermek önemli.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Rivas ) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Maçoluk hala yaygın”

Fiziksel açıdan zorlu mesleklerde kadınlara erkeklere olduğu kadar güvenilmiyor. Nikaragua’nın Managua kentinden Yolaina Talavera, itfaiyeci olarak çalışıyor: “Başta erkekler bu zorlu eğitime uzun süre katlanamayacağımı düşündü. Ancak onlara başarabildiğimi gösterdim.”

A Female Mechanic At Asia's Largest Trucking Halt Point In Delhi (Barcroft Media via Getty Images) “Erkek işleri” yapan kadınlar Sarili kamyon tamircisi

Shanti Devi, Delhi’deki Asya’nın en büyük oto sanayinde çalışıyor. Eşiyle birlikte 20 yıldır bir tamirhane yönetiyor. Yani her gün kamyon lastiklerini değiştirip takıyor: “Elleriniz hep çok kirli oluyor. Pek çok müşteri için tamirci olarak bir kadın hala alışılmadık bir durum.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/J. Lee) “Erkek işleri” yapan kadınlar İnşaatta cinsiyet eşitliği

Deng Qiyan, Pekin’de bir oda teçhizatçısı. 47 yaşındaki Çinli, çalıştığı inşaat alanlarında kadın olarak her zaman eşit muamele görmüyor: “Buna karşı bir şey yapamazsınız. Ancak aşağı tükürüp devam edeceksiniz.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/R. Duvignau) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kızlar otomobillerle de oynayabilir”

Valerie Perron, her gün teknesiyle Fransa’nın güneybatı sahillerine istiridye yakalamaya gidiyor. 53 yaşındaki Perron, eğitimin cinsiyet eşitliğinin anahtarı olduğu görüşünde: “Çocukları eğitecek olan kadınlar yani anneler. Küçüklükten itibaren erkek çocuklarının bebekler, kız çocuklarının da otomobillerle oynayabileceğini öğretmek bizim elimizde.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/S. Vera) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kadınlar kendini daha fazla ispat etmek zorunda”

Rüzgar tünelinde uçmak… Paloma Granero, Madrid’deki Skydiving Parkı’nda bunun nasıl yapılacağını gösteriyor: “Benim işimde erkekler her zaman çok iddialı olmak zorunda değil ancak biz kadınlar kendimizi her gün yeniden ispat etmek zorundayız.”


dpa/ÖA,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Kadın

Yargıtay’dan nafaka için emsal karar

AleviNet

Published

on

İcra Ceza Mahkemesi, tedbir nafakası borcunu ödemeyen genç adamın, ‘Nafaka hükümlerine uymamak suçundan’ İcra ve İflas Kanunu’nun 344/1. maddesi gereğince 3 aya kadar tazyik hapsi cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Adalet Bakanlığı, kararın kanun yararına bozulmasını talep etti. Yargıtay 19. Ceza Dairesi, tedbir nafakası sorumluluğunun ortadan kalktığına karar verdi.

Yargıtay kararında; ”Davacı kadın ile davalı adam arasında görülmekte olan boşanma davası sürecinde çiftin çocukları için tedbir nafakasına hükmedildi. Yapılan yargılama sonucunda nafaka alacağının dayanağını oluşturan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi nafakaların iştirak ve yoksulluk nafakası olarak devamına hükmetmiştir. Karar kesinleşmiştir.

Şikayet tarihi itibariyle boşanma ilamı ve bununla hükmedilen iştirak nafakasına dair ilamın kesinleşmiş olduğunun, eşe ve çocuklara önceki ilamla verilmiş olan tedbir nafakasının boşanma ilamının kesinleşmesi ile son bulacağı ortadadır. Bu ilama dayanılarak yapılmış ek bir talep ve gönderilmiş yeni bir icra emri bulunmadığının, iştirak ve yoksulluk nafakasına dönüşen tedbir nafakasının İcra Müdürlüğünce tahsilinin ise ancak kesinleşen kararın ayrıca takibe konulması veya aynı dosya üzerinden yeni talep açılarak buna ilişkin icra emrinin tebliğiyle mümkün olacağının anlaşılmaktadır. Sanığa isnat edilen suçun oluşmadığı nazara alınmadan, beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesinde isabet görülmemiştir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma istemine dayanan ihbarname içeriği yerinde görüldüğünden kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.” denildi.

Continue Reading

Kadın

Evdeki tartışma faciaya döndü! Eşini ve kızını öldürdü

AleviNet

Published

on

Alınan bilgiye göre, Hilali Mahallesi’nde yaşayan C.E. (43) ile eşi Filiz (40) ve kızı Rukiye (17) arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle tartışma çıktı.

Tartışma sırasında, 8 çocuk babası C.E, eşi Filiz ve kızı Rukiye’yi av tüfeğiyle yaraladı. Çevredekilerin ihbarı üzerine, olay yerine jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Evden çıkmayı reddeden C.E, güvenlik güçlerinin iknası sonrası jandarma ekiplerine teslim oldu. Eve giren sağlık ekipleri, yaralı anne ve kızının, hayatını kaybettiğini belirledi.

Olay yeri ekiplerinin yaptıkları inceleme sonrasında anne ve kızının cesedi, Halfeti Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bu arada, olay sırasında evde bulunan 7 çocuğun ise koruma altına alındığı, psikolojik destek almaları için yetkililerin çalışma başlattığı öğrenildi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI