Connect with us

.

Dünya

İran’da yüzbinlerce kişi felaketten etkilendi

AleviNet

Published

on

İran’da 19 Mart’ta başlayan ve aralıksız bir şekilde Mart sonuna kadar devam eden yağışların yol açtığı sel felaketleri 31 eyaletin 25’ini etkiledi. Felaket en az 213 kent ve ilçe ile binlerce köyü vurdu.

Doğu Kürdistan’ın Loristan eyaletine bağlı Poldoxter, Mamülan şehirleri tamamen, eyaletin yönetim merkezi Hürremabad’ın yarısı sular kaldı.

Çok sayıda insan felakette her şeylerini yitirdi. Ev ve işyerleri büsbütün yok oldu. Yüzbinlerce kişi evsiz kaldı, onlarca bölge tahliye edildi.

Felaketin tüm boyutları henüz ortaya çıkmış değil. Halen bir çok bölge tehlike altında. Felakete ilişkin son günlerde Tahran’daki parlamentoda yapılan oturumlarda İçişleri Bakanı’nın yanısıra, Eyalet Eğitim Müdürleri, İran Kızılay’ı da bilgilendirmelerde bulundu.

Horasan Eyaleti Eğitim Müdürü, sel felaketinden etkilenen bölgelerde eğitimin durduğunu açıkladı. Güney Horasan Eyaleti Eğitim Müdürü Muhammed Ali Vakayi, Nuhbandan, Dermiyan, Serbişey ve Bircend şehirleri ile bu şehirlere bağlı köylerin okullarının yansıra, Horazan Razavi Eyaletinin Türbetcan ve Kelat şehirlerinin okullarının tatil edildiğini bildirdi.

Sistan Belcucistan’da 10 kentte, Hürmüzgan Eyaletinin 7 ketinde, Doğu Kürdistan’daki Kirmaşan eyaletinde 16 kentte, Huzistan eyaletindeki 7 üniversite ve bu üniversitelere bağlı fakülteler, Fars Eyaletinin bir şehrindeki okullar tatil edildi. Selden etkilenen bölgelerde çok sayıda okul kullanılmaz hale gelirken, yüzbinlerce öğrenci mevcut durumda eğitim göremiyor.

FELAKETİN GERÇEK BOYUTLARI NETLEŞMEDİ

İran Adli Tıp Kurumu Müdürü Ahmed Sucai’nin verdiği bilgiye göre Pazar günü Huzistan’da beş kişinin daha cenazesinin bulunması ile sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 76 kişiye çıktı. Resmi olmayan kaynaklara göre sel feleketinde yaşamının yitirenlerin sayısı 200 kişinin üzerinde.

Resmi rakamlara göre İran genelinde 269 köy yerle bir oldu. Felaketin ekonomik maliyeti en az 2 milyar Euro olarak ifade ediliyor.

Selden etkilenen şehir, ilçe, kasaba ve köylerde evleri yıkılan, köyleri su altında kalanların önemli bir kısmı kamplara yerleştirildi.

İran Kızılay’ı Başkanı Ali Esger Peywendi, Pazar günü İran parlamentosunda sele ilişkin vekilleri bilgilendirdi. Peywendi, İran’da sel felaketinden etkilenen Gulistan, Huzistan, Loristan eyaletlerinin şehir, ilçe, kasabalardan şu ana kadar 277 bin kişi olağanüstü durumlar için yapılan kamplara yerleştirildiğini açıkladı.

Peywendi, şu ana kadar selin İran’da 2145 şehir, ilçe, kasaba ve köyde tahribat yarattığını söyledi. İran İçişleri Bakanı Abdulreza Rahmani Fezli parlamentoda yaptığı konuşmada, sel felaketinde İran ve Doğu Kürdistan’da binlerce köyün sular altında kaldığını söyledi.

Haftalardır süren yağışlar ve halen yer yer tehlike arz eden sel felaketleri, sadece Huzistan eyaletinde 500 bin insanı etkiledi. Bunlardan 400 bini evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Felaket sırasında İran’ın Hamideye, Goriya, Bostan, Rafie, Susengird, Fetholmobin, Şiban ve Şovaibiye şehirleri boşaltıldı.

Ulaşım ve Kentsel Kalkınma Bakanı Muhammed İslami, ülke genelinde 14 bin kilometreyi aşkın yolun tahrip olduğunu, 725 köprünün tamamen yıkıldığını ve tarım sektörünün ağır etkilendiğini kaydetti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

ABD’den açıklama: İzin vermeyeceğiz

AleviNet

Published

on

El Hurra kanalına konuşan Pahon, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alımı ve bu satışın Türk-Amerikan ilişkilerinde yarattığı gerilimle ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığı habere göre; Pahon, “Moskova’nın birinci hedefi, onlar açısından en büyük hediye NATO ittifakında çatlaklar yaratmak ama böyle bir şey olmayacak” ifadesini kullandı.
Pentagon sözcüsü, “S-400 anlaşması ve bunun F-35 savaş uçakları programına etkileri konusunda, Türkiye-ABD-NATO ilişkisinin geneline ve bu ilişkinin ne kadar büyük ve katmanlı olduğuna bakmak lazım. ABD Türkiye’ye kilit bir stratejik müttefik olarak çok değer veriyor. Tatbikatlara, onların kuvvetleriyle birlikte çalışma kapasitemizi artırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Bu ilişkinin derinliğine bakmak lazım. Moskova ise (Türkiye-ABD arasında S-400 konusunda yaşanan) bölünmeyi kullanarak bu çok derin ilişkiye zarar vermeye çalışıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE İLE 70 YILDIR MÜTTEFİKİZ”

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkinin bundan sonra da devam edeceğini vurgulayan Pahon, “Biz Türkiye’yle neredeyse 70 yıldır müttefikiz. Zor zamanlardan geçtik, bu olacak. Tabii ki Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçmesini, S-400’ü satın almamasını ve Patriot’lar gibi NATO’yla uyumlu bir sistemi almasını isteriz” dedi.

Pahon, bu konuda Türk yetkililerle görüşmelerini hâlâ sürdürdüklerini belirterek, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın bu hafta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüştüğünü hatırlattı. Sözcü Pahon, “İki ülke askeri ilişkilerinin çok önemli olduğunu ve bunu devam etmesini istediklerini tekrar vurguladılar” dedi. Pentagon sözcüsü, iki bakanın NATO savunma bakanları toplantısında yüz yüze görüşmeyi planladığını da kaydetti.

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, S-400 meselesiyle ilgili olarak, “Moskova bu ilişkilerde (Türkiye-ABD) çatlak yaratmaya çalışıyor ama biz bunun olmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

Yakıt tankerlerindeki patlamalarla birlikte ABD-İran cephesinde gerilim daha da yükseldi

AleviNet

Published

on

Dünya petrol trafiğinin önemli bölümünün aktığı Umman Körfezi’de iki yakıt tankerinin saldırıya uğramasıyla ilgili ABD-İran cephesinde karşılıklı suçlamalar devam ediyor. ABD’nin saldırılara ilişkin İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu suçlamasına İngiltere ve Riyad liderliğindeki Sünni Körfez bloğundan destek gelirken Tahran, patlamaların arkasında olmadıklarını yineledi.

İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından bu ülke üzerinde ekonomik yaptırımlar da dahil baskısını artıran ABD’nin Savunma Bakanlığı (Pentagon), dün Tahran’ın olayla ilgisini gösterdiğini savunduğu bir video yayımladı. Görüntülerde, Devrim Muhafızları’na ait olduğu savunulan bir teknenin, Japonya menşeli Kokuka şirketinin işlettiği Panama bayraklı gemiye yanaşarak patlamayan bir mayını söktüğünün görüldüğü iddia ediliyor.

Trump masaya işaret etti

ABD Başkanı Donald Trump da Fox News kanalında katıldığı bir programda, saldırının arkasında İran’ın bulunduğunu savundu. “Bunu İran yaptı” diye konuşan Trump, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu yaptıklarını biliyorsunuz çünkü görüntüleri siz de gördünüz. Bence muhtemelen her yerinde İran yazdığı için patlamayan mayınları almak için oraya gittiler.” Trump Tahran’la müzakerelere ilişkinse, “İran hazır olduğunda ben de hazır olurum. O zaman masaya dönebiliriz” yorumunu yaptı.
Washington’ın iddialarına destek çıkan İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise “Saldırıların arkasında İran varsa bu hiç akıllıca bir davranış değil. Bölgesel istikrar ve barış ihtimalleri için gerçek bir tehdit oluşturdu” ifadelerini kullandı.

Biri Japonya bağlantılı iki geminin, Japon Başbakan Şinzo Abe’nin İran ziyareti sırasında saldırıya uğramasına ilk tepki olarak “şüpheli” değerlendirmesi yapan Tahran cephesi ise iddiaları birçok ağızdan reddetti.

‘Sabotaj diplomasisi’

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı kastederek “Anlaşılan B takımı, B planını uygulamaya soktu: Sabotaj diplomasisi” dedi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Kazakistan’ın başkenti Bişkek’te Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde ABD’yi hedef aldı. “Washington’ın politikaları, bölge ve dünya istikrarı için tehlikeli hale geldi” şeklinde konuştu. Öte yandan Washington’ın Körfez’de Riyad liderliğindeki Sünni müttefikleri de Tahran’ı suçlarken saldırıları kınadı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, “Tankerleri hedef alan saldırılar endişe verici bir gelişme ve tehlikeli bir gerginliktir” ifadelerini kullandı. Katar ve Kuveyt’ten “saldırının, uluslararası ticaret yollarının güvenliği üzerinde tehlikeli yansımaları olacağı” uyarısı geldi, uluslararası soruşturma çağrısı yapıldı. Avrupa Birliği (AB) ve Çin tüm taraflara “gerilimi azaltın” diye seslendi.

Bu arada Tasnim ajansı Norveç meşeli Frontline şirketine ait gemiden kurtarılan 23 mürettebata ait olduğu savunulan görüntüleri paylaştı. Mürettebatın ülkelerine gönderileceğini belirtti. ABD ise Japonya bağlantılı diğer gemideki 21 kişinin, bir Norveç botu tarafından kurtarıldığını duyurdu.

Petrol ticaretinin ana damarlarından

Umman Körfezi’deki gemilere sabotaj iddialarıyla yeniden gündeme gelen Hürmüz Boğazı, küresel petrol ticaretinin en önemli geçiş noktalarından biri. Küresel petrol ticaretinin beşte biri Hürmüz Boğazı üzerinden sağlanıyor. Bu oran deniz üzerinden yapılan petrol ticaretinin de üçte birine karşılık geliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC üyesi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Kuveyt ve İran ihraç ettiği ham petrolü Hürmüz Boğazı’ndan Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyaya ulaştırıyor. Aynı zamanda on yıllardır süren bölgesel gerilimlerin de merkezi. ABD’nin İran’a petrol ticaretini de içeren ekonomik yaptırmları nedeniyle patlak veren Washington-Tahran gerilimi geçen ay zirveye ulaşmıştı. Devrim Muhafızları Ordusu’ndan “İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kullanımı kısıtlanırsa boğazı geçişlere kapatırız” çıkışı gelmişti. Washington ise İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatması halinde bölgede petrol ticaretini korumak için askeri güç kullanmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Continue Reading

Dünya

YPG’ye 200 TIR silah yardımı

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması, buna karşı ABD’nin Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programında çıkarma yönünde kararlar alması iki ülke arasındaki ipleri gerdi. ABD’nin yaptırım söylemlerine Türkiye de aynı ifadelerle yanıt verirken, Washington yönetiminden Ankara’yı çok öfkelendirecek yeni bir hamle daha geldi. ABD, terör örgütü PKK’nin Suriye kolu YPG’nin omurgasını oluşturduğu SDG’ye 200 TIR ağır silah ve zırhlı araç gönderdi. Sputnik’in haberine göre, ABD bugün, PKK’nin Suriye kolu YPG’nin omurgasını oluşturduğu DSG’ye silahlardan ve araçlardan oluşan 200 TIR’lık bir yardım konvoyu gönderdi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI