Connect with us

.

Dünya

KAKAİLERDEN BİR İLK

AleviNet

Published

on

Süleymaniye’de 1. Yarsan Tarih ve Kültür Konferansı toplandı

Güney Kürdistan’da yaşayan Yarsan-Kakailer geçtiğimiz cuma günü Süleymaniye’de bir araya gelerek sorunlarının hükümet tarafından dikkate alınmasını talep ettiler.

Üç orturum olarak gerçekleştirilen konferansın birinci bölümünde Kakailer üzerine araştırma yapan Müslüman aydınlar sunumlarını yaptı. Eyüp Rustem ve Namiq Hewrami yaptıkları konuşmalarda bölge tarihinde Kakailerin oynadıkları rol ve inançlarının şekillenmesindeki etkileri dile getirdiler.

Oturumun ikinci bölümünde Kakailer kendi tarihsel ve kültürel konumlarına, Kürt geleneklerinin yaşatılması ve günümüze taşınması konusunudaki röllüne dikkat çektiler. Bu bölümde Mamoste Ako Shawis, Dr. Nebil Egit, Dr. Nazdar Qutret yer aldılar.

Kürt ulusal birliğine dikkat çeken Yarsan ve Germiyan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Nazdar Qudret, “Ulusal birlik Kürt halkı için çok önemlidir. Kürt halkının çok eski bir geçmiş olmasına rağmen hala tanınmıyor, hakları verilmiyor. Kürtlerin arasında parçalanmışlık da buna etkisi var. Haklarımızı elde edebilmemiz için birliğimizi oluşturmalıyız. Parça parça olduğumuz sürece dilimiz ve varlığımız elimizden alınır” şeklinde konuştu.

Oturumun üçüncü bölümünde Doğu Kürdistan’dan gelen Mamoste Abbas sazın Yarsan toplumundaki önemi, deyiş ve nefesler üzerine örnekleriyle bir sunum yaptı. Cemlerdeki sazın kutsaliyetine dikkat çeken Abbas “Yarasanların dili tamburdur” dedi.

Çok sayıda din alimi, şahsiyet ve akademisyenin katıldığı konferansta Yarsan kültürü ve tarihine ilişkin konular etraflıca ele alınıp, değerlendirildi.

Konferans sonunda okunan bildirgede şöyle denildi: “Kürdistan’da Kakailere ait çok sayıda kutsal yer, Kakai önderlerine ait mezarlar bulunmaktadır. Kürdistan Bölgesi Hükümeti bu kutsal yerlerin korunması amacıyla herhangi bir adım atmış değil. Yarsanlar diğer inançlara saygı duyarken, bu inançlara bağlı insanlarla bir arada şiddeten uzak bir biçimde yaşıyor.”

Süleymaniye’nin Mem û Zîn Oteli’nde düzenlenen Yarsan Tarih ve Kültür Konferansı okunan sonuç bildirgeninin sonunda ise, yetkililere Kakailere sahip çıkılması çağrısında bulunuldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Paraguay’da cezaevinde çete hesaplaşması: 10 ölü, 10 yaralı

AleviNet

Published

on

Getty Images

Latin Amerika ülkesi Paraguay’da bir cezaevinde çıkan arbedede 10 mahkûmun hayatını kaybettiği, 10 mahkûmun da yaralandığı açıklandı.

İçişleri Bakan Juan Villamayor Pazar günü yaptığı açıklamada, uyuşturucu ile bağlantılı iki suç örgütünün “karşı karşıya geldiğini” söyledi.

Olayın, başkent Asuncion’un 400 kilometre kuzeydoğusunda yer alan San Pedro de Ycuamandiyu hapishanesinde meydana geldiği açıklandı.

Villamayor, “Hayatını kaybedenlerin hepsi uyuşturucu örgütleriyle bağlantılı” dedi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu örgütlerden biri Brezilya’nın Sao Paulo eyaleti kökenli, diğeri ise her iki ülkeden uyuşturucu kaçakçısını içeriyor.

Arbedenin, daha az gardiyanın olduğu yerel saatle öğle sıralarında başladığı ve yaklaşık 3 saat sürdüğü kaydediliyor.

Villamayor, ölenlerden beşinin başının kesildiğini, üçünün de yakıldığını söyledi.

Brezilya’da geçen ay dört farklı hapishanede 40 mahkûm hayatını kaybetmişti.

Cezaevi yetkilileri, bu kişilerin hepsinin aynı uyuşturucu çetesine üye olduğunu ve çete içi hesaplaşma nedeniyle öldüklerini belirtmişti.

Continue Reading

Dünya

Sudan’ın devrik lideri Ömer el Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendi

AleviNet

Published

on

Reuters

Ömer el Beşir Hartum’da savcılıktan ayrılırken

Sudan’ın devrik lideri Ömer el Beşir Pazar günü, Nisan ayında darbe ile görevden uzaklaştırılmasından beri ilk kez görüntülendi.

Beşir, başkent Hartum’daki bir hapishaneden güvenlik güçleri eşliğinde araçla kendisine yöneltilen yolsuzluk suçlamaları dinlemek üzere savcılığa götürüldü.

75 yaşındaki eski devlet başkanının geleneksel beyaz dişdâşe giydiği ve sarık taktığı gözlendi.

Beşir’in yaklaşık 30 yıl süren iktidarı, aylar süren protestoların ardından bir darbeyle son bulmuştu.

Reuters, eski devlet başkanının canlı bir şekilde, gülümseyerek ve güvenlik güçleriyle sohbet ederek savcının ofisine girdiğini, ancak dakikalar sonra kaşları çatık bir şekilde ofisten çıktığını yazdı.

Savcılar, Ömer El Beşir’in evinde 130 milyon doları aşkın nakit para bulunduğunu ve devrik liderin kara para aklama suçlamasından da soruşturulacağını açıklamıştı.

Sudan’ın Darfur bölgesinde savaş suçu işlemekle ve soykırımla suçlanan Beşir’in hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından tutuklama kararı bulunuyor. Beşir bu suçlamaları reddediyor.

Geçici Askeri Konsey: Müdahalenin arkasındakiler cezalandırılacak

Öte yandan yönetimdeki Geçici Askeri Konsey’in iki numaralı ismi Mohamed Hamdan “Hemeti” Dagalo, ay başında protestoculara yönelik sert müdahalenin arkasındakilerin cezalandırılacağını duyurdu.

3 Haziran’da Başkent Hartum’da ordu karargahının dışındaki barışçıl oturma eylemine Sudan güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu, protestoculara göre 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Göstericiler sivil yönetime geçilmesi talebinde bulunuyorlardı.

Getty Images

Sudan güvenlik güçleri

Fransız haber ajansı AFP, Dagalo’nun televizyondan yayınlanan konuşmasında, “Bunu yapanları darağacına götürmek için çok çalışıyoruz” dediğini bildirdi. Dagalo, “Kabahati olan herkesten hesap sorulacak” ifadelerini de kullandı.

Mohamed Hamdan “Hemeti” Dagalo, Acil Destek Güçleri adı verilen milis güçlerin komutanı.

Bu milislerin, 2003’te Batı Sudan’daki Darfur krizi sırasında kötü ün salan ve Cancavid adıyla bilinen milislerin devamı olduğu ifade ediliyor.

Aynı zamanda bu milisler, ay başındaki müdahalenin arkasında olmakla suçlanıyorlar.

Şiddet olaylarının ardından, Geçici Askeri Konsey ile göstericilerin temsilcileri arasındaki müzakereler son bulmuştu.

Afrika Birliği de şiddet olaylarının ardından Sudan’ın üyeliğini askıya almıştı.

Continue Reading

Dünya

Pompeo’dan İran açıklaması: İstihbarat kurumlarımızın elinde çok fazla veri, çok fazla kanıt var

AleviNet

Published

on

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fox News’e verdiği demeçte, geçen hafta Umman Körfezi’ndeki tankerlere düzenlenen mayınlı saldırılar hakkında, “Bunun arkasında İran’ın olduğu şüphesiz ama Başkan (Donald) Trump savaştan kaçınmak için elinden geleni yapıyor. Biz savaş istemiyoruz ancak önemli geçiş bölgelerindeki serbest ulaşımı sağlamak için gerekli önlemleri alıyoruz. Bunu sağlamak için ABD olarak diplomatik ve diğer tüm adımları atıyoruz.” dedi.

Pompeo, “İstihbarat kurumlarımızın elinde çok fazla veri, çok fazla kanıt var. Dünya bunları görecek.” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI