Connect with us

.

Haberler

Maltepe çözüldü, sırada Büyükçekmece ve İstanbul geneli var

AleviNet

Published

on

Yerel seçimlerden sonra oy sayımı üçüncü haftasına girerken Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP’nin Maltepe’deki yeniden sayımla ilgili yaptığı itirazı kabul etti. İtirazı görüşmek üzere toplanan YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. 

Böylelikle, Maltepe’de tamamlanan sandıklar için yeniden sayım yapılmayacak. Ancak Maltepe’de kalan sandıkların sayımı devam edecek. Toplamdaki 1089 sandıktan 900’den fazlasının sayıldığı, geriye yaklaşık 160 sandığın kaldığını hesaplayan YSK yetkilileri, Maltepe’de sayımın en geç Salı akşamı bitmesini bekliyor.

YSK kararında CHP’nin isteği doğrultusunda Maltepe’de terminal olarak adlandırılan yeni seçim tasnif heyetleri oluşturulabileceği de öngörüldü.

Maltepe’deki sayım kritik önem sahip

31 Mart yerel seçimlerinin ardından YSK, AKP’nin itirazları sonucu İstanbul’un tüm ilçelerinde geçersiz oyların, bazılarında ise tüm oyların yeniden sayımına karar vermişti. İstanbul’daki yeniden sayım süreçlerinde sadece Maltepe’deki sayım tamamlanamamış durumda.

Sayımın tamamlanması seçim sürecinin işlemesi açısından kritik önem taşıyor. Öyle ki YSK’nın İstanbul büyükşehir belediyesi seçim sonuçlarıyla ilgili kararını vermesi için Maltepe’deki sayımın sona ermesi ve birleştirme tutanaklarının tamamlanması gerekiyor.

İstanbul’da oy sayımının sürdüğü tek ilçe olan Maltepe’de oy sayımının tamamlanması için AKP-ilçe seçim kurulları- CHP ve YSK dörtgeninde kıran kırana bir mücadele yaşandı.

Maltepe’deki ilçe seçim kurulları, oy sayım sürecini hızlandırmak için mevcut 2 kurul (seçim tasnif heyeti)  sayısını 12’ye çıkardı. Ancak ilçe seçim kurulu, 12’den fazla kurulun görev yapabileceğini öngörünce büyük tartışma çıktı. Ancak, AKP ve MHP’liler kurul sayısını artırmaya dönük işlemlerin kendilerine yazılı tebliğ edilmediğini öne sürdü. AKP, MHP ve CHP’liler arasında kurul sayısına ilişkin tartışmalar daha sonra arbedeye dönüştü. Polis, bu arbedeye müdahale edince de oy sayım süreci durdurulmuştu. Cumartesi sabahı tekrar başlayan oy sayım süreci Pazar akşamı yeniden durmuştu.

Bitmeyen “yeniden sayım isteği

Maltepe ilçe seçim kurulları AKP ve MHP’lilerin itirazları üzerine yeniden toplandı. AKP ve MHP, oy sayımı için oluşturulan terminal olarak adlandırılan sayım tasnif heyetlerinin, YSK kurallarına göre her partinin temsilcisinden oluşturulmadığı gerekçesiyle terminallerdeki sayımların geçmişe dönük olacak şekilde iptalini istedi. Maltepe ilçe seçim kurulları ise terminallerin YSK ve il seçim kurulları kararlarına dayanılarak yapıldığı gerekçesiyle bu talebi reddetti. Bu ret kararını, Maltepe 1 ve Maltepe 2 ilçe seçim kurulları ortak aldı.

Bu karara karşı YSK’nın AKP’li temsilcisi “Tasnif heyetlerinde AKP’li yok”  itirazını tekrarladı. YSK ise bu itirazı yerinde bulmadı ve sayımların usulüne uygun olduğu yönünde karar aldı. Ancak AKP, YSK’nın bu kararına karşın ilçe seçim kurullarını yeniden toplatmayı başardı.

Toplantıda kurulmuş terminallere kadar kısım hariç kalmak üzere yeni kurulan terminallerde yapılan sayımların tamamının iptaline ve yeniden sayım yapılmasına her iki ilçe seçim kurulunda da oy çokluğu ile karar verildi. Böylelikle, ilçe seçim kurullarından 400 kadar sandık için “yeniden sayım” kararı çıktı.

“Seçim güvenliği tehlikede”

CHP ise ilçe seçim kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi, terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararını hukuken yanlış bulduğunu belirterek, YSK’ya itiraz başvurusunda bulundu.  Dilekçede “Terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, YSK’nın sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı olacağı gibi, hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olacak hem de hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğuracaktır. Bu durum da seçim güvenliğini tehlikeye düşürecektir” denildi ve ilçe seçim kurullarının kararının kaldırılmasını istedi.

Aynı dilekçede “Seçim sonuçları bir an önce netleşmeli” diyen CHP, Maltepe ilçe seçim kurullarında sayım işlemi yapabilecek 50’şer ayrı terminalden 100 ayrı terminal kurulmasını talep etti. YSK’nın süreci yönetemediğini öne süren CHP YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, “Kuralın, kuralsızlık olduğu bir seçim yaşıyoruz. Her kural yıkılmak isteniyor ama biz kuralların uygulanacağına inanıyoruz” diyor.

Olağanüstü itiraz süresi uzadı

YSK’nın “süreç aksamadan yürümesi” koşuluyla yaptığı planlamalara göre seçim sonuçlarına olağanüstü itirazların 14 Nisan pazar günü tamamlanması bekleniyordu. Ancak İstanbul’da oy sayımı henüz bitmiş değil. YSK’daki yargıçlar başvuru süresinin uzadığını belirtiyor. Yargıçlar, “İstanbul’daki oy sayımı tamamlanmadı. Birleştirme tutanakları ne zaman tamamlanırsa, o tarihten sonra bir haftalık başvuru süresi var” diyor. AKP Sözcüsü Ömer Çelik de “İstanbul için olağanüstü itirazı, birleştirme tutanakları ortaya çıktıktan sonra yapacağız” demişti.

Eski cumhuriyet savcılarından Ömer Faruk Eminağaoğlu, birleştirme tutanakları ortaya çıkmadıkça olağanüstü itiraz başvuru süresinin de uzayacağını söylüyor. Seçim yasası gereğince bu başvurunun birleştirme tutanaklarından sonra bir haftalık süre içinde yapılabileceğini hatırlatan Eminağaoğlu, “AKP süreyi uzattıkça seçimi kazandığını zannediyor ama Türkiye’de hukuk kurallarının işletilmediği ortada. Bu seçim, hukukun aldığı darbeyi de göstermiştir” diyor.

Maltepe’de oy sayım süreci hızlanmış olsa da, AKP’nin “usulsüz seçmen kaydı” iddiasıyla Büyükçekmece’de seçimin yenilenmesi için YSK’ya yaptığı olağanüstü başvurudan henüz sonuç çıkmış değil. Bu konuda AKP’den gelen delilleri incelemeyi sürdüren YSK’nın Büyükçekmece için vereceği karar İstanbul genelini de etkileyecek. YSK yetkilileri “Sürecin uzadığının farkındayız. Eksiksiz karar almaya çalışıyoruz” diyorlar.

Hilal Köylü / Ankara

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

CUMARTESİ ANNELERİ: “Adalet Herkes İçindir”

AleviNet

Published

on

“Türkiye’de siyasi sorumluluk sahibi olanlar, anayasal görevlerini yerine getirmiyor. Hukuk uygulama kurumlarının işlevsizleştirilmesi sonucunda, yurttaşın hak ve özgürlükleri güvencesiz durumdadır. İnsan hakları İhlallerinin yarattığı cezasızlık kültürü ve siyasallaşan hukuk sistemi ihlallerin ve adaletsizliğin yaygınlaşmasına neden olmaktadır.

“Bu adaletsizlik ikliminde 742 haftadır “Adalet herkesi kapsamalıdır çünkü adalet herkes içindir” diyerek buluşuyoruz. Adalete erişimin imkânsızlaştığı bu topraklarda ahlaki sorumluluğumuzun gereği olarak adalet çağrımızda ısrar ediyoruz.”

Cumartesi Anneleri/İnsanları’ndan Sebla Arcan, böyle seslendi.

Eylemlerinin 742. haftasında gözaltında kaybedilen Abdulkadir Çelikbilek’e dikkat çeken Cumartesi Anneleri/İnsanları, bir kez daha Galatasaray Meydanı’nındaki eylem yasağının kaldırılmasını istedi.

İçişleri Bakanlığı’nın “yasaklaması” nedeniyle 42 haftadır Galatasaray Lisesi önünde açıklama yapamayan Cumartesi Anneleri/İnsanları, bu haftaki eylemlerini de İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu Çukurluçeşme Sokak’ta yaptı.

Ellerinde karanfiller ve kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri/İnsanları’na, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy ile Ahmet Şık da destek verdi.

Arcan: Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz

Eylemde ilk olarak konuşan Arcan şunları söyledi:

“742 haftadır yaşadığımız, tanık olduğumuz vahşet karşısında susmuyoruz; hakikati bilmenin sorumluluğuyla devleti yönetenlerin ve toplumun karşısına etik bir taleple çıkıyoruz; gözaltında kaybedilen insanlarımızın akıbetleri açıklansın, kaybetme suçunun tüm aktörleri hesap versin!

“742. haftamızda ‘25 yıldır inkar edilen hakikat açıklansın, Abdulkadir Çelikbilek için adalet sağlansın!’ diyerek buluştuk.

“Uzun yıllardır sürüncemede bırakılan dava bu suç ikliminin bütün aktörlerini kapsayarak evrensel hukuka uygun bir biçimde sonuçlandırılmalı ve adalet sağlanmalıdır.”

“Uzun yıllardır sürüncemede bırakılan dava bu suç ikliminin bütün aktörlerini kapsayarak evrensel hukuka uygun bir biçimde sonuçlandırılmalı ve adalet sağlanmalıdır.

“Abdulkadir Çelikbilek ve tüm kayıplarımızla ilgili hakikat açıklanıncaya, tüm failler yargılanarak ceza adaleti sağlanıncaya kadar mücadelemizden ve 43 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma ve mücadele mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz”

Arcan’ın ardından 1995 yılında İzmir’de gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız konuştu. Yıldız şunları söyledi:

“Biz diyoruz ki ‘Alanımızda basın açıklaması yapmak istiyoruz’. Vali beye sesleniyoruz. Bu yasağını kaldır bizi polisle burada karşı karşıya getirme. Bize burada hareket eden polis, Çorlu’da yakınlarını kaybedenlere de aynı şekilde hakaret etti. Bunları insan olmaya davet ediyorum.”

Abdulkadir Çelikbilek nasıl kaybedildi?

38 yaşındaki Abdulkadir Çelikbilek Diyarbakır’da yaşıyordu. 14 Aralık 1994 tarihinde şehir merkezinde bulunan Esnaflar Kahvehanesine gitti. On dakika kadar sonra içinde dört sivil görevlinin bulunduğu beyaz bir Toros araba kahvehanenin önünde durdu. Araçtan inen silahlı iki kişi kahvehaneye girdi. Abdulkadir kahvehaneden ayrılınca onlar da çıktı ve kısa bir süre takip ettikten sonra Abdulkadir’i zorla Beyaz Torosa bindirdiler.

Olaya tanık olan kişiler durumu Çelikbilek Ailesi’ne bildirdi. Ailenin yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı; Çelikbilek’in gözaltına alındığı inkâr edildi.

21 Aralık 1994 tarihinde Abdulkadir Çelikbilek’in ağır işkence görmüş bedeni Diyarbakır’daki Mardinkapı Mezarlığı’nın dışında bir çöp yığını içinde elleri arkadan bağlı halde bulundu.

JİTEM mensubu Abdulkadir Aygan olayın nasıl gerçekleştiğini detaylarıyla anlattı. Savcılık iddianamesinde de yer alan beyanında Aygan ‘Abdulkadir Çelikbilek’i kaçakçılık yapıyor ve örgüte finans sağlıyor suçlamasıyla Diyarbakır postanesi civarında toros arabaya bindirdik.

Olayda ben, Kemal Emlük, uzman çavuş Abdulkadir Uğur, uzman çavuş Uğur Yüksel vardı. JİTEM’e götürdük.

Buradaki sorgusunda üzerinden hiç para çıkmadı, yoksul bir adamdı, bizde de şüphe olmuştu; ama bir defa almıştık. JİTEM alınca sağ bırakmaz. Şehmuz kod adlı uzman çavuş Uğur Yüksel onu boğarak öldürdü. Beyaz Station arabanın arka kısmına Çelikbilek’in cesedi atıldı. JİTEM tim komutanı Tunay Yanardağ’da oradaydı. Ardından ceset Mardinkapı’daki Diyarbakır Mezarlığı duvarının yanına atıldı’ dedi.

Çelikbilek’in nasıl ve kimler tarafından gözaltına alındığı, işkenceyle sorgulanıp gözaltında katledildiği, suça iştirak eden JİTEM mensubu tarafından açıklanmasına rağmen bugüne kadar iç hukuktan bir sonuç alınamadı.

AİHM’e taşınan davada Mahkeme, Hükümet’in Abdulkadir Çelikbilek’in ölümüne ilişkin açıklamada bulunmadığını, polisler hakkında gerekli soruşturmaların yürütülmediğini ve dosyadaki bilgilerin AİHM’den gizlendiğini kaydetti. 3 1 Mayıs 2005 tarihinde AİHM; Hükümet’in, Abdulkadir Çelikbilek’in gözaltında ölümünden sorumlu olduğu ve yetkili makamların etkili bir soruşturma yürütmediği sonucuna vararak Türkiye’yi mahkûm etti.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Musa Anter ve JİTEM Ana Davası’nın 13 maktulünden biri de Abdulkadir Çelikbilek’tir. (EMK/TP)

Evrim Kepenek

bianet kadın ve LGBTİ haberleri editörü. Cumhuriyet, Birgün, Taraf, DİHA ve Jin News için çalıştı. Sivil Sayfalar, Yeşil Gazete, Journo ve sektör dergileri için yazılar yazdı. Okulun Duzi belgeselini yönetti. Hemşin kültür dergisi GOR’un yazarlarından. Yeşilden Maviye & Karadeniz’den Kadın Portreleri, Sırtında Sepeti, Medya ve Yalanlar isimli kitaplara katkı sundu. 2011 Musa Anter Gazetecilik ödülü sahibi. İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği bölümünden mezun oldu, eğitimine Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.

Bianet

Continue Reading

Haberler

Garip Dede Dergahı’nda “Sözümüz Kutsaldır, Sözümüz Cesaretimizdir” etkinlikleri bu yazda devam ediyor

editor

Published

on

By

Garip Dede Dergahı’nda “Sözümüz Kutsaldır, Sözümüz Cesaretimizdir” adı altında yürüttüğümüz etkinlikler bu yaz da devam ediyor. Dergah Başkanı Pir Celal Fırat sosyal medya hesabından yayınladığı açıklama’da cümle canları etkinlilere davet etti.

Pir Celal Fırat’ın açıklaması şöyle: 

“Sevgide buluşarak; şiirle, nefesle, türkülerle, deyişlerle ve muhabbetle anlatmak istediklerimizi dile getireceğiz.

Sadece inançsal değil bütün ferdi ve sosyal meselelere tercüman olmak için çabalayacağız. Çünkü birlikte, ama farklılıklarımızla yaşama konusunda müşterek ve kadim bir geleneğe sahibiz.

Bu amaçla çıktığımız yolda; asimilasyona, gericiliğe ve dayatmalara karşı toplumuzun sesi olacak ve herkesi bir araya getirmek için çaba göstereceğiz.

“Sözümüz Kutsaldır, Sözümüz Cesaretimizdir” adı altında gerçekleşecek etkinliklerimizin duyuruları sosyal medya hesaplarımızdan yapılacaktır.

Cümle canlar davetlidir.”

Continue Reading

Haberler

Hubyar köyünde dördüncü cemevinin temeli atıldı

editor

Published

on

By

Tokat Almus’a bağlı Hubyar Köyünün 19 mahallesinden biri olan Kamişçek mahallesinde cemevi temelli atıldı.  Temeli atılan bu cemevi Hubyar köyünde dördüncü cemevi olacak.

Cemevi temeli atma sırasında çekilen bir fotoğraf dikkati çekti. Fotoğrafta, temel atılmadan önce bir dedenin diz çökerek, temel atılacak yerde kutsal tekeli dağına dönerek dua ettiği görülüyor.

Hubyar Ocağı bölge açısından önemli olmakla beraber Alevi gelenek ve göreneklerinin sürüldüğü nadide yerlerdendir.

Temel atması ardından Kamişçek mahallesinde cemevinin inşaatına başlanacak.

 

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI