Connect with us

.

Dünya

Trump’ın Omar’ı hedef alan videosu tartışma yarattı

AleviNet

Published

on

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump’a çağrıda bulunarak Müslüman vekil Ilhan Omar’ın 11 Eylül saldırılarıyla ilgili açıklamalarının bulunduğu videoyu Twitter sayfasından kaldırmasını istedi. Videoyu “saygısız ve tehlikeli” olarak niteleyen Pelosi, Trump’ın “nefret dolu ve kışkırtıcı retoriğinin gerçek bir tehlike yarattığını” söyledi.

ABD Kongre Polisi’ni harekete geçiren Pelosi; polisten Omar, ailesi ve çalışanlarının daha iyi korunması için bir güvenlik değerlendirmesi yapmalarını istedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi

ABD Kongresi’nde tartışma yaratan videoyu Trump Cuma günü “Asla Unutmayacağız!” ifadesiyle paylaşmıştı. Videoda Omar’ın mart ayında yaptığı bir konuşmada 11 Eylül 2001 tarihinde düzenlenen intihar saldırılarına ilişkin kullandığı “Birileri bir şey yaptı” ifadesi yer alıyor. Videoda bu ifade, Dünya Ticaret Merkezi’nin vurulduğu terör saldırılarının görüntüleri ve dramatik bir müzik eşliğinde tekrar tekrar veriliyor. Ancak bu tek bir cümlenin hangi bağlamda kullanıldığı ve Omar’ın konuşmasının tamamı videoda yer almıyor.

ABD kamuoyunda Omar yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarını bu ifadeyle hafifsediği gerekçesiyle tepki topluyor. Demokrat Parti ise cümlenin bağlamından koparıldığını, Trump ve Cumhuriyetçilerin Müslüman vekil üzerinde tehlike yaratacak biçimde bunu kamuoyuyla paylaştığını savunuyor.

Ilhan Omar

Ilhan Omar

Sanders: Başkan bir kişiye yönelik şiddeti savunmuyor

Trump’ın Sözcüsü Sarah Sanders ABC televizyonuna yaptığı açıklamada “Başkan’ın kin gütmeyi arzu etmediğini ve kesinlikle herhangi bir kişiye yönelik şiddeti” savunmadığını belirtti. Omar’ın açıklamalarının “kesinlikle tiksindirici” olduğunu da söyleyen Sanders, Trump’ın milletvekilini eleştirmekle doğru yaptığını ve Demokratların da bunu yapması gerektiğini ifade etti.

Somali doğumlu olan Minnesota Eyaleti Vekili Ilhan Omar ise pazar günü son dönemde aldığı tehditlerin arttığını ve bunların söz konusu videoya doğrudan gönderme yaptığını söylemişti. “Sağ kanat aşırılık yanlıları ve beyaz milliyetçiler tarafından işlenen şiddet suçları ve diğer nefret edimleri bu ülkede ve tüm dünyada artıyor” diyen Omar, “Bunların ülkedeki en yüksek makamı işgal eden kişi tarafından teşvik edildiğini artık görmezden gelemeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Demokrat Partili Müslüman kadın vekil, tartışma yaratan yaklaşık 20 dakikalık konuşmasını Amerikan İslami İlişkiler Konseyi’nde (CAIR) Yeni Zelanda’da bir camiye düzenlenen silahlı saldırı sonrasında mart ayında yapmıştı. Omar “Çok uzunca bir süredir ikinci sınıf vatandaş olma rahatsızlığını yaşadık ve dürüst olmak gerekirse bundan yoruldum ve bu ülkedeki her bir Müslüman da bundan yorulmuş olmalı” demişti. “CAIR 11 Eylül sonrasında kuruldu” diyen Omar, “Zira birilerinin bir şey yaptığının ve hepimizin vatandaşlık hürriyetlerimize erişimimizi kabetmeye başladığımızın farkına vardılar” ifadelerini kullanmıştı.

AFP, dpa / EC, AÜ

©Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İran’da minibüs kazası: 3’ü bebek 13 ölü

AleviNet

Published

on

İrna haber ajansına göre kaza, İsfahan eyaletinde Buin va Miandeşt ve Hansar kentleri arasında meydana geldi.

Hansar valisi Mansur Kemali, “10 yetişkin ve 3 bebek hayatını kaybetti ve 9 kişi yaralandı” dedi.

1970’li yıllara ait Mercedes-Benz marka minibüsün iniş sırasında frenlerinin boşaldığı belirtildi.

İran’ın genel anlamda karayollarının durumu iyi olsa da, dünyada en fazla ölümcül trafik kazalarının yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.

Kazaların genellikle, uzun yıllar ekonomik yaptırım nedeniyle araçların yenilenememesinden kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte trafik kurallarının yoğun bir şekilde ihlali de kazaların temel nedenleri arasında yer alıyor.

Geçen yıl resmi rakamlara göre 16 bin 300 kişi kazalarda öldü, 336 bin kişi de yaralandı.

Continue Reading

Dünya

Aşırı harcama yapan Fransız Bakan istifa etti

AleviNet

Published

on

Ekolojik Geçiş Bakanı François de Rugy, “medyatik linç” mağduru olduğunu savunarak, “geriye çekilmeyi gerekli” gördüğünü söyledi. Rugy, sabah saatlrinde Başbakan’a istifasını sunduğunu bildirdi.

Rugy, Cuma günü BFM TV’ye verdiği bir mülakatta “İstifa etmem için kesinlikle bir neden yok” demişti.

Ekolojik Geçiş Bakanı, 2017 ile 2018’de Meclis Başkanı iken “aşırı masraflı özel akşam yemekleri” organize ettiğini ortaya çıkan Mediapart hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron, istifayı kabul ederek “kişisel bir karar” olduğunu savundu. 

Mediapart ise “harcamalarını gerekçelendiremeyen” bakanın istifa ettiğini belirtti. Alternatif internet gazetesine göre, Bakan Rugy, sadece mesleki akşam yemekleri ile dostane şölenleri karıştırmakla kalmayıp, kişisel harcamalar ile milletvekili masraflarını birbirine karıştırdı.

Continue Reading

Dünya

AB’den Maduro’ya ‘çözüm’ için yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Eğer mevcut görüşmeler somut hiçbir sonuca ulaşmazsa, AB hedefli tedbirlerini genişletecek” diye uyardı.

AB’nin Barbados’taki müzakerelerin yeniden başlamasından memnuniyet duyduğu ve kutladığını belirten Mogherini, “Şeffaf ve uluslararası düzeyde gözetilen seçimlerle hizmet eden bir sonuca acilen varılması” çağrısında bulundu.

Nicolas Maduro ve sağcı Juan Guaido, Venezuela başkanlığı için çatışıyor. Her ikisi de meşru başkan olduğunu iddia ediyor. Her ikisi de dünyada diplomatik desteğe sahip. Guaido kendisini geçici başkan ilan ederken, başta ABD olmak üzere 50 dolayında ülke tarafından tanınıyor.

Mogherini, Venezuela’da demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarının tesisi yolunda maddi ilerlemeler gerçekleşmesi halinde yaptırımların iptal edilebileceğini kaydetti. Nicolas Maduro rejimine bağlı bir çok kişinin AB’ye girişi yasaklanırken, mal varlıkları da donduruldu. Yeni tedbirler alınması için AB üyesi devletlerin oy birliğine ihtiyaç var.

Venezuela’da hükümet ve muhalefet arasındaki diyalog 8 ve 10 Temmuz tarihlerinde Norveç çatısı altında Barbados’ta yeniden başlamıştı. Taraflar, devamlı ve hızlı çalışmak için bir grubun hayata geçirilmesi konusunda anlaştıklarını bildirmişti. Yeni bir müzakere toplantısı programlandı. Bu amaçla her iki tarafın temsilcileri 15 Temmuz’da Barbados’a ulaştı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI