Connect with us

.

Kültür-Sanat

850 yıllık bir tarih: Notre-Dame de Paris

AleviNet

Published

on

Yangın Pazartesi günü saat 18.50 sıralarında çıktı. Nedeni henüz bilinmiyor. Olaya ilişkin bir soruşturma başlatıldı. Tüm gece boyunca, dünyanın gözleri yangındaydı. Her taraftan peş peşe üzüntü belirten açıklamalar geliyordu.

Yangını söndürmek için yüzlerce itfaiyeci çalıştı. Paris itfaiyesine göre çatının üçte ikisi yandı. Ancak iki kule ayakta kalmayı başardı. Ancak 93 metrelik bir kule yıkıldı.

İçeride ağır bir hasar var. Tablolar yandı. Genel olarak, katedralin yapısı kurtarıldı. Çatıdaki onarım çalışmalarının yangına yol açmış olabileceği iddia ediliyor, henüz bu konuda net bir sonuca ulaşılmış değil.

YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Notre-Dame’ı yeniden inşa edeceğiz” dedi. İnşanın ne kadar zaman alacağı henüz bilinmiyor. Uzun bir süreden bahsedenler olduğu gibi, kısa bir sürenin hedef olarak belirlenmesi gerektiğini söyleyenler de var.

İnşa için ulusal düzeyde bağış kampanyası yürütülecek. Fransa’nın en zenginleri arasındaki Pinault ailesi 100 milyon Euro bağış yaptı. LVMH grubu ve Arnault ailesi 200 milyon euroluk bağış yaptı. Paris Bölgesi 10 milyon euroluk acil yardım paketi verdi.

KÜRTLERDEN DAYANIŞMA

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) de bir mesaj yayınlayarak, “Katolik toplumu ve tüm insanlığın yanında” olduklarını belirtti.

YAZARLARA ESİN KAYNAĞI OLDU

Notre-Dame de Paris, başkenti antik beşiği olarak değerlendirilen, Seine nehri üzerindeki “ada”da bulunuyor. Uzun zaman boyunca kentin en yüksek yapısıydı. İnşası 200 yıldan fazla bir zaman aldı. 1163’de başlayan inşaat XIV. yüzyıl ortalarında ancak tamamlandı.

850 yıllık bir tarihin tanığı olan Notre-Dame, aynı zamanda edebiyatın esin kaynağı bir “şiir katedrali” olarak da anlam kazanıyor. Çok sayıda Fransız ve yabancı yazara esin kaynağı oldu. Bunların başında Victor Hugo geliyor. Hugo, “Notre-Dame de Paris” romanında, kilise yangınını şöyle tasvir ediyordu:

“Alandaki tüm gözler kilisenin tepesine bakıyordu. Olağanüstü bir görüntü vardı. En yüksek terasta iki kulenin arasında büyük bir ateş kütlesi vardı. Alt taraftaki iki oluktan aşağı doğru erimiş kurşun akıyordu. Oluklar tam bir canavar kafasını andırıyordu. Uzaklardan kulelerin bu halini görenler bile korkmuş olmalıydı”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Suriye’den Türkiye’nin Efrîn’de yaptığı tarih kıyıma karşı çağrı

AleviNet

Published

on

Suriye Tarihi Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk devletinin Efrîn’de bulunan tarihi eserleri ve yapıları talan ettiğini ve yağmaladığını belirterek uluslararası kuruluşları müdahaleye çağırdı. Müdürlüğün yaptığı açıklamada, Efrîn’de hazine ve tarihi eser arayan işgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerin bölgedeki 3 tarihi mekanı dozerlerle yıktığı bilgisine yer verildi.

Açıklamada, Efrîn’de yürütülen yasadışı faaliyetlerin belgelendiği belirtilerek şu detaylara yer verildi: ‘‘M.Ö. 1’inci yüzyılda Roma dönemine ait tarihi eserler Türk devletinin saldırılarından zarar gördü. Nebî Hurî, Cindires ve Burc Abdalo tepesi gibi Efrîn’in önemli tarihi mekanları saldırılardan kaynaklı tahrip oldu’’

Öte yandan, Efrîn’i işgal saldırıları esnasında Eyn Dara bölgesindeki tarihi höyük ve mekanların Türk devleti tarafından bombalandığı ve binlerce yıllık tarihi yapıların saldırıda tahrip edildiği, görüntüleriyle birlikte basına yansımıştı.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Üç gün boyunca elektronik müzik

AleviNet

Published

on

Üç gün boyunca müzik ve eğlence sunan Big Burn İstanbul, uluslararası ve yerli olmak üzere 100 DJ ve prodüktörü, 5 sahnede ağırlayacak. Festivalde bu sene Clapton, Damian Lazarus, David Mayer, Adiel, Antigone, Behrouz, Be Svendsen, Carlita, Peggy Gou gibi isimler yer alacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

‘Sanat düşmanı zihniyet tiyatroları yasaklıyor’

AleviNet

Published

on

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Nâzım Hikmet’in “Taranta Babu’ya Mektuplar” eserinden esinlenen tiyatro oyununun müftülük tarafından Erzincan’da sahnelenmesine engel olunmasını Meclis gündemine taşıdı. CHP’li İlgezdi, Oyun Sandalı tiyatrosunun 3 sezondur oynadığı Nâzım Hikmet’in Taranta Babu’ya Mektuplar eserinden esinlenen “Taranta Babu” tiyatro oyununun Emniyet’ten izin almasına rağmen şehirdeki tek tiyatro sergilenebilecek salonunun kullanım hakkına sahip müftülük tarafından yasaklanmasının gerekçesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği soru önergesi ile sordu.

Müftülükten yasak…
Tiyatro ekibinin oyunu sergilemek için istenen tüm gereklilikleri yerine getirmesi ve Emniyet’ten onay almasına rağmen müftülüğün oyunu incelemek istediğini gündeme getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, “Müftülük salonu tiyatro ekibine daha önce boş olduğu belirtilen günlerde salonunun dolu olduğu gerekçesiyle tahsis etmemiştir” dedi.
Sanat düşmanı zihniyetin tiyatroları yasaklamaya devam ettiğini hatırlatan İlgezdi konu hakkında, “İktidarın kültür ve sanat dünyasına verdiği tahribat artarak devam ediyor. 236 bin nüfuslu Erzincan’da tiyatro salonu olmaması, 2016-2017 yıllarında hiç oyun sergilenmemesi, tiyatroya bir kişinin bile gitmemiş olması aslında hâkim ideolojiyi yansıtıyor. Tiyatro oyunları sadece güldürmez, aynı zamanda aydınlatır ve bilinçlendirir. Ne yazık ki yürütmenin aydınlanmadan korktuğunu gözlemliyoruz. 21. yüzyılda hâlâ tiyatro oyunlarının engelleniyor olması kabul edilemez” açıklamasında bulundu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ise şu soruları yöneltti:
“1-Tiyatro oyununu yasaklayan müftülüğün amacı nedir?
2- Müftülüğün üzerine vazife olmamasına rağmen, Emniyet’in onayından geçen dosyayı ‘Bir de biz inceleyelim’ demesi hangi mevzuatta vardır?
3- Müftülük bu oyunu engellemek için Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’ndan görüş almış mıdır? Almadıysa Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nun bu oyunun engellenmesi hakkındaki görüşü nedir?
4- Erzincan’daki tek salonun kullanım hakkına sahip müftülüğün bu yasakçı tutumunun gerekçesi nedir?
5- Tiyatroya izin verilmemesinin sebebi Nâzım Hikmet’in oyunu olması mıdır?
6- Müftülük tarafından daha önce sahneye konulan bir tiyatro eseri var mıdır? Varsa bu eser hangisidir?
7- Müftülükçe Emniyet ve valilikten izin alınmasına rağmen sahnelenmesi engellenen başka oyun var mıdır? Varsa bu oyunlar hangileridir? Bu oyunların müftülükçe engellenme gerekçesi nedir?
8- 2018 yılı verilerine göre Erzincan’ın nüfusu 236 bin 34’tür. 2016 ve 2017 yıllarında Erzincan’da tiyatroya giden ve oyun izleyen vatandaş yoktur. Bunun gerekçesi müftülüğün oyunlara izin vermemesi midir? 2018 yılında tiyatro izleyen 520 kişi hangi oyunu izlemiştir?
9- Erzincan Müftülük Konferans Salonunda bugüne kadar konferans vermesine izin verilen Vakıf ve Dernekler hangileridir? Bu kapsamda söz konusu konferanslara konuşmacı olarak katılanlar kimlerdir?”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI