Connect with us

.

Politika

AKP’nin olağanüstü itirazına YSK ne diyecek?

AleviNet

Published

on

AKP İstanbul’da seçimlerin iptali ve yenilenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. Daha önceki itirazlar sonucu oyların yeniden sayım sürecindeki son halka olan Maltepe’de sayım işlemlerinin bu gece ya da yarın öğlene kadar tamamlanması bekleniyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, olağanüstü itiraza gerekçe oluşturacak delilleri YSK’ya sunduklarını belirterek dayanak noktalarının “sayım döküm cetvellerindeki usülsüzlükler, kısıtlı, ölü ve cezaevi seçmenlerine yönelik usülsüzlükler, kayıp oylar, sandık başkanları ve memur üyelerin durumuna dayalı olduğunu” söyledi.

AKP’nin elinde somut deliller var mı?

Ancak seçimi iptal ettirmeye yönelik AKP’nin elinde ne tür somut deliller bulunduğu hala bilinmiyor. Kanun itirazların kabulü için somut deliller sunulmasını şart koşuyor.

YSK’ya doğrudan itirazlar yazılı olarak yapılıyor ve itiraz dilekçesinde, “ihbar ve iddia olunan vakaların mahiyetinin ve gerekçesinin beyan edilmesi, delillerinin gösterilmesi ve belgelerinin bağlanması, bu belgelerin elde edilmesi, mümkün değil ise sebeplerinin ve nereden ve ne suretle temin olunabileceğinin bildirilmesi” gerekiyor. Bu şartlara uymayan dilekçeler reddediliyor.

YSK kararları İstanbul’a emsal olur mu?

31 Mart sonrası süreçte YSK’nın aldığı üç karar bundan sonraki sürece emsal teşkil edebilecek nitelikte görülüyor:

Kırıkkale: Keskin ilçesinde seçimlerin yenilenmesine hükmeden YSK, seçimi 6 oyla kazanan İYİ Parti adayının mazbatasının iptaline karar verdi. İlçede sekiz kısıtlı seçmenin oy kullandığı tespit edilerek bu durumun seçim sonucunu etkileyebileceğine hükmedildi. Böylece seçimin yenilenmesi kararının alınacağı diğer yerlerde de mazbata iptali gündeme gelebilecek.

Artvin: Yusufeli ilçesinde CHP’nin yaptığı itirazın ardından YSK seçimin iptaline karar verdi. İlk sayımda CHP’nin adayı iki oy farkla seçimi önde bitirmiş, itiraz üzerine tek sandıkta yeniden yapılan sayımda AKP adayı 3 oy farkla öne geçmişti. Diğer itirazlarla birlikte yeniden yapılan sayımlarda toplam beş adet oy pusulasının tespit edilememesi ve oy farkının bire inmesi üzerine CHP itiraz etti. İtirazı görüşen YSK, ilçede iki kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek aradaki farkın bire inmesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdi.

Denizli: Honaz ilçesinde AKP’nin, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı itirazı üzerine seçimin yenilenmesine karar verildi. İlk sayımda CHP adayının sekiz oyla kazandığı seçimde itiraz üzerine yapılan ikinci sayım sonucu CHP’nin oy farkı üçe inmiş, bunun üzerine AKP üçüncü kez sayım istemişti. Üçüncü sayım sonucu farkın CHP adayı lehine bir oya düşmesi üzerine AKP YSK’ya başvurdu, YSK üç kısıtlı seçmenin oy kullanması gerekçesiyle Honaz ilçesinde seçimin yenilenmesi kararı verdi.

YSK “seçimin sonucunu değiştirir” diyecek mi?

Ancak üç örnekte de adaylar arasında birkaç oy farkı olduğu ve tespit edilen usulsüzlüklerin seçim sonucunu değiştirme olasılığı üzerinden karar verildiği anlaşılıyor.

AKP’nin İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talebiyle yaptığı olağanüstü itiraz için de kanunen “seçim sonucunu değiştirebilecek olması” şartının aranması gerekiyor.

Kanunun 130’uncu maddesinde, “seçimin neticesine müessir olaylar ve haller sebebiyle yapılan itirazlar”ın “seçimin neticesine müessir görüldüğü takdirde” inceleneceği belirtiliyor. Aynı maddede ayrıca, “alt kademelerce verilen kararların kesin veya kesinleşmiş olması veya kurullara derece derece ve müddeti içinde müracaat edilmemiş olması”nın itirazın incelenmesine ve reddine sebep teşkil etmeyeceği kaydediliyor.

Geçersiz oylar niye AKP lehine yazılıyor?

AKP’nin itirazlarının odak noktalarından biri de geçersiz oylar. AKP’nin adayı Binali Yıldırım da geçersiz oyların yeniden sayılması sonrasında farkın kendi lehine kapandığını vurgulayarak “Oylarımız sandıkta iç edilmiştir” ifadesini kullanmıştı.

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul belediye başkanlığını kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu ise AKP seçmeninin yanlış yönlendirildiği yanıtını vererek ” Vay halinize! Reklam ajansınızla konuşun. Habire ‘bas mührü ampule’ diye bir ilan yapmışlar. Geçersiz oyların birçoğunda oylar mühür olarak logonun üstüne basılmış” diye konuştu.

Karmaşanın, siyah-beyaz basılı oy pusulasında koyu renkli ampul üzerine basılan mührün görünmemesi ve oy pusulasının boş olarak değerlendirilmesi üzerine çıktığı düşünülüyor.

Kanunda oyunu kullanan seçmenin birleşik oy pusulası üzerinde dilediği partiye ait oy pusulasının herhangi bir yerine mührü basmasının yeterli olduğu belirtiliyor.

DW/BK,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

‘Yıldırım’a yakın isim: İmamoğlu’nun başkanlığı hayırlı olsun’

AleviNet

Published

on

İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Binali Yıldırım, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde katıldıkları canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Tüm Türkiye’nin kilitlendiği canlı yayına Binali Yıldırım’ın FETÖ açıklamaları ve İzmir’e ait “Su ve Kanalizasyon” verilerini paylaşması damga vurdu.Yayının ardından konuya ilişki dikkat çeken bir paylaşımda bulunan İYİ Parti Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Aslan, “Binali Yıldırım’ın en yakınındaki biriyle konuştum. Fetö ve İzmir’den kalma karton bilgi bizi yıktı; bu saatten sonra İmamoğlu’na başkanlık hayırlı olsun dedi…” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım’ın en yakınındaki biriyle konuştum. Fetö ve İzmir’den kalma karton bilgi bizi yıktı; bu saatten sonra İmamoğlu’na başkanlık hayırlı olsun dedi… pic.twitter.com/tnj9WGbM7Z

— Mehmet Aslan (@Aslnmhmt) 16 Haziran 2019

Continue Reading

Politika

Bahçeli de ‘Pontus’ dedi

AleviNet

Published

on

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da muhtarlara hitap etti.

Bahçeli, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında önerdiği yeni seçim sistemini hatırlatarak “39 ilçede başarılı olan Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir’de önünün kesilmesi demokrasi açığıdır. CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı seçilmiş olsa bile İstanbul’da nasıl çalışacak, nasıl hizmet edecektir? İstanbullular belediye meclisindeki tartışmalarla, kavgalarla meşgul edilmeyecek miydi? Bizim bu değerlendirmelerimizi istismar edenler oldu. Muhtarların kaldırılması gerektiğini söylediğimizi ileri sürenler oldu. Altını kalın olarak çizmek isterim ki muhtarlıkların kaldırılması konusunda kesinlikle bir görüşümüz yoktur. Muhtarlıklarımız varsa demokrasimiz diridir. MHP, muhtarlıkların kaldırılması değil, sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Muhtarlarımız devletin mahalledeki gözüdür, kulağıdır. Elbette ki sorunlarınızı biliyoruz” dedi.

ABD’NİN TEHDİTKAR MEKTUBUNA TEPKİ

Türkiye ile ABD arasında S-400 krizine neden olan ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yazdığı mektuba tepki göstererek, “Türkiyi izinle, icazetle kurulmuş bir devlet değildir. ABD’nin S-400 üzerinden Türkiye’yi ablukaya alma çabası iyi niyetli değil. ABD Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynamaktadır. Mektuba verilecek en iyi cevap buruşturup göndermektir. Türkiye S-400’ü alacak ve konuşlandıracaktır. Bu iş bitmiş, konu kapanmıştır. Gerisini ABD dünüşmelidir.” diye konuştu.

“KÜRT KÖKENLİ KARDEŞLERİMİZ BİZİM CİĞERPARELERİMİZDİR”

Bahçeli, “Huzurlarınızda diyorum ki, Türkiye’yi bölmeye, kardeş kavgası çıkarmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Bekâmız muhafaza edilecektir. Türk-Kürt arasına nifak sokmaya çalışanlar bozguna uğratılacaktır. Kürt kökenli kardeşlerimiz bizim canımızdır, ciğerparelerimizdir. Ortak bir maziden, ortak bir geleceğe birlikte uzanacağız. Kürt kökenli kardeşlerimizin terörle en ufak bir ilgisi yoktur. PKK onların hiçbir zaman temsilcisi olmamış, olamayacaktır. Kürt kökenli kardeşlerim şereflidir, bekasına, birliğine ve dirliğine sahip çıkacaklardır. Aramızı açmak için fitne-fesat çıkaran ahlaksızlara el ele direneceğiz, güç birliği yapıp tuzakları başlarına geçireceğiz. Kürt kökenli kardeşlerimin alayını hasretle ve muhabbetle kucaklıyorum. İstanbul’da ve ülkemin diğer illerinde yaşayan kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. MHP’yi Kürt kökenli kardeşlerimizle sorunlu göstermek alçaklıktır, sapıklıktır, cinayettir. Biz, milletimizin her ferdini bir ve eşit gören, gösteren ve buna da sonuna kadar devam edecek olan engin bir fıtrat ve fazilete sahibiz.” diye konuştu.

“DÜNYANIN GİZLİ GÜNDEMİ İSTANBUL SEÇİMLERİDİR”

Bahçeli konuşmasını şöyle sürdürdü:

Şu anda dünyanın gizli gündemi İstanbul seçimleridir. İstanbullu kardeşlerimizin kurulan kirli tezgahları bozacağından şüphem yoktur. Attığımız mitil hani nerede diyenler, paçası tutuşan gafillerdir. MHP her yerdedir, mitil her yere serilmiştir. Üç hilal İstanbul’un her yanındadır.

Zilletin foyası ortaya çıkmıştır. Mücadelemiz İstanbul’un geleceğini güvence altına almaktır. Mehmetçik katilleri İstanbul’da belediye yönetimini etkileyemez.

Seçim güvenliğinin önemli oranda zedelendiğini ortaya koymuştur. YSK’nın kararı son derece isabetlidir. MHP, İstanbullu her vatandaşımızın iradesinin sandıklara doğru yansımasının gereği neyse yapacaktır.

CHP ve yanında hizalanan kim varsa 23 Haziran’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir rövanşı olarak görmektedir. Türkiye’de yeniden bir sistem tartışması çıkarmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden hazımsızlık duyanlar amaçlarına ulaşamayacaktır. Nereden bakarsanız bakın 31 Martta Cumhur İttifakı’nın başarılı olduğunu göstermektedir.

İMAMOĞLU’NA ‘PONTUS’ İMASI

Terörist başının heykelini dikme hayalinde olan bir hainin çizgisini beğendiğini dile getiren CHP adayından İstanbullu vatandaşlarımıza gelecek bir fayda yoktur. Seçilmesini Yunan gazetesinin “Konstantinopolis’i fetheden Pontus” başlıklı haber ile duyurduğu ve bu duruma cevaben, “Rumsa Rumdur, bu ülkede Rum var mı var, Yunanlı var mı var” diyen birinin nereye hizmet edeceği açıktır. Hakkı olmadığı halde VIP terminalini kullanmaya kalkan ve valimize ağır hakaret eden bir ağızdan İstanbul’ için hayırlı bir sözün çıkması beklenmemelidir. Her vatandaşımızdan isteğimiz bu gerçeği görmeleridir. 23 Haziran’da 16 milyon İstanbullu huzura kavuşacaktır. FETÖ kaybedecektir, PKK yerin dibine geçecektir. MHP, İstanbul’a mitili çoktan atmıştır. Çalışmalarını heyecanla sürdürecektir. İstanbul düşmeyecek, fetih ruhu silinmeyecektir.

Continue Reading

Politika

Akşener: Araştırdık seçimin iptalinin asıl nedenini öğrendik

AleviNet

Published

on

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 23 Haziran seçimleri öncesi İstanbul programlarına devam ediyor. Bu kapsamda Arnavutköy’de yurttaşlarla bir araya gelen Akşener’in sonraki durağı Büyükçekmece oldu. Akşener’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

”ASIL SEBEP DUYGUSALMIŞ”

Erdoğan bir konuşma yapmıştı. 31 Mart akşamı. Bunun büyük bir şans olduğunu düşündüm. Hepimizin Cumhurbaşkanı gibi konuştu. Sonra devreye ne girdi bilmiyoruz, 3 harfliler mi 5 harfliler mi işler değişti. Sonra bir baktık seçimler iptal edildi. Araştırdık seçimin iptalinin asıl nedenini öğrendik. Asıl sebep duygusalmış.

Kısacık iki şey söyleyeyim 6 bin araba kayıp en düşük modeli Passat şoför, benzin parası sizin cebinizden çıkıyor. Vatandaşa bakıyorsun her evde en az bir işsiz.

”O DAMAT VAR YA O DAMAT”

O parayla istihdam sağlanabilir, İstanbul uçar ama görüyoruz ki yandaşlar uçmuş. Biz 31 Mart’tan sonra şunu yapabilirdik, itiraz edip çamurluk yapabilirdik. Neden yapmadık? İstanbullunun ferasetine güvendik. İki ekonominin hali perişan, o damat var ya o damat, ekonominin içine tükürdü.

Yurt dışı ile ilişkiler berbat, Türkiye en zor dönemini yaşıyor. Sayın Erdoğan’ın yanında görünenler onu satarlar ama hepiniz şahitsiniz biz buradayız onu ele dövdürmeyiz.

Bu yüzden yapılan haksızlığa rağmen yola çıktık. Şunu hiç unutmayın iki adayın katıldığı bir seçime gitmiyoruz. Biz sivil darbe ile hakları elinden alınmış, seçilmiş belediye başkanı ile seçimi kaybeden diğer aday arasındaki bir seçime gidiyoruz.

10 günümüz kaldı sabredeceksiniz. Yemin ettim sinirlerimi aldırttım. Sizden istediğim sabretmeniz. Ağabeyler çok sinirli, kavga çıkarın diye her şey yapılacak ama yapmayacaksınız.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI