Connect with us

.

Dünya

Bağımsız bir gazetecinin gözünden Güney Kürdistan krizi….

AleviNet

Published

on

Eylül 2018’deki seçimlerden bu yana daha yeni yeni oluşmaya başlayan hükümete dikkat çeken Mercadier, bölgenin siyasi yöneticilerinin, kurumlarda gerçek anlamda reform yapmak yerine eskinin mantığı devam ettirdiklerinin altını çizdi.

GORAN DA AİLE PARTİSİ SAPMASINA UĞRADI

Mecadier’nin analizi özetle şöyle:

“Hilelerle lekelense de, 2018 genel ve bölgesel seçimler elitlerin yeniden sahneye çıkmasını sağladı. Erbil ve Duhok, fiili olarak halen Barzani klanının Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) tarafından, Süleymaniye ise Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) vasıtasıyla Talabani ailesinin hakimiyetinde bulunuyor. 2017 fiyaskosundan sonra ciddi bir şekilde prestijleri sarsılan hakim partiler yeniden Irak Kürt siyaseti sahnesinin kilit aktörleri olarak kendilerini dayatmayı başardı.

İçerde, yine de çok sayıda kırılma yaşanıyor ve hiç olmadığı kadar, iktidar paylaşımına dayalı adam kayırma ağları üzerine kurulu aile klanlarının egemenliğine maruz kalıyor. Bir zamanlar üçüncü demokratik yol umudu olarak öne çıkan Goran partisi de bu fenomene kapıldı.”

KDP, YNK ve Goran partilerinde hakim olan “klan” anlayışına dikkat çeken Mercadier, son olarak bu sapmaya uğrayan Goran için şöyle diyor: “Goran da, partinin başına nihai olarak geçmeye çalışan kurucu Neçirvan Mustafa’nın oğulları ile aynı ailesel sapmalara maruz kalıyor.”

STATÜKOYA GERİ DÖNÜLDÜ

Mercadier şöyle devam ediyor:

Uzun süren müzakerelerden sonra, iki hakim parti (KDP ve YNK) nihayet stratejik bakanlıkların paylaşımı üzerine anlaşmışa benziyor. Goran, zayıf seçim sonuçlarını gidermek için bölgesel parlamento bünyesinde KDP ile taktik ittifakı tercih etti. Bu entrikalarla derin bir şekilde kırılganlaşan bölgesel kurumlar ise çok kötü bir rol oynuyor. Bağımsız komisyonlar ve adli sistem, gayri resmi anlaşmalarla neredeyse tamamen iki partinin hakimiyeti altına girdi. Böylece, referandum öncesi statükoya geri dönüldü. İki partinin iktidara el koymasına karşı güvenilir bir alternatif sunacak muhalefet umudu da yok. Kürdistan Bölgesel Hükümeti hiç olmadığı kadar krizde”

Güney Kürdistan’ın aynı zamanda komşuları arasında sıkıştığına dikkat çeken gazeteci, Irak, İran, Türkiye ve ABD’nin etkisine işaret ediyor.

ELİTLER KAZANDI AMA HİÇBİR PERSPEKTİF SUNMUYORLAR

Tüm bu tehlikelere işaret eden Mercadier, analizini şöyle tamamlıyor:

“Ekonomik olarak bir iyileşme olmasına rağmen Kürt bölgesi çok çeşitli tehlikeler altında kalmaya devam ediyor. Derinliğine istikrarsız bir jeopolitik ortamda, Kürt elitler yeniden yükselmeyi ve kontrollerini güçlendirmeyi başlardı ama kendi toplumlarına hiçbir siyasi açılım perspektifi sunmuyorlar.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Paraguay’da cezaevinde çete hesaplaşması: 10 ölü, 10 yaralı

AleviNet

Published

on

Getty Images

Latin Amerika ülkesi Paraguay’da bir cezaevinde çıkan arbedede 10 mahkûmun hayatını kaybettiği, 10 mahkûmun da yaralandığı açıklandı.

İçişleri Bakan Juan Villamayor Pazar günü yaptığı açıklamada, uyuşturucu ile bağlantılı iki suç örgütünün “karşı karşıya geldiğini” söyledi.

Olayın, başkent Asuncion’un 400 kilometre kuzeydoğusunda yer alan San Pedro de Ycuamandiyu hapishanesinde meydana geldiği açıklandı.

Villamayor, “Hayatını kaybedenlerin hepsi uyuşturucu örgütleriyle bağlantılı” dedi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu örgütlerden biri Brezilya’nın Sao Paulo eyaleti kökenli, diğeri ise her iki ülkeden uyuşturucu kaçakçısını içeriyor.

Arbedenin, daha az gardiyanın olduğu yerel saatle öğle sıralarında başladığı ve yaklaşık 3 saat sürdüğü kaydediliyor.

Villamayor, ölenlerden beşinin başının kesildiğini, üçünün de yakıldığını söyledi.

Brezilya’da geçen ay dört farklı hapishanede 40 mahkûm hayatını kaybetmişti.

Cezaevi yetkilileri, bu kişilerin hepsinin aynı uyuşturucu çetesine üye olduğunu ve çete içi hesaplaşma nedeniyle öldüklerini belirtmişti.

Continue Reading

Dünya

Sudan’ın devrik lideri Ömer el Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendi

AleviNet

Published

on

Reuters

Ömer el Beşir Hartum’da savcılıktan ayrılırken

Sudan’ın devrik lideri Ömer el Beşir Pazar günü, Nisan ayında darbe ile görevden uzaklaştırılmasından beri ilk kez görüntülendi.

Beşir, başkent Hartum’daki bir hapishaneden güvenlik güçleri eşliğinde araçla kendisine yöneltilen yolsuzluk suçlamaları dinlemek üzere savcılığa götürüldü.

75 yaşındaki eski devlet başkanının geleneksel beyaz dişdâşe giydiği ve sarık taktığı gözlendi.

Beşir’in yaklaşık 30 yıl süren iktidarı, aylar süren protestoların ardından bir darbeyle son bulmuştu.

Reuters, eski devlet başkanının canlı bir şekilde, gülümseyerek ve güvenlik güçleriyle sohbet ederek savcının ofisine girdiğini, ancak dakikalar sonra kaşları çatık bir şekilde ofisten çıktığını yazdı.

Savcılar, Ömer El Beşir’in evinde 130 milyon doları aşkın nakit para bulunduğunu ve devrik liderin kara para aklama suçlamasından da soruşturulacağını açıklamıştı.

Sudan’ın Darfur bölgesinde savaş suçu işlemekle ve soykırımla suçlanan Beşir’in hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından tutuklama kararı bulunuyor. Beşir bu suçlamaları reddediyor.

Geçici Askeri Konsey: Müdahalenin arkasındakiler cezalandırılacak

Öte yandan yönetimdeki Geçici Askeri Konsey’in iki numaralı ismi Mohamed Hamdan “Hemeti” Dagalo, ay başında protestoculara yönelik sert müdahalenin arkasındakilerin cezalandırılacağını duyurdu.

3 Haziran’da Başkent Hartum’da ordu karargahının dışındaki barışçıl oturma eylemine Sudan güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu, protestoculara göre 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Göstericiler sivil yönetime geçilmesi talebinde bulunuyorlardı.

Getty Images

Sudan güvenlik güçleri

Fransız haber ajansı AFP, Dagalo’nun televizyondan yayınlanan konuşmasında, “Bunu yapanları darağacına götürmek için çok çalışıyoruz” dediğini bildirdi. Dagalo, “Kabahati olan herkesten hesap sorulacak” ifadelerini de kullandı.

Mohamed Hamdan “Hemeti” Dagalo, Acil Destek Güçleri adı verilen milis güçlerin komutanı.

Bu milislerin, 2003’te Batı Sudan’daki Darfur krizi sırasında kötü ün salan ve Cancavid adıyla bilinen milislerin devamı olduğu ifade ediliyor.

Aynı zamanda bu milisler, ay başındaki müdahalenin arkasında olmakla suçlanıyorlar.

Şiddet olaylarının ardından, Geçici Askeri Konsey ile göstericilerin temsilcileri arasındaki müzakereler son bulmuştu.

Afrika Birliği de şiddet olaylarının ardından Sudan’ın üyeliğini askıya almıştı.

Continue Reading

Dünya

Pompeo’dan İran açıklaması: İstihbarat kurumlarımızın elinde çok fazla veri, çok fazla kanıt var

AleviNet

Published

on

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fox News’e verdiği demeçte, geçen hafta Umman Körfezi’ndeki tankerlere düzenlenen mayınlı saldırılar hakkında, “Bunun arkasında İran’ın olduğu şüphesiz ama Başkan (Donald) Trump savaştan kaçınmak için elinden geleni yapıyor. Biz savaş istemiyoruz ancak önemli geçiş bölgelerindeki serbest ulaşımı sağlamak için gerekli önlemleri alıyoruz. Bunu sağlamak için ABD olarak diplomatik ve diğer tüm adımları atıyoruz.” dedi.

Pompeo, “İstihbarat kurumlarımızın elinde çok fazla veri, çok fazla kanıt var. Dünya bunları görecek.” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI