Connect with us

.

Politika

Erkan Baş: Ekrem İmamoğlu kazanmıştır

AleviNet

Published

on

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ülkenin yoğun gündemi olmasına rağmen, TBMM’nin yaklaşık 2 aydır çalışmalarına ara vermesinin, Meclisi önemsizleştirme amacı taşıdığını kaydetti.

Konuşmasına sürmekte olan işçi direnişlerini selamlayarak başlayan Erkan Baş , 20 yıl önce bir faşist tarafından öldürülen komünist tekstil işçisi Hüseyin Duman’ı da andı.

“MECLİSİN KAPALI KALMASINI PROTESTO EDİYORUZ”

Erkan Baş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Meclis neredeyse iki aydır yerel seçimler dolayısıyla çalışamaz haldedir. Türkiye’de halkın iradesi çalışamaz hale getirildi. AKP’nin seçimlerde sergilediği organize kötülüğün Meclis’te açıkça tartışılması gerekiyor ancak bu tartışma halktan kaçırılıyor. Bu durumu protesto ediyor ve halkın iradesinin önemli bir yansıması olan TBMM’nin çalışmalarına dönmesi gerektiğini söylüyoruz.

“BİRLİKTE DİRENİNCE BAŞARIYORUZ”

Seçimlerle ilgili ilk söylenmesi gereken tüm ülke tarihimizin iktidar lehine en eşitsiz seçimini yaşadığımız ve buna rağmen AKP diktatörlüğünün ağır bir yenilgi aldığıdır. Biz bu seçimlerde en fazla şunu gördük ve önemsiyoruz. Faşizm hangi baskı mekanizmalarını üretirse üretsin, hangimizi tutuklarsa tutuklasın, hangi yalanı söylerse söylesin. Biz birlikteysek, bir aradaysak, birlikte direniyorsak başarıyoruz. Seçimlere giderken yaşanan eşitsizlikleri, usulsüzlükleri hatırlayalım. Görevini tamamlamış YSK üyelerinin süresini ‘Dere geçerken at değiştirilmez’ diyerek uzattılar. Ve Şimdi o atlara, ‘Ya bizim dediğimizi yapacaksın ya da o derede seni boğacağız’ diye tehdit savuruyorlar. Türkiye’nin tüm devlet kurumları ve halkın vergileriyle yaratılan maddi olanakları AKP hiçbir kural tanımadan kendi çıkarları için kullandı. Cumhurbaşkanlığı, tüm bakanlıklar, özellikle tarafsız olması gereken Anadolu Ajansı, TRT, onlarca yandaş gazete bin bir çeşit yalanla iktidara çalıştı.

“UZANAMADIĞI CİĞERE MUNDAR DİYOR”

Kürt illerinde binlerce askerIe, polisle, taşıma seçmenle seçim süreci manipüle edildi. Ahırlara, boş arazilere, olmayan binalara AKP tarafından seçmen kaydı yapıldığı hemen seçim öncesinde belgelendi. Milletvekillerinin, siyasetçilerin AKP’nin bu yolsuzluğunu belgeleriyle ortaya koymasına rağmen hem iktidar temsilcileri hem YSK görevlileri ‘Dünyanın en güvenli seçimi Türkiye’de yapılıyor’ açıklamaları yaparak tüm uyarıları görmezden geldiler. Şimdi ne mi yapıyorlar. Dün ‘seçimler çok güvenli diyen’ iktidar temsilcileri pişkince, dün söylediklerini yok sayarak ‘seçim mundar oldu’ açıklamaları yapıyor. Halkımızın güzel bir deyişi var; kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş.

Kürt illerinde halkın iradesi hukuksuz biçimde gasp edildi ve hala ediliyor. Kazananı değil kaybedene teslim edildi mazbatalar. Halkın yüzde 70 oyuyla seçilen adaylar asılsız ve vicdansız biçimde yok sayıldı. Akla vicdana aykırı biçimde kazanan adayların yaşı siyasi görüşü gasp için gerekçe gösterildi.

“EKREM İMAMOĞLU KAZANMIŞTIR”

İstanbul seçimlerini iptal etmek için seçimden önce işledikleri suçları, sahte seçmen kayıtlarını, muhalefet yapmış gibi belgelemeye çalışıyorlar. Erdoğan yaptığı bir seçim değerlendirmesinde ‘Kendimizi millete iyi anlatamadık’ dedi. Aksine millet sizi çok iyi anladı. Anladı ve yetti artık dedi. Bu bezirgan saItanatına dur artık dedi. AKP tüm suç şebekesini beslediği rant kaynaklarını kaybedeceğini ve iktidardan düşüşünün başladığını bildiği için İstanbul’da belediyeyi gasp etmeye çalışıyor. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı açıktır. AKP belediyeyi gasp etme girişimlerine bir an önce son vermelidir.

“KIDEM TAZMİNATI GASP EDİLİYOR”

Damat bir paket açıkladı ve tüm kararları işçilerin haklarını tırpanlayıp patronlara hizmet etmeye yarıyor. Kıdem tazminatı gasp ediliyor. Bir yıl çalışan işçi için 30 gün değil 15 günlük ücret ödenecekmiş. Öte yandan patron sınıfına halkın vergilerinden teşvik sağlanacak kurumlar vergisi düşecek. AKP işçilerin vergileriyle yandaşlara kaynak aktaracak. Damat Berat, Enerji ve İnşaat sektörünü güçlendireceğiz diyor. Kim bunları Cengiz-Limak-Kolin sömürgeciliğini destekleyecekler. Yani hem AKP’nin rant kaynağı, hem rüşvet kapısı olan sermaye grupları halkın vergileriyle güçlendirilecek.

‘RABİ NAZ’IN ÖLÜMÜ MUTLAKA AYDINLATILMALI”

Sevgili arkadaşlar artık tüm ülkemizin öğrendiğini biliyoruz. Bu iktidarın bir utancı, organize kötülük diyorlar ya, bir cinayetin organize biçimde örtbas edilmeye çalışılmasını hep beraber gördük. Bakın bu konunun, bu organize kötülük girişiminin ne olursa olsun gündemden düşürülmesine, unutturulmasına izin vermememiz lazım. Rabi Naz olayı sadece araştırılması gereken bir vaka değil, bir ülkenin vicdan muhasebesidir. Hiç kimse 11 yaşında bir çocuğun, bir insanın ölümünü zenginlerin, iktidar sahiplerinin karanlık güçlerinin etkisinde kalıp görmezden gelemez. Rabi Naz’ın ölümü aydınlatılmalıdır.

Adalet arayan bir babaya yapılanlar, kızının ölümünü aydınlatmaya çalışan bir babaya koca koca devlet kurumlarının akıl hastası muamelesi yapması, adalet sağlaması gereken savcıların olayı örtbas etmeye çalışması. Dayısı olanın, arkası güçlü olanın, iktidara yakın olanın işlediği suçtan sıyrılmaya çalışması, günlerce, haftalarca kulağının üstüne yatan, bir babanın, birkaç gazetecinin gerçekleri gözlerine sokmasından sonra haber yapan basın kuruluşları, Meclis’te milletvekili olan ve suçu örtbas edip, adalet arayan insanlara suç duyurusunda bulunan AKP siyasetçileri, bunların hepsi tartışılacak. Biz de Meclis’te bu konunun aydınlığa kavuşturulması için elimizden geleni yapacağız.

Politika

‘Yıldırım’a yakın isim: İmamoğlu’nun başkanlığı hayırlı olsun’

AleviNet

Published

on

İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Binali Yıldırım, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde katıldıkları canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Tüm Türkiye’nin kilitlendiği canlı yayına Binali Yıldırım’ın FETÖ açıklamaları ve İzmir’e ait “Su ve Kanalizasyon” verilerini paylaşması damga vurdu.Yayının ardından konuya ilişki dikkat çeken bir paylaşımda bulunan İYİ Parti Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Aslan, “Binali Yıldırım’ın en yakınındaki biriyle konuştum. Fetö ve İzmir’den kalma karton bilgi bizi yıktı; bu saatten sonra İmamoğlu’na başkanlık hayırlı olsun dedi…” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım’ın en yakınındaki biriyle konuştum. Fetö ve İzmir’den kalma karton bilgi bizi yıktı; bu saatten sonra İmamoğlu’na başkanlık hayırlı olsun dedi… pic.twitter.com/tnj9WGbM7Z

— Mehmet Aslan (@Aslnmhmt) 16 Haziran 2019

Continue Reading

Politika

Bahçeli de ‘Pontus’ dedi

AleviNet

Published

on

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da muhtarlara hitap etti.

Bahçeli, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında önerdiği yeni seçim sistemini hatırlatarak “39 ilçede başarılı olan Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir’de önünün kesilmesi demokrasi açığıdır. CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı seçilmiş olsa bile İstanbul’da nasıl çalışacak, nasıl hizmet edecektir? İstanbullular belediye meclisindeki tartışmalarla, kavgalarla meşgul edilmeyecek miydi? Bizim bu değerlendirmelerimizi istismar edenler oldu. Muhtarların kaldırılması gerektiğini söylediğimizi ileri sürenler oldu. Altını kalın olarak çizmek isterim ki muhtarlıkların kaldırılması konusunda kesinlikle bir görüşümüz yoktur. Muhtarlıklarımız varsa demokrasimiz diridir. MHP, muhtarlıkların kaldırılması değil, sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Muhtarlarımız devletin mahalledeki gözüdür, kulağıdır. Elbette ki sorunlarınızı biliyoruz” dedi.

ABD’NİN TEHDİTKAR MEKTUBUNA TEPKİ

Türkiye ile ABD arasında S-400 krizine neden olan ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yazdığı mektuba tepki göstererek, “Türkiyi izinle, icazetle kurulmuş bir devlet değildir. ABD’nin S-400 üzerinden Türkiye’yi ablukaya alma çabası iyi niyetli değil. ABD Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynamaktadır. Mektuba verilecek en iyi cevap buruşturup göndermektir. Türkiye S-400’ü alacak ve konuşlandıracaktır. Bu iş bitmiş, konu kapanmıştır. Gerisini ABD dünüşmelidir.” diye konuştu.

“KÜRT KÖKENLİ KARDEŞLERİMİZ BİZİM CİĞERPARELERİMİZDİR”

Bahçeli, “Huzurlarınızda diyorum ki, Türkiye’yi bölmeye, kardeş kavgası çıkarmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Bekâmız muhafaza edilecektir. Türk-Kürt arasına nifak sokmaya çalışanlar bozguna uğratılacaktır. Kürt kökenli kardeşlerimiz bizim canımızdır, ciğerparelerimizdir. Ortak bir maziden, ortak bir geleceğe birlikte uzanacağız. Kürt kökenli kardeşlerimizin terörle en ufak bir ilgisi yoktur. PKK onların hiçbir zaman temsilcisi olmamış, olamayacaktır. Kürt kökenli kardeşlerim şereflidir, bekasına, birliğine ve dirliğine sahip çıkacaklardır. Aramızı açmak için fitne-fesat çıkaran ahlaksızlara el ele direneceğiz, güç birliği yapıp tuzakları başlarına geçireceğiz. Kürt kökenli kardeşlerimin alayını hasretle ve muhabbetle kucaklıyorum. İstanbul’da ve ülkemin diğer illerinde yaşayan kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. MHP’yi Kürt kökenli kardeşlerimizle sorunlu göstermek alçaklıktır, sapıklıktır, cinayettir. Biz, milletimizin her ferdini bir ve eşit gören, gösteren ve buna da sonuna kadar devam edecek olan engin bir fıtrat ve fazilete sahibiz.” diye konuştu.

“DÜNYANIN GİZLİ GÜNDEMİ İSTANBUL SEÇİMLERİDİR”

Bahçeli konuşmasını şöyle sürdürdü:

Şu anda dünyanın gizli gündemi İstanbul seçimleridir. İstanbullu kardeşlerimizin kurulan kirli tezgahları bozacağından şüphem yoktur. Attığımız mitil hani nerede diyenler, paçası tutuşan gafillerdir. MHP her yerdedir, mitil her yere serilmiştir. Üç hilal İstanbul’un her yanındadır.

Zilletin foyası ortaya çıkmıştır. Mücadelemiz İstanbul’un geleceğini güvence altına almaktır. Mehmetçik katilleri İstanbul’da belediye yönetimini etkileyemez.

Seçim güvenliğinin önemli oranda zedelendiğini ortaya koymuştur. YSK’nın kararı son derece isabetlidir. MHP, İstanbullu her vatandaşımızın iradesinin sandıklara doğru yansımasının gereği neyse yapacaktır.

CHP ve yanında hizalanan kim varsa 23 Haziran’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir rövanşı olarak görmektedir. Türkiye’de yeniden bir sistem tartışması çıkarmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden hazımsızlık duyanlar amaçlarına ulaşamayacaktır. Nereden bakarsanız bakın 31 Martta Cumhur İttifakı’nın başarılı olduğunu göstermektedir.

İMAMOĞLU’NA ‘PONTUS’ İMASI

Terörist başının heykelini dikme hayalinde olan bir hainin çizgisini beğendiğini dile getiren CHP adayından İstanbullu vatandaşlarımıza gelecek bir fayda yoktur. Seçilmesini Yunan gazetesinin “Konstantinopolis’i fetheden Pontus” başlıklı haber ile duyurduğu ve bu duruma cevaben, “Rumsa Rumdur, bu ülkede Rum var mı var, Yunanlı var mı var” diyen birinin nereye hizmet edeceği açıktır. Hakkı olmadığı halde VIP terminalini kullanmaya kalkan ve valimize ağır hakaret eden bir ağızdan İstanbul’ için hayırlı bir sözün çıkması beklenmemelidir. Her vatandaşımızdan isteğimiz bu gerçeği görmeleridir. 23 Haziran’da 16 milyon İstanbullu huzura kavuşacaktır. FETÖ kaybedecektir, PKK yerin dibine geçecektir. MHP, İstanbul’a mitili çoktan atmıştır. Çalışmalarını heyecanla sürdürecektir. İstanbul düşmeyecek, fetih ruhu silinmeyecektir.

Continue Reading

Politika

Akşener: Araştırdık seçimin iptalinin asıl nedenini öğrendik

AleviNet

Published

on

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 23 Haziran seçimleri öncesi İstanbul programlarına devam ediyor. Bu kapsamda Arnavutköy’de yurttaşlarla bir araya gelen Akşener’in sonraki durağı Büyükçekmece oldu. Akşener’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

”ASIL SEBEP DUYGUSALMIŞ”

Erdoğan bir konuşma yapmıştı. 31 Mart akşamı. Bunun büyük bir şans olduğunu düşündüm. Hepimizin Cumhurbaşkanı gibi konuştu. Sonra devreye ne girdi bilmiyoruz, 3 harfliler mi 5 harfliler mi işler değişti. Sonra bir baktık seçimler iptal edildi. Araştırdık seçimin iptalinin asıl nedenini öğrendik. Asıl sebep duygusalmış.

Kısacık iki şey söyleyeyim 6 bin araba kayıp en düşük modeli Passat şoför, benzin parası sizin cebinizden çıkıyor. Vatandaşa bakıyorsun her evde en az bir işsiz.

”O DAMAT VAR YA O DAMAT”

O parayla istihdam sağlanabilir, İstanbul uçar ama görüyoruz ki yandaşlar uçmuş. Biz 31 Mart’tan sonra şunu yapabilirdik, itiraz edip çamurluk yapabilirdik. Neden yapmadık? İstanbullunun ferasetine güvendik. İki ekonominin hali perişan, o damat var ya o damat, ekonominin içine tükürdü.

Yurt dışı ile ilişkiler berbat, Türkiye en zor dönemini yaşıyor. Sayın Erdoğan’ın yanında görünenler onu satarlar ama hepiniz şahitsiniz biz buradayız onu ele dövdürmeyiz.

Bu yüzden yapılan haksızlığa rağmen yola çıktık. Şunu hiç unutmayın iki adayın katıldığı bir seçime gitmiyoruz. Biz sivil darbe ile hakları elinden alınmış, seçilmiş belediye başkanı ile seçimi kaybeden diğer aday arasındaki bir seçime gidiyoruz.

10 günümüz kaldı sabredeceksiniz. Yemin ettim sinirlerimi aldırttım. Sizden istediğim sabretmeniz. Ağabeyler çok sinirli, kavga çıkarın diye her şey yapılacak ama yapmayacaksınız.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI