Connect with us

Medya

Gazeteci Hasan Cemal hakkında hapis talebi

Gazeteci Hasan Cemal, T24 haber sitesinde 4 Aralık 2015’te yayımlanan “Silvan’dan: Bizi acılara ve ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı köşe yazısı nedeniyle yargılandığı davada bir kez daha hâkim karşısına çıktı.

İstanbul 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Hasan Adalı, tutuksuz yargılanan Cemal’in, “terör örgütü propagandası yapma” suçundan 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Savcılık mütaalasında, Cemal’in bu yazısında, PKK’nın şehir yapılanmasının, cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yaparak “terör örgütü propagandası yapma” suçunu işlediği belirtildi.

Cemal’in avukatı Fikret İlkiz, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre istedi. Mahkeme heyeti, son savunmasını yapmak üzere Cemal’e süre vererek duruşmayı erteledi.

Cemal hakkında daha önce verilen hapis cezası

Cemal, T24’te 11 Temmuz 2016’da yayımlanan bir başka yazısı nedeniyle 2017 yılında “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 sene 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cemal’in “Fehman Hüseyin…” başlıklı yazısı nedeniyle aldığı ceza ertelenmişti.

DW,DHA/CÖ,EC

© Deutsche Welle Türkçe

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haberler

Türkiye basın özgürlüğünde 157’nci sıraya demir attı

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni yayımladı. Türkiye listede 157’nci sırada. Türkiye 2018 yılında da 180 ülke arasında 157’nci sırada yer almıştı.

RSF, “en büyük medya grubunun hükümet yanlısı bir holding tarafından satın alındığı Türkiye’de kalan birkaç eleştirel yayın organının üzerindeki baskının da sürdüğünü” belirtti. Raporda, “dünyada en fazla profesyonel gazetecinin hapiste olduğu ülke konumundaki Türkiye’nin sistematik olarak önleyici gözaltıya ve bazen müebbete kadar varan uzun hapis cezalarına başvurduğu” ifade edildi.

“Yargılama öncesi cezaevinde bir yıldan fazla zaman geçirmenin yeni bir norm olduğunun” aktarıldığı raporda, RSF’nin Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’nun da kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma eylemine katıldığı için “terör propangadası” yapmakla suçlandığı hatılatıldı.

“Sosyal medyada ‘like’ yapan hapse atılıyor”

Cumhurbaşkanlığı sistemindeki Yeni Türkiye’de, hukukun üstünlüğünün “kaybolan bir hatıra” olduğunu belirten Sınır Tanımayan Gazeteciler’in raporunda, “Her yıl binlerce yazıya internette erişimi engelleyen ve insanları sosyal medyada yaptıkları bir ‘like’ (beğenme) nedeniyle hapse atan Ankara, artık bununla da yetinmeyerek video paylaşım sitelerini de kontrol altına almaya çalışıyor” denildi.

Continue Reading

Medya

Sözcü gazetesi davasında flaş gelişme

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada heyet başkanı, duruşma savcısının 17 sayfadan oluşan mütalaasını verdiğini açıkladı. Mahkeme başkanı sanıklara mütalaaya karşı süre talepleri olup olmadığı sordu. Sanık avukatları mütalaanın kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi. Heyet başkanının sanıklara mütalaaya karşı süre isteyip istediklerini sorması üzerine tüm sanıklar mütalaayı tebliğ almadıklarını belirterek, süre talep etti. Ankara’dan SEGBİS ile bağlanan Emin Çölaşan da mütalaayı tebliğ almadıklarını belirterek, süre talep etti.

SÖZCÜ AVUKATLARI KARŞI ÇIKTI

Sözcü gazetesi avukatı İsmail Yılmaz dosyanın bu aşamasında mütalaa verilemeyeceğini söyleyerek, “Dosya tekerrür etmemiştir. Dosya eksiktir. Tekerrür etmeden mütalaa yazılamaz. Deliller eksiktir. Şahitler var. Bunlar olmadan bu dosyada savcının mütalaa yazması son derece yanlıştır. Şu aşamada mütalaanın okunmamasını talep ediyoruz” dedi.

Avukat Ceren Yakışır da “Daha mali konuda teknik bir inceleme yapılmadan mütalaa verilmesi hatalıdır” dedi.

Avukat Celal Ülgen ise “Mütalaa henüz tebliğe verilmedi. Oysa daha henüz dün size ulaşıyor ve tebliğe çıkarılmamıştır. Bu hususun düzeltilmesini istiyoruz” talebinde bulundu.

SAVCI MÜTALAYI TEKRARLADIĞINI SÖYLEDi

Avukatların taleplerine karşı duruşma savcısı “Tevsi tahkikat talepleri konusunda daha önceki celse karar verilmişti” diyerek mütalaayı tekrarladığını söyledi.

Avukat İsmail Yılmaz yeniden söz alarak, “Israrla şu aşamada mütalaa verilemeyeceğini düşünüyoruz. Bu son derece hukuka aykırıdır. Savcı dosyaya yeni geldi. Bu dosyada soruşturma aşamasında yapılması gerekenlerin yüzde 50’si yapılamadı. Bitmeyen dosya bitirilmeye çalışılıyor” dedi.

MAHKEME MÜTALAAYI KABUL ETTİ

Talebin değerlendirilmesi için duruşmaya 20 dakikalık ara veren mahkeme başkanı Sözcü avukatlarının talebini reddetti ve davayı karar duruşması için 14 Haziran’a erteledi.

ÜLGEN’DEN YANDAŞ MEDYA ELEŞTİRİSİ

Sözcü Avukatı Celal Ülgen “Henüz mütalaanın kendilerine tebliğ edilmeden Sabah gazetesinde yayınlanması nasıl oluyor. Biz bunları FETÖ’de de yaşadık diyerek” duruma tepki gösterdi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Medya

Trump’ı araştıran gazetecilere Pulitzer Ödülü

Gazetecilik, edebiyat ve müziğin en prestijli ödüllerinden kabul edilen Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl, ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili yaptıkları araştırmacı gazetecilik, New York Times ve Wall Street Journal ekibine ödül getirdi.

On sekiz ay süren bir araştırmanın ürünü olan ve geçen yıl  ekim ayında yayınlanan makalelerinde Trump’ın “imparatorluğu” ile ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya koyan New York Times ekibinden David Barstow, Susanne Craig ve Russ Buettner “açıklayıcı habercilik” dalında ödüle layık görüldü. Üç gazeteci, söz konusu haberde Trump’ın yıllarca ailesinin vergi kaçırmasına yardım ettiğini ortaya çıkartmıştı.

ABD Başkanı’nın birlikte olduğu iki kadına 2016 yılındaki başkanlık kampanyası sırasında konuşmamaları için “sus payı” ödediğine ilişkin haberleri nedeniyle Wall Street Journal ekibi de “Ulusal Habercilik” dalında ödülün sahibi oldu.

Diğer bir ödül Parkland’da bir öğrencinin eski okulunda katliam düzenlemesi olayında okul yönetiminin ve soruşturma makamlarının yaptığı hataları haberleştiren Florida’da yayınlanan Sun-Sentinel gazetesine gitti.

Pittsburgh’da geçen ekim ayında 11 kişinin öldüğü sinagog saldırısını haberleştiren Pittsburgh Post-Gazette’ye de ödül verilirken, gazeteye düzenlenen silahlı saldırıda beş çalışanlarını kaybetmelerine rağmen ertesi gün gazeteyi yayınlayan Capital Gazette ekibi de gösterdikleri cesaret örneğinden dolayı özel ödüle layık görüldü.  

Myanmar’da on Rohingyanın katledilmesi üzerine yaptıkları araştırma nedeniyle Reuters için çalışan iki gazeteci Wa Lobe ve Kyaw Soe Oo da bu yıl ödüle layık görülen isimler arasında. İki gazeteci söz konusu haberin yayınlanmasından önce “devlet sırlarını ifşa etmekten” yargılanmaya başlanmış ve geçen eylül ayında yedişer yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Dünyanın en büyük insani krizinin yaşandığı Yemen’deki savaşı haberleştiren Amerikan haber ajansı Associated Press de Pulitzer jürisi tarafından ödüle layık görüldü.

Aretha Franklin (picture-alliance/dpa/J. Kowalsky)

Aretha Franklin

Soul’un kraliçesine özel ödül

Müzik dünyasından isimlerin de ödüllendirildiği Pulitzer Ödülleri’nde bu yıl, geçen yıl hayatını kaybeden Soul’un kraliçesi Aretha Franklin, “Amerikan müziğine ve kültürüne elli yılı aşkın bir süre yaptığı unutulmaz katkıdan” dolayı ödüle layık görüldü.

Columbia Üniversitesi’nin öncülüğünde dağıtılan ödüllerde Kanadalı besteci Ellen Reid de cinsel ve duygusal tacizin sonuçlarını anlattığı ilk operası “Prism” nedeniyle ödüllendirildi.

dpa, AP, AFP, rtr /SÖ, EC

© Deutsche Welle Türkçe

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Kültür-Sanat2 saat ago

Notre Dame’daki eserlerin yüzde 90’i kurtarıldı

Fransa’nın başkenti Paris’in tarihi sembollerinden Notre Dame katedralinde bulunan sanat eserleri ile Hristiyan inancına göre kutsal sayılan emanetlerin yüzde 90’ının...

Dünya2 saat ago

İranlı devrimci bir önder: Bijan Cezani!

İran’da köklü bir devrimci mücadele tarihi var. İran’da devrimci mücadele yürüten öncülerin büyük çoğunluğu Şah döneminde Şah Rıza Pehlewi, daha...

Haberler2 saat ago

150 örgütten uyarı: Durum çok acil; tecrit kaldırılmalı!

İnsan hakları savunucusu, sendika, hukuk ve demokratik kitle örgütleri ile çok sayıda siyasi partinin içinde yer aldığı 150 kurum, tecride...

Yaşam-Ekoloji2 saat ago

Ankara’da yine köpek katliamı!

Çankaya’nın Beytepe Mahallesi 1787’nci sokak üzerindeki boş arazide köpek ölülerini görenler, belediyeye ve polise haber verdi. İhbarla gelen Çankaya Belediyesi...

Güncel2 saat ago

Kanseri yenen öğretmene okulda göz yaşartan karşılama

Çorlu Cemile Yeşil Anadolu Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olan Muharrem Poyrazoğlu, mide kanseri hastalığı nedeniyle okula ara verip, öğrencilerinden uzak kaldı....

Güncel2 saat ago

İstanbul Havalimanı taksi ücretleri dudak uçuklattı!

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Havalimanı’na ilçe ilçe ulaşım taksi tarifesini açıkladı. İstanbul’un 39 ilçesinden ulaşımın esas alındığı tarifeye...

Güncel2 saat ago

Rabia Naz’ın ölümünde ‘şüpheli araç’ araştırılıyor

Rabiz Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de, Eynesil ilçesine bağlı Gümüşçay Mahallesi’ndeki evlerinin önünde yaralı halde bulundu. İhbarla olay yerine gelen...

Yaşam-Ekoloji2 saat ago

Bilim insanları evrendeki ilk moleküle ilişkin kanıt buldu

ABD’deki bilim insanları onyıllarca süren arayıştan sonra büyük patlamanın ardından evrende oluşan ilk molekül türüne dair uzayda kanıt buldu. Amerikan...

Politika5 saat ago

Arslan: CHP açlık grevleriyle ilgili rol almalı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, partisinin il eşbaşkanlarıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed il binasında bir...

Kadın5 saat ago

İşyerinde dehşet: Tartıştığı kadın çalışanları vurdu

Saldırıda Ahsen Demirci (28) başından, Tuğçe Nur Yılmaz (36) ise karnından vurularak, ağır yaralandı. Üçüncü kadın çalışanın şans eseri yara...

Haberler5 saat ago

Financial Times’tan ‘Merkez Bankası’ iddiası… Erdoğan’dan büyük tepki

Financial Times’ın dün internet sitesinde yayınladığı, bugün de basılı edisyonunun ilk sayfasında yer verdiği haberde Merkez Bankası ile ilgili iddialarda...

Güncel5 saat ago

Öykü Arin’e nakil bu akşam…’5 aylık kabus bitecek’

İzmir’de yaşayan Eylem Şen Yazıcı ile Çağdaş Yazıcı’nın kızı Öykü Arin’e, geçen yıl kasım ayında löseminin nadir görülen türlerinden biri...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort