Connect with us

.

Kültür-Sanat

İzmir Kitap Fuarı 115 etkinlikle sona erdi

AleviNet

Published

on

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin (TYB) ortaklaşa düzenlediği 24’üncü İzmir Kitap Fuarı 115 kültür etkinliğiyle sona erdi. Kültürpark Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen fuarda 465 yayınevi, sivil toplum örgütü ve çok sayıda yazar, şair katıldı.

TÜYAP Kurumsal İletişim Direktörü Cemre Öder, İzmir’de yoğun ziyaretçinin katıldığı bir fuar geçirdiklerini söyleyerek, her sene kentte yüksek bir katılım olduğunu söyledi. Çevre illerden ziyaretçi katılımının da olduğunu belirten Önder, “Burası artık bir bölge fuarı olma yolunda ilerliyor. Çevre illerde bulunan okullardan öğrenciler ve yetişkin okurlar aynı şekilde geliyor. Dolayısıyla burası artık İzmir merkezine hitap etmekten biraz daha öteye gitti, Ege bölgesinin okurlarını da ağırlayan bir fuar olma yolunda ilerliyor. Bu bizim için elbette çok sevindirici” dedi.

‘Katılım yüksek, satışlar düşük’

Yayıncıların ekonomik krizi doğrudan hissettiklerini ifade eden Öder, yoğun katılıma rağmen kitap satışlarında gözle görülür bir azalma olduğunu söyledi. Türkiye’deki yayıncıların krizi kitap fiyatlarına yansıtmamaya çalıştığını aktaran Öder, “Yayıncılık iktisadi olarak zor bir iş, 6 aylık dönüşlerle paranızı geri alabildiğiniz bir iş. Bu nedenle fuarlar yayıncılara taze kan sağlamış oluyor, bire bir okurla buluşabiliyor. Bu krizin satışlara yansımalarını da görebiliyoruz. Örneğin; geçen sene bir okur 3-4 kitap alabiliyorken, bu sene yaptığımız anketlerden görüyoruz ki bu rakamlar bu yıl biraz daha düşmüş durumda” şeklinde konuştu.

‘Kültür Park’ta kalmak istiyoruz’

Öder, bu yıl yapılan yerel seçimler öncesinde kentte tartışılan önemli sorunlardan birinin de Kültür Park’ta fuarcılık yapılması olduğunu söyledi. Şehir merkezlerinde kurulan fuar alanında kalmak istediklerini dile getiren Öder, “Yaklaşık 4 sene önce, fuarın 20’nci yılında bizim yeni yapılan fuar alanına gitmemiz söz konusuydu ve biz şirket olarak buna ayak direttik. Çünkü Kültür Park çok özel bir yer. Türkiye’nin hiçbir yerinde böylesi bir durum söz konusu değil. Şehrin bu kadar merkezinde, böyle bir parkın içinde, hayatın içinde bir fuar alanının olması, çok rastladığımız bir durum değil. Bundan dolayı biz 4 yıldır yerimizi koruyoruz, yeni yönetimle de anlaşıp, burada kalmaya devam etmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

MA/İZMİR

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Koma Berxwedan: Sesimizi halkımız sesine katalım

AleviNet

Published

on

Koma Berxwedan, Rojava’ya dönük işgalci saldırılara ilişkin bugün yazılı bir açıklama yayımladı.

‘TÜM İNSANLIĞIN ONURU KORUNDU’

Koma Berxwedan’ın açıklaması şöyle:

“Rojava Devrimi, başta Kürt halkı, Kuzey ve Doğu Suriye halkları ve dünyanın her yerinden onurlu enternasyonalist devrimci bireylerin katılımıyla, yıllarca amansız bir mücadele yürütmüştür. Bu mücadelede güçlü kazanımlar elde edilmiştir. 11 bin şehidi olan Rojava Devrimi aslında Ortaçağ’ın karanlık barbar zihniyetine karşı kazanılmıştır. Kazanılan, insanlık değerleri ve dünya halklarıdır. Destansı direniş ile aslında tüm insanlık savunulmuş ve onuru korunmuştur.

‘ERDOĞAN KÜRT SOYKIRIMINDA’

Şimdi insanlığı DAİŞ belasından kurtaran özgürlük savaşçıları ve Rojava Devrimi’ne karşı DAİŞ’in örtük şefi Erdoğan, üzerindeki örtüyü tümden atarak, çok açık bir Kürt soykırımına girişmiştir. Devletler düzeyinde direkt ya da dolaylı Erdoğan’a destek sunulsa da insanlık vicdanı dünyanın her yerinde QSD, YPG, YPJ güçlerinin yanındadır. Tüm ilerici insanlığın yüreği Rojava halkları için çarpıyor. Bu yürekler çok iyi biliyor ki, Rojava Devrimi’nde ortaya çıkan değerler, bu dünyayı kendi çıkarları için kaosa çeviren, toplumsallık adına her şeyi tahrip eden, halkları birbirine düşman eden kapitalist modernite sisteminin panzehiridir. Bu değerler her geçen gün daha da büyüyerek halklara umut olmuştur. Bu umut, diktatörleri, tekçi ulus-devletleri korkuttuğundan hedef haline getirilmiştir.

Oysa ki, dünyanın bütün güzel insanları, hümanistleri, sosyalistleri, çevrecileri, demokratları, feministleri, insanlıktan yana her kesimi,  Rojava Devrimi’ne yapılan bu saldırıyı kınıyor ve karşısında duruyor. Ve biliyoruz ki, bu direnişi, halkların güç birliğini hiçbir güç yıkamaz.

‘ORTAK DÜŞMAN KARŞISINDA BİRLEŞMEK ÇOK ÖNEMLİ’

Ne kadar zulmetseler, katliamlar gerçekleştirseler, savaş suçu işleseler de onurlu insanlığı asla korkutamayacak ve sindiremeyeceklerdir. Rojava Devrimi’nin kadın devrimi olduğundan korkup Hewrin Xelef’i katlederek bu kazanıma saldırmak isteseler de asla amaçlarına erişemeyecekler.

Bu önemli tarihi süreçten geçerken dünya halklarının desteği kadar, Kürtlerin kendi iç barışını sağlayarak ortak düşman karşısında birleşmeleri çok önemlidir.

Bu yönlü çabalar ve gayretler halkımızı ve biz sanatçıları sevindiriyor, heyecanlandırıyor ve mücadele azmimizi pekiştiriyor, direnç gücü katıyor.

Bedeli ağır da olsa , karanlığın en zifiri vaktinde, şafağın atacağı unutulmamalıdır.

SANATÇILARA ÇAĞRI

Biz, bu mücadelenin ve halkımızın stranlarını söyleyen, resmini çizen, filmini çeken, tiyatrosunu yapan, ateşle dansını icra eden bütün sanat çevrelerini, sanatçı arkadaşımızı halkımızın bu zor ve  bir o kadar da tarihi zaferleri içinde barındıran süreçte sesini, yüreğini halkımızın sesine katmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Özgürlük ve zafer sadece direnenlerin olacaktır. Ve son sözü her zaman direnenler söyleyecektir.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

İranlı ünlü şairden işgal tepkisi: DAİŞ gitti, babası geldi!

AleviNet

Published

on

 

Seyit Ali Salihi yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Türk devletinin Rojavaya başlattığı işgal saldırı, özgürlük istemlerinin hedef alınmasıdır. Bu büyük zülüm ve saldırılara karşı her türlü sessizlik ve kaçış zorbaların desteklenmesidir. DAİŞ giti şimdi babası geldi.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Kürt Müzisyen Kelhor: Direnerek yenebiliriz!

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Rojava ve Kuzey Doğu Suriye topraklarına yönelik başlattığı işgal saldırılarına tepkiler devam ediyor.

Birçok siyasetçi, sanatçı, yazar, aydın, şairden sonra şimdi de ödüllü Kürt Müzisyen Kayhan Kelhor’dan tepki geldi.

‘GÜCÜMÜZ YETİYOR’

Kayhan Kalhor, yazılı bir mesaj yayımlayarak, “Kürtler olarak direnerek bu saldırıları kırabiliriz” dedi. Kalhor, şunları kaydetti:

“Zorbalık, zulüm ve bir halkın yok edilmesine karşı hiçbir zaman sessiz kalınamaz. Silahım olan müziğim bu gecelerde Rojava’ya göre ayarlanıyor ve elim silahım olan müziğimin tetiğindedir. Ağır gece ve gündüzler geçiyor. Biz Kürtler olarak direnerek işgali durdurabiliriz. Kürt olarak da gücümüz buna yetiyor.”

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI