Connect with us

Dünya

Bab merkezli DAİŞ örgütlenmesi

Türk devleti, 2016-2017 sürecinde olduğu gibi Türkiye ve işgali altındaki Suriye alanlarına kaçan DAİŞ elemanlarını ‘ÖSO’ etiketi altındaki çetelere yerleştirmeye devam ediyor.

Edinilen bilgilere göre; Bab kenti, yeniden toparlama, örgütleme, silahlandırıp alana yayma merkezi haline getirildi. Efrîn, Şehla ve Minbic’in kenarına kadar farklı isimlerle serpiştirilen DAİŞ’lilerin bir kısmı da İdlib’den aktarıldı. Efrîn, Bab, Ezaz, Cerablus gibi Türk devleti ve çetelerinin işgali altındaki alanlarda konuşlandırılan DAİŞ’lilerden bazılarının kimlikleri tespit edildi. Bu DAİŞ’liler önce Bab’da toplantı, ardından farklı çetelere dağıtılıyor. Bütün faaliyetlerden MİT sorumlu. Bab’ın Minbic, Halep ve Efrîn bölgelerinin merkezinde olması ve kaotik durumu tercih nedeni. Bab ve Ezaz’da yeniden organize edilen ‘kalifiye’ DAİŞ’lilere, Kuzey-Doğu Suriye’de patlama ve suikastlar için hücreler oluşturuluyor.

ELBEYLİ SINIR KAPISI

Türkiye ve Suriye arasında çete elemanlarına, Bab’a bağlı Çobanbey (Rai) kasabasındaki sınır kapısı ile karşısındaki Elbeyli sınır kapısından geçiş yaptırılıyor. Kapı, tamamen MİT denetiminde.

EL EMŞAD ÇETESİ

Efrîn’e İdlib’den son iki aydır ‘mülteci’ adı altında DAİŞ, Cephet El Nusra elemanları ve aileleri taşınıyor. Bu duruma Rusya da onay veriyor.

El Emşad çetesi, İdlib’den Efrîn’e geçen DAİŞ’liler ile Mart’ta toplantı gerçekleştirdi. Şiye’de yapılan bu toplantıda DAİŞ’lilerin El Emşad çetesine de yerleştirilmesi kabul edilip uygulanmaya başlandı. Zaten El Emşad, ağırlıkta Dêrazor, Şêxler ve Şuyix’tan kaçan DAİŞ’lilerden oluşuyor.

DAİŞ’liler şimdiye kadar en fazla Sultan Murat, Ehrar Şam, Ehrar El Şarqiye, Hamza Tugayları, Sultan Süleyman Şax Tugayları denen çeteler içerisinde yerleştirildi.

BEĞENMEDİKLERİNİ DE SALDI

MİT kendi denetimine girmeyen radikal bazı DAİŞ’lileri, Bab ve Ezaz zindanlarında tutuyordu fakat mart 2019’da bunları Efrîn’e nakletti. Daha sonra kimileri birkaç saat, kimileri de birkaç gün içinde kaçabildi. Türk devleti bu oyunla tümden kontrolüne girmeyen diğer çeteleri kendine mecbur bırakıyor.

KİMLİKLERİ TESPİT EDİLENLER

İşte tespit edilen DAİŞ elemanlarının kimlik bilgileri:

Xalid Turkî Elhesen: 1989 doğumlu. Dêrazor’un Elqoriya köyünden. Dêrazor’da DAİŞ’e katıldı. 2017’de Türkiye’ye geçti. Burada ‘Fırat Kalkanı’ adı verilen Türk devleti çetelerinden İsud Elqaqa gurubuna katıldı. Bu çete şu anda Cindirês’te yine ÖSO içinde.

Husam Resul Rehmawî: Şuyix’ın Tehtaniye köyünden. Minbic’den DAİŞ’e katıldı. Minbic özgürleştirildiği süreçte yönünü Cerablus’a vererek Ahrar El Şam’a katıldı. Şu anda da Efrîn’de yine Ahrar’ın içinde.

Hemza Memdoh Elmetrûd: Hama’nın Elşair köyünden. İki yıl DAİŞ içinde kaldıktan sonra ‘Fırat Kalkanı’na katıldı. Şu anda Cindirês’te ÖSO içinde.

Sehed El-Sehed: Dêrazorlu. DAİŞ içindeki basın emirlerinden biriydi ve Dêrazor’daki birçok DAİŞ propaganda görüntüsünü hazırlayıp yayınladı. DAİŞ içinde birkaç yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye gitti, daha sonra Şehba işgalinde yer alan güçlere katıldı. Efrîn işgaline de katıldı. Çetelere ait birçok görüntüyü çektiği biliniyor.

Ebud Elî Ubêd Eladî: Dêrazor’da DAİŞ’e bağlı İslami Polis’in bir üyesiydi. Şu anda Efrîn’de ‘Fırat Kalkanı’ çetelerinde.

Tariq Ebdullah Eqreb: Ebû Ebdullah ismiyle tanınıyor. Kobanê’nin Loêbna köyünden. DAİŞ içinde istihbaratçıydı. Türk devleti çetelerine katıldı. Şu anda Efrîn’de Hamza Tugayları’nın komutanlığını yapıyor.

Elî Yûsif Elselama: Kobanê’ye bağlı Elşiyux/Tehtaniye köyünden. DAİŞ’in Kobanê saldırısına katıldı. Yine Minbic’de de savaştı. Daha sonra Şehba’yı işgal eden Türk çetelerine katıldı. Efrîn işgalinde yer alan Ehrar Elşuyix çetesinin komutanlığını yapıyor.

Mûsena Ayêd El Mixêndî: Dêrazor’un Cûra ilçesinden. DAİŞ’in birçok saldırısında yer aldı. Daha sonra Şehba’nın işgal altındaki alanlarına kaçtı ve Türk devletine bağlı çetelere yerleştirildi, şimdi Efrîn’de görevli.

Fadî Hesen Elhisên: Qamişlo’nun Rehiye Elzahir köyünden. DAİŞ’e ilk katılanlardan. Hol ve Til Hemis’te DAİŞ içinde yer aldı.

Seyif Polat: Bab’ın Bizea ilçesinden. Bab, DAİŞ tarafından işgal edilmeden önc Qibesin’de ÖSO elemanıydı. DAİŞ içinde Ebu Bekir olarak tanınıyor. DAİŞ’in Bab Valisi yapıldı. Şimdi Bab’da Türk devletinin en fazla güvendiği El Hamzat’ın çetesinin yönetiminde.

Mihemed Ehmed Şibilî: Bab’ın Qibesin ilçesinden. DAİŞ’in kaçırdığı kadınları pazarlamasıyla tanınıyor. İşgalci Türk devleti Bab’a buyur edilince Hamzat’a katıldı ve şimdi komutanlarından.

Şewket Xoca Semawî: Kobanê’nin Şuyux köyünden. 50 yaşındadır. DAİŞ içinde istihbarat emirliği yaptı. Kobanê saldırısına da katıldı. Şu anda Cerablus’ta İşgalci Türk devleti çetelerinin komutanlarından.

Mehmud Heran: Dêrazorlu. DAİŞ içinde Ebu Naci Elensari olarak tanınıyordu. daha sonra Türkiye’nin Şehba’daki işgalci çetelerine katıldı. Şu anda Efrîn’de görevli.

Îsa Elmihemed: Girê Spîli. Ebu Hemed Şemaliya olarak tanınıyor. Dêrazor’da DAİŞ’e katılıp uzun süre Reqa’da kaldı. Reqa’dan sonra yeniden Dêrazor’a geçerek ‘tarım emiri’ oldu. Şimdi Ezaz’da Türk çetelerinin içinde.

Ebdulrezaq Elcerah: Hesekê’nin Heswiya Elkebîra köyünden. DAİŞ içinde Ebu Besam adıyla tanınıyordu. DAİŞ elemanı olarak Halep’in kuzey köylerine gidince Türk istihbaratına bağlı olan Sultan Murad çetesine katıldı. Ezaz’da Liwa Elrafideyn çetesinin komutanı yapıldı.

Tariq Xalid Elzahir: Cerabluslu. Şehba’daki ÖSO güçleri DAİŞ’e dönüştüğünde DAİŞ elemanı oldu. Türk devletinin 24 Ağustos 2016’da başlattığı Şehba işgal saldırısında Cerablus’ta üniforma değiştirip ‘Fırat Kalkanı’ bünyesine geçti.

İsmail Fîras Elebar: Dêrazor’un Sibêxan köyünden. 53 yaşındadır. DAİŞ’in emirlerinden. Dêrazor’da iki yıl kaldıktan sonra yine DAİŞ elemanı olarak Halep’in kuzeyindeki köylere gitti. Burada ‘Fırat Kalkanı’na katıldı.

Basil Nayif El Şihab: Ebu Zêd Eltai ismiyle tanınıyor. Til Hemis’in Qurteba köyünden. Suriye savaşının ilk yıllarında Cebhet El Nusra’ya, ardından DAİŞ’e katıldı. Minbiç savaşında yaralanınca DAİŞ tarafından Musul’daki hastaneye gönderildi. Daha sonra buradan Bab’a geçti. Şimdi Sultan Murat çetesinin Bab komutanıdır.

Newaf El Xelûfî: Ebu Mihim ismiyle tanınıyordu. Qamişlo’nun Til Hemis ilçesinin Um Kehif köyünden. DAİŞ, Til Hemis’te ilk gelişmeye başladığı süreçte katıldı. Til Hemis, Hol, Şeddadê alanlarında savaştı. Şeddadê’nin kurtuluşu ardından Şehba’ya geçti. Türk devletinin Şehba’yı işgal saldırısına üniforma değiştirerek ÖSO elemanı olarak katıldı.

İsmaîl Mehelî Tirkmenî: Bozhöyük köyünden. DAİŞ’li olarak Bab’da gözünden yaralanınca Cerablus’a gidip İsmail Ereb’in çetesine katıldı. Şimdi Sultan Murat’ın bir komutanı.

Mihemed Elî Ceban: Meskene bölgesinden. Tabqa’nın özgürleştirilmesinden sonra Şehba’nın işgal altındaki bölgelerine kaçtı. O da artık Sultan Murat çetesinde.

Mihemmed Birahîm El Xidir: Stik ismiyle tanınıyor. Dêrazor’a bağlı İmal bölgesinden. ÖSO elemanıyken DAİŞ’in Dêrazor’un büyük bölümünü işgal etmesi üzerine DAİŞ’e katıldı. Şu anda Bab’da Türk çeteleri içinde.

Fadil Hemze El Hindawî: Kobanê’nin Sirin ilçesinden. Cind El Hêremîn’den Ahrar’a geçip istihbaratçı oldu. Sonra DAİŞ’e transfer oldu, Fırat Barajı’nda Ebu Hemze El Ensari’nin yanında çalıştı. DAİŞ’in Kobanê saldırısına katıldı. Kobanê’nin özgürleştirilmesi sürecinde Minbic’e, oradan da bir süre sonra Cerablus’a kaçtı. Şimdi Türk devleti çetelerinin istihbaratçılarından.

Ehmed Salih El Togan: Hesekê’ye bağlı Til El Leben köyünden. DAİŞ içinde Ebu Esed ismiyle tanınıyor. Kizwan Dağı’nda DAİŞ’in patlayıcılarından sorumluydu. Şu anda Türk devleti çetelerinin içinde.

Mihemed El Emîn Eswed: Ebu Hemam El Şerabi ismiyle tanınıyor. Til Hemis’in Belqis köyünden. Til Maruf ve Cezaa savaşlarında yer aldı. Hol’ün özgürleştirilmesi ardından Cerablus’a geçti. Şehba’da Türk devleti çetelerinde istihbaratçıdır.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya

İranlı devrimci bir önder: Bijan Cezani!

İran’da köklü bir devrimci mücadele tarihi var. İran’da devrimci mücadele yürüten öncülerin büyük çoğunluğu Şah döneminde Şah Rıza Pehlewi, daha sonra İran rejimi tarafından katledildi.

Bu devrimci önderlerden biri de Bijan Cezani. İran Halkın Fedaileri kurucusu olan Bijan Cezani, 44 yıl önce İran Şahlık rejimi tarafından esir tutulduğu zindanda 8 arkadaşı ile birlikte katledildi. 

Bijan Cezani, Hossien Cezani ve Alamtaj Kalantari Nazari’nin oğlu olarak Tahran’da doğdu. Ailesi Şah Rıza’nın sürgünüyle başlayan siyasal özgürlük döneminden Muhammed Mossadegh’in devrilmesine kadar Tudeh Partisi’ne katılmaya başladı. Polis memuru olan babası 1945’te Tudeh’de aktif  bir şekilde yer almaya başladı.  Annesi ise kadın kollarında görev alıyordu.

ERKEN YAŞLARDA MÜCADELEYE KATILDI

Erken yaşlarındayken siyasal ve devrimci mücadeleye  katılan Cezani, 1953 yılında Musaddık yönetiminin Şah Rıza Pehlevi tarafından düzenlenen askeri bir darbe ile devrilmesinden kısa bir süre sonra, 16 yaşındayken tutuklandı. Daha sonra Sovyet çizgisindeki İran Komünist Partisi TUDEH’in gençlik örgütlenmesine katıldı. Cezani, bu yıllarda da birçok kez hapse girip çıktı ve ağır işkenceler gördü. Daha sonra Cezani ve Ali Ekber Farahani, Muhammed Aştiyani, Hamid Eşref gibi militanlar TUDEH’i reformizm ve halka ihanetle suçlayarak partiden ayrıldı. Başka örgütlerden ayrılmış olan Amir Pezav Poyan ve Mesut Ahmedzade gibi yoldaşlarıyla bir araya gelen bu grup, Fedayin-ü Halk (Halkın Fedaileri) adlı bağımsız bir Marksist-Leninist örgütü kurdu.

Örgütün ilk toplantısı Bijan Cezani ve arkadaşları tarafından 1963 yılında gerçekleştirildi. Bu toplantıda örgüt, İran’daki güçlü Amerikan etkisinin ve ilerici muhaliflere karşı yürütülen baskının barışçıl eylem yöntemlerini tamamen işlevsiz kıldığı sonucuna ulaştı.

İran’da silahlı mücadelenin gerekliliğine inanan ve bu yolda hazırlıklara girişen örgüt, 1967 yılında polis tarafından ortaya çıkarıldı; Cezani ile birlikte birçok üye de tutuklandı.

Yakalanamayan militanlar, Siah-Kal ayaklanması ile silahlı mücadeleyi başlattılar. Şubat 1971’de Hazar Denizi kıyısında küçük kent olan Siah-Kal’daki jandarma noktasına Ali Akbar Safahi-Farahani komutasında bir saldırı düzenlendi. Siah-Kal, İran devrimci hareketi için bir çıkış noktası ve sıçrama aşaması oldu. Cezani, kaleme aldığı yazılarda, Siah-Kal olayının önemini şöyle vurguluyor: 

“Mutlak bir baskı ve suskunluk döneminde; halkın çaresizliğinin en derin noktasında, rejimin ise gücünün doruğunda olduğu bir dönemde, Siah-Kal’daki gerilla savaşçıları rejimin paralı askerlerine saldırmışlardır. Silahlı mücadele, geleneksel olarak hiçbir zaman rejime karşı askeri taktiklerin, politik olmayan biçimlerde bile kullanılmadığı (yani aşiret kavgalarının, silah kaçakçılığının, silahlı soygunların vb. olmadığı) bir bölgede başlamıştır. Jandarma noktasına yapılan saldırının sadece bir tek amacı olabilirdi: Devrimci bir hareketin rejime karşı savaşı.”

HAPİSTE KATLEDİLDİ

1967 yılında birçok arkadaşı ile birlikte İran Şah Rejimi tarafından tutuklanan Cezani, 15 yıl hapse mahkûm edildi. Bu süre içinde silahlı mücadelenin teorik ve örgütsel sorunlarına yönelik yazılar yazmayı sürdürdü, ancak çok geçmeden sekiz arkadaşıyla birlikte “kaçmaya çalıştıkları” gerekçesiyle hapisteyken öldürüldü.

Cezani ve birçok kadrosu zindana atılmış olsa da kısa süre içinde örgüt, işçiler, öğrenciler ve aydınlar arasında geniş bir sempati sağlayarak adını bütün dünyaya duyurdu.

HALKIN FEDAİLERİ GİDEREK BÜYÜDÜ

Cezani liderliğindeki Halkın Fedaileri Örgütü’nün Cezani tarafından formüle edilen politikleşmiş bir askeri savaş stratejisi yolunda gittiğini fark eden İran Şahlık Rejimi, örgütün birçok militanını tutuklayarak, Şah’ın işkence örgütü olan SAVAK’ın hapishanelerinde  işkence ile yada idam, kurşuna dizme ile katletti. 

Ancak buna rağmen 1970’lerin son aylarına gelindiğinde Bijan Cezani’nin kurduğu ve liderliğini yaptığı Halkın Fedaileri, en az beş bin civarında militanı ve on binlerce sempatizanı olan etkin bir örgüt haline gelmişti. 

AYNI ZAMANDA TEORİSYEN

Bijan Cezani, devrimci önderliğini pratik askeri eylemlerin yanı sıra Marksist-Leninist teorik araştırma, inceleme ve bölgesel sorunlarının çözüm yöntemleri teorilerini ileri sürerek yapıyor. Yayımlanmış iki kitabı var. Kitaplarında İran ve bölgenin devrimci dinamikleri, bu devrimci dinamiklerin gerçek bir devrimi gerçekleştirmek için nasıl örgütlenmesi gerektiği konularını inceliyor. Antifaşist ve antikapitalist olan Cezani, tutuklu bulunduğu zindanda yazdığı yazılarda İran devrimcilerinin önündeki engelleri irdeliyor. Cezani, Newaf Safavi’nin kurduğu İslami örgütleri de irdeleyerek, bu örgütlenmede Müslüman Kardeşler’in örnek alındığı ancak Müslüman Kardeşler’in Şialığa uyarlama biçiminde ele alındığına vurgu yaparak, İran’daki tehlikeye dikkat çekiyor. 

KÜRTLER İÇİN ‘EN DEVRİMCİ HALK’ DİYOR

Eserleri ve devrimci teorilerinde Kürtleri de irdeleyen Bijan Cezani, Kürtleri bölgenin en devrimci dinamiklere sahip halkı olarak tanımlarken, Kürt partileri arasındaki iç tasfiyelere de dikkat çekiyor. Cezani, Başur’da tasfiye edilen Süleyman Moini, İKDP’nin silahlı mücadele sorumlusu İsmail Şerifzade, Mela Avare, Abdullah Moini gibi öncülerin tasifiye edilmesiyle, Kürtlerin devrimci mücadelelerinin uzun vadede engellenmek istediği öngörüsünde bulunarak, bu iç tasfiyeleri yapanlardan hesap sorulmasını istiyor. 

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Dünya

MOZ: İyi ilişkiler parayla satın alınamaz

Yunanistan’ın Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası tarafından işlenen suçlarla ilgili tazminat talebini içeren yasa tasarısı Yunanistan Parlamentosu’nda kabul edildi. Böylece Yunan parlamentosu Berlin’den 290 milyar euro tazminat ödenmesi için hükümeti gerekli adımları atmak üzere görevlendirmiş oldu. Märkische Oderzeitung tazminat defterinin kapandığı görüşünde:

“Şayet mevcut Polonya ve Yunanistan hükümetleri Almanların hâlâ borçlarını yeterince geri ödememiş olduğunu düşünüyorlarsa buna ancak ‘acı’ tanımı yapılabilir. Avrupa’nın başarısı, 1945’ten beri hiç bu kadar uzun süre barış içinde yaşamış olmalarından kaynaklanmıyor mu? Zorla çalıştırılan Polonyalı ve Yunan işçiler ve geride kalanlarına meydana gelen zararları için ABD’li veya İsraillilere ödenenden daha düşük tazminat ödenmiş olduğu yadsınamaz. Polonya ve Yunanistan’a iyi niyet kapsamında yeni jestler yapılması mümkün. Ancak bu karşılıklı beraberlik kapsamında gelişmeli, küllenmiş ateşi körüklemekle değil. İyi komşuluk ilişkileri ve güven zaten parayla satın alınamaz.”

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Dünya

Yunanistan Almanya’dan 290 milyar euro savaş tazminatı istiyor

Yunan parlamentosu Almanya’dan, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda ülkede yarattığı zarar ve suçlar nedeniyle 290 milyar euro tazminat ödemesini isteyen kararı oy çokluğuyla kabul etti. Meclis Başkanı Nikos Vutsis tarafından hazırlanan taslak, hükümetten tazminatın ödenmesi için “gerekli tüm diplomatik ve hukuki adımları” atmasını istiyor. Buna göre Yunan hükümetinin ilk adım olarak Almanya’ya sözlü nota vermesi gerekiyor.

Yunan parlamentosunda yapılan oylamada Başbakan Aleksis Tsipras’ın partisi Syriza’nın yanı sıra muhalafetteki Yeni Demokrasi ve sosyal demokrat çizgideki Değişim Hareketi (KINAL) karar lehine oy kullandı. Tsipras parlamentoda yaptığı konuşmada “Tazminat ödenmesini talep etmek bizim için tarihi ve ahlaki bir ödev” dedi. Konuyu ülkenin içinden geçtiği ağır mali kriz nedeniyle, birbirine karışmaması için önceki yıllarda gündeme getirmediğini vurgulayan Tsipras uluslararası yardım programının sona ermesiyle birlikte doğru zamanın geldiğini kaydetti. Tsipras “Şimdi her iki halk açısından bir sayfayı kapatma imkanımız var” diye konuştu. Tazminat konusu Tsipras’ın 2015 yılındaki seçimlerde vaatlerinden biriydi.

Parlamento kurulundaki görüşmede Nazilerin Yunan köylerinde yaptığı katliamlara ilişkin görgü tanıklıkları da aktarıldı. Yunanistan’da aşırı sağcı Altın Şafak partisinin kendi hesaplarına göre Almanya’nın ödemesi gereken meblağ 400 milyar euro. Muhalafet milletvekillerinden Vasilis Leventis ise Almanya’nın bir ödeme yapmayacağını söyleyerek “Alman tarafı mağdurlara 160 milyon mark ödeyerek ve 420 bin göçmen işçi alarak konuyu kapattığı kanısında” dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras

Berlin’in tutumu değişmedi

Almanya ise tazminat konusunun kapandığı görüşünde. Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert çarşamba günü Berlin’de yaptığı açıklamada, hükümetin Almanya’nın Nasyonal Sosyalizm döneminde Yunanistan’da işlenen “büyük suçun” ve neden olunan “büyük acının” farkında olduğunu söyledi. Seibert ancak tazminat konusunun “hukuki ve siyasi olarak nihai bir biçimde düzenlendiğini” de sözlerine ekledi.

Yunanistan’da Hitler Almanyası’nın işgalinde olduğu Nisan 1941 ile Eylül 1944 tarihleri arasında yaklaşık 300 bin Yunan vatandaşı öldürülmüştü. Naziler sayısız katliama imza atmış, işgal güçleri 1942’de Yunan merkez bankasını o dönem yaklaşık 500 milyon Reichmark olarak ifade edilen ve faizle birlikte bugünün rakamlarına tercüme edildiğinde birkaç milyar euro değerinde bir meblağ ödemeye zorlamıştı.

Bugüne kadar Yunan tarafının taleplerini geri çeviren Berlin konunun 1953 tarihli Alman Dış Borçlarına İlişkin Londra Anlaşması kapsamında olduğunu savunuyor. Ayrıca 1990 yılında iki Almanya’nın birleşmesi sırasında Doğu ve Batı Almanya’nın yanı sıra Fransa, Sovyetler Birliği, İngiltere ve ABD arasında imzalanan İki Artı Dört Anlaşması’nda “başka tazminat ödenmeyeceği” de kabul edilmişti. Sorunun Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanı’na taşınması gündeme gelebilir.

dpa, AFP / EC, ET

©Deutsche Welle Türkçe

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Kültür-Sanat2 saat ago

Notre Dame’daki eserlerin yüzde 90’i kurtarıldı

Fransa’nın başkenti Paris’in tarihi sembollerinden Notre Dame katedralinde bulunan sanat eserleri ile Hristiyan inancına göre kutsal sayılan emanetlerin yüzde 90’ının...

Dünya2 saat ago

İranlı devrimci bir önder: Bijan Cezani!

İran’da köklü bir devrimci mücadele tarihi var. İran’da devrimci mücadele yürüten öncülerin büyük çoğunluğu Şah döneminde Şah Rıza Pehlewi, daha...

Haberler2 saat ago

150 örgütten uyarı: Durum çok acil; tecrit kaldırılmalı!

İnsan hakları savunucusu, sendika, hukuk ve demokratik kitle örgütleri ile çok sayıda siyasi partinin içinde yer aldığı 150 kurum, tecride...

Yaşam-Ekoloji2 saat ago

Ankara’da yine köpek katliamı!

Çankaya’nın Beytepe Mahallesi 1787’nci sokak üzerindeki boş arazide köpek ölülerini görenler, belediyeye ve polise haber verdi. İhbarla gelen Çankaya Belediyesi...

Güncel2 saat ago

Kanseri yenen öğretmene okulda göz yaşartan karşılama

Çorlu Cemile Yeşil Anadolu Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olan Muharrem Poyrazoğlu, mide kanseri hastalığı nedeniyle okula ara verip, öğrencilerinden uzak kaldı....

Güncel2 saat ago

İstanbul Havalimanı taksi ücretleri dudak uçuklattı!

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Havalimanı’na ilçe ilçe ulaşım taksi tarifesini açıkladı. İstanbul’un 39 ilçesinden ulaşımın esas alındığı tarifeye...

Güncel2 saat ago

Rabia Naz’ın ölümünde ‘şüpheli araç’ araştırılıyor

Rabiz Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de, Eynesil ilçesine bağlı Gümüşçay Mahallesi’ndeki evlerinin önünde yaralı halde bulundu. İhbarla olay yerine gelen...

Yaşam-Ekoloji2 saat ago

Bilim insanları evrendeki ilk moleküle ilişkin kanıt buldu

ABD’deki bilim insanları onyıllarca süren arayıştan sonra büyük patlamanın ardından evrende oluşan ilk molekül türüne dair uzayda kanıt buldu. Amerikan...

Politika5 saat ago

Arslan: CHP açlık grevleriyle ilgili rol almalı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, partisinin il eşbaşkanlarıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed il binasında bir...

Kadın5 saat ago

İşyerinde dehşet: Tartıştığı kadın çalışanları vurdu

Saldırıda Ahsen Demirci (28) başından, Tuğçe Nur Yılmaz (36) ise karnından vurularak, ağır yaralandı. Üçüncü kadın çalışanın şans eseri yara...

Haberler5 saat ago

Financial Times’tan ‘Merkez Bankası’ iddiası… Erdoğan’dan büyük tepki

Financial Times’ın dün internet sitesinde yayınladığı, bugün de basılı edisyonunun ilk sayfasında yer verdiği haberde Merkez Bankası ile ilgili iddialarda...

Güncel5 saat ago

Öykü Arin’e nakil bu akşam…’5 aylık kabus bitecek’

İzmir’de yaşayan Eylem Şen Yazıcı ile Çağdaş Yazıcı’nın kızı Öykü Arin’e, geçen yıl kasım ayında löseminin nadir görülen türlerinden biri...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort