Connect with us

Güncel

Suriyelilere yardım tartışması: Tepkiler yerel yönetimlere yöneliyor

Bolu, yerel seçimlerde belediye başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Tanju Özcan’ın belediyenin Suriyelilere verdiğini iddia ettiği yardımları keseceğini söylemesinin ardından gündeme oturdu. Alçak binaları, muntazam sokaklarıyla “buralı” olmayan birinin rahatlıkla göze çarpacağı bir şehir olan Bolu’da resmi rakamlara göre, 11 bin 918 yabancı yaşıyor. Bu sayının 2 bin 379’u ise Suriyeli.

Doğma büyüme Bolulu olan Ali Palazoğlu ve Meral Gerede, şekerlemeci dükkanı işleten iki kardeş. Meral Hanım, Suriyelilerin varlığından değil, kültürel farklılıklardan rahatsız olduğunu dile getiriyor. “Hayatlarını buraya taşıyorlar. Sesli konuşmalarından rahatsız oluyorum, bu sıkıntı bence. Kamplar kurulmalıydı” diyor. Kardeşi Ali Bey ise daha sert çıkıyor. “Benim askerim orada savaşıyor, onlar burada paramızı yiyor ve benden iyi yaşıyorlar” diyor. Suriyelilerin 1.600 lira maaş ve 930 lira gıda yardımı aldığını söylüyor. Bu rakamları nereden duyduğunu sorduğumuzda net bir cevap veremiyor. “Kendi aralarında konuşuyorlar” diyor.

Doğma büyüme Bolulu olan Ali Palazoğlu ve Meral Gerede

Doğma büyüme Bolulu olan Ali Palazoğlu ve Meral Gerede

Valilik: “Belediyeye yardımları sorduk, cevap gelmedi”

Kent genelinde Suriyelilerin Türkiye devletinden maaş ve daimi yardım aldıkları algısı oldukça yaygın. Ancak Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın demeçlerinin ardından yaptığı açıklamada, yardımların Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Fonu tarafından finanse edilen “Sosyal Uyum Yardımı” (SUY) ve “Şartlı Eğitim Yardımları” olduğunu ifade etti. Yardımların muhtaçlık kriterlerine göre verildiğinin belirtildiği açıklamaya göre, aylık kişi başı 120 lira olan SUY’den Bolu’da faydalanan 560 aile, yani 3 bin 9 kişi var. Tam bakıma muhtaç bireyi bulunan ailelere ise yine BM tarafından aylık 600 lira ek ödeme yapılıyor. Bu ailelerin sayısı ise 33.

DW Türkçe’ye konuşan valilik yetkilileri, Bolu Belediyesi’ne resmi yazı yazarak belediye bütçesinden Suriyelilere ne kadar ayrıldığını sorduklarını ancak henüz bir yanıt alamadıklarını söylüyor.

Bolu Belediyesi

Bolu Belediyesi

Belediye: “Ne kadar yardım yapıldı, biz de bilmiyoruz”

Bolu Belediyesi ise Suriyelilere ne kadar yardım yapıldığı konusunda sessiz. Makamında ziyaret ettiğimiz Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, konuyla ilgili daha fazla konuşmak istemediğini belirterek görüşme talebimizi geri çeviriyor. Belediye yetkililerine geçtiğimiz senelerde Suriyelilere ne kadar yardım yapıldığını sorduğumuzda, “Aşevine ne zaman gitseniz oradalar” cümlesinden öte bir yanıt alamıyoruz. Kısacası, belediye yardım yaptıysa da kayıtlarda gözüken bir rakam yok.

“Yardımı AB fonluyor, Kızılay aracılık ediyor”

2016’da Suriyelileri temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda desteklemek amacıyla aylık koşulsuz nakit yardımı için Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanan “Acil Sosyal Güvenlik Ağı” adlı nakit yardım programı kuruldu. Türkiye’de 1 milyondan fazla mülteciye ulaşan program, AB’nin bugüne dek fonladığı en büyük insani yardım projesi olarak biliniyor. Program kapsamında uygun bulunan ailelere aylık kişi başı 120 lira ödeniyor.

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) tarafından hazırlanan “Türkiye’deki Suriyeli Mültecilerin Ekonomiye Katılımı” raporunun proje koordinatörü Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nden Dr. Nihal Eminoğlu da Suriyelilere yapılan nakit yardımının AB tarafından fonlanarak “Kızılay Kart” olarak dağıtıldığını söylüyor. “Kızılay aracı görevi görüyor, yardımı yapan Türk devleti değil” diyor.

Eminoğlu, bu durumun belediyeler açısından hizmet yükü oluşturmadığı anlamına gelmediğini de ekliyor. “Ancak Suriyelilerin Sosyal Uyum Yardımı’na rağmen yoksulluk sınırında olduklarını ve bu yardımın çalışmayanlara verildiğini unutmamak lazım” diyor. Eminoğlu’na göre, belediyelerin Suriyelilere yardım kesme kararı almaları “ötekileştirme” anlamına geliyor. Eminoğlu, “Bu durumun toplumun huzurunu bozabilecek farklı yansımaları olur. Belediyeler Suriyelilerin varlığına tepkili seçmenden oy ve takdir toplamayı umarken orta ve uzun vadede risk alıyor” şeklinde konuşuyor.

“CHP’li belediyeler Suriyelilerde ‘Erdoğan’ görmekten uzaklaşmalı”

Bolu’nun çeşitli yerlerinde “Herkesin Belediye Başkanı Olacağım” yazılı afişler var. Buradaki “herkes” tanımının içine Başkan Özcan’ın Twitter’dan yaptığı, “Yatağa aç giren vatandaşlarımız varken Türk halkının vergilerinden oluşan bütçemizden Suriyelilere tek kuruş yardım yapılmayacaktır” açıklamasından hareketle, Bolu’da yaşayan yabancıların girmediğini söylemek mümkün.

Türk-Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Erdoğan’a göre ise, belediyeler herkese hizmet etmesi gereken yerler… CHP’li belediyelerin popülizmin esiri olmaması gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Her Suriyelide ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ görmekten uzaklaşmalı ve hak ve birey temelli, evrensel sosyal demokrat ideolojik çizgilerine uyumlu biçimde konuyu ele almalılar” diyor.

Yerel seçimlerde İstanbul’da Suriyeli nüfusun yoğunlukta olduğu Esenyurt ve Küçükçekmece belediyeleri de Bolu Belediyesi gibi AKP’den CHP’ye geçti. DW Türkçe’nin aldığı bilgiye göre, Küçükçekmece Belediyesi Suriyeliler konusunda şimdilik bir politika değişikliğine gitmeyi düşünmüyor. Esenyurt Belediyesi yetkilileri ise yardımların kesileceği yönünde bir talimat olmadığını, Suriyelilere yönelik politikalarda gidilebilecek değişikliklerle ilgili konuşmak için henüz erken olduğunu belirtiyor.

“Salona saat 16.00’dan sonra yabancı almıyoruz”

24 yaşındaki Umut, Bolu’da bir spor salonunda çalışıyor. Burası, “yabancıların” da üye olduğu bir salon… Umut, bazı üyeler rahatsız olduğu için saat 16.00’dan sonra spor salonuna yabancı uyruklu kişilerin alınmadığını söylüyor. “Suriyeli ya da Arap yok, bizim için yabancı var. Aralarında saatlerce kalanlar olabiliyor, o zaman içerisi çok kalabalık oluyor” diyerek açıklık getirmeye çalışıyor. Umut’a göre kent genelinde Suriyelilere karşı önyargı var. En büyük sorun ise Türkçe bilmemeleri. “Buraya geldiklerinde anlaşamıyoruz” diyor.

Türkei Archiv der Stadt Bolu (DW/ Burcu Karakas)

Bolu Belediyesi yetkilileri Suriyelilere ne kadar yardım yapıldığını sorusuna “Aşevine ne zaman gitseniz oradalar” yanıtını veriyor.

Suriyeli gençler: “İnsanın iyisi de var, kötüsü de”
Bolu’daki Göç İdaresi Müdürlüğü’nün önünde rastladığımız 25 yaşındaki Ayşe, burada çalışan arkadaşını kapıda bekliyor. Konuyu öğrendiğinde, “Suriyeliler Bolu’dan defolup gitsin. Az önce bir grup buraya taksiyle geldi. Ben taksiye binemiyorum, onlar nasıl biniyor” diyor. Bugüne kadar kentteki Suriyeli kimseyle iletişim kurup kurmadığını sorduğumuzda, “Hayır” diyor.

Sohbetimiz sırasında kapıdan çıkan Necid (23) ve Necmi (27) ile konuşuyoruz. İkisi de bugüne dek herhangi bir yardım almamış. Ev arkadaşı olan Suriyeli gençler, inşaatta çalışıyor. Yeni başkan Özcan’ın sözlerinden haberdarlar mı? “Duyduk, evet. Biz saldırı ya da kötü muamele görmedik ama bazen internetten okuyoruz. Burada insanın iyisi de var, kötüsü de” diyorlar.

“Belediye yardımı yok denecek kadar az ama en çok tepki onlara”

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Didem Danış, Suriyelilere insani yardım konusunda başarılı olan Türkiye’nin meseleyi geçicilik perspektifiyle ele almasının bugün sorun yarattığını dile getiriyor. Suriyeli nüfusun kalıcılaşmasıyla hükümet politikalarının kamuoyuna hakkıyla duyurulmamasının sorunun temelini oluşturduğunu söyleyen Danış, “Misafir söylemi hükümetin ve medyanın dilindeydi. Türkiye toplumu oldukça olumlu bir tavır takındı aslında ama kalıcılık meselesi olması gerektiği gibi topluma aktarılmadı. Ezberden ‘Toplum ayrımcılık yapıyor’ diye damgalamak çok basit” diyor. Danış, artan ekonomik krizin faturasının en zayıf halkaya yani göçmenlere kesildiğini, bu tepkinin de en çok bütçesi kısıtlı olan, yardımların yok denecek kadar az olduğu yerel yönetimlere yansıdığını söylüyor. “Doğru bilgi aktarımı yapılmamasına ekonomik kriz de eklenince gündelik hayatta tepkilere belediyeler maruz kalıyor” diye ekliyor.

Burcu Karakaş/Bolu

© Deutsche Welle Türkçe

 

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

Kanseri yenen öğretmene okulda göz yaşartan karşılama

Çorlu Cemile Yeşil Anadolu Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olan Muharrem Poyrazoğlu, mide kanseri hastalığı nedeniyle okula ara verip, öğrencilerinden uzak kaldı. Yaklaşık 8 ay tedavi gören Poyrazoğlu, hastalığını yenip, sağlığına kavuşunca bugün aylar sonra ilk kez okuluna geldi.

Öğrenciler ve öğretmenler, Poyrazoğlu’na sürpriz bir karşılama hazırladı. Okulun merdivenlerinde toplanan öğrenciler, Poyrazoğlu’nun girmesiyle hazırladıkları balon ve konfetileri üzerine atıp, alkışlar, şarkılar ve sloganlarla karşıladı. Öğrencilerin coşkulu ve sevgi dolu karşılaması sırasında duygulanan Muharrem Poyrazoğlu, öğrencilerine sarıldı, gözyaşları döktü.

Dakikalar süren karşılama sırasında duygulu anlar yaşayan öğretmen Muharrem Poyrazoğlu, evine geldiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Poyrazoğlu, “Hayatıma giren çok sayıda arkadaşım oldu. Şu an birçoğunun ismini hatırlayamadığım Cemile Yeşil Anadolu Lisesi ailesi içerisinde olup da beni de yaklaşık 8 aylık bu zor sürecimde arayarak, mesajları ile resimleri ile şımarık görüntüleri ile destek olan bütün öğrencilerime, başta okul müdürüm ve öğretmen arkadaşlarımın her birine tek tek, okul dışından sevgili arkadaşlarım, en başta ailem, büyük ailem, bana bu zor süreçte destek olup, yeniden yuvama kazandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Sizleri çok seviyorum” dedi.

Poyrazoğlu’nun konuşmasını dakikalarca alkışlayan öğrenciler, ‘Muharrem Hoca’ sloganları atarak, balonları patlattı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

İstanbul Havalimanı taksi ücretleri dudak uçuklattı!

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Havalimanı’na ilçe ilçe ulaşım taksi tarifesini açıkladı. İstanbul’un 39 ilçesinden ulaşımın esas alındığı tarifeye göre en düşük ücret 52 TL ile Arnavutköy’den, en yüksek ücret ise 272 TL ile Şile’den gerçekleşiyor.

Şehrin ana arterlerinden Beyoğlu ve Beşiktaş’tan İstanbul Havalimanı taksi tarifesi 145 TL yazarken, bu ücret Kadıköy’den 168 TL, Şişli’den 147 TL, Esenyurt’tan 155 TL ve Beylikdüzü’nden 154 TL olarak olarak hesaplanıyor. Bu rakamlara yol ve köprü ücretini de ayrıca dahil etmek gerekiyor.

1000 TAKSİ GÖREV YAPACAK

İstanbul Havalimanı’nda tam kapasiteye ulaşıldığında 1000 taksi görev yapacak. Bu araçların 800’ü sarı taksi, 100’ü turkuaz renkli üst segment taksi, 100’ü de vito tarzı lüks taksi olarak planlandı.

Taksimetre açılışının 4₺ ve km başının 2,5₺ olduğunu kaydeden İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Belirlediğimiz ilçe ilçe fiyatlarda insanların bu rakamları da aklında tutması kıymetli. Trafiğin yoğun olduğu güzergahlar da sadece tutarlarda değişkenlik olabiliyor. Ancak ufak değişiklikler olsa da aşağı yukarı tarife bu şekilde olacaktır.” dedi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Rabia Naz’ın ölümünde ‘şüpheli araç’ araştırılıyor

Rabiz Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de, Eynesil ilçesine bağlı Gümüşçay Mahallesi’ndeki evlerinin önünde yaralı halde bulundu. İhbarla olay yerine gelen sağlık ekibince ambulansla hastaneye kaldırılan Rabia Naz, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Küçük kızın ölüm nedeninin tespiti için Adli Tıp Kurumu’ndan istenilen iki ayrı raporda, Rabia Naz’ın, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu yaşamını yitirdiği, bunun da yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi. Aile ise kızlarına otomobil çarptığını ve Rabia Naz’ın yaralı olarak evin önüne bırakıldığını iddia etti. Soruşturmayı yürüten Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan açıklamada ise iddia ve ihtimallerin titizlikle değerlendirildiği vurgulanarak, olayın trafik kazası olabileceği yönündeki görgü tanıklığına dayanmayan iddiaların, elde edilen bulgularla doğrulanamadığı belirtildi. Soruşturmada, 60 kişinin de tanık olarak ifadesine başvuruldu.

MÜFETTİŞLER TANIKLARI DİNLİYOR

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, olayın yeniden soruşturulması için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün talimatı üzerine Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) yeniden soruşturma için müfettiş incelemesine karar verdi. İlçeye gelen müfettişler, soruşturmada daha önce ifadelerine başvurulan 60 tanığın yeniden dinlenmesine karar verdi. Olayı soruşturan müfettişler, tanıkları tek tek dinlemeye başladı.

ÖZEL EKİP ŞÜPHELİ ARACI ARAŞTIRIYOR

Giresun Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’nde özel bir ekip de olayın yeniden soruşturulması için görevlendirildi. Müfettişlerle koordineli yürütülen soruşturmada, olay günü şüpheli bir otomobilin mahallede görüldüğü bilgisine ulaşıldı. Otomobilin izini süren ekipler, olayın kaza olup olmadığını çok yönlü araştırıyor. Bölgedeki güvenlik kamera kayıtları ile olay günü çevredeki cep telefonlarına ait HTS kayıtları da incelemeye alındı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Kültür-Sanat2 saat ago

Notre Dame’daki eserlerin yüzde 90’i kurtarıldı

Fransa’nın başkenti Paris’in tarihi sembollerinden Notre Dame katedralinde bulunan sanat eserleri ile Hristiyan inancına göre kutsal sayılan emanetlerin yüzde 90’ının...

Dünya2 saat ago

İranlı devrimci bir önder: Bijan Cezani!

İran’da köklü bir devrimci mücadele tarihi var. İran’da devrimci mücadele yürüten öncülerin büyük çoğunluğu Şah döneminde Şah Rıza Pehlewi, daha...

Haberler2 saat ago

150 örgütten uyarı: Durum çok acil; tecrit kaldırılmalı!

İnsan hakları savunucusu, sendika, hukuk ve demokratik kitle örgütleri ile çok sayıda siyasi partinin içinde yer aldığı 150 kurum, tecride...

Yaşam-Ekoloji2 saat ago

Ankara’da yine köpek katliamı!

Çankaya’nın Beytepe Mahallesi 1787’nci sokak üzerindeki boş arazide köpek ölülerini görenler, belediyeye ve polise haber verdi. İhbarla gelen Çankaya Belediyesi...

Güncel2 saat ago

Kanseri yenen öğretmene okulda göz yaşartan karşılama

Çorlu Cemile Yeşil Anadolu Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olan Muharrem Poyrazoğlu, mide kanseri hastalığı nedeniyle okula ara verip, öğrencilerinden uzak kaldı....

Güncel2 saat ago

İstanbul Havalimanı taksi ücretleri dudak uçuklattı!

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Havalimanı’na ilçe ilçe ulaşım taksi tarifesini açıkladı. İstanbul’un 39 ilçesinden ulaşımın esas alındığı tarifeye...

Güncel2 saat ago

Rabia Naz’ın ölümünde ‘şüpheli araç’ araştırılıyor

Rabiz Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de, Eynesil ilçesine bağlı Gümüşçay Mahallesi’ndeki evlerinin önünde yaralı halde bulundu. İhbarla olay yerine gelen...

Yaşam-Ekoloji2 saat ago

Bilim insanları evrendeki ilk moleküle ilişkin kanıt buldu

ABD’deki bilim insanları onyıllarca süren arayıştan sonra büyük patlamanın ardından evrende oluşan ilk molekül türüne dair uzayda kanıt buldu. Amerikan...

Politika5 saat ago

Arslan: CHP açlık grevleriyle ilgili rol almalı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, partisinin il eşbaşkanlarıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed il binasında bir...

Kadın5 saat ago

İşyerinde dehşet: Tartıştığı kadın çalışanları vurdu

Saldırıda Ahsen Demirci (28) başından, Tuğçe Nur Yılmaz (36) ise karnından vurularak, ağır yaralandı. Üçüncü kadın çalışanın şans eseri yara...

Haberler5 saat ago

Financial Times’tan ‘Merkez Bankası’ iddiası… Erdoğan’dan büyük tepki

Financial Times’ın dün internet sitesinde yayınladığı, bugün de basılı edisyonunun ilk sayfasında yer verdiği haberde Merkez Bankası ile ilgili iddialarda...

Güncel5 saat ago

Öykü Arin’e nakil bu akşam…’5 aylık kabus bitecek’

İzmir’de yaşayan Eylem Şen Yazıcı ile Çağdaş Yazıcı’nın kızı Öykü Arin’e, geçen yıl kasım ayında löseminin nadir görülen türlerinden biri...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort