Connect with us

.

Politika

CHP’den Erdoğan’ın ‘Türkiye ittifakı’ sözleri hakkında değerlendirme

AleviNet

Published

on

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Türkiye çapında aldıkları oy oranının yüzde 30’un üzerine çıktığını, toplumun yarıya yakınının bundan sonra CHP’li belediyelerden hizmet alacağını söyledi. Bunun CHP açısından olumlu olduğunu belirten Salıcı, “Vatandaşımızla hizmet üzerinden bağ kurabilme imkanını daha da genişletmiş olduk. Mevcut büyükşehirlerimizi koruduk, il ve ilçe belediye sayımızı artırdık. Dolayısıyla Türkiye genelinde bir başarıdan bahsetmek çok mümkün; ama bu tek başına yeterli değil. Seçim öncesi vermiş olduğumuz sözleri tutarak, şeffaf ve bize oy veren-vermeyen ayrımı yapmadan herkese eşit hizmet götürerek CHP’lilerin yerelde ne kadar iyi bir belediye sergilediğini tüm Türkiye’ye göstereceğiz, hedefimiz bu” diye konuştu.

Salıcı, Türkiye’nin normalleşmesine, kutuplaşmanın azalmasına katkı sağlayacaklarını belirterek, “Türkiye’de insanların normal hayatındaki sorunlarla ilgilenen bir belediyecilik anlayışı göstereceğiz. Pazardaki yangın, mutfaktaki sorunla ilgileneceğiz” dedi.

‘BİZ HERKESİ KUCAKLIYORUZ’

Seçimden önce kendilerine yönelik söylenen birçok şey olduğunu, tepeden bakan bir dil kullanıldığını dile getiren Salıcı, “Bunlar doğru şeyler değil. Türkiye’yi bölecek, parçalayacak bir dil CHP’nin dili olamaz. Biz herkesi kucaklıyoruz. ‘Türk müsün, Kürt müsün, Laz mısın, Çerkez misin?’ diye kimseye sormuyoruz. Onların kimlikleri, kişilikleri, inançları bizim başımızın üstüne. Biz onların belediye hizmetleri açısından bunun bir yerel seçim olduğu bilinciyle alması gereken hizmetlerin kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz. Mesele bu kadar basit bizim için” ifadelerini kullandı.

‘YENİ SEÇİM 5 YIL SONRA’

Yüksek Seçim Kurulu’nda görüşülen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine yönelik itirazlarla ilgili de değerlendirme yapan Salıcı, “Yeni bir seçim olacak, o görünüyor; ama 5 yıl sonra. Biz 25 yıldır kazanamadığınız İstanbul, Ankara, Adana gibi belediyelerimizi bu seçimde kazandık. Oturup nerelerde eksiğimiz var, nerelerde toplumla buluşma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz, bunlara baktık. Bence onlar da şapkalarını önlerine alsınlar, yapmış oldukları ittifakların kendilerine ne kadar yarayıp yaramadığını değerlendirsinler. 5 sene sonraki seçimde bekleriz” şeklinde konuştu.

‘ERKEN SEÇİM TALEBİMİZ YOK’

Salıcı, bir erken seçim taleplerinin olmadığını da vurgulayarak, “Seçimden önce de bunu söyledik, seçimden sonra da bunu söylüyoruz. Ağustos ayında 13 maddelik ekonomiyle ilgili bir bildiri açıkladı Sayın Genel Başkanımız. Israrla da bunu vurguladık. Türkiye’nin şu an en temel problemi vatandaşın mutfağındaki yangın, pazardaki sorun. Bunu ortadan kaldırmak için CHP’nin önerileri var. Buyursunlar gelsinler, CHP bu önerilerini onlarla beraber Türkiye’nin geleceği için, bu ülkede yaşayan insanlarımızın geleceği için değerlendirmeye hazır. Parlamentoda destek vermek gerekiyorsa bu konuda destek vermeye de hazır. Ekonominin çözümünü istiyorlarsa CHP bu çözüme katkı vermeye hazır” dedi.

‘BİZİMLE İKTİDAR PARTİSİ ARASINDA BİR TEMAS YOK’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye ittifakı’ sözlerini de değerlendiren Salıcı, “Bizimle iktidar partisi arasında bir temas yok. Sayın Erdoğan, ‘Türkiye ittifakı’ndan neyi anladığını henüz topluma izah etmiş değil. Ama topluma izah etmeden, anlaşılan o ki MHP Lideri buradan bir şeyler anlamış ki kendisi bu konuyla ilgili yorum yapıyor. Biz kutuplaşmanın ortadan kalktığı, siyasetin ve hayatın normalleştiği bir Türkiye isteriz. Ama bunun için öncelik, sorumluluk sahibi olan kişilerin, yani hükümetin, yani Erdoğan’ın bir adım atması gerekir, Türkiye’yi normalleştirmek açısından. Kavganın, gürültünün Türkiye’ye bir faydası yok” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin haziran ayında kurultaya gideceği ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı bırakacağı iddialarıyla ilgili ise “Bu da basında konuşulan şeylerden bir tanesi. Gerçeği yansıtmıyor. Böyle bir şey yok” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Mardin’de Demokrasi Nöbeti: Son sözü biz söyleyeceğiz!

AleviNet

Published

on

Mardin’de kayyum gasplarına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti 25’inci gününde sürdü. Eylemlerini daha önce Karayolları Parkı’na sürdüren HDP’lilerin, Mardin Valiliği’nin aldığı bir aylık “eylem ve etkinlik yasağı” gerekçe gösterilerek aynı yerde nöbet tutmaları polislerce engellendi.
HDP İl Örgütü binası önünde oturma eylemi yapıldı. Kitlenin şarkılar ve zılgıtlar eşliğinde sürdürdüğü oturma eyleminin ardından açıklamalar yapıldı.

GÜNAY: 12 EYLÜL, KAYYUM DARBESİYLE SÜRÜYOR

İlk sözü alan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, 12 Eylül Darbesi’nin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Darbeler bugün de kayyum darbesi ile devam ediyor” dedi.
Darbeye karşı dünden bugüne mücadele ettiklerini söyleyen Günay, şunları söyledi:
“Kayyum darbesi ile yüzde 56 oy alan Eşbaşkanlarımız Ahmet Türk ve Figen Altındağ görevlerinden alındı. Belediye Meclis üyelerimiz görevlerinden alınmamalarına rağmen hala belediyeye sokulmamaktalar. Yine kayyum 187 belediye çalışanını işten çıkardı. Hani haktan hukuktan işçinin yanında olmaktan söz ederek, hükümetin atadığı kayyum 187 işçiyi işten çıkarttı. Yetmiyor işine devam eden belediye çalışanlarının hangi sendikaya üye olacaklarına karar vermeye çalışıyor. Sendikal özgürlüğe müdahaledir. Tıpkı seçme ve seçilme hakkına müdahale edildiği gibi sendikal hakka da müdahale ediyorlar. Çünkü nasıl ki biz tek adam rejimi ile yönetilip, ülkenin her şeyine karar veriyorsa artık yerellerde de kayyumlar eliyle her şeye karar veriliyor. Aynı kayyum belediyelerimizin gasp edilmesine karşı kendisini protesto etmemizi engellemek için de eylem yasağı kararı aldı.”
Kayyum gasbına son verene kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydeden Günay, kayyumlar ve hukuksuzluk içinde olanların da günü geldiğinde darbeciler gibi yargılanacaklarını söyledi.

BEŞTAŞ: AKP DARBECİ BİR PARTİDİR

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise şöyle konuştu:
“Sahte bir şekilde, ikiyüzlü bir şekilde 12 Eylül darbecileriyle ‘yüzleşeceğiz’ dediler. Bugün 12 Eylül darbecilerinin yapmadığını kendisi yapıyor. Kenan Evren’i yargılayacağını söyleyerek, referandumda halktan destek istedi ama Kenan Evren’i tek bir gün mahkeme karşısına çıkarmadı, cezaevine koymadı, rahatını bozmadı ve Kenan Evren yatağında öldü.”
Beştaş, AKP’nin kendisinin “darbeci bir parti haline dönüştüğünü” kaydetti. Beştaş, “1 Kasım, 4 Kasım ve 19 Ağustos darbeleri bunlardan sadece birkaçıdır. 19 Ağustos’ta askeri değil ama siyasi darbeyi tekrar hayata geçirmiştir” dedi.

‘BEŞTEPE’DEKİ TOPLANTI GAYRİMEŞRUDUR’

Beştaş, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün Saray’da büyükşehir belediye eşbaşkanları ile kayyum olarak atanan 3 kentin valisini kabul ettiği toplantıya da değindi.
Beştaş, toplantıya dair “İnsan utanır, yüzü kızarır. Kayyumlar bu ili temsil etmiyor. Büyükşehir belediye başkanlarının toplantısında ne işleri var. Onlar İçişleri Bakanlığı’nın atadığı memurlardır. Atanmışlardır. Bu halk onlara oy vermemiştir. Bu nedenle Beştepe’deki toplantı gayrimeşrudur” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARINA DA TEPKİ

Erdoğan’ın toplantıda işçilerin işten atılmasına karşı olduğu yönündeki sözlerini nedeniyle toplantıya katılan büyükşehir belediye başkanlarını da eleştiren Beştaş, “Oradaki bir belediye başkanı da demedi ki; siz işçi kıyımından söz ediyorsunuz da kayyumlar gelir gelmez işçiyi görevinden aldılar. İşçiler bir tarafa yüz binlerce insanı KHK’lerle ihraç ettiniz. Siz belediye başkanlarını kayyum atayarak yerlerinden ettiniz. İşte AKP’nin ikiyüzlülüğü, AKP’nin algı tahakkümü böyle oluşturuluyor. Bu algıyı kıracağız” dedi.

‘SİZE DE BOYUN EĞMEYECEĞİZ!’

Kayyumların yolsuzlukları ve şatafatlı yaşamlarıyla kamuoyu nezdinde artık teşhir olduklarını dile getiren Beştaş, benzer durumların başka bir ülkede yaşanması durumunda tek bir hükümet yetkilisinin dahi koltuklarında oturamayacağını kaydetti. Ne olursa olsun kayyumları göndereceklerini söyleyen Beştaş, sözlerini hükümete “Bu üç ilin valisini merkeze çekin ve halk iradesi yerini bulsun. Bize karşı durarak, bize kaybettiremezsiniz. HDP geleneği, bizler 12 Eylül cuntasına boyun eğmemişiz. Size mi boyun eğeceğiz. Gidin oradan hadi. Biz direnmeye devam edeceğiz. Kazanacağız ve son sözü de biz söyleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Continue Reading

Politika

’12 Eylül’ protestosu: Darbe AKP ile sürüyor!

AleviNet

Published

on

12 Eylül askeri darbesinin 39’uncu yıl dönümü dolayısıyla Taksim Kazancı Yokuşu’nda eylem düzenlendi. 78’liler Girişimi öncülüğünde yapılan eyleme HDP, EMEP, Devrimci Parti, Karşı Sanat Çalışmaları, Marksist Tutum, SYKP, Yeşil Sol Parti katıldı.

‘YÜZLEŞMEDEN KAPANMAZ’

Eylemde ilk konuşmayı yapan 78’liler Girişimi üyesi Nimet Tanrıkulu, kanlı tarih ile yüzleşilmedikçe darbeler döneminin hiç bitmeyeceğini söyledi.
Konuşmanın ardından ortak basın açıklaması 78’liler Girişimi İstanbul Temsilcisi Yunus Bircan tarafından okundu. Ülkede yıllardır demokrasicilik oynandığını söyleyen Bircan, “12 Eylül, Erdoğan rejimiyle sürüyor” diye belirtti.
Açıklamada, kayyum gasbı ve savaş politikalarına da dikkat çekildi.

Continue Reading

Politika

Demirtaş’ın tahliyesi için “mahsupluk” başvurusu yapıldı

AleviNet

Published

on

HDP’nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını sağlamak için avukatlarının, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne mahsupluk başvurusunda bulunduğu bildirildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 2 Eylül tarihinde hakkında verdiği tahliye kararına savcılık tarafından yapılan itirazın dün 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine Demirtaş’ın avukatlarının HDP’li siyasetçinin tahliyesi için bu başvuruyu yapması bekleniyordu.

Başvurunun dün akşam Demirtaş’ın avukatları tarafından İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapıldığı belirtiliyor.

Demirtaş ayrı bir davadan, 2013 yılındaki Nevruz Kutlaması sırasında yaptığı konuşmalar nedeniyle, “terör örgütü propagandası yaptığı” suçlamasıyla, 2018 yılında 4 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

Avukatlar yaptıkları başvuruyla, Demirtaş’a verilen 4 yıl 8 ay hapis cezasının mahsup sayılmasını ve tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden denetimli olarak serbest bırakılarak tahliyesini talep ediyor.

Başvurunun mahkeme tarafından kabul edilmesi durumunda Demirtaş tahliye edilecek.

AİHM “serbest bırakılsın” demişti

2017 yılındaki başvurusu üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine hükmetmiş, Türkiye’yi de tazminata mahkum etmişti. AİHM, kararında Türk yargısının tutukluluğun devamını somut gerekçelere dayandıramadığına ve bu durumun hukuk dışı nedenlerden kaynaklandığına dikkat çekmişti.

Bu karara hem Türkiye hükümetinin hem Demirtaş’ın itirazı üzerine konunun 18 Eylül’de AİHM Büyük Daire’de görüşülmesi kararlaştırılmıştı. Demirtaş’ın haftaya Strasbourg’da yapılacak duruşma öncesinde tahliye edilip edilmeyeceği merak ediliyor.

DW / DA, AÜ

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI