Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

SGK’den aldıkları maaş kesildi! İşte nedeni

AleviNet

Published

on

Konuyla ilgili bilgiler veren Sosyal Güvenlik Trabzon İl Müdürü Aydın Gedikli, anlaşmalı boşanmalar ile devleti zarara uğratmak isteyenlere yönelik mücadelenin sürdüğünü belirtti. Bu yöndeki denetimlerin aralıksız sürdüğüne dikkat çeken Gedikli “Bölgemiz dâhilinde muvazaalı evlilikler ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi (Alo 170) veya İl Müdürlüğümüze yapılan ihbar ve şikâyetler neticesinde yapmış olduğumuz incelemelerde son beş yılda 75 kişinin muvazaalı evlilik yaptığı tespit edilmiş olup, ilgililerin maaşı iptal edilerek ödenen tutarlar ve sağlık giderleri şahıslardan rücu edilmesi sağlanmıştır” dedi.

Yapılan denetimlerde 487 kişi sahte sigortalı gösterildi

Kurum olarak kayıt dışı ile mücadelelerinin hız kesmeden sürdüğünü kaydeden Gedikli, “Kurum olarak kayıt dışı ile mücadelemiz devam etmektedir. Bu bağlamda Sosyal Güvenlik Denetmenlerimizce son beş yılda bölgemizde faaliyet gösteren iş yerlerinde yapılan denetimlerde 487 kişi sahte sigortalı olarak çalışır gösterildiği tespit edilmiş olup, ilgili işverenlere gerekli yasal işlemler neticesinde idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca bilindiği üzere sigortasız işçi çalıştıran işverenlerimiz ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir. Bu bağlamda kurum olarak 2019 yılında tespiti halinde 69 bin TL idari para cezası, 11 bin 500, TL prim borcu tahakkuk ettirilecektir” diye konuştu.

Trabzon’un yüzde 88,80’i sosyal güvenlik kapsamında

İl nüfusunun yüzde 88,80’nin Sosyal Güvenlik kapsamında olduğunu hatırlatan Gedikli, “İlimizde 4/1-a (SSK) kapsamında 139 bin 231, 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında 23.737, 4/1-c (Emekli sandığı 37 bin 708 toplamda 200 bin 676 sigortalımız bulunmaktadır. Nüfusun %yüzde 25’ i aktif sigortalıdır. İlimizde Genel sağlık sigortası kapsamında primi devlet tarafından karşılanan sigortalı sayımız ise 52 bin 332 kişidir. Genel Sağlık Sigortası kendileri tarafından ödeyenlerin sayısı ise 18 bin 905 kişidir. Kurumumuzda genel olarak il nüfusu oranına bakıldığında bölgemiz dâhilinde vatandaşımızın yüzde 88.80‘ı Sosyal Güvenlik kapsamında hizmet almaktadır.Kaliteli, adil, kolay erişilebilir, insan odaklı hizmet veren Kurumumuz emeklilik talebinde bulunan sigortalılarımızın işlemlerinide 11 gün gibi kısa bir sürede hızlı bir şekilde sonuçlandırılarak takip eden ayda maaş almalarını sağlanmaktadır” diye konuştu.

Ayakta kullanılan malzemeler reçete ve rapor karşılığında anlaşmalı medikal firmalar tarafından kuruma fatura edildiğini kaydeden Gedikli, “Ayakta kullanılan malzemeler reçete ve rapor karşılığında 01.01.2017 tarihinden itibaren anlaşmalı medikal firmalar tarafından kuruma fatura edilmektedir. Yani vatandaşlarımız reçete ve raporlarıyla birlikte medikal firmalardan malzemesini doğrudan temin edip kullanabilmektedir. Geri kalan işlemler kurumumuz ve medikal firmalar arasında tamamlanmaktadır. Bu da vatandaşlarımızı bürokratik işlemlerden kurtarılması anlamında önemli bir çalışmadır. Şahıs ödemesi kapsamında ısmarlama olarak üretilen ortez protezler ise şahıs ödemesi olarak sözleşme yapılıncaya kadar ödenmektedir. Kurumca İade Alınan Tıbbı Malzemeler. Kurumumuz sağlık yardımlarından yararlandırılan kişilere iade alınmak kaydıyla tıbbı malzemeler de sunmaktadır. Bu kapsamdaki cihazlara birkaç örnek verecek olursak CPAP ve BPAP cihazları, oksijen tedavisi cihazları, ev tipi vantilatörler, akülü tekerlekli sandalye gibi cihazlar kurumumuzda iadeli cihazlar kapsamındadır. Kurum tarafından iade alınan cihazların, Kurum sağlık yardımlarından yararlandırılan hastalara verilebilmesi için hastaların sağlık kurulu raporu ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Sağlık kurulu raporlarında, ‘İade cihazın temini için Kuruma müracaat edilmesi gerektiği’ belirtilecektir. Müracaatı takiben, söz konusu tıbbi cihazların kurum stoklarından temin edilmesi yoluna gidilecek olup, ilgili cihaz stoklarda yok ise kurum stoklarında cihazın olmadığına dair onay alınmak suretiyle hasta tarafından temin edilen cihaz bedelleri Sağlık Uygulama Tebliği’nin ilgili maddesi gereğince kurumca karşılanır. Bununla birlikte eğer cihaz kurumumuzdan onay alınmadan temin edilmişse bu cihazların bedelleri kurumca karşılanmaz. Vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için bu hususa dikkat etmelerini öneririz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Kayyumlara karşı, Ulm’de protesto mitingi

AleviNet

Published

on

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yönelik yapılan kayyum darbesi, ilerici, göçmen kurumların  oluşturduğu “Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi”  tarafından düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

(Ulm)

Amed, Van ve Mardin belediyelerine yönelik yapılan kayyum saldırısı, ilerici, göçmen kurumların  oluşturduğu “Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi”  tarafından düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Ulm şehir merkezinde akşam saatlerinde  insiyatifin çağrısıyla bir araya gelen kitle “Yaşasın uluslarası dayanışma, Kayyumlara izin vermeyeceğiz,  Türk askeri, kürdistandan defol” sloganlarıyla başladı. Kadınların da yoğun katıldığı mitingte yapılan Almanca  konuşmada, halkın oyuyla seçilen belediyelere yönelik kayyum darbesini protesto ettiklerini söyleyen insiyatif sözcüsü,  “HDP’liler ve Kürt halkına yönelik süren bu darbe saldırıları tüm Türkiye ve Ortadoğu haklarına ilgilendirmektedir. Bu saldırıları sokaklarda, birleşik bir mücadele ve birleşik direnişle  yenebiliriz dedi.

Yerli ve göçmen kurumlardan yoğun katılımın olduğu mitingte , İnternatıonal Bündis adına yapılan konuşmada “Bizler Türkiye’deki demokrasi mücadelesini destekliyoruz  Faşist Erdoğan rejiminin uygulamalarına karşı direnmek hepimizin görevi olduğu bilincindeyiz” diyen temsilci , son 4 ayda Alman devletinin Erdoğan rejimine sattığı silah tutarı 184 milyon euro  olmasına dikkat çeken konuşmada, Erdoğan’ın  Alman devleti tarafında ekonomik ve siyasi  olarak desteklendiğinin altını çizerek,  birlikte mücadele etmenin önemini  vurguladı.

ADHF, AGİF, AGEB, ATİK, DİDF, İnternational Bündis, MLPD, KON-MED, ÖDP, SKB, SYKP’nin katıldığı mitingte , kurumların HDP ile dayanışmanın sürdüreceği vurgulanırken, önümüzdeki günler için yapılacak etkinliklere katılım çağrısı yapıldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

HDP’den “defterleri açın” çağrısı

AleviNet

Published

on

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım 2015’te ilgili olarak “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” şeklindeki sözleri üzerine HDP konuyu meclise taşıyarak araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, PKK ile yürütülen çözüm sürecinin sona ermesine ve AKP’nin tek başına iktidar olamadığı seçimlerin yenilenmesine yol açan dönemin incelenmesi için TBMM Başkanlığına dilekçe verdi. Dilekçede “2014-2016 arasındaki yaşanan saldırıların ve katliamların araştırılması,  sorumluların yargı önüne çıkarılması, önceki Başbakan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsi geçen döneme ilişkin beyanlarının incelenmesi” ifadesine yer verildi.

Davutoğlu ne dedi?

HDP’li belediyelere kayyum atanmasını eleştirdiği için iktidar çevrelerinin hedefi olan yeni parti kurma hazırlığında olan Davutoğlu, Cuma akşamı Sakarya’da katıldığı bir programda şu sözleri söylemişti:

“Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır.”

 

Suruç'taki saldırıda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

Suruç’taki saldırıda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

7 Haziran- 1 Kasım arasındaki dönemde dönemde yaşanan Suruç saldırısında ölen ve yaralananların yakınlarının oluşturduğu Suruç Aileleri isimli platformdan yapılan açıklamada, “Herkes ne biliyorsa söylemelidir. 7 Haziran ile 1 Kasım arası ne oldu? Biz ne için, ne uğruna bu kadar öldük ve yaralandık?” denildi.

2015’te Neler yaşanmıştı?

5 Haziran: Diyarbakır’daki HDP mitinginde bombalı saldırı düzenlendi, 5 kişi öldü.

7 Haziran: Genel seçimler yapıldı. Sonuçlara göre AKP ilk kez tek başına iktidar olma çoğunluğunu el edemedi. HDP ilk kez parti olarak girdiği seçimlerde barajı geçerek meclise 80 milletvekili kazandı.

20 Temmuz: IŞİD’in Suruç’ta düzenlediği saldırıda Kobani’ye yardım götürmek için toplanan gönüllüler hedef alındı. 34 kişi hayatını kaybetti.

22 Temmuz: Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki polis evlerinde, başlarından vurularak öldürüldü. Eylemi önce üstlenen PKK daha sonra reddetti. Olay çözüm sürecinin sonu oldu.

24 Temmuz: PKK ve IŞİD’e yönelik operasyonlar başlatıldı.

29 Temmuz: Cumhurbaşkanı Erdoğan çözüm sürecinin sona yürütülemeyeceğini açıkladı.

26 Ağustos: Koalisyon görüşmelerinen sonuç alınamayıp hükümet kurulamayınca anayasa gereği erken seçim kararı alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerde en çok oy alan ikinci parti olan CHP’ye hükümet kurma görevi vermedi.

7 Eyül: PKK’nın Dağlıca’daki saldırısında 16 asker hayatını kaybetti.

8 Eylül: Iğdır’daki PKK saldırısında 13 polis yaşamını yitirdi.

10 Ekim: Ankara’da sol grupları düzenlediği barış mitingine düzenlenen bombalı saldırıda 102 kişi hayatını kaybetti.

1 Kasım: Yenilenen seçimlerde AKP tek başına iktidar oldu. HDP oy kaybetse de barajı aşarak meclise girdi.

DW/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Avusturya Alevi Kültür Merkezi açılışını yaptı

AleviNet

Published

on

Hafta içinde yapılan açılışa merkezin eşbaşkanları Hediye İmanlı ve Şahin Kuçin ile FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya, Yeşiller Partisi’nden Berivan Aslan, Civaka Azad ada Nurcan Güleryüz, Kamil Dede ve Dursun Dede katıldı.

Dursun Dede, açılışta dülbent duasını okurken, merkezin eşbaşkanları katılımcılara teşekkür konuşması yaptı. Şahin Kuçin, Kürtler ve demokratik çevrelerin birlik olmasının önemine vurgu yaptı. Kuçin, soykırım politikalarına karşı herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya, Osmanlı’dan günümüz AKP yönetimine kadar işlenen katliam ve soykırımlara dikkat çekerken, en son 19 Ağustos’ta HDP’li üç belediyenin gasp edildiğini hatırlattı. Örgütlenmenin önemine vurgu yapan Kaya, kurumsal çalışmalar için üye olma ve üye kazandırmanın öneminden bahsetti.

Yeşiller Partisi’nden 29 Eylül’de yapılacak parlamento seçimlerinin vekil adayı Berivan Aslan, farklı kültürler, inançlar ve kimliklerin birlikte yaşamasının önemli olduğunu kaydetti. Lokmaların dağıtıldığı açılışta, Naime Can bir müzik dinletisi verdi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI