Connect with us

.

Kadın

Kadın gazetecilere yönelik hak ihlallerinin bilançosu

AleviNet

Published

on

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Türkiye’de her geçen gün basın özgürlüğü üzerindeki baskıların arttığını belirterek, “Tekelleşen ve biat etmesi üzerinden oluşturulan medya organlarına her gün yenisi eklenmektedir” dedi.

2016’daki OHAL ilanından buyana 173 medya kuruluşunun kapatıldığını, binlerce basın emekçisinin işsiz kaldığını hatırlatan Platform, bu kara tablonun giderilmesi için tek bir adım atılmadığını kaydetti.

Platform, “Geçirmiş olduğumuz seçim sürecinde iktidar yanlısı basın kuruluşları yaptıkları haberlerle gazetecilik ilkelerini alt üst etti. Medya baskı altına alınarak her türden özgürlük hakkı, çalışma, kendini ifade etme, yargının bağımsızlığı gibi pek çok toplumsal alan etkisiz hale getirildi. Böylesi bir atmosferde basın gerçekleri halka taşıma vasfını yitirdi” diye belirtti.

HAVUZ MEDYASI YAŞANANLARDAN SORUMLU

Raporda şunlar belirtildi: “Gazeteci bilinmeyenleri açığa çıkarmakla hükümlüyken, günümüzde ise bilinenleri dahi olduğu gibi yazmak büyük bir cesaret örneği oluşturmaktadır. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması Türkiye’de kalıcı barış ve demokrasinin önünün açılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven başlatmış olduğu açlık grevi eylemi 177’nci gününde devam ediyorken, 5 kadın tutsağın içerisinde yer aldığı farklı cezaevlerinden 15 tutsağın başlattığı açlık grevi ise 4 ‘üncü gününde ve 7 tutsak tecride karşı yaşamına son verdi. Tamamen var olan hukukun işletilmesi üzerinden başlatılmış olan eylemi görmezden gelen havuz medyası bedenini açlığa ve ölüme yatırmış insanların yaşadıklarından ve olabilecek olumsuzluklar karşısında oluşacak toplumsal infialden sorumludur.”

SESSİZLİK İNSANLIĞI ÖLDÜRÜR

3 Mayıs 2019’a Türkiye’nin karanlık bir tablo ile girdiğine dikkat çeken Platform, “Şuan içerde tutuklu bulunan gazetecilerden 12’si açlık grevinde ve Kibriye Evren 139’uncu gününde devam ediyor. Sessizlik sadece eylemde yer alanları değil, insanlığı öldürür” dedi.

Gazeteciliğin artık bir mücadele alanına dönüştüğü zamanlardan geçildiğine vurgu yapan Platform, “Bu sessizliği cesaretimizle kıralım. Mesleğimizi ve yaşam hakkını yaşadığımız coğrafyanın demokrasi ve barışını savunalım” diye belirtti.

Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutlayan ve basın özgürlüğü için sesi yükseltmeye çağıran Platform, Ocak ayında yaşanan hak ihlallerini açıkladı.

DÖRT AYDA 9 GAZETECİ TUTUKLANDI

Onlarca gazeteci hakkında açılan soruşturmalar, devam eden davalar, hukuksuzluklar ve engellemeleri sıralayan Platform’a göre Ocak başı, Nisan sonu arasındaki dört aylık dönemde 9 gazeteci tutuklandı, 5 gazeteci tahliye edildi, 19 gazeteci yargılandı, 2 gazeteci beraat etti, 2 gazeteci darp edildi, 2 gazeteci katledildi, 3 gazetecinin telefonu dinlendi.

14 KADIN GAZETECİ TUTUKLU

Raporda kadın gazetecilerin yaşadığı hak ihlalleri de sıralandı. Buna göre dört ay içerisinde bir kadın gazeteci tutuklandı. Toplamda 14 kadın gazeteci tutuklu. 5 gazeteci tahliye edildi, 30’u yargılandı.

AÇLIK GREVİNDEKİ GAZETECİLER

Açlık grevindeki 12 gazeteci şöyle sıralandı:

*Kibriye Evren (139. Gün)

*Gülistan İke (138. Gün)

*Dilbirin Turgut (Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde 15 Ocak’tan bu yana açlık grevinde)

*Reyhan Hacıoğlu (Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde)

*Özlem Seyhan (Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde)

*Nedim Türfent, (Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde)

*Uğur Akgül (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde

*Ziya Ataman (Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde)

*Abdulkadir Turay (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde)

*Çetin Kurşun (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde)

*Mehmet Güleş (Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 5 Mart’tan bu yana açlık grevinde)

*İdris Yılmaz (Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’an bu yana açlık grevinde)

*İdris Sayılğan (Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 1 Mart’an bu yana açlık grevinde)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Araştırma: Çoklu görev becerisinde kadın-erkek farkı yok

AleviNet

Published

on

Almanya’daki RWTH Aachen Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, aynı anda birkaç görevi yerine getirme konusunda kadınların erkeklerden daha iyi olmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya 48 erkek ve 48 kadın katılımcı katkı sağladı. Katılımcılara rakamlar ve harflerden oluşan görevler verildi. Deneklerden, ekranda karşılarına çıkan sesli ve sessiz harflerle, tek ve çift sayıları ayırması istendi. Deney sırasında bazen katılımcılardan iki görevi aynı anda gerçekleştirmesi talep edildi. Bazen ise bir görevi bırakarak, hızlıca diğerine geçmesi talep edildi.

Araştırma sonucunda bazı görevleri kadınların daha iyi yaptığı, bazılarında ise erkeklerin daha başarılı olduğu gözlemlendi.

Araştırma ekibine liderlik eden Aachen Üniversitesi’nden Patricia Hirsch iki görevi aynı anda yerine getirmesi istendiğinde kadınların da erkeklerin de daha yavaş çalıştığını ve daha fazla hata yaptığını söylüyor.  

Plos One adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten ekip, kadınlar ve erkekler arasında bir fark olmadığını düşünüyor. Ekip, “Sonuçlarımız kadınların çoklu görevleri yerine getirme konusunda erkeklerden daha iyi olduğu yönündeki yaygın kanıyı doğrulamıyor” diyor. Ancak ekip, tek bir deneyin tüm çoklu görev becerisini sergilemek için yeterli olmayacağına da dikkat çekiyor.

“Evrimsel açıklaması yok”

Araştırmaya katkı sağlayan uzmanlar arasında yer alan Zürih Üniversitesi’nden nöropsikolog Lutz Jaencke da cinsiyetler arasında çoklu görev becerisi alanında farklılık olmasının evrimsel açıdan mantıklı olmadığını düşünüyor.

Jaencke, “Homosapiens kadının çoklu görevleri yerine getirme konusunda 150 bin yıl önce daha iyi programlanması için genetik açıdan bir neden bulunmuyor. Bu tamamen mantıksız” değerlendirmesini yapıyor. 

İnsan beyninin tek bir işe odaklanmak üzere tasarlandığını söyleyen Jaenke, “Çoklu görevler biz insanların çok başarısız olduğu bir şey. İnsan beyni gerekli bilgi akışını sağlamak için gereksiz bilgiyi bastırır” diyor.

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Orsal) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Cinsiyet eşitsizliği kafada başlar”

44 yaşındaki Serpil Çiğdem, İstanbul’da makinist olarak çalışıyor. Ancak bu mesleğe giden yol oldukça taşlıymış: “23 yıl önce başvurduğumda bana bu işin kadınlar için olmadığı söylendi. Kabul sınavında erkekler kadar iyi olduğumda bir erkek adayı alacaklarını biliyordum. Bu nedenle sınava çok daha fazla çalıştım.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/E. De Castro) “Erkek işleri” yapan kadınlar İyi değil, çok daha iyi

Filipinler’in Tubay kentinden Filipina Ocol, bir kamyon ve vinç kullanıcısı. Üç çocuk annesi kadının erkek meslektaşlarına karşı özgüveni de yerinde: “Erkekler bunu yapabiliyorsa, kadınlar neden yapamasın? Sadece kamyon kullanan erkeklerden de daha iyiyim. Hem kamyon hem de vinç kullanabiliyorum.”

Nausheen Dadahboy ( Bayley Sweitzer) “Erkek işleri” yapan kadınlar Pakistan’ın ilk kadın kameramanı

Amerikan-Pakistan uyruklu kameraman Nausheen Dadabhoy, pek çok başarılı prodüksiyonda görev aldı. Kamera oldukça ağır belki de bu yüzden bu işi yapan tek kişi oldu: “Film endüstrisinde kameramanların sadece yüzde 2’si kadın. Dünyayı kadınların perspektifinden göstermek önemli.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Rivas ) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Maçoluk hala yaygın”

Fiziksel açıdan zorlu mesleklerde kadınlara erkeklere olduğu kadar güvenilmiyor. Nikaragua’nın Managua kentinden Yolaina Talavera, itfaiyeci olarak çalışıyor: “Başta erkekler bu zorlu eğitime uzun süre katlanamayacağımı düşündü. Ancak onlara başarabildiğimi gösterdim.”

A Female Mechanic At Asia's Largest Trucking Halt Point In Delhi (Barcroft Media via Getty Images) “Erkek işleri” yapan kadınlar Sarili kamyon tamircisi

Shanti Devi, Delhi’deki Asya’nın en büyük oto sanayinde çalışıyor. Eşiyle birlikte 20 yıldır bir tamirhane yönetiyor. Yani her gün kamyon lastiklerini değiştirip takıyor: “Elleriniz hep çok kirli oluyor. Pek çok müşteri için tamirci olarak bir kadın hala alışılmadık bir durum.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/J. Lee) “Erkek işleri” yapan kadınlar İnşaatta cinsiyet eşitliği

Deng Qiyan, Pekin’de bir oda teçhizatçısı. 47 yaşındaki Çinli, çalıştığı inşaat alanlarında kadın olarak her zaman eşit muamele görmüyor: “Buna karşı bir şey yapamazsınız. Ancak aşağı tükürüp devam edeceksiniz.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/R. Duvignau) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kızlar otomobillerle de oynayabilir”

Valerie Perron, her gün teknesiyle Fransa’nın güneybatı sahillerine istiridye yakalamaya gidiyor. 53 yaşındaki Perron, eğitimin cinsiyet eşitliğinin anahtarı olduğu görüşünde: “Çocukları eğitecek olan kadınlar yani anneler. Küçüklükten itibaren erkek çocuklarının bebekler, kız çocuklarının da otomobillerle oynayabileceğini öğretmek bizim elimizde.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/S. Vera) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kadınlar kendini daha fazla ispat etmek zorunda”

Rüzgar tünelinde uçmak… Paloma Granero, Madrid’deki Skydiving Parkı’nda bunun nasıl yapılacağını gösteriyor: “Benim işimde erkekler her zaman çok iddialı olmak zorunda değil ancak biz kadınlar kendimizi her gün yeniden ispat etmek zorundayız.”


dpa/ÖA,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Kadın

Yargıtay’dan nafaka için emsal karar

AleviNet

Published

on

İcra Ceza Mahkemesi, tedbir nafakası borcunu ödemeyen genç adamın, ‘Nafaka hükümlerine uymamak suçundan’ İcra ve İflas Kanunu’nun 344/1. maddesi gereğince 3 aya kadar tazyik hapsi cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Adalet Bakanlığı, kararın kanun yararına bozulmasını talep etti. Yargıtay 19. Ceza Dairesi, tedbir nafakası sorumluluğunun ortadan kalktığına karar verdi.

Yargıtay kararında; ”Davacı kadın ile davalı adam arasında görülmekte olan boşanma davası sürecinde çiftin çocukları için tedbir nafakasına hükmedildi. Yapılan yargılama sonucunda nafaka alacağının dayanağını oluşturan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi nafakaların iştirak ve yoksulluk nafakası olarak devamına hükmetmiştir. Karar kesinleşmiştir.

Şikayet tarihi itibariyle boşanma ilamı ve bununla hükmedilen iştirak nafakasına dair ilamın kesinleşmiş olduğunun, eşe ve çocuklara önceki ilamla verilmiş olan tedbir nafakasının boşanma ilamının kesinleşmesi ile son bulacağı ortadadır. Bu ilama dayanılarak yapılmış ek bir talep ve gönderilmiş yeni bir icra emri bulunmadığının, iştirak ve yoksulluk nafakasına dönüşen tedbir nafakasının İcra Müdürlüğünce tahsilinin ise ancak kesinleşen kararın ayrıca takibe konulması veya aynı dosya üzerinden yeni talep açılarak buna ilişkin icra emrinin tebliğiyle mümkün olacağının anlaşılmaktadır. Sanığa isnat edilen suçun oluşmadığı nazara alınmadan, beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesinde isabet görülmemiştir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma istemine dayanan ihbarname içeriği yerinde görüldüğünden kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.” denildi.

Continue Reading

Kadın

Evdeki tartışma faciaya döndü! Eşini ve kızını öldürdü

AleviNet

Published

on

Alınan bilgiye göre, Hilali Mahallesi’nde yaşayan C.E. (43) ile eşi Filiz (40) ve kızı Rukiye (17) arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle tartışma çıktı.

Tartışma sırasında, 8 çocuk babası C.E, eşi Filiz ve kızı Rukiye’yi av tüfeğiyle yaraladı. Çevredekilerin ihbarı üzerine, olay yerine jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Evden çıkmayı reddeden C.E, güvenlik güçlerinin iknası sonrası jandarma ekiplerine teslim oldu. Eve giren sağlık ekipleri, yaralı anne ve kızının, hayatını kaybettiğini belirledi.

Olay yeri ekiplerinin yaptıkları inceleme sonrasında anne ve kızının cesedi, Halfeti Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bu arada, olay sırasında evde bulunan 7 çocuğun ise koruma altına alındığı, psikolojik destek almaları için yetkililerin çalışma başlattığı öğrenildi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI