Connect with us

.

Dünya

Papa’dan kilise içinde cinsel tacizleri ihbar etmeyi zorunlu kılan yasa

AleviNet

Published

on

AFP – Papa Francesco

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, kilise içindeki cinsel taciz skandallarıyla mücadele amaçlı bir kararname yayımlayarak dünya genelindeki tüm Katolik din adamlarına cinsel taciz vakalarını ve bu vakaların üzerinin örtülmesi girişimlerini üstlerine ihbar etme zorunluluğu getirdi.

1 Haziran’da yasalaşarak yürürlüğe girecek olan kararname ile Katolik Kilisesi içinde, çocuklara ve savunmasız durumdaki yetişkinlere yönelik cinsel istismar; tehdit, şiddet ve nüfuzun kötüye kullanımı vasıtasıyla cinsel eylemlere zorlama ve çocuk pornografisi içeren suçlarla ne şekilde mücadele edileceği belirleniyor. Bu suçların bildirilmesini kolaylaştırmak için her piskoposluk bölgesinde kamuya açık ve erişilebilir bir ihbar sistemi kurulması, gerekirse bu iş için özel bir ofis açılması ve fon oluşturulması öngörülüyor.

Bu suçlardan haberdar olanların üstlerine ya da doğrudan Vatikan’a ihbarda bulunması zorunlu hale getiriliyor. Yönetim birimlerinin de istisnai durumlar dışında 90 gün içinde soruşturmayı tamamlaması isteniyor.

İhbarda bulunanların korunması ve taciz mağdurlarına “haysiyet ve saygı” çerçevesinde tıbbi, psikolojik, ruhani destek sağlanması da öngörülüyor.

Bu yasal düzenlemeler, 3 yıllık bir deneme süresi boyunca geçerli olacak.

‘Dünyanın ışığı sizsiniz’

Latince “Dünyanın ışığı sizsiniz” anlamına gelen “Vos estis lux mundi” adlı kararnamenin girişinde Papa, cinsel taciz suçlarının “mağdurlara fiziksel, psikolojik ve ruhani zarar verdiğini, inananları da yaraladığını” vurguladı. Papa Francesco, “geleceğe umutla bakabilmek için geçmişin acı derslerinden ders almaya devam etmek gerektiğini” söyledi ve bunun için de sorumluluğun öncelikle din adamlarına düştüğünü belirtti.

Papa Francesco, Katolik Kilisesi’nin modern zamanlardaki en büyük krizlerinden olan cinsel taciz skandallarıyla mücadele amacıyla son aylarda bir dizi adım atmıştı. Çocuk tacizcilerine ve onları koruyanlara “sıfır tolerans” sözü veren Papa, Şubat ayında dünyanın her yerinden yönetim kademesindeki din adamlarının katılımıyla Vatikan’da “Kilisede Çocukların Korunması” başlıklı olağanüstü bir zirve düzenlemişti.

Bu zirvede yapılan istişarelerin ardından da geçen Mart ayında Vatikan şehir devleti ve diplomatik temsilciliklerini kapsayan bir yasal düzenleme yapılarak ihbar zorunluluğu, zaman aşımı süresinin uzatılması gibi tedbirler alınmıştı.

Bugün duyurulan yeni yasa ise tüm dünyadaki Katolik din adamlarını ilgilendiriyor. Yeni yasa medyada “çığır açıcı”, “devrimsel”, “sert yumruk” gibi ifadelerle yer aldı.

Ancak taciz mağdurları, Vatikan’ın bu suçların sivil makamlara ve kolluk güçlerine ihbarını da zorunlu hale getirmesini talep ediyordu. Vatikan ise, polise zorunlu ihbar konusunda her ülkenin farklı yasalara sahip olduğunu, Kilise kanununun medeni kanunların önüne geçemeyeceğini savunuyordu. Yeni yasayla da polise ihbar zorunluluğu konusunda yerel medeni kanunlar referans gösteriliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Mısır’da Sisi karşıtı gösteriler

AleviNet

Published

on

Mısır’da başkent Kahire dahil bazı kentlerde düzenlenen gösterilerde Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi istifaya davet edildi.

Sürgünde yaşadığı İspanya’dan Sisi’ye muhalefet eden Mısırlı iş adamı Muhammed Ali’nin cumhurbaşkanı ve orduyu yolsuzlukla suçlayarak halkı sokağa çıkmaya çağırmasının ardından düzenlenen gösteriler Cuma gecesi gerçekleşti.

Göstericiler Cumhurbaşkanı Sisi'nin istifasını istedi

Göstericiler Cumhurbaşkanı Sisi’nin istifasını istedi

Başkent Kahire’deki eylem, Arap Baharı’ndaki gösterilerin merkezi olan Tahrir Meydanı’nda düzenlendi. Bölgedeki AFP muhabiri, polisin onlarca göstericinin katıldığı eyleme biber gazıyla müdahale ettiğini ve en az beş protestocunun gözaltına alındığını bildirdi.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları da olaylarda gözaltına alınan göstericiler olduğunu belirtti.

Sosyal medyada yayınlanan video ve fotoğraflara göre, Mısır’da Cuma gecesi Kahire dışında İskenderiye ve Süveyş dâhil bazı kentlerde de düşük katılımlı gösteriler düzenlendi.

Reuters gözaltına alınan göstericiler olduğunu duyurdu

Reuters gözaltına alınan göstericiler olduğunu duyurdu

Mısır’da 2013 yılında Muhammed Mursi’nin devrildiği askeri müdahaleye öncülük eden eski general Sisi, 2014’te katılım oranının yüzde 50’nin altında kaldığı seçimde oyların yüzde 97’sini alarak cumhurbaşkanı seçildi. Dört yıl sonra ise Sisi destekçisi olan bir adaya karşı yarıştığı seçimi aynı oy oranıyla kazandı. Ancak Sisi’nin popülaritesi son dönemde ekonomik kemer sıkma önlemleri nedeniyle azaldı.

DW,AFP,rtr/CÖ,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Devrim Muhafızları olası saldırılara karşı tehdit etti

AleviNet

Published

on

General Hüseyin Salami, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında “Kim ki topraklarının savaş alanına dönmesini istiyorsa, buyursun” dedi.

Salami, “Bir savaşın İran topraklarına uzanmasına asla izin vermeyeceğiz” diye ekledi.

Bu tehdit, ABD’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi üzerine Körfez’e ek birlikler gönderecekleri yönünde Cuma günü yaptığı açıklamadan sonra geldi.

ABD, 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın stratejik petrol tesislerine yönelik saldırıdan İran’ı sorumlu tutuyor. İran reddediyor. Saldırıyı Yemenli Husiler üstlenmişti. Ancak bu üstlenme, birçok batılı iktidar tarafından “az güvenilir” olarak değerlendiriliyor.

Saldırıda Suudi petrol üretiminin yarısı durdu ve küresel petrol pazarları etkilendi.

ABD ayrıca bu gerekçe ile İran Merkez Bankası’na yönelik yaptırımları sertleştirdi. ABD Başkanı Trump, bu yaptırımların şimdiye kadar bir ülkeye karşı yapılmış en sert yaptırımlar olduğunu belirtti. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırım açıklamasında “Devrim Muhafızları’na, terörizmi finanse etmek için artık para gitmeyeceği anlamına geliyor” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu Cumartesi yaptığı açıklamada yaptırımlara tepki göstererek, “Amerikan yönetiminin umutsuzluğunun işareti” dedi. Zarif, Merkez Bankası’na yönelik yaptırımların İran halkını gıda ve ilaçtan mahrum bırakma girişimi olduğunu söyledi. “İran halkının gıda ve ilaçlara erişimini bloke etmek tehlikeli ve kabul edilemez bir girişimdir.”

Continue Reading

Dünya

Yemenli Husiler Suudilerle barış yapmaya hazır!

AleviNet

Published

on

Başkent Sana’nın kontrolünün ele geçirilmesinin beşinci yıldönümünde Husilerden beklenmedik bir açıklama geldi. Husi milisleri Cuma günü, Suudi Arabistan’a yönelik saldırıları durdurarak, barış yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Bu açıklama 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın iki stratejik petrol tesisine yönelik dron ve füze saldırıları ardından geldi. Saldırılar, Suudi petrol üretimini felce uğratmıştı. Suudi Arabistan ve ABD, İran’ı sorumlu tutarken, saldırıyı Husiler üstlenmişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, petrol tesislerine saldırıyı “savaş eylemi” sayarken, Cuma günü bir açıklama yapan Pentagon şefi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi üzerine Körfez’e ek birlikler göndereceklerini açıkladı.

Husilerin Siyasi Konsey Başkanı Mehdi Maşat, Suudi Arabistan topraklarına yönelik tüm saldırıları durdurmayı öngördüklerini belirtirken, bu yönlü daha güçlü bir yanıtın Suudilerden de gelmesini umut etti.

Maşat’a göre bu girişim, kimseyi dışlamayan genel bir ulusal uzlaşıyı tamamlamak için ciddi görüşmeler yoluyla barış sağlamamayı hedefliyor. Bu uzlaşının, Suudi topraklarına yönelik dron, balistik füze ve diğer yöntemlerle saldırıların tümünü durdurmayı da içerdiği kaydedildi.

“Savaşın sürdürülmesi kimsenin yararına değil” diyen Maşat, uluslararası Sana havaalanının açılması ve stratejik Hudeyde limanına serbest erişimin sağlanmasını istedi. Hudeyde limanı, insani yardımlar ve ithalatların temel kapısı olarak dikkat çekiyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI