Connect with us

.

Yaşam-Ekoloji

180 yıllık meşe ağacını söken çifte 600 bin dolar para cezası

AleviNet

Published

on

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, koruma altındaki bir alanda bulunan 180 yıllık ağacı başka bir yere taşımak için söken çiftin, ağacın ölmesi ve doğal yapının bozulması sebebiyle para cezası ödemesine karar verildi.

Her yerinden dallar çıkan uzun ve dev gövdeli meşe ağacı, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde koruma altına alınmış bir arazide 180 yıldır özgürce büyüyordu.

Ancak bir gün iş makineleri ve buldozerler, Toni ve Peter Thompson’ın sahibi olduğu, San Franciso şehrinin hemen kuzeyindeki bu ağaçlık alana gelerek ağacı söktü.

Geçen ay mahkeme tutanaklarına yansıyan ifadelere göre, Thompson çifti bu arazide yeni bir ev yapmaya ve tarihi ağacın da bu evin bahçesini süslemesine karar verdi.

180 yıllık meşe ağacıyla birlikte yakınlarındaki iki tarihi ağacı daha söken Thompson çiftinin bu hareketi, ağaçların çevresindeki tüm bitkilerin ölmesine ve doğal yapının ciddi oranda zarar görmesine yol açtı.

Kendilerine de pahalıya mal oldu.

Nisan ayında Sonoma Bölgesi mahkemesinin aldığı 56 sayfalık karar açıklandı. Hakkında koruma kararı bulunan ve kendi doğal haline bırakılması kanunen mecburi olan 34 dönümlük araziye bilerek ve isteyerek zarar verdikleri gerekçesiyle, Thompson çiftinin zararı karşılamak için 586 bin dolar ceza ödemesine karar verildi.

Hakim Patrick Broderick, Thompson çiftini dava eden Sonoma Arazi Sorumlusu’nu haklı buldu. Çiftin kanuna aykırı davranırken ‘defalarca da yalan beyanda bulunduğuna’ kanaat getirdi.

Washington Post’a konuşan davacı tarafın avukatı Sarah Sigman, “Bu çok düşünceli, istediğimiz tüm alanları eksiksiz olarak kapsayan bir karar oldu, bu en başından beri korkunç bir yasa ihlaliydi” dedi.

Thompson çiftinin avukatı Richard Freeman ise, doğal yapıya verilen zararın bilerek ve isteyerek yapılmadığını; çiftin burada yaşamayı doğal güzelliğe hayran kaldığı için tercih ettiğini söylüyor.

Ancak çiftin başka bir yere taşımak için söktüğü 180 yıllık meşe ağacı, yeni yerinde tutunamadı ve öldü. Diğer iki ağacın taşınma çabası da başarısızlıkla sonuçlandı.

2014’teki olayın ardından aynı yılın Aralık ayında çifte, koruma yasasını ihlal ettiklerine dair resmi bir yazı gönderildi. Ancak mahkeme, bu notu aldıktan sonra Sonoma Arazi Sorumlusu ile işbirliği içinde hareket edeceğini beyan eden çiftin iyi niyetten uzak hareket ettiğini ve dava açılana kadar işbirliği de yapmadığına karar verdi.

Dava 19 günde sonuçlandı. Şimdi Thompson çifti, yeni anlaştıkları avukat Freeman ile birlikte karar itiraz etmeye hazırlanıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam-Ekoloji

Hakkarililer Ters Lale yetiştirmeye başladı

AleviNet

Published

on

Anavatanı Hakkari olan Ters Lale (Guldexwin) son dönenlerde bilinçsizce ve kaçak bir şekilde toplandığı için tükenme noktasına geldi. Bir dönem Hakkari’nin hemen hemen her bölgesinde yetişen Ters Lale, bugün dağlarda çok az sayıda yetişiyor. Sözde koruma altına alınmasına rağmen yer yıl binlerce Ters Lale çiçeğinin şehir dışına gizlice çıkarıldığı belirtiliyor. Dünyada sadece Hakkari dağlarında yetişen ve Hakkari’nin simgesi endemik bir bitki olan Ters Lale bilinçsizce toplandığı takdirde yok olacak.

Bin 500 ile 3 bin rakımlarda yetişebilen Ters Lale, birçok hikaye ve efsaneye konu olmuş. Daha önce Hakkari’de yaşayan Asurların, her sabah çiçeklerinden göz yaşı damlası gibi berrak su damlattığı için Ağlayan Lale, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği zaman, Meryem Ana’nın göz yaşlarından yere akan damlalarla yetiştiğine inananlar adına “Ağlayan Gelin” Halk arasında Gul Nuxîn olarak adlandırılmaktadır. Ters Lale aynı zamanda Hristiyanlarca kutsal çiçek olarak da kabul edilir.

HER BAHÇEDE GÖRMEK MÜMKÜN

Kürt halkı ve dünya hakları açısından kutsal ve değerli olan Ters Lale’nin bilinçsizce toplanmasına ve kaçak yollarla Hakkari dışına çıkarılmasına Hakkari halkı tepki gösterdi. Halk kendi kültürü ve mirası olan Ters Lale’ye sahip çıkmaya başladı. Hakkari merkez ve mahallelerinde yurttaşlar bahçelerinde Ters Lale dikti. Bugün Hakkari’de hemen hemen her bahçede Ters Lale görmek mümkün.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Afrika sıcakları geliyor

AleviNet

Published

on

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, Afrika üzerinden gelen sıcak havayla ülkede sıcaklıkların 5-10 derece artması bekleniyor.

Sıcaklıkların özellikle salı gününden itibaren iç kesimlerde mayıs ayı ekstrem değerlerine ulaşacağı öngörülüyor.

Bazı illerde beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara’da 34, İstanbul’da 31, İzmir’de 35, Şanlıurfa’da 39, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’de 38, Denizli, Düzce ve Malatya’da 36, Bursa, Konya, Adana ve Diyarbakır’da 35, Kayseri ve Isparta’da 33 dereceye ulaşması bekleniyor.

Beklenen sıcak havayla güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatlerinde başta kronik rahatsızlıkları olanlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere vatandaşların güneş ışına doğrudan maruz kalmamaları, sıcaktan korunmak için önlem almaları uyarısında bulunuldu.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

İklim için küresel eyleme Qamışlo da katıldı

AleviNet

Published

on

“FridaysForFuture” iklim hareketinin dünya genelinde gençlere yaptığı çağrıya Qamışlo da ses verdi.

Rojava Üniversitesi’nde okuyan 50’den fazla öğrenci pankartlar ve sloganlar eşliğinde şehrin sokaklarında yürüyerek, kentteki kirlilikten küresel iklim değişikline bir çok ekolojik meseleye dikkat çekti.

Öğrenciler bu eylemle, Küresel Eylem çağrısı yapan iklim hareketi Fridays For Future eylemlerine dahil olduklarını duyurdu.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI