Connect with us

.

Dünya

Pakistan’dan Çin’e satılan bir gelinin öyküsü

AleviNet

Published

on

Beşir Ahmet, kızları için en iyisini istemişti. Pakistan’ın doğusundaki Lahore kentinde yaşayan Ahmet, orta halli bir aileye mensup. 60 yaşındaki Ahmet, bir engelli ve kızının düğün masraflarını karşılayıp karşılamayacağını bilmiyor.

DW’ye konuşan Kuran kursu öğretmeni ve dört çocuk babası Ahmet, “Bu zor bir işti” diyor. Kızı için çaresizce münasip bir damat arayışına girişmiş. Daha sonra evlilik arabuluculuğu kurumundan temsilciler gelerek ona bir teklif sunmuşlar. “Gelip 24 yaşındaki kızım Yamna Bibi’ye Çan Yen Ming isimli bir Çinli’nin evlenme teklif ettiğini söylediler. Kendisi kısa süre önce Müslüman olmuş. Çan’ın, tüm düğün masraflarını karşılamak istediğini ve kızımın Çin’de çalışmasına izin vereceğini aktardılar.”

Bibi ve Çan, 4 Ocak tarihinde evlenmişler. Ahmet, “Bu benim için büyük bir rahatlama oldu. Düğünden sonra kızım, pasaportu ve vizesi hazır olana kadar bir buçuk ay kadar İslamabad’da kaldı. Çin’e gidene kadar sürekli olarak iletişim halindeydik” diye anlatıyor.

Evlilik kabus oldu

Ahmet, kızının Çin’de bir iş bulacağını ve maaşıyla Pakistan’daki ailesine para desteği göndereceğini umuyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. Bibi onu bir gün aradı ve telefonda ağlamaya başladı. Ahmet, duyduklarını “Kızım bana dolandırıldığımızı söyledi. Çan, ajansın iddia ettiği üzere bir iş insanı değilmiş. Kızımı fuhuş yapmaya zorlamış. Bibi direndiğinde de onu dövmüş” sözleriyle anlatıyor.

“Evlilik arabulucularını aradım. Patronları kendini David olarak tanıtıyor ama gerçekteki adı Wei Lin Ping. Kendisini durumla ilgili olarak bilgilendirdim. Ama yanıtı beni şoke etti. Kendisi, Çan’ın Bibi için 12 bin eurodan fazla bedel ödediğini ve kızımı geri istiyorsam bu meblayı kendilerine vermem gerektiğini söyledi.”

Pakistan China Menschenhandel Bräute Braut Hochzeit (picture-alliance/AP Photo/D. Kang)

Çin’in Jiangsu eyaletindeki bir evlilik ajansının reklamını yapan duvar yazısı

Ahmet yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Daha sonra bunların, sahte evlilikleri insan ve organ ticareti için kullanan bir suçlu çetesi olduğunu öğrendim. Ancak umudumu kaybetmedim ve Çin’deki Pakistan Büyükelçiliği çalışanlarıyla iletişime geçtim. Kızımı onlar kurtardı ve eve güvenli bir biçimde dönmelerini sağladılar. Bibi 3 Mayıs’ta Pakistan’a geri döndü.”

Yamna Bibi, yaşadıklarını anlatırken babasının yanında oturuyor. Bibi, yaşadıklarının hayatını mahvettiğini söylüyor. Bibi ve babasının ricası üzerine haberimizde isimlerini değiştirdik.

Organize suç

İnsan ticareti ve sahte evlilik dolandırıcılığı, elbette Bibi’nin yaşadıklarından ibaret değil. Son haftalarda Bibi’ninkine benzer birçok olay ortaya çıktı. Bunların çoğunda Çinli erkekler ile Pakistanlı veya Çinli işbirlikçileri genç Pakistanlı kadınları kandırarak evliliğe zorluyor.

Alt ve orta sınıfa mensup birçok Pakistanlı, daha iyi yaşam şartlarına kavuşmak için ülkeyi terk etmek istiyor. Çin ilk tercihleri değil ancak kıt kanaat geçinenler için çekici bir seçenek.

Çin’in Güney Asya’ya yatırımları

Son birkaç yıldır Pakistan’a gelen Çinlilerin sayısı da artmış durumda. Bunun nedeni Çin’in Güney Asya ülkesine giderek daha fazla yatırım yapması. 2015 yılında Pekin, Pakistan’da 46 milyar dolar değerinde bir proje yürüteceklerini duyurdu. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC), Çin’in “yeni İpek Yolu” olarak  nitelendirilen altyapı girişimi “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin en önemli bileşenlerinden biri olarak görülüyor.

Böylece Pekin, Pakistan’daki etkisini genişletmek ve etki alanını Güney Asya’daki diğer ülkelere genişletmek ve böylece Hindistan ve ABD’nin bölgedeki etkisini zayıflatmayı hedefliyor. Bugün çok sayıda Pakistanlı, ülkelerinde yaygınlaşan Çinli firmalarda çalışabilmek için Çince öğreniyor.

İnsan ticareti ağıyla mücadele

Sahte evlilik haberleri ve fotoğrafları sosyal medyada hızlı bir biçimde yayılıyor. Bunun ardından devlet kurumları harekete geçiyor. Pakistan merkezli bir televizyon kanalı geçen ay, Lahore’deki bir evlilik ajansına sızarak çocuklarını para ve vize karşılığında Çinlilerle evlendiren yoksul aileler konusunda bilgi toplamayı başardı.

Muqadas Ashraf (picture-alliance/AP Photo/K.M. Chaudary)

Mukaddes Eşref, kendisini sürekli döven Çinli eşinden ayrılan bir diğer mağdur kadın

Pakistan’ın federal kriminal araştırma departmanı Perşembe günü, yerli kadınlarla evlenmek üzere Pakistan’a gelen Çinliler için bir otel olarak işlev gören bir binanın da aralarında bulunduğu bir dizi yerde arama yaptı. Polis, yaptığı baskınlar sonucunda birçok Çinli ve Pakistanlı’yı gözaltına aldı. Polis şimdi, sahte evlilik skandalı soruşturmasının kapsamını genişletmek istiyor. Alman haber ajansı dpa’ya konuşan bir polis temsilcisi, “Çinli çeteler müthiş organize bir biçimde çalışıyorlar” dedi.

Pekin ise durumu çok daha farklı görüyor. Çin Büyükelçisi, Pakistan merkezli gazete Dawn’a verdiği mülakatta, “Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın ilgili soruşturmasında, Çin’de yaşayan Çinlilerle evlenen Pakistanlı kadınlara ilişkin zorunlu fuhuş ya da organ ticareti tespit edilmediğini” aktardı. Büyükelçi, “Çin, yasa dışı evlilik arabuluculuğuna karşı Pakistanlı güvenlik makamlarıyla işbirliği yürütmektedir. Çin ve Pakistan vatandaşlarını uyanık olmaya ve dolandırılmaya müsaade etmemeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Hükümetimiz hakları ihlallerine göz yumuyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Pakistan makamlarının Pakistan’dan Çin’e insan ticareti haberlerine ilişkin “tetikte” olduğunu söylüyor. Örgüt, en az beş Asya ülkesinden Çin’e bu tür “gelin” ticareti vakalarının “rahatsızlık verici derecede benzer” olduğunu ifade ediyor.

Karaçi merkezli bir sivil toplum örgütü olan Pakistan İnsan Hakları Komisyonu’nun temsilcisi Asad But ise İslamabad hükümetinin Pakistan’da yaşayan Çin vatandaşları konusunda uyanık olmaları gerektiğini söylüyor. But, “İnsan ticareti büyük bir insan hakları ihlalidir. Hükümetimiz bir yandan Batılı sivil toplum örgütlerini kapanmaya zorluyor, diğer yandan insan ticaretine bulaşmış Çinlilere göz yumuyor” diyor.

Pakistan hükümetinin Çin vatandaşlarına vize vermemesi gerektiği görüşünü savunan But’a göre, Çin-Pakistan ilişkilerinin karşılıklı saygı çerçevesinde yürütülmesi gerekiyor ve ekliyor: “Pakistanlıların Çin vizesi alması çok zor. Ama her Çinli ayrıntılı bir inceleme yapılmaksızın Pakistan’a gelebiliyor.”

S. Khan / İslamabad

© Deutsche Welle Türkçe

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Venezuela’daki krizin aşılması için Oslo süreci başlıyor

AleviNet

Published

on

Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido, gelecek hafta Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun temsilcileriyle görüşmek üzere Oslo’ya temsilci göndereceğini söyledi. Norveç’in başkentindeki görüşme, Maduro ile Guaido cepheleri arasında yüz yüze yapılacak ilk resmi görüşme olacak.

Venezuela’da iktidar üzerinde hak iddia eden iki tarafın temsilcileri, geçen hafta birbirlerinden bağımsız olarak Oslo’ya gitmiş ancak ikili bir görüşme yapmamışlardı.

Continue Reading

Dünya

AP seçimlerinde sosyal demokratların tarihi yenilgisi

AleviNet

Published

on

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkede Perşembe gününden bu yana 500 milyona yakın seçmen sandık başına çağrıldı. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 751 sandalyesi için milletvekillerinin belirleneceği seçimin ilk ayağı Hollanda ile İngiltere başladı ve 21 ülkede sandıkların kurulmasıyla sona erdi.

2014’teki seçimlere göre seçime katılımın bütün Avrupa çapında yüksek olması dikkat çekti. Katılım oranı AB’nin en kalabalık ülkeleri olan Almanya’da yüzde 43’ten yüzde 60’a, Fransa’da ise yüzde 35’ten yüzde 43’e yükseldi. Almanya’da ve bazı ülkelerde sandıklar kapanırken, Fransa’da ise oy verme işlemi saat 20’de sona erecek.

ALMANYA’DA SPD KAN KAYBETTİ, YEŞİLLER YÜKSELİŞTE

Alman televizyon kanalı ZDF’nin yayınladığı ilk sonuçlara göre Merkel hükümetinin ortakları oy kaybetti. Başbakan Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU)’nin oy oranı yüzde 30’tan yüzde 28’e düşerken, hükümetin diğer ortağı Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) cephesinde tarihi bir yenilgi yaşandı.

2014’te yüzde 27 oy alan SPD bu kez 15’te kaldı. Yeşiller Partisi ise şaşırtıcı şekilde yüzde 11 oy oranında artış sağlayarak yüzde 21’e çıktı. Böylelikle Alman siyasetinde Yeşiller, yıllardır sosyal demokratların elinde bulunan ikinci büyük siyasi güç koltuğuna da oturmuş oldu. Sol Parti ise yüzde 1,9 oy oranında oy kaybederek yüzde 5,5’e düştü. Sol Parti’nin AP 5 veya 6 sandalye sahip olması bekleniyor. Sol Parti’nin liste başı adayları Özlem Alev Demirel ve Martin Schirdewan’dı.

Diğer Avrupa ülkelerindeki ilk sonuçlar ise şöyle:

AVUSTURYA: Geçtiğimiz hafta aşırı sağcı lider Heinz-Christian Strache’nin kaset skandalıyla sarsılan ve erken seçim kararının alındığı Avusturya’da sandıktan birinci başbakan Sebastian Kurz’un partisi Avusturya Halk Partisi (ÖVP) çıktı. Sandıkların saat 18’de kapandığı ülkede oylarını yüzde 7,5 artıran ÖVP yüzde 34 oy aldı. Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 23, aşırı sağcı Strache’nin partisi Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) ise yüzde 17 ile üçüncü olması bekleniyor.

BULGARİSTAN: İlk sonuçlara göre Bulgaristan’da seçimin galibi başbakan Boiko Borissow’un liderliğindeki halk partisi GERB. Oyların yüzde 32’ini alması beklenen GERB AP’nin en büyük grubu Avrupa Halk Partisi (EVP)’nin üyesi. Sosyalistler ise yüzde 23 oy oranıyla ikinci olurken, ülkedeki Türk azınlığın partisi DPS ise yüzde 13 oy aldı.

ROMANYA: Bugün Avrupa çapında gözlerin çevrildiği bir başka ülke ise Romanya oldu. AP seçiminin yanı sıra hükümetin hazırladığı yargı reformuna ilişkin de halk oylaması gerçekleşti. Bundan dolayı seçime katılımın yüksek olduğu gözlenen ve sandıkların saat 20’de kapanacağı Romanya’da, Avrupa çapında Romanyalı vatandaşlar da oy vermek için konsoloslukların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

AP’NİN YENİ RENGİ NASIL OLACAK?

751 sandalyenin bulunduğu AP’nin yeni renginin bugünkü seçim sonuçlarının ardından nasıl olacağı merak ediliyor. Alman ARD televizyonun tahminlerine göre AP’nin en büyük grubu Avrupa Halk Partisi (EVP) 42 sandalye kaybederek 175 parlamentere sahip olacak. Aynı şekilde ikinci büyük grup sosyalistler/sosyal demokratların da 40 sandalye kaybederek 146 sandalyeyi elde etmesi bekleniyor. Ayrıca diğer grupların sandalye sayısının şu şekilde olması tahmin ediliyor; Liberaller 79, Yeşiller 66, Sol 48, Muhafazakarlar 62, EFDD 56, ENF 59.

Continue Reading

Dünya

Fransa’da aşırı sağcıların zaferi

AleviNet

Published

on

Avrupa Birliği’nin 28 ülkesinde tamamlanan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde gözler aşırı sağcıların ne kadar oy alacağındaydı. Almanya’nın ardından Avrupa Parlamentosu (AP)’de en fazla parlamentere sahip olan Fransa’da sandıkların saat 20.00 ile kapanmasıyla aşırı sağcılar da ilk zaferini elde etmiş oldu.

Fransız BFMTV televizyonunun sandıkların kapanmasından sonra açıkladığı sonuçlara göre Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birleşme (Front National-FN) yüzde 24,2 oranında aldı. Böylelikle 2014’te gerçekleşen AP seçimlerinde aşırı sağcılar yüzde 24,8 oy olmuştu. Aşırı sağcılar oyunu az farkla korumayı başarırken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi LREM (İlerleyen Cumhuriyet) ise yüzde 22 oranıyla ikinci oldu.

Fransa’nın ardından aşırı sağcılar ve milletçiler cephesinde gözlerin çevrildiği bir başka ülke ise İtalya. Sandıkların saat 23’te kapanacağı İtalya’da kimi anketlere göre İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin liderliğindeki aşırı milliyetçi Liga en az yüzde 30 oranında bir başarı elde edecek.

Fransa’dan Ulusal Birleşme, İtalya’dan Liga, Avusturya’dan FPÖ ve Hollanda’dan Geert Wilders liderliğindeki PVV Avrupa Parlamentosu’nda Özgürlükler ve Uluslar Avrupası (ENF) grubunu oluşturuyor. ENF’nin 751 sandalyesi bulunan AP’de toplam 57 sandalyeyle temsil edileceği tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkede Perşembe gününden bu yana 500 milyona yakın seçmen sandık başına çağrıldı. Avrupa Parlamentosu’nun 751 sandalyesi için milletvekillerinin belirleneceği seçimin ilk ayağı Hollanda ile İngiltere başladı ve 21 ülkede sandıkların kurulmasıyla sona erdi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI