Connect with us

.

Güncel

Avrupa Vicdani Ret Bürosu’ndan Türkiye’ye eleştiri

AleviNet

Published

on

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Avrupa kurumlarına dünya çapındaki vicdani retçiler için daha fazla girişimde bulunması çağrısını yaptı. EBCO Başkanı Friedhelm Schneider, 15 Mayıs Uluslararası Vicdani Ret Günü dolayısıyla Bonn kentinde yaptığı açıklamada vicdani retçiler ile ilgili geçen yılki durumu değerlendirdi. Schneider “Önemli Avrupa kurumlarının, ayrımcılığa maruz kalan ve baskı altında tutulan vicdani retçilere yönelik destek konusunda devam eden başarısızlıkları, insan hakları bağlamında yaşanan yardım ihlallerine zemin hazırlıyor” şeklinde konuştu.

EBCO Başkanı açıklamasında vicdani ret konusunda özellikle Türkiye, Azerbaycan, Yunanistan, Ukrayna ve Rusya’daki duruma dikkat çekti.

Schneider Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2006 yılında vicdani retçi Osman Murat Ülke davasında verdiği kararı hâlâ uygulamamasını eleştirdi.

Ne olmuştu?

AİHM, Ocak 2006’da aldığı kararla vicdani ret hakkını kullanan Almanya doğumlu Osman Murat Ülke’nin defalarca gözaltına alınması ile Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine hükmetmişti. Mahkeme Türkiye’yi sözleşmenin “insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele yasağı”nı düzenleyen 3’üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 11 bin euro tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Vicdani retçi Osman Murat Ülke tarafından AİHM’e yapılan başvuru “pilot dava” olma özelliğini taşıyordu. Türkiye,1949 yılından bu yana üyesi olduğu Avrupa Konseyi ülkeleri arasında vicdani ret hakkını vatandaşlarına tanımayan tek ülke olma özelliğine sahip.

AİHM’in vicdani ret konusunda 1990’lı yılların başlarına dayanan bir içtihadı bulunuyor.  AİHM vicdani retçiliğin Avrupa’da genel kabul görmüş olmasını dikkate alarak 2011 yılında Ermenistan’a karşı açılan bir davada, bu içtihadını revize etmişti. Bu bağlamda vicdani ret hakkının bulunmadığı ülkelerden gelen başvurular AİHM tarafından otomatik olarak “Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin ihlali” olarak değerlendiriliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Polis, kadın meslektaşını öldürdü

AleviNet

Published

on

Diyarbakır, Fabrika Mahallesi’ndeki bir apartmanda silah sesini duyanların ihbarıyla apartmana gelen polisler, kiralık dairede, meslektaşları Merve Ünal’ı kanlar içerisinde buldu.

Olay yerine çağrılan sağlık görevlilerince ilk müdahalesi yapılan ağır yaralı polis memuru Merve Ünal, ambulansla Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Acil serviste ameliyata alınan Ünal, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görevli olduğu belirtilen polis memuru Merve Ünal’ın cansız bedeni, otopsi için morga konulurken, polis memuru Muharrem Y., Merve Ünal’ı kendisinin vurduğunu söyleyerek, jandarmaya teslim oldu.

Polis memuru Muharrem Y.’nin ilk ifadesinde, Merve Ünal’ı, yaşadıkları tartışmanın ardından tabancasıyla vurduğunu söylediği öğrenildi.

Polisler olay yerinde inceleme yaparken, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da gelip, bilgi aldı.

Continue Reading

Güncel

Öcalan’ın çağrısı sonrası açlık grevleri sonlandırıldı

AleviNet

Published

on

PKK lideri Abdullah Öcalan’la 22 Mayıs’ta bir kez daha bir araya gelen Öcalan’ın avukatları, görüşmeye ilişkin ayrıntıları İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında duyurdu. Toplantı sonrasında Asrın Hukuk Bürosu adına dağıtılan yazılı açıklamada Öcalan’ın açlık grevlerinin “amacına ulaştığını ve sonlandırılması yönündeki çağrısını ısrarla vurguladığı” belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu çağrıdan sonra grevcilerin eylemi bırakacağına inanıyoruz. Esas olanın demokratik siyasal mücadele kültürü olduğunu, grevcilerin bedenen, ruhen ve zihnen sağlıklı olmalarının her şeyden önemli olduğunu ifade etti. Açlık grevleri konusunda Gandi’yi örnek vererek, Gandi’nin açlık grevini toplumsal mücadeleyle anlamlı kıldığını ifade etti.”

Continue Reading

Güncel

Leyla Güven, hastaneye kaldırıldı

AleviNet

Published

on

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, tecride karşı 200 gündür sürdürdüğü açlık grevini, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine bugün sonlandırdı.
Güven, ambulans ile evinden alınarak Memorial Hastanesi’ne getirildi. 

GÜVEN’DEN AÇIKLAMA

Hastaneye götürüleceği sırada kısa bir açıklama yapan Güven, şöyle dedi:
“Bu eylemin birinci gününden bugüne kadar destek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Bu kolektif direnişle Türkiye halkları ve Türkiye demokrasisi kazandı.
Sayın Öcalan’ın sesinin dışarı çıkması Türkiye’in demokratikleşmesi ve Ortadoğu barışı için çok önemliydi. Keşke hiçbir kayıp olmadan başarsaydık, yüreğimiz buruk ama gerçekten direniş kazandı.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI