Connect with us

.

Güncel

KHK’lı Prof. Savaş: Toplum insani standartlara ulaşma ümidiyle yaşıyor

AleviNet

Published

on

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’nde öğretim üyesi iken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve pasaportuna tahkik konulan kanser hastası Prof. Dr. Haluk Savaş, yurt dışında tedavi olabilme mücadelesini sürdürüyor.

Yargılandığı davada beraat etmesine ve yurt dışına çıkış yasağı kaldırılmasına rağmen pasaport alamayan Prof. Dr. Haluk Savaş, bu konuda hala olumlu bir gelişmenin olmadığını söyledi. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Savaş, sosyal medyada durumuna ilişkin yaptığı paylaşımların ve kendisine gelen desteğin ardından gece yarısı Adana Valiliği’ne çağrıldığını, pasaport alabilmesi konusunda bir ilerleme sağlanacağı umudu ile valiliğe gittiğini ancak iyi bir izlenim edinmediğini ifade etti:

“Oraya gittiğimde, kriz masası oluşturulduğunu düşündüm. Ancak oradaki insanların yüz ifadelerinden sanki konunun olumlu neticelenmeyeceği izlenimine kapıldım. Çağırılırken, ‘güzel gelişmeler olabilir’ şeklinde başlamıştı konuşma. Ama benim valilikte edindiğim izlenim, olumlu bir gelişme olmayacağı yönündeydi.”

Tedavisini yapan doktorun Sağlık Bakanlığı’nı aradığını ve bilgi almaya çalıştığını söyleyen Savaş, “Doktorum empati yeteneğine sahip, duyguları güçlü biridir. Yapılan konuşmalarda, benim kriminalize edilmeye çalıştığım izlenimine kapıldığını söyledi” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da kendisine destek verdiğini, Nüfus İdaresi Genel Müdürlüğü ile iletişime geçtiğini söyleyen Savaş, “Oradan olumsuz cevap gelebileceği yönünde bilgiye ulaştık” dedi.

Savaş, 2016 yılında KHK ile ihraç edildiğini ardından “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığını ve beraat ettiğini belirtti. Kendisini “siyasi muhalif” olarak nitelendiren Savaş, “Gezi döneminden beri siyasi muhalifim. Ancak inançlıyım. Kendimi sosyal demokrat-solcu Müslüman olarak tanımlıyorum. Hacca gittim, namazımı da kılıyorum” diye konuştu.

Tedavi için yurt dışına çıkma çabasını twitter hesabından paylaştığında bu kadar destek gelmesini beklemediğini belirten Savaş, “50 bine yakın tweet atıldı. Ben devlete kendimi ifade edememiş olmanın üzüntüsü ile sosyal medyadan seslenmek istemiştim.

Türkiye’de yüz binlerce insan benim konumumda, benim yaşadığım benzeri olayları yaşıyor. Türkiye’de sistem çökmüş olabilir. Laik, sosyal, hukuk devletinden önemli derecede uzaklaştığımız malum. Ciddi bir yönetim krizi yaşadığımız ortada. Ancak toplumda vicdanların çökmediğini görmek beni çok mutlu etti. Benim yaşadıklarıma verilen tepki  toplumun insani standartlara ulaşma ümidiyle yaşadığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Hülya Topcu

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Polis, kadın meslektaşını öldürdü

AleviNet

Published

on

Diyarbakır, Fabrika Mahallesi’ndeki bir apartmanda silah sesini duyanların ihbarıyla apartmana gelen polisler, kiralık dairede, meslektaşları Merve Ünal’ı kanlar içerisinde buldu.

Olay yerine çağrılan sağlık görevlilerince ilk müdahalesi yapılan ağır yaralı polis memuru Merve Ünal, ambulansla Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Acil serviste ameliyata alınan Ünal, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görevli olduğu belirtilen polis memuru Merve Ünal’ın cansız bedeni, otopsi için morga konulurken, polis memuru Muharrem Y., Merve Ünal’ı kendisinin vurduğunu söyleyerek, jandarmaya teslim oldu.

Polis memuru Muharrem Y.’nin ilk ifadesinde, Merve Ünal’ı, yaşadıkları tartışmanın ardından tabancasıyla vurduğunu söylediği öğrenildi.

Polisler olay yerinde inceleme yaparken, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da gelip, bilgi aldı.

Continue Reading

Güncel

Öcalan’ın çağrısı sonrası açlık grevleri sonlandırıldı

AleviNet

Published

on

PKK lideri Abdullah Öcalan’la 22 Mayıs’ta bir kez daha bir araya gelen Öcalan’ın avukatları, görüşmeye ilişkin ayrıntıları İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında duyurdu. Toplantı sonrasında Asrın Hukuk Bürosu adına dağıtılan yazılı açıklamada Öcalan’ın açlık grevlerinin “amacına ulaştığını ve sonlandırılması yönündeki çağrısını ısrarla vurguladığı” belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu çağrıdan sonra grevcilerin eylemi bırakacağına inanıyoruz. Esas olanın demokratik siyasal mücadele kültürü olduğunu, grevcilerin bedenen, ruhen ve zihnen sağlıklı olmalarının her şeyden önemli olduğunu ifade etti. Açlık grevleri konusunda Gandi’yi örnek vererek, Gandi’nin açlık grevini toplumsal mücadeleyle anlamlı kıldığını ifade etti.”

Continue Reading

Güncel

Leyla Güven, hastaneye kaldırıldı

AleviNet

Published

on

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, tecride karşı 200 gündür sürdürdüğü açlık grevini, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine bugün sonlandırdı.
Güven, ambulans ile evinden alınarak Memorial Hastanesi’ne getirildi. 

GÜVEN’DEN AÇIKLAMA

Hastaneye götürüleceği sırada kısa bir açıklama yapan Güven, şöyle dedi:
“Bu eylemin birinci gününden bugüne kadar destek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Bu kolektif direnişle Türkiye halkları ve Türkiye demokrasisi kazandı.
Sayın Öcalan’ın sesinin dışarı çıkması Türkiye’in demokratikleşmesi ve Ortadoğu barışı için çok önemliydi. Keşke hiçbir kayıp olmadan başarsaydık, yüreğimiz buruk ama gerçekten direniş kazandı.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI