Connect with us

.

Dünya

Avustralya genel seçimler için sandık başında

AleviNet

Published

on

AFP

Avustralya’daki sandıklarda, seçmenlerin ‘demokrasi sosisleri’ alabilecekleri büyük tezgahlar kuruluyor.

Avustralyalılar, siyasi kavgaların ülkenin son 10 yıldaki dördüncü liderini de iktidardan indirmesinin ardından yapılan ilk genel seçimlerde sandık başında.

Başbakan Scott Morrison, Malcolm Turnbull’ın yerine gelmesinden sonraki üç ayda muhafazakâr hükümetinde birliği sağladığını söylüyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Bill Shorten, hükümet politikalarına net alternatifler sunduğu bir kampanya yaptı.

Her iki lider de yerel saatle sabahın erken saatlerinde oylarını kullan ve son olarak seçmenlerden destek istediler.

Avustralya’da oy vermek zorunlu ve 16,4 milyon kayıtlı seçmen var.

Ülkede üç yılda bir genel seçim yapılıyor, ancak 2007’den bu yana hiçbir başbakan iktidarda kesintisiz üç yıl geçiremedi.

Başlıca sorunlar ne?

Anketlere bakılırsa, ekonomi, geçim derdi, çevre ve sağlık seçmenlerin başılıca kaygıları.

Uzmanlara göre, genç seçmenlerin özellikle iklim değişikliği ve bütçeye uygun ev bulunamamasının yarattığı öfkeyi sandığa yansıtacağı ve kuşakların çatışacağı bir seçim olacak.

Bazı uzmanlar ise kampanyanın büyük kısmına hakim olan vergi reformu önerilerinden en çok etkilenenin yaşlı Avusturalyalılar olacağını vurguluyor.

Liderlik karmaşası, yerli Avustralyalıların resmen tanınması ve kadın milletvekillerinin parlamentoda gördükleri muamele, ülkede son bir yılda tartışılan konular arasında.

Kimler yarışıyor?

Liberal-Ulusal hükümeti üçüncü kez iktidara gelmek için yarışırken, Başbakan Morrison, Turnbull’a iktidarını kaybettiren iç bölünmeleri giderdiğini söylüyor.

EPAScott Morrison (sağda) ve Bill Shorten yıllar süren kaosun ardından istikrarlı bir hükümet vaat ediyor.

Morrison, ekonomi odaklı bir kampanya yürüttü.

Altı yıldır İşçi Partisi liderliği yapan rakibi Shorten ise, ekibindeki istikrarı ve iklim değişikliği, geçim ve sağlık konusunudaki polikalarını öne çıkarttı.

Seçimde, Yeşiller, Tek Ulus ve Birleşik Avustralya Partisi gibi daha küçük partiler ve bağımsız adaylar da yarışıyor.

Oylama nasıl yapılıyor?

Avustralya’da seçimler hep cumartesi günleri yapılıyor. Avustralya Seçim Komisyonu, bu oylamada ülke çapında 7 bin dolayında sandık kurulduğunu açıkladı.

18 yaşından büyük herkez oy vermek zorunda, aksi takdirde 20 Avustralya doları para cezası veriliyor.

Son seçimlerde Avustralyalı seçmenlerin yüzde 95’i oy kullanmıştı.

Kim kazanacak?

Kamuoyu yoklamalarına göre İşçi Partisi, iki partili koalisyon hükümetinden önde, ancak seçim yaklaştıkça fark azalıyordu.

Buna karşın, aynı anketlerdeki “Başbakan tercihiniz kim?” sorusuna verilen yanıtlarda Shorten, Morrison’dan daha geride kalıyor.

Oy verme işlemi ülkenin bütün eyaleti ve bölgelerindeki yerelr saatle 18:00’de sone eriyor ve ilk sonuçların kısa sürede alınması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Paraguay’da cezaevinde çete hesaplaşması: 10 ölü, 10 yaralı

AleviNet

Published

on

Getty Images

Latin Amerika ülkesi Paraguay’da bir cezaevinde çıkan arbedede 10 mahkûmun hayatını kaybettiği, 10 mahkûmun da yaralandığı açıklandı.

İçişleri Bakan Juan Villamayor Pazar günü yaptığı açıklamada, uyuşturucu ile bağlantılı iki suç örgütünün “karşı karşıya geldiğini” söyledi.

Olayın, başkent Asuncion’un 400 kilometre kuzeydoğusunda yer alan San Pedro de Ycuamandiyu hapishanesinde meydana geldiği açıklandı.

Villamayor, “Hayatını kaybedenlerin hepsi uyuşturucu örgütleriyle bağlantılı” dedi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu örgütlerden biri Brezilya’nın Sao Paulo eyaleti kökenli, diğeri ise her iki ülkeden uyuşturucu kaçakçısını içeriyor.

Arbedenin, daha az gardiyanın olduğu yerel saatle öğle sıralarında başladığı ve yaklaşık 3 saat sürdüğü kaydediliyor.

Villamayor, ölenlerden beşinin başının kesildiğini, üçünün de yakıldığını söyledi.

Brezilya’da geçen ay dört farklı hapishanede 40 mahkûm hayatını kaybetmişti.

Cezaevi yetkilileri, bu kişilerin hepsinin aynı uyuşturucu çetesine üye olduğunu ve çete içi hesaplaşma nedeniyle öldüklerini belirtmişti.

Continue Reading

Dünya

Sudan’ın devrik lideri Ömer el Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendi

AleviNet

Published

on

Reuters

Ömer el Beşir Hartum’da savcılıktan ayrılırken

Sudan’ın devrik lideri Ömer el Beşir Pazar günü, Nisan ayında darbe ile görevden uzaklaştırılmasından beri ilk kez görüntülendi.

Beşir, başkent Hartum’daki bir hapishaneden güvenlik güçleri eşliğinde araçla kendisine yöneltilen yolsuzluk suçlamaları dinlemek üzere savcılığa götürüldü.

75 yaşındaki eski devlet başkanının geleneksel beyaz dişdâşe giydiği ve sarık taktığı gözlendi.

Beşir’in yaklaşık 30 yıl süren iktidarı, aylar süren protestoların ardından bir darbeyle son bulmuştu.

Reuters, eski devlet başkanının canlı bir şekilde, gülümseyerek ve güvenlik güçleriyle sohbet ederek savcının ofisine girdiğini, ancak dakikalar sonra kaşları çatık bir şekilde ofisten çıktığını yazdı.

Savcılar, Ömer El Beşir’in evinde 130 milyon doları aşkın nakit para bulunduğunu ve devrik liderin kara para aklama suçlamasından da soruşturulacağını açıklamıştı.

Sudan’ın Darfur bölgesinde savaş suçu işlemekle ve soykırımla suçlanan Beşir’in hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından tutuklama kararı bulunuyor. Beşir bu suçlamaları reddediyor.

Geçici Askeri Konsey: Müdahalenin arkasındakiler cezalandırılacak

Öte yandan yönetimdeki Geçici Askeri Konsey’in iki numaralı ismi Mohamed Hamdan “Hemeti” Dagalo, ay başında protestoculara yönelik sert müdahalenin arkasındakilerin cezalandırılacağını duyurdu.

3 Haziran’da Başkent Hartum’da ordu karargahının dışındaki barışçıl oturma eylemine Sudan güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu, protestoculara göre 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Göstericiler sivil yönetime geçilmesi talebinde bulunuyorlardı.

Getty Images

Sudan güvenlik güçleri

Fransız haber ajansı AFP, Dagalo’nun televizyondan yayınlanan konuşmasında, “Bunu yapanları darağacına götürmek için çok çalışıyoruz” dediğini bildirdi. Dagalo, “Kabahati olan herkesten hesap sorulacak” ifadelerini de kullandı.

Mohamed Hamdan “Hemeti” Dagalo, Acil Destek Güçleri adı verilen milis güçlerin komutanı.

Bu milislerin, 2003’te Batı Sudan’daki Darfur krizi sırasında kötü ün salan ve Cancavid adıyla bilinen milislerin devamı olduğu ifade ediliyor.

Aynı zamanda bu milisler, ay başındaki müdahalenin arkasında olmakla suçlanıyorlar.

Şiddet olaylarının ardından, Geçici Askeri Konsey ile göstericilerin temsilcileri arasındaki müzakereler son bulmuştu.

Afrika Birliği de şiddet olaylarının ardından Sudan’ın üyeliğini askıya almıştı.

Continue Reading

Dünya

Pompeo’dan İran açıklaması: İstihbarat kurumlarımızın elinde çok fazla veri, çok fazla kanıt var

AleviNet

Published

on

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fox News’e verdiği demeçte, geçen hafta Umman Körfezi’ndeki tankerlere düzenlenen mayınlı saldırılar hakkında, “Bunun arkasında İran’ın olduğu şüphesiz ama Başkan (Donald) Trump savaştan kaçınmak için elinden geleni yapıyor. Biz savaş istemiyoruz ancak önemli geçiş bölgelerindeki serbest ulaşımı sağlamak için gerekli önlemleri alıyoruz. Bunu sağlamak için ABD olarak diplomatik ve diğer tüm adımları atıyoruz.” dedi.

Pompeo, “İstihbarat kurumlarımızın elinde çok fazla veri, çok fazla kanıt var. Dünya bunları görecek.” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI