Connect with us

.

Kültür-Sanat

Wikipedia, Türkiye’nin yasak kararını AİHM’e götürdü

AleviNet

Published

on

Yasaklar, sansür ve otosansürün hiç olmadığı kadar derinleştiği bir ülke haline gelen Türkiye’de, dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’da bundan nasibini almıştı. Wikipedia, Erdoğan rejimi rahatsız eden iki içerik nedeniyle 29 Nisan 2017’de erişime engellenmişti.

Türk rejimi, Wikipedia’dan ilgili iki içeriğin kaldırılmasını istemiş, ancak reddedilince erişim yasağı koymuştu. Ankara’nın kriminalize ettiği sözkonusu içeriklerde, Türkiye’nin Suriye’deki iç savaşı başlatan taraflardan biri olduğu ve terör örgütlerini desteklediği kaydediliyor.

Wikipedia, Ankara’nın yasak kararına karşı AİHM’e başvurdu. Açıklama, İnternet ansiklopedisi Wikipedia gibi çeşitli projeleri bünyesinde bulunduran Wikimedia Vakfı’ndan geldi. Vakfın yöneticisi Katherine Maher, telekonferansla gazetecilere yaptığı açıklamada “Wikimedia Vakfı Türkiye’ye karşı AİHM’de dava açtı” dedi. Maher “bu kararın kolay alınmadığını” sözlerine ekledi.

Wikimedia Vakfı, iç hukuk yolarının denenmesinden sonra AİHM’e başvuruda bulunduklarını ifade etti.

AKP rejiminin kontrolündeki yerel mahkemeler itirazları reddederken, aynı sistemin parçası haline gelen Anayasa Mahkemesi de iki yıldır başvuruya yanıt vermiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI