Connect with us

.

Güncel

İşte Melih Gökçek’in 5 günde bir ihale verdiği şirket!

AleviNet

Published

on

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Çam Grubu‘na verilen ihaleleri köşesine taşıdı.

Sahibi Ali Okan Çam‘ın AKP’ye çok yakın olduğunu belirten Ağırel, Çam Grubu’nun 2013 – 2017 yılları arasında aldığı ihalelerin yüzde 98‘inin Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi‘nden olduğunu yazdı.

Murat Ağırel’in Yeniçağ Gazetesi’nde 5 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan “Gökçek’in 5 günde bir ihale verdiği firma” başlıklı yazısı şöyle;

Son iki yazımda Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı döneme ait şirketlerin yoktan nasıl var olduklarını yazıyorum. Söğüt inşaat, Soysal İnşaat, Genç İnşaat…

Bugün de sizlere Çam Grubu tanıtacağım.

Çam Gruba bağlı birçok firma var. Radyo kanallarından, güvenlik firmasına, turizm firmasından teknoloji firmasına kadar birçok iş kolunda şirketleri bulunuyor.

Sahibi Ali Okan Çam.

Ali Okan Çam, geçen yazımda belirttiğim Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki iken özelleştirilen BelBeton adlı firmanın özelleştirme olmadan çok önce yönetim kurulunda görev aldı. AKP iktidarı ile öyle içli dışlı ki AKP kongresinde dahi yer alıp sosyal medya hesaplarından paylaşmakta bir beis görmüyor.

Gökçek ile de birçok yere birlikte gidiyorlar. Birçok fotoğrafını sosyal medyada görebilirsiniz. Ali Okan Çam kendi ve şirketinin isminin CHP Milletvekili Murat Emir’in TBMM’de dile getirilmesinden sonra alelacele AKP ile olan fotoğraflarını sildi ama teknolojide her şeyin iz bırakır olduğunu unutuyor.

Bakın…

Ali Okan Çam, gerçekten çok maharetli bir iş adamı (!) Bu kadar kısa sürede bu kadar çok şirket kurup üst üste başarılı işler bitirmek her babayiğidin harcı değil. Nasıl mı?

İlla ki Sayın Gökçek’in desteği şüphesiz vardır. Var diyorum çünkü 2013 ve Gökçek’in istifa ettiği 2017 yılına kadar Ali Okan Çam’ın aldığı ihaleler inanılır gibi değil. Aldığı ihalelerin yüzde 98’i ASKİ’den.

Yani Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi.

Anlatayım.

Çam Güvenlik…

2013 -2015 yılları arasında ASKİ den 13 güvenlik ihalesi almış. Hem de pazarlık usulü toplam 128 milyon TL! SGK, MKE, İETT, MEB’den de ihaleler almış onların toplamı 48 milyon TL. Güvenlik şirketi ile ASKi ve devlet kurumlarından toplam 176 milyon TL ihale almış.

Uluslararası Prestij Medya…

2012-2015 yılları arasında ASKİ den 34 ihale almış. İhale toplamı tam 197 Milyon TL!

(2013/71171 ihale kayıt no ile) 1.1 milyon TL’ye Stil Danışmanlığı ve Vitrin Yarışması,

(2013/162184 ihale kayıt no ile) 144 bin TL’ye radyo reklam işi,

(2014/40265 ihale kayıt no ile) 152 bin TL’ye bardak üst folyo işi,

(2014/40381 ihale no ile) 153 bin TL’ye bardak alt folyo işi,

(2014/50050 ihale kayıt no ile) 156 bin TL’ye internet radyo yayını işi,

(2014/86417 ihale kayıt no ile) 155 bin TL’ye 250 cc’lik su bardaklarının paketlenmesi işi,

(2014/127722 ihale kayıt no ile) 14 milyon TL bedel ile araç kiralama işi…

Her işi yapmış bu firma.

Ha unutmadan!

Ali Okan Çam’ın sahibi olduğu şirketlerin biri de PAL FM. Hani radyolar ile ilgili ihalelerde olunca insan bir acaba diye soruyor.

Devam edelim…

Çam Grup Dış Tic. 2013 -2014 yılları arasında ASKİ den 12 ihale almış. Toplam 5 milyon TL! İST Asfalttan da 4 ihale, İSTGÜVEN’den de 1 ihale almış. Aldığı ihalelerin toplam bedeli 35.7 milyon TL.

İş konuları ne mi?

(2013/39757 ihale numarası ile) Su Bardak Dolum Makinesi,

(2013/147728 ihale numarası ile) Taş Toplama Makinesi

(2014/122294 ihale Kayıt no ile) Hazır Beton Alımı gibi işleri yapmış.

Ayrıca, (2014/124450 ihale numarası ile) aldığı “Su Bardak Hizmeti alım işi” 2015 Sayıştay raporlarında usulsüz ihale diye tanımlanmış.

Bir de İmaj Dizayn firması var.

Bu markayla da 2013-2015 yılları arasında ASKİ’den 47 ihale aldı. Toplam 19.3 milyon TL. İşlerin tamamı “elektronik arşivleme”, “evrak tarama evrakların sisteme aktarılması işi.”

Diğeri de Kristal Yapı Merkez.

2010-2015 yılları arasında 32 ihale aldı. Toplam 36.8 milyon TL. İşlerin konusu ne derseniz tamamına yakını fidan alımı. Arada (2014/18646 ihale numarası ile)1.4 milyon TL bedel ile güreş salonu için malzeme işini alsa da ağırlık fidan alımında.

Mesela (2014/178946 ihale numarası ile) 29.7 milyon TL’ye 1 milyon Kara Çam, “Herek” ve gübre alınmış. Herek, fidanların yayına dikilen ahşap kazık veya çubuklara verilen isim. Bir fidancılık firmasından teklif aldım. 1 milyon Kara Çam fidanı ne kadar tutar diye sordum. Teklif aldığım firma adeti duyunca bana ortaklık teklif etti.

Kara çam ve herek fiyatı boyuna,yaşına göre değişiyor ancak ortalama adet başı 1,5 TL verdi. Bu durumda total rakam 1.5 Milyon TL.

Peki kaça ihale alınmış: 29.7 milyon TL. İhale içerisinde bulunan diğer kalemleri çıkarınca 21 Milyon gibi bir rakam kalıyor.21 milyon lirayı 1 Milyon ağaç ve “herek”e böldüğümüzde 21 TL çıkıyor.

Yani bu işlerle ilgisi alakası olmayan benim aldığım fiyat ile bu işi yapan kişilerin aldığı fiyat arasında 19.5 milyon TL fark var!

Gelelim Altın Yapım’a…

Sadece 2015 yılında 6 ihale almış ve toplamı 10.3 milyon TL.

İhale konuları araç kiralama, yüzme havuzu işletme, personel alımı. CHP Milletvekili Sayın Murat Emir TBMM verdiği soru önergesinde Ali Okan Çam’ın kaç akrabasının Ankara Büyükşehir Belediyesinde çalıştığında sorduğunu belirtmem lazım.

Hatırlatıyorum bu yazdığım firmalar tek bir gruba ait.

Devam edelim.

Burj Turizm.

2012-2014 tarihleri arasında 4 ihale almış. Toplamı 525 bin TL. İhale konuları araç kiralama, ses sitemli minibüs alımı ve personel alımı işleri.

Toplamda ise 2 yıl içerisinde tam 150 ihale almış ve toplam tutar 450 milyon TL.Yani ayda 6-7 İhale almış. Yani 5 günde bir ihale almışlar.

“Ne var bunda çalışmışlar almışlar” diyorsanız bir soluklanın!

Çünkü yazdığım bu firmalar ne hikmetse Melih Gökçek görevi bıraktıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesinden ihale almamış.

Ne kadar kolay para kazanılıyor değil mi?

Bugün Bayram. Çocuklarımıza kıyafet alırken, evimize bayramlık eşyalar alırken kılı kırk yarıp hesap kitap yapıyoruz ama ağızlarından dini terimleri düşürmeyen kişilerin yönetimlerini görüyorsunuz.

Melih Gökçek’i kastediyorum.

Dinin sahtesi, siyasete karışmış olanıdır. Din duygularının ve dince kutsal kavramlarının siyaset adına kullanılması ile din, din olmaktan çıkar, siyasetin aracı olur.

Siyaset ticarete, ticaret siyasete, din de her ikisine araç edildi mi, artık bu sömürünün sonu gelmez.

Din ticareti ile meşgul olanlara bakın, hemen hemen hepsi milyarder. Yalnızca Türk Lirası ile Milyarder değil bunlar, dolar milyarderi olmuşlardır birçoğu.

Oh ne kolay. Çek bir besmele gelsin paralar. Bir kolumuz siyasette, öbür kolumuz ticarette, ayaklarımız tarikatlarda.

Bir üçgen bu. Ticaret, siyaset ve tarikat üçgeni…

Bu satırlar bana ait değil. 32 yıl önce Uğur Mumcu’nun Cumhuriyet’teki köşesinde yazdığı “İmam Bayıldı” başlıklı yazısından.

Çek bir Besmele gelsin paralar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Avrupa’da aşırı sıcaklar: Son on yılların en sıcak haziran ayı

AleviNet

Published

on

Avrupa’nın birçok ülkesinde etkili olan sıcak havalar özellikle yarından itibaren giderek daha tehlikeli bir hal alacak. İspanya’da Perşembe gününden itibaren 42 dereceye ulaşacak sıcaklıklar, Almanya’da son 72 yılın en sıcak haziran ayının yaşanmasına yol açacak. Fransa’da ise, bu hafta yapılması planlanan ortaokul bitirme sınavlarının ise önümüzdeki haftaya erteleneceği duyuruldu.

AFRİKA’DAN GELEN SICAKLIK DALGASI

Avrupa’da beklenmedik bir şekilde etkili olacak aşırı sıcaklara Afrika’daki Sahra Çölü’nden gelen sıcaklık dalgaları neden oldu. Aşırı sıcaklar nedeniyle Avrupa ülkelerinde alarm durumuna geçilirken, birçok ülkede yetkililer olağanüstü önlemlerle can kayıplarını azaltmayı hedefliyor.

ALMANYA’DA SON 72 YILIN EN SICAK HAZİRAN AYI

Avrupa’nın göreceli soğuk ülkelerinden olan Almanya’da 1947 yılından bu yana en sıcak haziran ayının yaşanması bekleniyor. Alman Meteoroloji Servisi DWD’ye göre, sıcaklıklar her ne kadar büyük oranda Güney Avrupa’yı vursa da Almanya’da da rekor sıcaklıklar söz konusu.

En son Haziran 1947’de Frankfurt’ta 38,2 derece ile rekor sıcaklığın yaşandığı Almanya’da bu rekorun yarından itibaren kırılabileceği bildiriliyor.

İSPANYA’DA 42 DERECEYE ULAŞILACAK

Sıcaklıkların diğer ülkelere oranla daha yüksek olacağı İspanya’da Meteoroloji Ajansı (AEMET) verilerine göre, aşırı sıcaklıklar nedeniyle birçok bölgede orman yangınları yaşanabilir. Sıcaklıkların ülkenin orta, güney ve kuzeydoğu bölgelerinde 40 dereceyi bulacağını duyuran AEMET’e göre, perşembe günü 42 dereceye ulaşılması bekleniyor.

FRANSA’DA ORTAOKUL SINAVLARI ERTELENDİ

Avrupa’da aşırı sıcakların en son 70 bin kişinin yaşamına mal olduğu 2003 yılında sadece Fransa’da 20 bin civarında kişi hayatını kaybetmişti. Bu haftaki sıcaklıkların aşırı endişe yarattığı Fransa’da özellikle orta kesimler ile doğudaki kentlerde rekor sıcaklıklar bekleniyor. Lyon’un yanı sıra birçok şehirde 40 dereceye yakın sıcaklıklar söz konusu olacak.

Aşırı sıcaklar nedeniyle bu Perşembe ve Cuma günleri yapılması planlanan ortaokul bitirme sınavlarının 1 ve 2 Temmuz günlerine ertelenmesine karar verildi.

İngiltere’de ise sıcakların yanı sıra şiddetli fırtınalar bekleniyor. Avusturya’da da 37 dereceye kadar ulaşacak sıcakların yanı sıra şiddetli fırtına uyarıları yapıldı.

İskandinav ülkelerinde ise bugünden itibaren sıcaklar artarken, Danimarka ve İsveç’te 30 derece sıcaklık kaydedilecek.

AVRUPA’NIN EN SICAK YAZLARI SON 17 YILDA GÖRÜLDÜ

Yarından itibaren Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya gibi ülkeler başta olmak üzere yaşanacak sıcaklıklarda dikkat çeken bir diğer nokta ise, bu kadar erken başlayan sıcakların artık daha sık görülme ihtimali.

Almanya’nın Potsdam şehrinde bulunan İklim Araştırmaları Enstitüsü (PIK)’ye göre, 1500 yılından bu yanaki rekor yaz sıcaklık dalgalarının tümü 2002 yılından bu yana kaydedildi. PIK verilerine göre, son 500 yıldaki en sıcak yazlar 2002, 2003, 2010, 2016 ve 2018 yıllarında yaşandı.

AŞIRI SICAKLARA KARŞI NELER YAPILABİLİR?

Yetkililer, aşırı sıcaklar nedeniyle güneşte fazla kalınmaması, bol sıvı tüketilmesi, su ile vücudun hafifçe serinletilmesi, yorucu işlerden kaçınılması gibi öneriler sıralıyor. Ayrıca sıcaklar nedeniyle bedeni fazla yoracak spor faaliyetlerinden uzak durulması, ağır yiyeceklerden kaçınılması da önemli.

Öte yandan, klima veya vantilatör gibi herkesin bulamayacağı önlemlerin haricinde bazı geleneksel yöntemlerin denenmesi de faydalı olabilir.

DOĞAL SERİNLEME

Gün içerisinde, içerideki serinliği korumak için pencereleri ve perdeleri kapatın. Tersine, akşam olduğunda ve özellikle de gece, serin havanın girmesi için pencereleri açık tutun. Serin havanın içeriye hapsolması için gündüz sıcaklarında pencerelerin açılmaması önemli.

PENCERELERE FİLM ÇEKİLMESİ

Pencereler için ayrıca, ısı karşıtı ve anti-UV film veya filtreler de kullanılabilir. Böylece içeriye ışığın girmesi kesilmediği gibi, ek sıcaklık oluşması engellenebilir.

ÇARŞAF YÖNTEMİ

Eski bir uygulama olan ıslak çarşaf yöntemi de öneriliyor. Açık bir pencere önüne ıslak çarşaf asılabilir. Ancak sık sık çarşafı ıslatmak gerekiyor. Su ile serinleme yöntemleri arasında, havaya su püskürtmek, balkon ve terasların sulanması da öneriliyor.

YEŞİL BİTKİ

Yeşil bitkiler, sadece estetik için değil, serinlemeye de yardım ediyor. Duvara tırmanan bitkiler, duvarın nemlenmesi ve serinlemesini sağlarken, bazı yeşil bitkiler kirliğe karşı mücadelede de kullanılıyor. Böylece aşırı sıcaklarda havanın daha solunur kılınmasına yardımcı oluyorlar. Balkonda yeşil bitki yetiştirilebilir, pencerelere de asılabilir.

ELEKTRONİK ARAÇLARIN KAPATILMASI

Evdeki hava sıcaklığını düşürmenin diğer bir yöntemi olarak, lamba, elektronik mutfak aletleri, bilgisayar, televizyon, bulaşık makinesi, fırın gibi ısı yayan araçların kullanılmaması öneriliyor.

SICAK SIVI TÜKETMEK

Eğer tüm tavsiyelere rağmen halen aşırı sıcaklar etkiliyorsa, sıcak içecekler tavsiye ediliyor. Bu şekilde vücudun dış sıcaklığa uyum sağlaması sağlanıyor. Başlangıçta terletse de içmeye devam etmek gerekiyor. Sıvı kaybına yol açan kahve, alkol ile susuzluğu gidermeyen soda veya endüstriyel meyve sularından kaçınmak gerekiyor. Bu içecekler susama hissi veriyor. Bununla birlikte soğuk duş almak, geniş ve hafif kıyafetler giymek, günün sıcak saatlerinde yoğun sportif faaliyetlerden kaçınmak serinlemek için faydalı olacak.

 

Continue Reading

Güncel

LGS sonucu yüzünden babası ile tartışıyordu: Sonrası korkunç!

AleviNet

Published

on

Olay, Derince Yenikent Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi üzerinde bulunan bir sitede meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 6 katlı apartmanın 3. katında Yunus Batur (10) açıklanan LGS sonuçları sonrasında babası ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine balkona koşan Batur, kendini 3. kattan boşluğa bıraktı. Yaklaşık 15 metre yükseklikten beton zemine düşen çocuk ağır yaralanırken, ailesi durumu 112 Acil Yardım ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan çocuk, ambulansla Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Hastane önüne gelen çocuğun anne ve babası sinir krizi geçirirken aileyi yakınları sakinleştirmeye çalıştı.

Hastanede tedavi altına alınan Batur burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Polis ekiplerinin inceleme başlattığı olayda hayatını kaybeden çocuğun cenazesi öğle namazına müteakip Yenikent Camiinde kılınacak cenaze namazı sonrasında toprağa verilmesi bekleniyor.

Continue Reading

Güncel

Mersin Valiliği’nden halk plajına engel: Millet Bahçesi yapılacak

AleviNet

Published

on

Mersin sahilinde, dönemin CHP’li Başkanı Macit Özcan’ın yaptığı ancak mahkemenin yıkım kararının ardından İYİ Parti’li Burhanettin Kocamaz tarafından yıkılan 20 milyonluk Deniz Aquapark’ın yerine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, halka açık plaj yapmak için çalışma başlatmıştı. Ancak halka açık plaj valiliğin ‘Millet Bahçesi’ olacak engeline takıldı.

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre, Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi’ne ‘İvedi’ ibareli olarak gönderdiği resmi yazıda hazineye ait arazinin Millet Bahçesi olarak projelendirileceğini bildirdi.

ÇALIŞMAYA DERHAL SON VERİN

Vali Yardımcısı Mustafa Atsız imzasıyla gönderilen resmi yazıda;

“21.06.2019 tarihinde anılan taşınmazın mahalinde yapılan tespitte, taşınmaz üzerinde belediyeniz tarafından iş makinesi kullanılmak üzere faaliyetler yapıldığı anlaşılmış olup, Millet Bahçesi yapılmak üzere tahsis ve projelendirme çalışmaları devam eden söz konusu alanda, idaremiz izni olmadan taşınmaz mal üzerinde herhangi bir faaliyette bulunma yetkiniz olmadığından taşınmaz üzerinde yapılan çalışmalara derhal son verilmesi hususunda gereğini tebliğen rica ederim” ifadelerine yer verildi;

“BİR PARA ÖDEYİP GİRMEYECEK”

Valiliğin yazısı sonrasında çalışmaları durduran Belediye başkanı Vahap Seçer, yapılması planlanan plajla ilgili olarak; “Ayrı bir bedel ile girmeyecek insanlar. Bir para ödeyip girmeyecek oraya ya da ödeyeceklerse de çok sembolik olacak. Belediyenin bir şirketi, mesela Denizkızı Şirketi, sizin de izninizle orayı çalıştırsın diyeceğiz. Duşunu, kabinini, vatandaş gelsin orada kullansın” diye konuştu.

30 AĞUSTOS’TA AÇILACAKTI

Tamamen o mezbelelik ortamı ortadan kaldırmak için son derece iyi niyetli bir girişim başlatıldığına dikkat çeken Seçer şöyle dedi:

“Vatandaşın söylediğini söylüyorum, akşam hava karardıktan sonra oraya gidin diyor, her türlü şeytanlık, melanet, kötülük var. Uyuşturucu müptelaları orada, bilmem neler orada. Şimdi oradaki bu rezaletin uzamaması için 30 Ağustos’ta açılmak üzere hummalı bir çalışmaya girmiştik. Orayı yeşillendirip, peyzajını yapacaktık. Bitkiler dikip, bir düzene koyacaktık”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI