Connect with us

.

Politika

SZ: İmamoğlu ‘Konstantinopol Belediye Başkanı olacağım’ demedi

AleviNet

Published

on

Süddeutsche Zeitung, son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme taşıdığı İstanbul-Konstantinopol tartışmalarını ele alıyor:

“Ekrem İmamoğlu 31 Mart’taki seçimleri kazandı ancak Erdoğan’ın AKP’sinin baskısıyla usulsüzlük yapıldığı iddalarıyla görevi bırakmak zorunda kaldı. Çoğu Yunan’ın hala kullandığı tabirle ‘Konstantinopol’un belediye başkanı olacağını hiçbir zaman söylemedi. Peki, öyleyse bu telaş niye? […] Erdoğan’ın İmamoğlu’nun (rakip partinin İstanbul adayının) kökenini tartışmaya açması milliyetçilerin hoşuna gidebilir. Cumhurbaşkanı 31 Mart seçimleri öncesinde de bu kesimin oyunu çekmeye çalışmış ve bir zamanlar Bizans imparatorlarının taç giyme katedrali olan ve daha sonra camiye dönüştürülen; cumhuriyetle birlikte Atatürk’ün müze olarak ilan ettiği Ayasofya’yı yine camiye dönüştürme tehdidinde bulundu.”

Ulm kentinde yayımlanan Südwest-Presse gazetesi,  Alman Federal Meclisi’nde bugün oylanacak ve nitelikli iş gücünü Almanya’ya çekmeyi ayrıca mülteci statüsü olmayanların ülkeden sınırdışı edilme şartlarını düzenleyen yasa paketini değerlendiriyor:

“Alman meclisinin bugün oylayacağı yasa paketinin içinde bir zamanlar telaffuzzundan dahi çekinilen göç, ‘Nitelikli İşgücü Göçü Yasası’ adını taşımaya hak kazanmış(!) Almanya’da çalışmak isteyen iyi yetişmiş iş gücü artık iltica ya da kaçak yollara başvurmak zorunda kalmayacak. Ama bunu açıkça bir başarı olarak deklare etmek yerine, sığınmacıların hangi şartlarda nerede ikamet edeceklerine dair düzenlemeyle sınırdışı edilme şartlarının sertleştirilmesi düzenlemesinin arasında bir yerlere sıkıştırılıyor.”

Flensburg’da yayımlanan Badische Zeitung, Baden Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın 2018 Raporu’ndan yola çıkarak iç istihbarat biriminin yapısını ve işleyişini ele alıyor:

“Artık sadece sağ ve sol grupları takip etmek, radikal İslamcıların olası tehlike potansiyelini mercek altına almak yetmiyor. Bir de bunlar azmış gibi yoğun güç ve donanım gerektiren yeni bir tehlikeli mecranın; dijital ve internet dünyasının takibi gerekiyor. Bu yüzden eyaletin İçişleri Bakanı Thomas Strobl’un Anayasayı Koruma birimlerine daha fazla kaynak aktarmak istemesi, yerinde bir karar. Ancak adeta yamalı bohçayı andıran Almanya’daki anayasayı koruma dairelerinin federal yapısı hala çağın gereksinimlerini yansıtıyor mu? Bu alanda yapısal bir reformu hayata geçirmek daha mantıklı olmaz mı?”

Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner sağlıklı beslenme konusunda bakanlığı tarafından Twitter üzerinden paylaşılan bir videoda gıda devi Nestle’nin Almanya Genel Müdürü ile görünmesi ve bu konuda Nestle’yi öven sözler söylemesi, Almanya’da tartışmalara yol açtı. Bakanın şirketle olası ilişkisi sorgulanıyor. Berlin’de yayımlanan Tageszeitung gazetesinin konuya ilşkin yorumu şöyle:

“Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner gıda sanayinin sevimli oyuncağı gibi. Bunu Nestle’nin Almanya Müdürü ile çekilen videoyla yeterince net bir biçimde göstermiş oldu. […] Bakanın mütemadiyen gülümsemesi ve mesafesiz duruşu, görüntülerin adeta Nestle için bir reklam bir reklam filmi çekildiği hissine yol açıyor. Bu da bakanın endüstriye yönelik okşayıcı tavırlarına uyuyor. Bakan, şirketlere hazır gıdalardaki şeker, tuz ve yağlar konusunda bağlayıcı bir üst kota getirmek yerine bunu onların gönüllü kararına bırakıyor. Bu son derece laçka bir yöntem, zira hiç kimse sanayinin bu kurallara uyup uymayacağını garanti ve kontrol edemez. Çocuklara yönelik üretilen içeceklerdeki şeker oranının sadece yüzde 15 oranında düşürülmesi bunun da daha 2025’a kadar yapılması isteniyor. Doğrusu, bu tür şeker bombalarında şeker miktarının yarıya indirilmesi olurdu. Ve bu neden hemen gelecek yıl yapılmıyor? Çünkü Klöckner tüketicinin ya da toplumun değil sanayicilerin çıkarlarını gözetiyor de o yüzden.”

MK, HT

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

HDP: Mülteciler kaza geçirmedi, öldürüldü!

AleviNet

Published

on

HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu, Edirne’de mültecileri taşıyan panelvanın duvara çarpması sonucu 10 mültecinin yaşamını yitirmesini, 30’unun yaralanması üzerine yazılı açıklama yaptı.

‘HÜKÜMET BU ÖLÜMLERİN SORUMLUSU’

“Yunanistan’a ulaşmak isteyen en az 10 mültecinin yaşadığı bu insanlık dramı, kaza değil, cinayettir. Türkiye’de göçmenlere, mültecilere ve sığınmacılara yönelik yaklaşımın bir sonucudur” diyen Ağaoğlu, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin neredeyse merkez haline geldiği insan kaçakçılığı şebekelerine karşı ciddi ve caydırıcı önlemler almayan hükümet, mültecilerin maruz kaldığı bu insanlık dışı muamelelerin ve mülteci cinayetlerinin sorumlusudur. Ege kıyılarında, Meriç Nehri’nde ve Türkiye’nin muhtelif karayollarında hayatını kaybeden binlerce insanın kanlarından büyük paralar kazanan suç örgütlerine karşı kapsamlı önlemler alınması için başta Parlamento olmak üzere tüm yetkili kurumları harekete geçmeye çağırıyoruz.

‘KİRLİ PAZARLIKLAR YERİNE ÇÖZÜM BULUN’

 Mültecilerin hayatlarını tehdit eden insan kaçakçılığı trafiğinin ortadan kaldırılması için uluslararası kurumların ve hükümetlerin kirli pazarlıklar yapmak yerine insanların vatanlarını terk etmesine sebep olan krizlere karşı köklü çözümler geliştirmeleri gerektiğini savunuyoruz.”

Continue Reading

Politika

İYİ Partili isim feci şekilde darp edildi

AleviNet

Published

on

Nilüfer’in Konak Mahallesi’nde dün gece arkadaşlarıyla kahvede sohbet eden İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekili Mehmet Temirtaş, evine dönmek isterken arabasına arkadan tanımadığı bir araç çarptı.

Aracından inen Temirtaş, kazada araçlarda bir hasarın oluşmadığını söyledi. Karşı araçta bulunan 4 kişi, “Nasıl ani fren yapıyorsun” diyerek Temirtaş’a saldırdı. 4 kişinin feci şekilde saldırdığı Temirtaş gözünden ve kafasından yaralandı. Olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye sevk edilen Temirtaş, saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Polis ekipleri bölgedeki kameraları izleyerek saldırganları tespit etmeye çalışıyor.

Olayı İHA muhabirine anlatan Mehmet Temirtaş, “Saat gece 00:30 sıralarında evime dönerken arkadan bir araç araba çarptı. Aşağı indim, aracı kontrol ettim. Aracımda kazayla alakalı herhangi bir darbe olmadığını gördüm. Karşı tarafın şoförüne, geçmiş olsun, ikimizde de bir şey yok dedim. “Bana neden o kadar sert fren yapıyorsun” dedi. “Ben o kadar sert fren yapmadım” dedim. Bana yumruk attı. Yanında bulunan 3 kişiye beraber üzerime çullandılar. Beni döverek kendi araçlarına sokmaya çalıştılar. Ben direnerek bağırdım. İnsanlar balkondan çıkmaya başladı. Bu esnada bana saldıranlar olay yerini terk ettiler. Polis teşkilatına çok teşekkür ediyorum. Bizimle çok ilgilendiler. Polis ekipleri saldırganları kısa sürede yakalayacak” dedi.

Continue Reading

Politika

Yenilginin ardından ne yapacak? Yıldırım’dan açıklama geldi

AleviNet

Published

on

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, “Yıldırım: Asıl işimi yapacağım, milletvekili olarak devam” başlığıyla yayımlanan yazısında “Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Binali Yıldırım seçim sonucu konusunda fazla konuşmak taraftarı değil. TBMM’deki Grup toplantısından çıktıktan sonra bir yandan yürüyüp, sohbet ettik” ifadesini kullandı.

Sarıkaya, Yıldırım’ın açıklamalarına da yer verdiği yazısına şöyle devam etti:
“Çevreden gelen, ‘Sen üzülme…’ diye sarılan, ‘Uğraştık ama olmadı…’ diye gönül almaya çalışan bakanlar, milletvekilleri, partililerin gönül alan cümleleri arasında sohbetimizi yaptık.

Bir ara, ‘Ne diyorsunuz gelen bu tepkilere?’ dedim, bir şey söylemek istedi, ama hafif gülümseyerek başını iki yana sallayıp sustu.

Sonuca ilişkin olarak da sadece ‘Sonuç alındı… Nasip artık, söyleyecek bir şey yok, sonuç ortada’ demekle yetindi.

Bu aşamada partide veya hükümette bir görev üstlenip üstlenmeyeceğini de sordum.

Sesi kararlı bir tona dönüştü, ‘Sade milletvekiliyim’ dedi.

Devamını da şöyle getirdi:

‘Asli işimize milletvekilliğine döndük. Sade milletvekiliyim artık…’

Başka bir uğraş içinde olmadığını da vurguladı.

Etrafımızı saran kalabalık moral aşılayan sözlerle çevresini sarıp yanımdan uzaklaştırdı.”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI