Connect with us

.

Politika

Temelli, AKP’den kurtulmak için ‘demokrasi ittifakı’na çağırdı

AleviNet

Published

on

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Şırnak ve ilçeleri İdil, Silopi ve Cizre’de bayramlaşma ziyaretinde bulunuyor.

‘CİZRE’DEKİ GİBİ İSTANBUL’DA DA KAYYUMU GÖNDERECEĞİZ’

Temelli’nin, Cizre Belediyesi’ndeki halkla bayramlaşma ziyaretindeki konuşmasından satır başları şöyle.

“31 Mart için seçimlerine giderken Kürtlere, hepimize dediler ki ‘defolun gidin.’ Biz de dedik ki ‘hiçbir yere gitmiyoruz, buradayız.’ İşte buradayız. Yine belediyemiz, iyiyiz ve yine buradayız, yine hep beraberiz. Peki kim gitti? Kayyum gitti. Ne dedik, bu kayyumları süpürüp atacağız. Cizre’den kararlılığımız, coşkumuz ve mücadelemizle o kayyumları süpürüp attık. Bütün rezilliği, hırsızlığı yolsuzluğu ile süpürüp attık. İşte rezilliğin, yolsuzluğunun listesi ve hesabı orada. Bu zulmün hesabını hep birlikte, adaletin önünde soracağız. Tıpkı bu iktidarın yaptığı zulmün hesabını soracağımız gibi.

Nasıl Cizre’de bu kayyum zihniyetine son verdiysek, 23 Haziran’da İstanbul’da da kayyumyu hep birlikte süpürüp atacağız. Çünkü artık bizde kayyum alerjisi var, nerede kayyum görsek süpürgeyi kapıyoruz, kovalıyoruz!

‘KÜRDİSTAN DEDİKLERİ GÜN KÜRTÇE TABELAYI İNDİRİYORLAR’

Diyarbakır’da Kürdistan dedikleri gün Tatvan’da Bitlis’te Kürtçe tabelaları indiriyorlar

Bunlar Diyarbakır’a gelir Kürdistan’dan bahsederler ama aynı gün Tatvan’da, Bitlis’te Kürtçe tabelayı indirirler.

Cizre’yi halkların, emekçilerin, kadınların kenti yapacağız. Belediye eş başkanlarımız, belediye meclis üyelerimizle ama her şeyden önce sizlerle, halkımızla birlikte Cizre’yi yeniden özlediğimiz Cizre haline getireceğiz.

‘TECRİDİN KIRILMASI TÜM TÜRKİYE İÇİN HAYIRLIDIR’

Sevgili Leyla Güven tam 200 gün direndi. O haykırışı bütün dünyayı kapladı. Cezaevlerinde binlerce tutsak günlerce direndi. Sonra o direniş sayesinde bugün İmralı’ya uygulanan mutlak tecrit kırılmıştır. Mutlak tecrit Türkiye’yi tecritleştirmek isteyen bir zihniyettir, bunu hep birlikte mücadelemizle kırdık. Türkiye’de tecrit uygulanmasına izin vermeyeceğimizi gösterdik. İmralı’daki tecridin kırılması Türkiye için hayırlı olmuştur. Eve,t hayırlı olmuştur. Çünkü Sayın Öcalan’dan bir kez daha Türkiye’ye demokratik siyaset içinde demokratik çözüm önerisini getirmiştir. Onurlu bir barış önerisini getirmiştir. Türkiye’nin özlemini duyduğu budur. Türkiye’nin özlemini duyduğu tekçilik değildir. Türkiye’nin özlemini duyduğu savaş, şiddet, baskı değildir. Türkiye’nin özlemini duyduğu şey yolsuzluk değildir. Bıktık bunlardan. Bunlara son verme zamanı gelmiştir. Türkiye’nin özlemini duyduğu şey onurlu bir barıştır, demokratik siyasettir, demokratik çözümdür. Türkiye’nin özlemini duyduğu şey Kürt meselesinin muhatapları ile bir an önce çözülmesidir.

‘MUHATAP ÖCALAN’DIR’

Bu meselenin muhatabı Sayın Öcalan’dır. Kürt meselesinin çözülmesi Türkiye’de demokrasi sorunun çözümü için yol açacaktır. Türkiye’nin özlemini duyduğu toplumsal barışın inşası için gerekli adımların atılmasını sağlayacaktır. Bunu anlatmaya çalışıyoruz ve bütün Türkiye’ye buradan Cizre’den bir kez daha çağrı yapıyoruz. Türkiye’de yıkılmış olan toplumsal barışı gelin hep birlikte yeniden var edelim. Gelin hep beraber yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayalım. Bugün cezaevlerinde haksız, hukuksuz yere tutulan bütün yoldaşlarımızın salıverilmesi için yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını insan haklarını, evrensel hukuk değerlerini hep birlikte inşa edelim.

‘BİRLİK OLALIM, İKTİDAR ALTERNATİFİ YARATALIM’

Birlikte hareket etmezsek, bize hakaret etmeye, kentlerimizi yıkmaya devam edecekler. Buna izin vermemek için ortak vatanımızda, eşit yurttaşlık temelinde hep birlikte geleceğimize sahip çıkalım. Toplumsal barışı var edelim. Bunun yanı sıra ihtiyaç duyduğumuz demokratik anayasayı gelin birlikte var edelim. Bütün topluma, siyasi partilere ve öncelikle Meclis’e çağrımızdır: Gelin, iktidarın vesayetinden bu Meclis’i, ülkeyi kurtaralım. İktidarın bu tekçi anlayışından kurumlarımızı kurtaralım. Sadece Meclis değil, Meclis’te olmayan partiler, toplumsal muhalefet, STK’ler, sendikalar, gelin, herkes bu anayasa yapım sürecine katılsın. Gelin, hep birlikte anayasamızı yapalım. Gelin, layık olduğumuz bir irada yaşama irademizin var olacağı demokratik cumhuriyeti yeniden kuralım. Buradan, Cizre’den, bu mücadelenin kalbinden tüm Türkiye’ye çağrımızı yapıyoruz. Gelin, demokrasi ittifakında buluşalım. Bir iktidar alternatifi yaratalım. Mecbur değiliz bu ceberut iktidarına, baskı rejimine, bu anlayışa. Gelin bu ittifakta buluşalım. Türkiye’ye toplumsal barış, demokrasi ve özgürlük gelsin, Ortadoğu’ya, Suriye’ye, Irak’a barış gelsin diye. Ortadoğu halkları kendi geleceklerine kendi iradeleriyle karar versin diye. Bu kadar kararlı ve inançlıyız. O yüzden diyoruz ki dönen dönsün yolundan, biz dönmeyiz.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

CHP’li Kaftancıoğlu’ndan AKP’li Yeneroğlu’na kin ve nefret yanıtı

AleviNet

Published

on

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan, 23 Haziran seçimleri için İstanbul’a Mehter Marşı ile giriş yapan MHP lideri Bahçeli’ye İzmir Marşı ile gönderme yapmıştı.

Kaftancıoğlu, Bahçeli’nin çok konuşulan videosunu geri sararak İzmir Marşını eklemiş ve sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise Kaftancıoğlu’nun o paylaşımının alıntılayarak, “Sn. @ccanannnnnn, daha iki gün tahammül edemediniz ve yine bildik kadim ezberlere başladınız. Vatandaşlarını düşman gören ve hiçbir zaman demokratik eşitliği kabullenmemiş bu anlayış Türkiye’ye on yıllarca çok çektirdi. Ne zaman aşacaksınız bu kini, bu nefreti?” paylaşımında bulundu.

Sn. @ccanannnnnn, daha iki gün tahammül edemediniz ve yine bildik kadim ezberlere başladınız. Vatandaşlarını düşman gören ve hiçbir zaman demokratik eşitliği kabullenmemiş bu anlayış Türkiye’ye on yıllarca çok çektirdi. Ne zaman aşacaksınız bu kini, bu nefreti? https://t.co/FVswXFj8O5

— Mustafa Yeneroğlu (@myeneroglu) 25 Haziran 2019

Kaftancıoğlu’ndan Yeneroğlu’na yanıt gecikmedi. Kaftancıoğlu Twitter hesabından Yeneroğlu’na yanıt olarak şunları yazdı:

Sn. @myeneroglu siyaseti kinle, nefretle, hedef göstermeyle değil hicivle, gülümsemeyle yapalım diye paylaştığım bu videodan çıkardığınız yorumlarınıza katılmam mümkün değildir.
Videoda vatandaş değil düşmanlaştıran anlayış hedef gösterilmeden hicvedilmiştir.

Vatandaşı ayrıştırma, düşmanlaştırma,iftira ve montajlarla siyasetçileri hedef gösterme ve belki de en önemlisi nefret söylemi kullanmayı alışkanlık haline kimlerin getirdiğini görmek isterseniz eğer mensubu olduğunuz partiye ve ittifakınıza bakmanız yeterli olacaktır. Saygılarımla

Sn. @myeneroglu siyaseti kinle, nefretle, hedef göstermeyle değil hicivle, gülümsemeyle yapalım diye paylaştığım bu videodan çıkardığınız yorumlarınıza katılmam mümkün değildir.
Videoda vatandaş değil düşmanlaştıran anlayış hedef gösterilmeden hicvedilmiştir https://t.co/MbEbRMfQBz

— Canan Kaftancıoğlu (@ccanannnnnn) 25 Haziran 2019

Vatandaşı ayrıştırma, düşmanlaştırma,iftira ve montajlarla siyasetçileri hedef gösterme ve belki de en önemlisi nefret söylemi kullanmayı alışkanlık haline kimlerin getirdiğini görmek isterseniz eğer mensubu olduğunuz partiye ve ittifakınıza bakmanız yeterli olacaktırSaygılarımla

— Canan Kaftancıoğlu (@ccanannnnnn) 25 Haziran 2019

Continue Reading

Politika

AKP’li Tosun’dan MHP’ye: Yüzde 45 AKP’nindir

AleviNet

Published

on

Eski AKP Tokat Milletvekili ve Star yazarı Resul Tosun, 23 Haziran’da Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’ın aldığı oy oranının yalnızca AKP’ye ait olduğunu söyledi. Tosun, İstanbul seçimine AKP’nin Cumhur İttifakı’yla girmesine rağmen, “AK Parti’nin tek başına aldığı oy %45’tir” ifadesini kullandı.

Tosun’un “Adam kazandı!” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Adaylar bazında kazanan ve kaybeden vardır. Ancak partileri teker teker değerlendirecek olursak ciddi miktarda oy kaybına rağmen Türkiye’nin en büyük partisinin hâlâ AK Parti olduğunu görürüz.

İmamoğlu’nun aldığı %54 oy sadece CHP’nin oyları değildir.

Bu oylar CHP, İP, HDP ve diğerlerinin toplamıdır.

Hepsinin toplamı %54’tür AK Parti’nin tek başına aldığı oy %45’tir.

Evet, oylarda gerileme vardır ama İstanbul’un da Türkiye’nin de sorunlarını çözmeye en güçlü aday hâlâ AK Parti’dir. Bu gerçek İmamoğlu’nun zaferi kadar açık ve net bir gerçektir.

Continue Reading

Politika

CHP’den erken seçim açıklaması

AleviNet

Published

on

CHP Genel Merkezinde İstanbul seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin erken seçime yönelik bir beklentisi olmadığı mesajını verdi. Öztrak, bir gazetecinin, “Erken seçim gündeminizde var mı?” şeklindeki sorusunu “Türkiye gerçekten seçimlerden yorulmuştur. Milletimize verilen sözler vardır. Erken seçimi düşünmek yerine bu sözlerin yerine getirilmesine öncelik verilmelidir. Gerçekten seçimsiz 4 yıl önemli bir fırsattır. Herkes kendi işine odaklanmalıdır. Belediyeler belediye işlerine yoğunlaşmalı, hükümet de asıl işine yoğunlaşmalıdır” diye yanıt verdi.

İstanbul seçimlerinde sandık başlarında görev yapan CHP’lilere teşekkür eden Öztrak, erken seçim yerine ülkenin içine girdiği ekonomik sıkıntıdan kurtulmanın yollarının aranması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Sandıkları bırakmayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. İstanbul’da da Türkiye’de de her şey çok güzel olacaktır. Ekonominin sorumlusu benim dendi, bir yılda ekonominin geldiği durum ortada. Türkiye son 5 yıllık süreçte 8 ayda bir sandık başına gitmiş. Millet artık bu seçimlerle yoruldu.  Genel Başkanımız krizden çıkmak için 13 maddeyi paylaştı. Yedi paket açıkladılar. Dengelendik, dengeleniyoruz dediler, kriz teğet geçecek sandılar ama yanıldılar. TL, Dolar karşısında yüzde 18 değer kaybetti.”

Hükümete önlem çağrısı

Türkiye’nin ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ifade eden Öztrak, hükümete çağrı yaparak, “Yapay gündemleri bırakıp ülkemizin gerçek gündemi olan ekonomiye dönme zamanı geldi” dedi. Türkiye’nin net döviz rezervinin 32 milyardan 6 milyar dolar azalışla 26 milyar dolara düştüğünü vurgulayan Öztrak, “İstanbul seçimi artık geride kaldığına göre memleket yönetimini, aile şirket yönetimi ile karıştırma dönemi bitmiştir” diye konuştu.

Seçimlerde vatandaşların oy kullanarak görevini yaptığını kaydeden CHP Sözcüsü, iktidara çağrı yaparak, “İnandırıcı olmayan laflarla kaybedecek vaktimiz yok. Zamanı çok dikkatli kullanmak zorundayız. Herkes şapkasını önüne koymalı. Yönetenler ekonomiyi bugün içinde bulunduğumuz yanlışları ne olduğunu samimiyetle tespit etmelidir. Saray yönetimi silkelenip kendine gelmeli” ifadelerini kullandı. .

Erdoğan’ın halkın sorunlarını görmezden geldiğini ileri süren Öztrak, “Mutfaktaki boş tencereyi nasıl dolduracağını düşünen milletimize tabiri caizse dürbünün tersiyle bakan Saray yönetimi artık silkelenip kendisine gelmelidir” dedi.

DW/TY,BK

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI