Connect with us

.

Kültür-Sanat

Mezopotamya Medeniyeti kitabı Süryani sorununa ışık tutuyor

AleviNet

Published

on

Arjovi Yayınevi tarafından basımı yapılan 834 sayfalık derlemenin önsözünde Asuri-Süryani-Keldani halkının Mezopotamya’da Sümer, Akad, Babil, Asur, Kalde ve Aram gibi medeniyetlerin günümüzdeki temsilcisi olduğu belirtildikten sonra Süryaniler hakkında şu bilgilere yer veriliyor:

“Bu halkın ayrı kiliseleri olmasına karşın, modern Aramice denen ortak bir dile sahiptir. Batı ve Doğu Süryanicesi hâlâ yaşamakta. Bir zamanlar Aramice bütün Ortadoğu’nun lingua Francası, yani ortak anlaşma diliydi. Hazreti İsa’nın konuştuğu dil Aramice idi. Ve bu dil bir zamanlar Hindistan’dan Uygur diyarına, Çin’e kadar konuşulur oldu. Doğu kilisesini uzak diyarlara taşıdı. Moğol İmparatorluğu, Batı ile onlar aracılığıyla bağ kurup diplomasi yürüttü. Yunan klasiklerini Arapçaya onlar taşıdı ve Arap rönesansına yol açtı.”

ANF’ye açıklamalarda bulunan Küçükaslan, insanlığın kültür mirası olarak korunması gereken Asuri-Süryani-Keldanilerin 1915’te Ermenlilerle birlikte soykırımdan geçirildiğini, soykırımından kurtulmayı başaranların yakınlarının Türkiye başta olmak üzere bölgedeki sömürgeci ülkelerin baskı ve saldırıları sonucu topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Kitabında Süryanilerin Sümerlerden günümüze gelişini kronolojik olarak tarihsel ve toplumsal bağlamda anlatmaya çalıştığını belirten Küçükaslan “Ben bu kitapla halkımıza kapsamlı tarihsel bir belge bırakmayı, kendi tarihsel durumunu ve ayrıca birlikte yaşadığımız Kürt, Türk, Arap, Fars, Ermeni, Rum halkları ve Êzidî, Alevi gibi inanç grupları hakkında bilgi sahibi olmasını amaçladım” dedi.

Asuri-Süryani halkının kurtuluşunun halkların birliği ve eşitliğini savunan güçlerle birlikte mücadele etmesinden geçtiğine vurgu yapan Küçükaslan, Türk devletinin kuruluşu hakkında da şu değerlendirmelerde bulundu.

“Kitabımda Türk devletinin 1915’in soykırımının üzerinde inşa edildiğini, ırkçı, faşist ve şovenist Türk devletinin ilanıyla birlikte nasıl bir sahte kurtuluş savaşı masalı uydurulduğunu, Türk egemen ırkına bağlı nasıl Kemalist bir sol yaratıldığını ele aldım.”

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Mezopotamya Medeniyeti kitabı Süryani sorununa ışık tutuyor – HyeTert

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI