Connect with us

.

Kültür-Sanat

Hannover’de ‘Mihrican’ coşkusu

AleviNet

Published

on

8-9 Haziran’daki kültürel etkinliğe Almanya’nın yanı sıra Fransa ve İsviçre’den de olmak üzere 26 folklor grubu katıldı.

Yürüyüşle başlayan etkinlikte, bir ata bindirilmiş gelin ritüeli ilgi çekti.

Yürüyüş boyunca kent, Kürt renklerine büründü.

Folklor ekipleri, yürüyüşün ardından yarışmaların yapılacağı Pavilion Kültür Merkezi’ne geçerek, kura çekimi yaptı. İlk günkü etkinliklerde Koma Cangori ve Koma Mam Zeki çocuk grubunun yanı sıra Seyma Serhat ve Dilana Roj Arya müzik grubu sahne aldı.

‘KÜRT KÜLTÜRÜ VE FOLKLORU OLDUKÇA ZENGİN’

Şehitler için saygı duruşunun ardından TEV-ÇAND adına Bülent Turan ve Xezal Aktaş konuşma yaptı. Turan, Kürt kültürünün ve folklorunun oldukça zengin materyallere sahip olduğunu belirterek, bunun korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini belirtti. “Bizi diri ve iri tutacak olan maneviyatımızdır” diyen Turan, bu kültürün de salonda bulunan gençler tarafından sahiplenileceğini söyledi.

Ev sahipliği yapan Hannover DKTM Eşsözcüsü Ayfer Amara ve Sanatçı Civan Çewlik de başarı diledi.

‘YARIŞMADAN ZİYADE BİR KÜLTÜRÜN YAŞATILMASI…’

Jüri adına bir konuşma yapan Yasin Boyraz, Mihrican etkinliğinin yarışmadan ziyade bir kültürün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında köprü rolünde olduğunu kaydetti.

ÖDÜLLER

Yarışmacılar, jüri karşısında 10 saat boyunca performans sergiledi. Paris’ten katılan Dilana Roj Arya erkek grubu Amed yöresi oyunlarıyla birinci olurken, ikinciliği yine Dilana Roj Arya kadın grubu elde etti. Almanya´nın Salzgiter kentinden katılan Grup Siyar ise üçüncü oldu.

Mihrican Kostüm Ödülü Dilana Roj Arya erkek ve kadın grubu ve Govenda Baran tarafından paylaşılırken, Araştırma Ödülü ise Hakkari yöresine ait folklorik derleme calışması ile Köln´den katılan Govanda Baran folklor grubuna verildi.

Jüri özel ödülleri ise Darmstadt kentinden etkinliğe katılan Govenda Rengin ve Linburg kentinden Koma Deran grubuna verildi.

Birinci olan grubun ödülü şehit yakınları olan Sabriye Savgat ve Medine Çoban, ikincilik ödülü ise Sanatçı Bülent Turan tarafından takdim edildi. Etkinlikte üçüncü olan Koma Siyar grubunun ödülünü ise Civan Çewlik verdi.

BASIN EMEKÇİLERİ UNUTULMADI

Mihrican etkinliğinde kültür ve basın emekçileri de unutulmadı. ANF, Yeni Özgür Politika, Çıra TV, Sterk TV, Jin TV çalışanlarına da iki gün boyunca gösterdikleri emeklerinden ötürü plaket verildi.

Etkinlik, Serhado’nun müzik dinletisinin yanı sıra iki gün boyunca sahnede ekiplere eşlik eden nefesli müzik aleti öğretmenlerinin verdiği dinletiyle sona erdi.

Etkinlik kapsamında Hannover Halim Dener İnisiyatifi, Hannover YXK ve birçok kültür kurumu da Kürt kültürünü tanıtan stantlar açtı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Sanatçılar Hasankeyf için buluşuyor

AleviNet

Published

on

İlk insan izlerinin 300 bin yıl önce görüldüğü, ilk yerleşimin ise 12 bin yıl önce gerçekleştiği, bir açık hava müzesi olan Hasankeyf, içinde bulunduğu Dicle Vadisi’yle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Devlet Su İşleri’nin (DSİ) 11 Haziran 2019’da yaptığı açıklamada Ilısu Barajı’da kapakların kapatılarak, su tutma işleminin en geç Temmuz ayının sonuna doğru yapılacağı belirtildi. Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi (HYG), Hasankeyf için geç olmadığını vurgulamak ve Ilısu barajında su tutulmaması için 25 Haziran saat 21.00’da Beyoğlu Collectıve Terrace’da ”Hasankeyf İçin Geç Değil Sanatçı Buluşması” adı altında etkinlik yapacak. Etkinliğe bir çok yazar, aydının katılmasının yanında Ali Doğan Gönültaş (Ze Tije), Apolas Lermi, Ayfer Düzdaş, Cem Erdost İleri, Çiğdem Karaman, Çiğdem Ülkü, Diljen Roni, Dodan, Doğan Çelik, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, Fungİstanbul ve İlker İsabetli, Gerduni ve Seyr- i Cem, Luxus, Meltem Taşkıran, Merih Aşkın, Musa Baki, Mübin Dünen, Pınar Aydınlar, Sema Mortiz, Talebe (Mısırlı Ahmet Ritimhanesi), Taylan Yıldız’da Hasankeyf için sahneye çıkacak.

“İşte bunun için geç değil”

“Bu tarih senin, bu doğa bu çevre hepimizin, Hasankeyf tüm insanlığın” ifadeleriye başlayan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’nin buluşma için yaptığı açıklamada, “Hasankeyf ile Dicle Vadisi’nin ekonomik ömrü 50 yıl olacak olan Ilısu Barajı’nın suları altında kalmaması için hala geç değil. Moğolların istilasında bile ayakta kalmayı başaran Hasankeyf kendi suyunda boğulmaması için geç değil. Dicle Vadisi boyunca 300’ün üstünde daha kazıları bile yapılmamış tarihi höyükler için, baraj yüzünde bozulmamış ekosistem için, nesli daha yok edilmemiş onlarca tür, ölmemiş milyonlarca canlı için, UNESCO listesinde bulunan ve Ortadoğu’nun en büyük sulak alanı olan Irak’taki sazlıkların kurumaması ve bununla birlikte orada bir çocuğun su içmeye devam etmesi için daha geç değil. Baraj kapakları kapatılırsa Hasankeyf 4 ile 8 ay içinde tamamen suya gömülmüş olacak. İşte bunun için, baraj kapakları kapatılsa da geç değil, Dicle Vadisi için hiç GEÇ DEĞİL” denildi.

‘Umudumuz…’

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı; “ Ilısu Barajı’nin durdurulması için kurulan ve bu yönde yıllardır mücadele eden Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi (HYG) olarak, siz değerli sanatçıları Beyoğlu Collectıve Terrace’da 25 Haziran saat 21.00’da yapılacak olan ‘Hasankeyf İçin Geç Değil Sanatçı Buluşması’na davet ediyoruz. Umudumuz Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni suları altında bırakarak, doğa, tarih ve hafızayı yok edecek barajı durdurmak. Bununla birlikte Hasankeyf ve Dicle Vadisi’yle tüm canlılar ve binlerce tarihle yeni bir süreç başlatmak.

“Can gönülden inanıyoruz”

Bu buluşmanın sadece Hasankeyf’e, Dicle Vadisi’ne değil vicdanlarımızdaki çığlığa da bir umut olacağına, Hasankeyf ile bir köprü olup, tarihe umut olarak geçeceğine can gönülden inanıyoruz. Şimdiden Hasankeyf ve Dicle Vadisi adına, doğa, insanlık tarihi ve çevre adına tarihi desteginize içten teşekkürlerimizi iletmek isteriz.”

CUMHURİYET

Continue Reading

Kültür-Sanat

Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı

AleviNet

Published

on

Geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında hayatını kaybeden tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu için ilk olarak Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde tören düzenledi. Fosforoğlu’nun naaşı törenin ardından Kadıköy Moda Camii’ne getirildi.

Cenaze törenine Ediz Hun, Erol Evgin ve Cem Yılmaz’ın aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı. Usta oyuncu için öğle namazına mütakip cenaze namazı kılındı. Namazın ardından Enis Fosforoğlu’nun cenazesi Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Erol Evgin, “Çok sevdiğim bir arkadaşımdı. Çok üzgünüm çok önemli bir değeri kaybettik. Türk tiyatrosunun Türk sinemasının başı sağolsun. Türk milletinin başı sağolsun” diye konuştu. Ediz Hun ise, “Hepimizin sevgilisi olan Enis’imizi kaybettik. Biz adalıyız. Çok eski beri dostluğumuz var. Bir hafta önce beraber oturduk konuştuk. Çok büyük bir kayıp. Mekanı cennet olsun “diye konuştu.

Continue Reading

ALEVINET TV

ŞÜKRÜ YILDIZ / alevilik notları

AleviNet

Published

on

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI