Connect with us

.

Güncel

Bayram Güden uğurlandı

editor

Published

on

85 gündür geçirdiği kalp kirizi nedeniyle Maraş Devlet Hastanesinde yoğun bakımda olan Alhas aşiretinin mensubu Bayram Güden geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürümüştü. Güden dün sevenlerinin katılımıyla düzenlenen Hakka Uğurlama Erkanı ile sırlandı.

Erkana HDP Elbistan İlçe Örgütü, Güden’nin yoldaşları ve ailesinin yanı sıra Alhas Aşireti ve çevre köylerden gelenler katıldı. Sinemili Ocağı Piri Ali Ekber Bakır dedenin yürüttüğü erkanda, Bayram Güden’in Kardeşi ve sitemizin yazarı Ahmet Güden bir konuşma gerçekleştirdi. Güden, Bayram Güden’in mücadele hayatına vurgu yaparak, kendisinin bunlar ile anılacağını söyledi.

Ahmet Güden’in yanı sıra, Bayram Güden’in amcasının kızı 96 ölüm orucu direnişcisi Hatice Güden ve yoldaşları konuşmalar gerçekleştirdi. Erkan sırlana kadar, Bayram Güden’in sevdiği Kürtçe ezgiler çalındı ve erkan alevi geleneklerine uygun bir şekilde yapıldı.

Bayram Güden Kimdir?

1957 yılında Maraş Elbistan Yalak Köyünde dünyaya geldi. 1972 yılında evinden çıkarak, ta ki 1988 yılına kadar dönmeyerek devrimci mücadeleye katıldı. Güden, bilinen kadarıyla 1980 darbesi sonrasında 5 yıl boyunca siyasi nedenlerle cezaevinde kaldı ve işkence gördü. 1980 darbesi ardından Malatya Akçadağ Dedefen köyünde Cumali Cihan, Recep Sarıaslan ve İbrahim Çakır ile çatışmaya girerek, teslim olmayan devrimcilerdendi. Güden, Türkiye Devrimin Yolu (TDY) örgütüyle mücadele yürütüyordu. 88 Yılında cezaevinden çıkıp eve döndükten sonra da mücadeleye bırakmayan Güden, hakka yürüyene kadar mücadelesini sürdürdü.

Ayrıca geçtiğimiz gün Bayram Güden’in yoldaşı Erol Soğancı’da bir kaleme aldı. Soğancı’nın yazısı şöyle:

Bir şekilde aynı geçmiş siyasi gelenekten olsak da aynı süreçten geçmedik Bayram’la.

Geçen yıl 22 Eylül’de Tdy-Thko hareketinin 1968 ve 78 döneminin en önemli figürlerinden efsane haline gelmiş #CumaCihan’nın anması için İstanbul’dan yola çıkan Behçet Özaradı ve Timur Karagöz Ankara’dan beni de alarak İskenderun’a gittik.

Bizim dışımızda bir avuç İnsanla, nicelik olarak değilse bile nitelikli bir anma yaptık Cuma’nın mezarı başında. Yoldaşları Ömer Kiral Kemal Yuce İlyas Güden oradaydı. Birde dün kaybettiğimiz, mezarlıkta ve Masadaki fotoğrafta birşeylere ve birilerine içerlediği için tüm sevimliliği ile kızgın ve küskünlükle hep yere bakan güzel insan #BayramGüden’imiz.

Mücadeleci, onurlu, kararlı militan geçmişini öğrendim. Kendi yaşamı ve geleceğini yoksul halkın kaderi ile ortaklaştıran, bunun için çok bedel ödediğini. “#Devrim” için her tür riske girdiğini anlattı yakın tanıyanlar.

Köprünün altından çok sular akmış olsa da ideolojik ve örgütsel olarak #THKO ve #TDY diye bir örgüt kalmamış olsa da bilgi, bilinç ve ilişkiler anlamında hala 1980 öncesi, yani 78 dönemi ilişkilerini esas alıp tertemiz kalmış olması da düşündürdüğü kadar saygı da uyandırıyor insanda.

“Önder” Cuma Cihan’ın anmasından sonra 3 kişi geldiğimiz İskenderun’dan dönüşümüze #Bayram da Eklendi. 40-45 yıl önceki Devrimci mücadele anılarını dinlemek keyifliydi. Kafasına taktığı kişi ve olaylara dün olmuş gibi tüm sevimliliği ile tepki göstermesini unutamam.

Bayram yoldaşımızı vakitsiz kaybettik. Başımız sağolsun. TDY’lilerin başı sağolsun. Başta acı haberi bize ileten, İskenderun’da çok yakın ilgi gösteren İlyas Güden olmak üzere geride kalanlara ve sevenlerine sabır ve metanet diliyorum. Bugün yakınları ve yoldaşları tarafından Maraş, Elbistan, #AktilKocapınar köyünde toprağa verilecek.

Kaçınılmaz olarak örgütlü sınıf mücadelesi ile gerçekleşecek sınırsız, sınıfsız, sömürüsüz, eşit ve özgür bir Türkiye ve Dünya Düzenine geçiş sürecine #BayramGüden’nin de önemli katkısı olduğu gerçeğini tarihe not düşmekten onur duyarım.

Ben hakkettiğine inanıyorum. Işıklarda yatsın hep. Anısı, hatırlayanın bol olsun sevgili #BAYRAM’ın. Mücadelesi, saygın yaşamı ve kısa ama güzel, anılarımız önünde saygı ile eğilirim. Hoşçakal koca yürekli güzel insan.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Avrupa’da aşırı sıcaklar: Son on yılların en sıcak haziran ayı

AleviNet

Published

on

Avrupa’nın birçok ülkesinde etkili olan sıcak havalar özellikle yarından itibaren giderek daha tehlikeli bir hal alacak. İspanya’da Perşembe gününden itibaren 42 dereceye ulaşacak sıcaklıklar, Almanya’da son 72 yılın en sıcak haziran ayının yaşanmasına yol açacak. Fransa’da ise, bu hafta yapılması planlanan ortaokul bitirme sınavlarının ise önümüzdeki haftaya erteleneceği duyuruldu.

AFRİKA’DAN GELEN SICAKLIK DALGASI

Avrupa’da beklenmedik bir şekilde etkili olacak aşırı sıcaklara Afrika’daki Sahra Çölü’nden gelen sıcaklık dalgaları neden oldu. Aşırı sıcaklar nedeniyle Avrupa ülkelerinde alarm durumuna geçilirken, birçok ülkede yetkililer olağanüstü önlemlerle can kayıplarını azaltmayı hedefliyor.

ALMANYA’DA SON 72 YILIN EN SICAK HAZİRAN AYI

Avrupa’nın göreceli soğuk ülkelerinden olan Almanya’da 1947 yılından bu yana en sıcak haziran ayının yaşanması bekleniyor. Alman Meteoroloji Servisi DWD’ye göre, sıcaklıklar her ne kadar büyük oranda Güney Avrupa’yı vursa da Almanya’da da rekor sıcaklıklar söz konusu.

En son Haziran 1947’de Frankfurt’ta 38,2 derece ile rekor sıcaklığın yaşandığı Almanya’da bu rekorun yarından itibaren kırılabileceği bildiriliyor.

İSPANYA’DA 42 DERECEYE ULAŞILACAK

Sıcaklıkların diğer ülkelere oranla daha yüksek olacağı İspanya’da Meteoroloji Ajansı (AEMET) verilerine göre, aşırı sıcaklıklar nedeniyle birçok bölgede orman yangınları yaşanabilir. Sıcaklıkların ülkenin orta, güney ve kuzeydoğu bölgelerinde 40 dereceyi bulacağını duyuran AEMET’e göre, perşembe günü 42 dereceye ulaşılması bekleniyor.

FRANSA’DA ORTAOKUL SINAVLARI ERTELENDİ

Avrupa’da aşırı sıcakların en son 70 bin kişinin yaşamına mal olduğu 2003 yılında sadece Fransa’da 20 bin civarında kişi hayatını kaybetmişti. Bu haftaki sıcaklıkların aşırı endişe yarattığı Fransa’da özellikle orta kesimler ile doğudaki kentlerde rekor sıcaklıklar bekleniyor. Lyon’un yanı sıra birçok şehirde 40 dereceye yakın sıcaklıklar söz konusu olacak.

Aşırı sıcaklar nedeniyle bu Perşembe ve Cuma günleri yapılması planlanan ortaokul bitirme sınavlarının 1 ve 2 Temmuz günlerine ertelenmesine karar verildi.

İngiltere’de ise sıcakların yanı sıra şiddetli fırtınalar bekleniyor. Avusturya’da da 37 dereceye kadar ulaşacak sıcakların yanı sıra şiddetli fırtına uyarıları yapıldı.

İskandinav ülkelerinde ise bugünden itibaren sıcaklar artarken, Danimarka ve İsveç’te 30 derece sıcaklık kaydedilecek.

AVRUPA’NIN EN SICAK YAZLARI SON 17 YILDA GÖRÜLDÜ

Yarından itibaren Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya gibi ülkeler başta olmak üzere yaşanacak sıcaklıklarda dikkat çeken bir diğer nokta ise, bu kadar erken başlayan sıcakların artık daha sık görülme ihtimali.

Almanya’nın Potsdam şehrinde bulunan İklim Araştırmaları Enstitüsü (PIK)’ye göre, 1500 yılından bu yanaki rekor yaz sıcaklık dalgalarının tümü 2002 yılından bu yana kaydedildi. PIK verilerine göre, son 500 yıldaki en sıcak yazlar 2002, 2003, 2010, 2016 ve 2018 yıllarında yaşandı.

AŞIRI SICAKLARA KARŞI NELER YAPILABİLİR?

Yetkililer, aşırı sıcaklar nedeniyle güneşte fazla kalınmaması, bol sıvı tüketilmesi, su ile vücudun hafifçe serinletilmesi, yorucu işlerden kaçınılması gibi öneriler sıralıyor. Ayrıca sıcaklar nedeniyle bedeni fazla yoracak spor faaliyetlerinden uzak durulması, ağır yiyeceklerden kaçınılması da önemli.

Öte yandan, klima veya vantilatör gibi herkesin bulamayacağı önlemlerin haricinde bazı geleneksel yöntemlerin denenmesi de faydalı olabilir.

DOĞAL SERİNLEME

Gün içerisinde, içerideki serinliği korumak için pencereleri ve perdeleri kapatın. Tersine, akşam olduğunda ve özellikle de gece, serin havanın girmesi için pencereleri açık tutun. Serin havanın içeriye hapsolması için gündüz sıcaklarında pencerelerin açılmaması önemli.

PENCERELERE FİLM ÇEKİLMESİ

Pencereler için ayrıca, ısı karşıtı ve anti-UV film veya filtreler de kullanılabilir. Böylece içeriye ışığın girmesi kesilmediği gibi, ek sıcaklık oluşması engellenebilir.

ÇARŞAF YÖNTEMİ

Eski bir uygulama olan ıslak çarşaf yöntemi de öneriliyor. Açık bir pencere önüne ıslak çarşaf asılabilir. Ancak sık sık çarşafı ıslatmak gerekiyor. Su ile serinleme yöntemleri arasında, havaya su püskürtmek, balkon ve terasların sulanması da öneriliyor.

YEŞİL BİTKİ

Yeşil bitkiler, sadece estetik için değil, serinlemeye de yardım ediyor. Duvara tırmanan bitkiler, duvarın nemlenmesi ve serinlemesini sağlarken, bazı yeşil bitkiler kirliğe karşı mücadelede de kullanılıyor. Böylece aşırı sıcaklarda havanın daha solunur kılınmasına yardımcı oluyorlar. Balkonda yeşil bitki yetiştirilebilir, pencerelere de asılabilir.

ELEKTRONİK ARAÇLARIN KAPATILMASI

Evdeki hava sıcaklığını düşürmenin diğer bir yöntemi olarak, lamba, elektronik mutfak aletleri, bilgisayar, televizyon, bulaşık makinesi, fırın gibi ısı yayan araçların kullanılmaması öneriliyor.

SICAK SIVI TÜKETMEK

Eğer tüm tavsiyelere rağmen halen aşırı sıcaklar etkiliyorsa, sıcak içecekler tavsiye ediliyor. Bu şekilde vücudun dış sıcaklığa uyum sağlaması sağlanıyor. Başlangıçta terletse de içmeye devam etmek gerekiyor. Sıvı kaybına yol açan kahve, alkol ile susuzluğu gidermeyen soda veya endüstriyel meyve sularından kaçınmak gerekiyor. Bu içecekler susama hissi veriyor. Bununla birlikte soğuk duş almak, geniş ve hafif kıyafetler giymek, günün sıcak saatlerinde yoğun sportif faaliyetlerden kaçınmak serinlemek için faydalı olacak.

 

Continue Reading

Güncel

LGS sonucu yüzünden babası ile tartışıyordu: Sonrası korkunç!

AleviNet

Published

on

Olay, Derince Yenikent Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi üzerinde bulunan bir sitede meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 6 katlı apartmanın 3. katında Yunus Batur (10) açıklanan LGS sonuçları sonrasında babası ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine balkona koşan Batur, kendini 3. kattan boşluğa bıraktı. Yaklaşık 15 metre yükseklikten beton zemine düşen çocuk ağır yaralanırken, ailesi durumu 112 Acil Yardım ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan çocuk, ambulansla Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Hastane önüne gelen çocuğun anne ve babası sinir krizi geçirirken aileyi yakınları sakinleştirmeye çalıştı.

Hastanede tedavi altına alınan Batur burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Polis ekiplerinin inceleme başlattığı olayda hayatını kaybeden çocuğun cenazesi öğle namazına müteakip Yenikent Camiinde kılınacak cenaze namazı sonrasında toprağa verilmesi bekleniyor.

Continue Reading

Güncel

Mersin Valiliği’nden halk plajına engel: Millet Bahçesi yapılacak

AleviNet

Published

on

Mersin sahilinde, dönemin CHP’li Başkanı Macit Özcan’ın yaptığı ancak mahkemenin yıkım kararının ardından İYİ Parti’li Burhanettin Kocamaz tarafından yıkılan 20 milyonluk Deniz Aquapark’ın yerine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, halka açık plaj yapmak için çalışma başlatmıştı. Ancak halka açık plaj valiliğin ‘Millet Bahçesi’ olacak engeline takıldı.

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre, Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi’ne ‘İvedi’ ibareli olarak gönderdiği resmi yazıda hazineye ait arazinin Millet Bahçesi olarak projelendirileceğini bildirdi.

ÇALIŞMAYA DERHAL SON VERİN

Vali Yardımcısı Mustafa Atsız imzasıyla gönderilen resmi yazıda;

“21.06.2019 tarihinde anılan taşınmazın mahalinde yapılan tespitte, taşınmaz üzerinde belediyeniz tarafından iş makinesi kullanılmak üzere faaliyetler yapıldığı anlaşılmış olup, Millet Bahçesi yapılmak üzere tahsis ve projelendirme çalışmaları devam eden söz konusu alanda, idaremiz izni olmadan taşınmaz mal üzerinde herhangi bir faaliyette bulunma yetkiniz olmadığından taşınmaz üzerinde yapılan çalışmalara derhal son verilmesi hususunda gereğini tebliğen rica ederim” ifadelerine yer verildi;

“BİR PARA ÖDEYİP GİRMEYECEK”

Valiliğin yazısı sonrasında çalışmaları durduran Belediye başkanı Vahap Seçer, yapılması planlanan plajla ilgili olarak; “Ayrı bir bedel ile girmeyecek insanlar. Bir para ödeyip girmeyecek oraya ya da ödeyeceklerse de çok sembolik olacak. Belediyenin bir şirketi, mesela Denizkızı Şirketi, sizin de izninizle orayı çalıştırsın diyeceğiz. Duşunu, kabinini, vatandaş gelsin orada kullansın” diye konuştu.

30 AĞUSTOS’TA AÇILACAKTI

Tamamen o mezbelelik ortamı ortadan kaldırmak için son derece iyi niyetli bir girişim başlatıldığına dikkat çeken Seçer şöyle dedi:

“Vatandaşın söylediğini söylüyorum, akşam hava karardıktan sonra oraya gidin diyor, her türlü şeytanlık, melanet, kötülük var. Uyuşturucu müptelaları orada, bilmem neler orada. Şimdi oradaki bu rezaletin uzamaması için 30 Ağustos’ta açılmak üzere hummalı bir çalışmaya girmiştik. Orayı yeşillendirip, peyzajını yapacaktık. Bitkiler dikip, bir düzene koyacaktık”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI