Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Bayram Güden uğurlandı

editor

Published

on

85 gündür geçirdiği kalp kirizi nedeniyle Maraş Devlet Hastanesinde yoğun bakımda olan Alhas aşiretinin mensubu Bayram Güden geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürümüştü. Güden dün sevenlerinin katılımıyla düzenlenen Hakka Uğurlama Erkanı ile sırlandı.

Erkana HDP Elbistan İlçe Örgütü, Güden’nin yoldaşları ve ailesinin yanı sıra Alhas Aşireti ve çevre köylerden gelenler katıldı. Sinemili Ocağı Piri Ali Ekber Bakır dedenin yürüttüğü erkanda, Bayram Güden’in Kardeşi ve sitemizin yazarı Ahmet Güden bir konuşma gerçekleştirdi. Güden, Bayram Güden’in mücadele hayatına vurgu yaparak, kendisinin bunlar ile anılacağını söyledi.

Ahmet Güden’in yanı sıra, Bayram Güden’in amcasının kızı 96 ölüm orucu direnişcisi Hatice Güden ve yoldaşları konuşmalar gerçekleştirdi. Erkan sırlana kadar, Bayram Güden’in sevdiği Kürtçe ezgiler çalındı ve erkan alevi geleneklerine uygun bir şekilde yapıldı.

Bayram Güden Kimdir?

1957 yılında Maraş Elbistan Yalak Köyünde dünyaya geldi. 1972 yılında evinden çıkarak, ta ki 1988 yılına kadar dönmeyerek devrimci mücadeleye katıldı. Güden, bilinen kadarıyla 1980 darbesi sonrasında 5 yıl boyunca siyasi nedenlerle cezaevinde kaldı ve işkence gördü. 1980 darbesi ardından Malatya Akçadağ Dedefen köyünde Cumali Cihan, Recep Sarıaslan ve İbrahim Çakır ile çatışmaya girerek, teslim olmayan devrimcilerdendi. Güden, Türkiye Devrimin Yolu (TDY) örgütüyle mücadele yürütüyordu. 88 Yılında cezaevinden çıkıp eve döndükten sonra da mücadeleye bırakmayan Güden, hakka yürüyene kadar mücadelesini sürdürdü.

Ayrıca geçtiğimiz gün Bayram Güden’in yoldaşı Erol Soğancı’da bir kaleme aldı. Soğancı’nın yazısı şöyle:

Bir şekilde aynı geçmiş siyasi gelenekten olsak da aynı süreçten geçmedik Bayram’la.

Geçen yıl 22 Eylül’de Tdy-Thko hareketinin 1968 ve 78 döneminin en önemli figürlerinden efsane haline gelmiş #CumaCihan’nın anması için İstanbul’dan yola çıkan Behçet Özaradı ve Timur Karagöz Ankara’dan beni de alarak İskenderun’a gittik.

Bizim dışımızda bir avuç İnsanla, nicelik olarak değilse bile nitelikli bir anma yaptık Cuma’nın mezarı başında. Yoldaşları Ömer Kiral Kemal Yuce İlyas Güden oradaydı. Birde dün kaybettiğimiz, mezarlıkta ve Masadaki fotoğrafta birşeylere ve birilerine içerlediği için tüm sevimliliği ile kızgın ve küskünlükle hep yere bakan güzel insan #BayramGüden’imiz.

Mücadeleci, onurlu, kararlı militan geçmişini öğrendim. Kendi yaşamı ve geleceğini yoksul halkın kaderi ile ortaklaştıran, bunun için çok bedel ödediğini. “#Devrim” için her tür riske girdiğini anlattı yakın tanıyanlar.

Köprünün altından çok sular akmış olsa da ideolojik ve örgütsel olarak #THKO ve #TDY diye bir örgüt kalmamış olsa da bilgi, bilinç ve ilişkiler anlamında hala 1980 öncesi, yani 78 dönemi ilişkilerini esas alıp tertemiz kalmış olması da düşündürdüğü kadar saygı da uyandırıyor insanda.

“Önder” Cuma Cihan’ın anmasından sonra 3 kişi geldiğimiz İskenderun’dan dönüşümüze #Bayram da Eklendi. 40-45 yıl önceki Devrimci mücadele anılarını dinlemek keyifliydi. Kafasına taktığı kişi ve olaylara dün olmuş gibi tüm sevimliliği ile tepki göstermesini unutamam.

Bayram yoldaşımızı vakitsiz kaybettik. Başımız sağolsun. TDY’lilerin başı sağolsun. Başta acı haberi bize ileten, İskenderun’da çok yakın ilgi gösteren İlyas Güden olmak üzere geride kalanlara ve sevenlerine sabır ve metanet diliyorum. Bugün yakınları ve yoldaşları tarafından Maraş, Elbistan, #AktilKocapınar köyünde toprağa verilecek.

Kaçınılmaz olarak örgütlü sınıf mücadelesi ile gerçekleşecek sınırsız, sınıfsız, sömürüsüz, eşit ve özgür bir Türkiye ve Dünya Düzenine geçiş sürecine #BayramGüden’nin de önemli katkısı olduğu gerçeğini tarihe not düşmekten onur duyarım.

Ben hakkettiğine inanıyorum. Işıklarda yatsın hep. Anısı, hatırlayanın bol olsun sevgili #BAYRAM’ın. Mücadelesi, saygın yaşamı ve kısa ama güzel, anılarımız önünde saygı ile eğilirim. Hoşçakal koca yürekli güzel insan.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

ADFE Gençlik kampı başladı

editor

Published

on

By

Alevi Dernekleri Federasyonu Kadın ve Gençlik kampı İstanbul Kilyos’da bulunan Sarıyer Belediyesi Tesislerinde geçtiğimiz gün başladı.

Genel Başkan Celal Fırat dedenin katılımıyla gerçekleşen tanışma toplantısıyla başlayan kamp 5 gün sürecek.

Kamp’ın programı şöyle:

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK: Kayyım, halkın iradesinin gasp edilmesidir!

editor

Published

on

By

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu yayınladığı yazılı açıklamayla HDP’li belediyelere kayyım atanmasına “Kayyım, halkın iradesinin gasp edilmesidir!” diyerek tepki gösterdi.

AABK’ın açıklaması şöyle:

AKP iktidarının, halkın Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56.54 ve Van’da yüzde 53.83
ile seçtiği Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alması ve kendi kadrolarını kayyum
olarak ataması, demokrasinin, hukukun ve vicdanların asla kabul edemeyeceği bir darbedir.

Bu karar demokratik bir seçim sonucu seçilen belediye başkanlarının haklarının kayyum yolu ile gasp edilmesidir. Daha ötesi bu isimlerin seçilmelerini sağlayan halkın iradesinin gasp
edilmesidir.

“Minareyi çalan kılıfını hazırlar” misali, adaylıklarında hiçbir hukuki engel bulunmayan, halkın lseçtiği belediye başkanları hakkında açılan adli-idari soruşturmalar bahane edildi. Tek adam rejiminin bir sonucu olarak, AKP iktidarı, halkın yerel yönetimlerdeki seçme ve seçilme hakkını yok eden merkezi vesayetçi dayatması ile hukukun ve demokrasinin en temel değerlerini, yok etmiştir.

31 Mart seçimlerinde, özellikle Kürt illerinde halkın çoğunluğunun desteğiyle seçilen Belediye Başkanlarının hakları, atanmış İçişleri Bakanının kararı ve atanmış valilerin kayyumluğu ile görevden alınmıştır. Her platformda statüko ile mücadele ettiklerini ifade eden mevcut iktidarın darbe dönemlerini bile mumla aratacak bu uygulamaları artık kontrolü kaybettiklerinin en net göstergesidir. Dünyanın her yerinde halkın iradesini ve seçim sonuçlarını yok sayan yönetim biçimine faşizm denir.

Demokrasinin beşiği ve okulu bildiğimiz yerel yönetimlere halkın katılım hakkı ile halkın seçtiği belediyelerin seçilmişlerden alınıp, atanmışlara teslim edilmesi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Alevi toplumunun asla ve kata kabul edemeyeceği faşizan bir uygulamadır. Yerel seçim sonuçları, yenildiğini, güç kaybettiğini gören AKP’nin, HDP’nin halk tarafında seçilen belediye başkanlarını görevden alıp, kayyum rejimini kurumsallaştırması, Türkiye’de muhalefete
geçen tüm belediyelerinde bu kayyum rejimi üzerinden müdahale edeceğinin işaretidir.

“Sandık namustur” diyenlerin sandıkta kaybedince, demokrasi, vicdan ve hukuk dışı yollara başvurmasını ve halkın iradesini gasp etmesini, AABK olarak kınıyor ve bu karardan derhal vazgeçilmesini, talep ediyoruz.

Daha önce de, yine antidemokratik ve hukuk dışı yollarla Kürt illerinde seçilen HDP’li Belediyelere atanan kayyumlar, belediyeleri zarara uğratmış, israf politikaları ve şatafat gösterileriyle, halkın taleplerine ve iradesine karşı zararlar vermiştir. Halkın iradesi kişilerden ve kurumlardan daha üstün ve güçlüdür. Bugün demokrasi adına utanç verici bu kararları alanlarda er veya geç bu gerçekle yüzleşeceklerdir.

AABK olarak; Türkiye’yi uluslararası toplum nezdinde rezil eden, demokrasi ve hukuk
utancından derhal vazgeçilmesini, halkın iradesiyle seçilmelerine rağmen, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan derhal görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla…

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

ADFE BAŞKANI CELAL FIRAT: KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ

editor

Published

on

By

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

Alevi Dernekleri Federasyonun Gençlik ve Kadın kampında yapılan açıklamada Fırat kayyumun demokratik siyaseti tasfiye etmek olduğunu kaydetti.

“SEÇİLMİŞ İRADEYE YAPILMIŞ BİR DARBEDİR”

” Yüzyıllar geçse de insan haklarını ihlal eden ve bireysel hürriyetleri esir alan tüm sistemler özgür ve demokratik bir toplumun gerekliliğini asla haklı görmezler” vurgusunu yapan Fırat, “Eleştirisel ya da siyasi katılım konusunda hoşgörüyü ortadan kaldıranlar, demokrasiden yana, demokratik siyasetten yana hep halkları kışkırtarak, kendi malları gibi gördükleri devleti yönetme çabasında olurlar.
Devleti aile şirketi gibi yönetmek isteyenler, vesayet makamının talimatına uyan kişileri halkın iradesi dışında kurumlara atayarak, halkın iradesine saldırır, halk iradesini yok sayar ve Özgürlüklere yaklaşımı sadece kendi hukukları ile sınırlandırırlar.
Halkın Büyük bir oy desteğiyle seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlar seçilmiş iradeye vurulmuş bir darbedir… Bu darbeyi yapanlar, özgürlüğü, eşitliği ve güvenliği ortadan kaldırmıştır” diye belirtti.

“BİR SONRAKİ YEREL SEÇİMLER İÇİN PANİKTİR”

Fırat kararın hukuku ve mahkemeleri hiçe saymak olduğuna dikkat çekerek, “Halkın oy vererek seçtiği yerel yöneticilerin yerine memur atamak halkın iradesine darbe yapmaktır.
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler sözleşmesi olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırı olan kayyum atamaları bir sonraki yerel seçimler için bir paniktir. Halkın tevazusunu kaybeden devlet yöneticilerinin bu topraklara kin, öfke ve nefreti yayarak düşmanlık duygusu yaratma istekleridir” dedi.

“KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ”

Fırat Alevi Dernekleri Federasyonu olarak şu taleplerde bulundu:

” – Her türlü baskıcı otoriter ve siyasi davranışlar son bulmasını
– Belediyelere kayyum atanma uygulamasına son verilerek atanan kayyumlar yerine halkın seçmiş olduğu belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz.
Bu ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz:
– Devleti yönetmede ki siyasi mücadeleniz demokratik olmalı. Bu mücadeleniz hak ve hukuk çerçevesinde olmalıdır. Kayyum atamalarını kınıyoruz…
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Egemenlik Kayıtsız şartsız Milletindir” diyoruz…”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI